Co to jest: Kategoria

Kategoria jest jedną z domyślnych systematyk w WordPress. Możesz używać kategorii do sortowania i grupowania postów na blogu w różnych sekcjach. Na przykład witryna z wiadomościami może mieć kategorie artykułów zamieszczone w kategorii Wiadomości, Opinie, Pogoda i Sport.


Kategorie pomagają odwiedzającym szybko dowiedzieć się, na jakie tematy porusza się w Twojej witrynie i pozwalają im szybciej poruszać się po Twojej witrynie.

Co to jest kategoria

Domyślna kategoria w nowej instalacji WordPress to „Bez kategorii”. Jeśli nie wybierzesz kategorii dla postu, post zostanie automatycznie umieszczony w kategorii domyślnej. Tylko administrator WordPress może zmienić domyślną kategorię z Ustawienia »Pisanie ekran.

Ustawienie domyślnej kategorii

Jak dodać kategorie

Podczas edytowania posta na blogu możesz dodać go do kategorii, zaznaczając pole obok nazwy kategorii.

jak dodać post do kategorii wordpress

Jeśli chcesz dodać nową kategorię podczas edytowania postu, po prostu kliknij Dodaj nową kategorię link poniżej listy istniejących kategorii.

Możesz także dodać kategorię bezpośrednio z Posty »Kategorie ekran. Wpisz nazwę nowej kategorii i dodaj ślimak. Za pomocą małych liter, cyfr lub łączników możesz tworzyć przyjazne dla adresów URL wpisy dla swoich postów.

Jeśli nie wpiszesz czegoś w polu informacji o pracy, WordPress automatycznie utworzy nazwę informacji o pracy na podstawie nazwy kategorii. Ślimaki tworzą link do strony kategorii, która zawiera listę wszystkich postów utworzonych w tej kategorii.

Kategoria na pasku bocznym

Jak utworzyć kategorię podrzędną

Kategorie są hierarchiczne, co oznacza, że ​​każda może mieć kategorie potomne. Kategoria podrzędna jest używana dla podtematu w ramach szerszego tematu. Na przykład witryna z wiadomościami może mieć kategorię Wiadomości z kategoriami podrzędnymi dla wiadomości lokalnych, krajowych i globalnych.

Aby utworzyć kategorię podrzędną, przejdź do Posty »Kategorie i wybierz kategorię nadrzędną z menu rozwijanego. Następnie wpisz nazwę kategorii dziecka, dodając opis i ślimak są opcjonalne.

Teraz kliknij przycisk „Dodaj nową kategorię”, a twoja kategoria podrzędna zostanie utworzona.

Tworzenie kategorii podrzędnej

Jak edytować kategorie

Kategorie można edytować Posty »Kategorie ekran. Przesuń mysz do kategorii, którą chcesz edytować, a następnie kliknij link „Edytuj”. Spowoduje to otwarcie edytora, w którym możesz dodawać lub usuwać kategorie nadrzędne i podrzędne, zmieniać nazwę kategorii, ślimak lub opis.

Edytuj kategorię

Możesz także usunąć kategorie z Posty »Kategorie ekran. Usunięcie kategorii nadrzędnej lub podrzędnej nie powoduje usunięcia Twoich postów. WordPress automatycznie umieszcza posty, które nie są przypisane do kategorii w kategorii domyślnej.

Administrator musi utworzyć nową domyślną kategorię lub przypisać ją do istniejącej kategorii, zanim będzie można usunąć domyślną kategorię „bez kategorii”.

Jak wyświetlać kategorie

Chcesz ułatwić odwiedzającym Twoją witrynę znalezienie kategorii postów na blogu?

Jednym z powszechnych sposobów jest umieszczenie listy kategorii na pasku bocznym.

Kategorie można wyświetlać na pasku bocznym za pomocą widgetu kategorii. Iść do Wygląd »Widżety oraz przeciągnij i upuść widżet kategorii na pasku bocznym. Wszystkie kategorie będą wyświetlane na pasku bocznym, z wyjątkiem tych, które nie mają postów.

Widżet kategorii pozwala wyświetlać kategorie jako menu rozwijane lub listę. Możesz także wybrać, czy chcesz wyświetlać liczbę postów w każdej kategorii.

Jeśli wybierzesz Pokaż hierarchię opcja, kategorie podrzędne będą oznaczone specjalną stylizacją, która zwykle jest wcięciem przed nazwą kategorii podrzędnej. Wygląd zależy od motywu. Jeśli nie wybierzesz tej opcji, wszystkie kategorie będą wyglądać tak samo na liście, niezależnie od tego, czy są to kategorie nadrzędne, czy podrzędne.

Widżet kategorii

Możesz także dodawać kategorie do menu nawigacji swojej witryny. Aby to zrobić, przejdź do Wygląd »Menu. Następnie kliknij „Kategorie”, wybierz żądane kategorie w menu i kliknij przycisk „Dodaj do menu”.

Kategoria w menu

Na przykład dodaliśmy nasze kategorie do naszego menu głównego tutaj w WPBeginner.

kategorie wordpress w przykładzie menu głównego

Kategorie a tagi (jaka jest różnica?)

Kategorie i tagi to taksonomie, które są domyślnie zawarte w WordPress. Kategorie w WordPress obejmują szersze sekcje witryny, a tagi pomagają zidentyfikować wszystkie utworzone posty, które zostały oznaczone określonym słowem.

Pomyśl o kategoriach jak przed książką. Dzielą zawartość Twojej witryny na ogólne tematy. Tymczasem tagi są jak indeks z tyłu książki, ponieważ przypisują słowa opisujące bardzo szczegółowe szczegóły Twoich postów.

Jedną z największych różnic między tagami i kategoriami jest to, że musisz wybrać kategorię swoich postów, a jeśli nie, to są one wymienione w kategorii „bez kategorii”. Z drugiej strony nie musisz dodawać tagów.

Kategorie pomagają odwiedzającym zrozumieć, o czym jest Twoja witryna, dzięki czemu mogą szybciej przejść do poszukiwanych treści. Mogą być hierarchiczne, jeśli używasz kategorii potomnych.

Tagi nie są hierarchiczne, więc nie ma tagów nadrzędnych ani podrzędnych.

Napisaliśmy obszerny post określający najlepsze zastosowania kategorii i tagów, które pomogą ci lepiej zrozumieć ich zastosowania oraz różnicę między nimi.

Jak przekonwertować kategorie na tagi

W pewnym momencie możesz chcieć zmienić swoje kategorie na tagi lub zmienić tagi na kategorie. Aby to zrobić, przejdź do Narzędzia »Importuj i kliknij „Konwerter kategorii i tagów”. Następnie kliknij przycisk Uruchom importera. Następnie otworzy się okno podręczne z prośbą o zainstalowanie importera, kliknij przycisk Uruchom importera.

Po zainstalowaniu importera kliknij Aktywuj wtyczkę i Uruchom importera. Następnie wybierz żądaną opcję konwersji. Teraz wybierz elementy, które chcesz przekonwertować, klikając każdy z nich i kliknij przycisk Konwertuj.

Konwertuj kategorie na tagi

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się wszystkiego o kategoriach WordPress i ich działaniu! Sprawdź poniżej, aby dowiedzieć się więcej.

Możesz także zasubskrybować nasz kanał YouTube, aby otrzymywać samouczki wideo WordPress krok po kroku, i śledź nas na Twitterze i Facebooku, aby otrzymywać najnowsze aktualizacje.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map