Co nowego w WordPress 5.0 (funkcje i zrzuty ekranu)

WordPress 5.0 został wydany zaledwie kilka godzin temu. Jest to pierwsza i jedyna ważna wersja WordPress z 2018 roku z zupełnie nowym zestawem ulepszeń i kilkoma dużymi zmianami. W tym artykule pokażemy Ci, co nowego w WordPress 5.0 i jakie funkcje powinieneś wypróbować po aktualizacji swoich witryn.


Co nowego w WordPress 5.0

WordPress 5.0 to ważna wersja i jeśli nie korzystasz z zarządzanej usługi hostingowej WordPress, musisz ręcznie zainicjować aktualizację.

Ważny: Nie zapomnij utworzyć pełnej kopii zapasowej WordPress przed rozpoczęciem aktualizacji.

Przedstawiamy Gutenberga Nowy edytor blokowy

WordPress 5.0 zawiera całkowicie nowy edytor o nazwie kodowej Gutenberg. Jest to edytor oparty na blokach, który pozwala użytkownikom tworzyć piękne układy za pomocą bloków treści.

Nowy edytor blokowy w WordPress 5.0

Stary edytor WordPress był prostym oknem tekstowym. Chociaż działało to dobrze, trzeba było stosować różne podejścia do dodawania obrazów, tworzenia galerii, skrótów, umieszczania filmów i innych elementów treści.

Nowy edytor zastępuje je usprawnionym pisaniem, w którym każdy element treści jest zawijany w bloku. Możesz przenosić je po edytorze, zmieniać ich ustawienia i tworzyć atrakcyjne układy bez pisania kodu.

Domyślnie zawiera kilka bloków, aby dodać najczęściej używane elementy treści. Obejmuje to bloki do dodawania zdjęć, audio, wideo, galerii zdjęć, zdjęcia na okładkę, list, cytatów, multimediów, tekstu, przycisków i innych.

Dodawanie bloków do tworzenia treści

Bloki mają własny pasek narzędzi i ustawienia. Oprócz podstawowych opcji formatowania możesz także zmieniać szerokość, kolory i inne atrybuty.

Zablokuj ustawienia

Widżety są również dołączane jako bloki, dzięki czemu można łatwo dodawać skróty, najnowsze posty, ostatnie komentarze, kategorie i archiwa.

Jeśli polegałeś na dodawaniu skrótów do swoich artykułów, możesz nadal używać ich jako bloku.

Bloki widżetów

Nowy edytor znacznie ułatwia osadzanie. Po prostu rozwiń sekcję osadzania pod przyciskiem dodawania bloku, a zobaczysz wszystkie obsługiwane opcje osadzania.

Dodawanie osadzania jako bloków

Dzięki temu dodawanie filmów, tweetów i osadzania na Facebooku jest znacznie łatwiejsze. Każde osadzenie jest własnym blokiem, więc możesz dostosować ich ustawienia, tak jak wszystkie inne bloki.

Osadzanie wideo

Jeśli czujesz się trochę rozproszony przez pasek boczny administratora WordPress, po prostu przełącz się na tryb pełnego ekranu bez zakłóceń. Spowoduje to ukrycie paska bocznego administratora WordPress i będziesz mieć znacznie więcej miejsca na projektowanie treści.

Tryb pełnoekranowy w nowym edytorze WordPress

Wszystkie zwykłe funkcje edycji postów są starannie schowane pod paskiem bocznym. Obejmuje to opcje publikowania i zapisywania, permalink lub post-ślimak, kategorie i tagi, fragment i wiele innych.

Publikuj ustawienia w nowym edytorze WordPress

Twórz i ponownie używaj bloków

Jeśli często dodajesz rzeczy o tym samym stylu lub treści, możesz teraz zapisać je jako bloki wielokrotnego użytku, aby użyć ich później, gdy zajdzie taka potrzeba.

Po prostu edytuj blok, który chcesz ponownie wykorzystać. Gdy będziesz z niego zadowolony, kliknij kropki menu na pasku narzędzi bloków i wybierz „Dodaj do bloków wielokrotnego użytku”.

Bloki wielokrotnego użytku

Zostaniesz poproszony o podanie nazwy tego bloku. Następnie WordPress zapisze to jako blok wielokrotnego użytku. Możesz go znaleźć pod przyciskiem Dodaj bloki i ponownie użyć w innych postach.

Wstaw blok wielokrotnego użytku

Edycja istniejącej zawartości po aktualizacji do WordPress 5.0

WordPress 5.0 nie wpłynie na żadną z twoich starych treści i nadal będziesz mógł edytować starsze artykuły. Podczas edycji starszego artykułu zobaczysz, że treść jest zapakowana w „klasyczny” blok edytora.

Edycja starych artykułów w nowym edytorze WordPress 5.0

Możesz kontynuować edycję artykułu w klasycznym bloku. Możesz również podzielić go na wiele bloków, co pozwoli ci korzystać ze wszystkich funkcji nowego edytora WordPress.

Czy nadal mogę korzystać ze starego edytora WordPress?

Tak, możesz użyć starego edytora WordPress, po prostu instalując i aktywując wtyczkę Classic Editor. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem krok po kroku, w jaki sposób zainstalować wtyczkę WordPress.

Przejście do klasycznego edytora

Po aktywacji wtyczka wyłączy nowy edytor oparty na blokach, a będziesz mógł używać WordPress ze starym klasycznym edytorem, do którego jesteś przyzwyczajony. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz artykuł na temat wyłączania Gutenberga i utrzymywania klasycznego edytora w WordPress.

Twenty Nineteen – Nowy domyślny motyw WordPress

WordPress 5.0 jest dostarczany z nowym domyślnym motywem o nazwie Twenty Nineteen. Jest to wszechstronny i minimalistyczny motyw WordPress, który można wykorzystać do założenia bloga lub stworzenia strony internetowej.

Dwadzieścia Dziewiętnaście

Twenty Nineteen jest oparty na motywie początkowym Gutenberga, co oznacza, że ​​jest w pełni kompatybilny z nowym edytorem WordPress. Oferuje czyste płótno z minimalnymi zakłóceniami, co daje swobodę eksperymentowania z nowym edytorem i tworzenia pięknych układów dla postów i stron WordPress.

Kompatybilność WordPress 5.0 z motywami i wtyczkami

WordPress 5.0 wprowadza dużą zmianę w sposobie tworzenia treści przez użytkowników za pomocą WordPress. Jest rozwijany od dłuższego czasu, co zapewniło programistom wtyczek i motywów wystarczająco dużo czasu na przetestowanie ich produktów i dodanie kompatybilności dla nowego edytora.

Najważniejsze wtyczki WordPress, takie jak WPForms i Yoast SEO, są już kompatybilne z WordPress 5.0 i nowym edytorem.

Wszystkie najlepsze sklepy z motywami WordPress dostosowały również swoje motywy do nowego edytora.

Jeśli jednak wtyczka lub motyw w Twojej witrynie nie działa poprawnie, skontaktuj się z twórcą wtyczki lub motywu i poproś o ich aktualizację.

Jeśli nie otrzymasz od nich odpowiedzi, możesz tymczasowo wyłączyć wtyczkę / motyw i znaleźć alternatywę. Możesz też zainstalować Edytora klasycznego, dopóki ulubiona wtyczka / motyw się nie zmieni.

Mamy nadzieję, że ten artykuł zapewnił dobry wgląd w nowości w WordPress 5.0. Jesteśmy szczególnie podekscytowani nowym edytorem WordPress i nowymi sposobami tworzenia treści w WordPress. Czym jesteś podekscytowany?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map