Co to jest: Multisite (MU)

Multisite to rodzaj instalacji WordPress, która pozwala tworzyć sieć wielu stron internetowych i zarządzać nimi z jednego pulpitu nawigacyjnego WordPress. Umożliwia to łatwe wprowadzanie zmian i aktualizowanie wszystkich witryn z jednego miejsca.


Możesz stworzyć sieć dla wielu stron, do której tylko Ty masz dostęp. Możesz też dodać innych użytkowników, którzy mogą tworzyć własne witryny w Twojej sieci i ograniczyć im dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji WordPress.

Na przykład Uniwersytet Harvarda ma wielojęzyczną sieć WordPress o nazwie Harvard Blogs, która pozwala każdemu, kto ma adres e-mail harvard.edu, na stworzenie własnego bloga. Blogerzy mogą publikować posty na swoich stronach, ale tylko właściciel witryny o nazwie „superadministrator” może instalować wtyczki lub wprowadzać inne zmiany na całej stronie.

Co to jest WordPress Multisite

Wszyscy użytkownicy sieci o wielu lokalizacjach korzystają z tych samych wtyczek i motywów.

Ale strony internetowe utworzone w sieci obejmującej wiele witryn mają osobne katalogi przesyłania multimediów w instalacji WordPress. Oznacza to, że każda witryna ma osobny folder zdjęć i innych przesłanych plików, więc nie można uzyskać dostępu do zdjęć z jednej witryny z innej witryny w sieci.

Dlaczego warto korzystać z wielojęzycznej sieci WordPress?

Sieci wielostanowiskowe WordPress to świetna opcja dla tych, którzy chcą zarządzać oddzielnymi stronami internetowymi z jednego pulpitu nawigacyjnego. Z sieci wielostanowiskowych korzystają korporacje, szkoły, uniwersytety, serwisy informacyjne, firmy internetowe i wiele innych.

Możesz nawet stworzyć własną platformę blogową (sieć blogów) na jednej instalacji wielostanowiskowej.

Hosting dla instalacji wielostanowiskowych WordPress

Przed utworzeniem instalacji wielostanowiskowej należy wziąć pod uwagę rozmiar sieci i porównać ceny i funkcje najlepszych dostawców hostingu WordPress.

Jeśli planujesz mieć tylko kilka witryn w sieci, dobrym wyborem jest wspólne konto hostingowe.

Jeśli planujesz mieć dużą sieć wielostanowiskową WordPress, możesz rozważyć wybór pomiędzy hostingiem VPS, zarządzanym hostingiem WordPress lub serwerem dedykowanym dla twoich potrzeb hostingowych.

Zalecamy korzystanie z Bluehost lub SiteGround, ponieważ oferują kilka planów hostingowych dostosowanych do każdego poziomu hostingu i oba są oficjalnie uznane przez WordPress.

Jak włączyć sieć wielostanowiskową w WordPress

Po uzyskaniu dostawcy hostingu musisz zainstalować WordPress.

Po zakończeniu instalacji połącz się z witryną za pomocą klienta FTP, takiego jak FileZilla.

Następnie zlokalizuj i edytuj plik wp-config.php w swoim cPanel na swoim hoście internetowym.

Następnie dodaj następujący wiersz tuż przed „To wszystko, przestań edytować! Miłego blogowania ”w pliku.

/ * Multisite * /
zdefiniuj („WP_ALLOW_MULTISITE”, prawda);

Zapisz plik wp-config.php i wyloguj się z cPanel. Następnie zaloguj się na swojej stronie WordPress. Po zalogowaniu przejdź do Narzędzia »Konfiguracja sieci. W tym miejscu skonfigurujesz sieć WordPress Multisite.

Na ekranie konfiguracji sieci wybierz, czy chcesz, aby witryny sieciowe znajdowały się we własnej subdomenie (np. Blog1.przyklad.com i blog2.przyklad.com) czy w podkatalogu (np. Przyklad.com/blog1 i przyklad.com/blog2).

Jest to ważne, ponieważ po dokonaniu wyboru nie możesz później zmienić tego ustawienia.

Subdomena dla wielu witryn

Jeśli wybierzesz poddomeny, musisz zmienić ustawienia DNS dotyczące mapowania domen. Pokażemy Ci, jak za chwilę.

W sekcji szczegółów sieci wpisz nazwę swojej sieci obejmującej wiele witryn i adres administratora. Kliknij przycisk „Zainstaluj”.

Na następnym ekranie zobaczysz kod, który musisz dodać do pliku wp-config.php i .htaccess. Oba pliki znajdują się w katalogu głównym WordPress.

Połącz się ponownie ze swoją witryną za pomocą klienta FTP, a następnie otwórz i edytuj te pliki, wklejając kod dostarczony przez WordPress.

Włączanie sieci wielostanowiskowej

Po zaktualizowaniu obu plików zobaczysz sieć WordPress Multisite Network na pasku administracyjnym WordPress przy następnym logowaniu.

Ustawienia administratora sieci

Konfigurowanie wielu witryn przy użyciu poddomen

Jeśli zdecydujesz się używać subdomen dla witryn w sieci wielu witryn, musisz utworzyć subdomenę z gwiazdką jako nazwą subdomeny. Jest to nazywane poddomeną z symbolami wieloznacznymi. Na przykład, jeśli Twoja instalacja WordPress to www.example.com, musisz utworzyć subdomenę * .example.com.

Aby to zrobić, najpierw musisz zalogować się do pulpitu nawigacyjnego cPanel konta hostingowego WordPress.

W tym samouczku pokażemy, jak to wygląda na pulpicie nawigacyjnym Bluehost. Jeśli używasz innego rejestratora hostów lub domen, panel może wyglądać inaczej.

Z pulpitu nawigacyjnego konta Bluehost przewiń w dół do Domeny sekcji, a następnie kliknij Subdomeny.

Konfigurowanie poddomen z dziką kartą

Na następnej stronie wpisz gwiazdkę (*) w polu subdomeny i wybierz swoją domenę główną z menu rozwijanego.

Dodawanie subdomeny z symbolami wieloznacznymi

Po dokonaniu wyboru cPanel automatycznie wykryje katalog główny dokumentu i wyświetli go w polu poniżej. Teraz kliknij Stwórz przycisk, aby dodać nową subdomenę z symbolami wieloznacznymi.

Konfigurowanie ustawień sieciowych WordPress Multisite

Po skonfigurowaniu sieci wielostanowiskowej upewnij się, że sprawdziłeś ustawienia, aby Twoja witryna działała tak, jak chcesz.

Możesz to zrobić z pulpitu nawigacyjnego WordPress.

Aby skonfigurować ustawienia sieciowe, zaloguj się na stronie WordPress i najedź myszką Witryny. Następnie kliknij Administrator sieci »Pulpit nawigacyjny w lewym górnym rogu obszaru administracyjnego.

W wysuwanym menu możesz zarządzać stronami internetowymi, użytkownikami, motywami, wtyczkami i konfigurować ustawienia instalacji wielostanowiskowej WordPress.

Pulpit administratora sieci

Karta ustawień administratora sieci wielu witryn pozwala ustawić domyślne motywy, tekst strony i post, e-maile powitalne wysyłane przez WordPress do nowych użytkowników i wiele więcej.

Należy pamiętać, że wszelkie zmiany wprowadzone w ustawieniach administratora sieci wielu witryn będą miały wpływ na wszystkie witryny i użytkowników w sieci wielu witryn.

Zarządzanie stronami w sieci WordPress Multisite

Możesz także zarządzać wszystkimi indywidualnymi stronami internetowymi w instalacjach wielostanowiskowych WordPress w Witryny ekran. Pulpit nawigacyjny dla wielu witryn pozwala dodawać, usuwać, dezaktywować i archiwizować witryny w sieci.

Dodawanie nowych witryn do wielostronnej sieci WordPress

Jeśli dezaktywujesz witrynę w sieci wielu witryn, zostanie ona ukryta przed użytkownikami wielu witryn i osobami odwiedzającymi witrynę. Każdy, kto spróbuje odwiedzić nieaktywną stronę internetową, zobaczy komunikat „Ten użytkownik postanowił usunąć swoje konto, a ich treść nie jest już dostępna”.

Zarchiwizowane strony internetowe w Twojej sieci wielostanowiskowej są widoczne tylko przez superadministratora sieci. Każdy, kto spróbuje odwiedzić zarchiwizowaną witrynę, zobaczy komunikat „Ta witryna została zarchiwizowana lub zawieszona”.

Superadministratorzy w wielostronnej sieci WordPress mogą oznaczyć witrynę w sieci jako spam. To sprawia, że ​​strona jest niewidoczna dla wszystkich. Usunięcie witryny spowoduje trwałe usunięcie jej z sieci.

Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym samouczkiem krok po kroku, w jaki sposób prawidłowo zainstalować i skonfigurować sieć wielostanowiskową WordPress.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci poznać podstawy WordPress Multisite i jak to działa! Sprawdź poniżej, aby dowiedzieć się więcej.

Możesz także zasubskrybować nasz kanał YouTube, aby otrzymywać samouczki wideo WordPress krok po kroku, i śledź nas na Twitterze i Facebooku, aby otrzymywać najnowsze aktualizacje.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me