Jak zainstalować WordPress – Kompletny samouczek instalacji WordPress

WordPress jest znany jako najpopularniejszy kreator stron internetowych na świecie. Obsługuje ponad 33% wszystkich stron internetowych. Głównym tego powodem jest to, że WordPress jest łatwy w instalacji, co ułatwia tworzenie stron internetowych.


Wszystkie najlepsze firmy hostingowe WordPress pozwalają zainstalować WordPress za pomocą zaledwie kilku kliknięć. W większości przypadków instalacja WordPress jest prostym procesem, którego ukończenie zajmuje mniej niż pięć minut.

W tym samouczku naszym celem jest zaoferowanie pełnego samouczka instalacji WordPress zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.

Dla początkujących pokażemy Ci, jak zainstalować WordPress na wszystkich najlepszych platformach hostingowych za pomocą skryptów instalacyjnych 1-klik, takich jak Fantastico, Softaculous i QuickInstall.

Wyjaśnimy również, jak ręcznie zainstalować WordPress za pomocą FTP dla naszych użytkowników pośrednich.

Na koniec, dla naszych początkujących programistów i projektantów, pokażemy ci, jak zainstalować WordPress na komputerze lokalnym (Windows, Mac i Linux).

Oprócz pokazania, jak zainstalować WordPress, podpowiemy Ci również, co zrobić po zainstalowaniu WordPress.

Jak łatwo zainstalować WordPress

Rzeczy potrzebne przed instalacją WordPress

Przed zainstalowaniem WordPress potrzebujesz najpierw nazwy domeny i dobrej firmy hostingowej znającej WordPress.

Zdecydowanie zalecamy korzystanie z Bluehost, ponieważ zapewnią one bezpłatną domenę i 60% zniżki na plan hostingowy (specjalne dla użytkowników WPBeginner).

Powodem, dla którego zalecamy Bluehost, jest to, że są jedną z największych firm hostingowych na świecie. Są również oficjalnie rekomendowanym dostawcą hostingu WordPress.

Ponieważ jest to bardzo długi i szczegółowy samouczek, skorzystaj z nawigacji poniżej, aby przejść do odpowiedniej sekcji.

 • Jak zainstalować WordPress na Bluehost
 • Jak zainstalować WordPress za pomocą Softaculous
 • Jak zainstalować WordPress za pomocą QuickInstall
 • Jak zainstalować WordPress za pomocą Fantastico
 • Jak zainstalować WordPress za pomocą FTP
 • Jak zainstalować WordPress na komputerze
 • Jak zainstalować WordPress w swoim języku
 • Jak zainstalować sieć WordPress Multisite
 • Co należy zrobić po zainstalowaniu WordPress

Jak zainstalować WordPress na Bluehost

Bluehost to oficjalnie rekomendowany dostawca hostingu WordPress i jedna z największych firm hostingowych na świecie. Znają WordPress na wylot i mają najbardziej przyjazny dla początkujących proces instalacji WordPress.

Bluehost automatycznie instaluje WordPress na Twojej nazwie domeny podczas rejestracji. Po zalogowaniu się na konto Bluehost znajdziesz swoją witrynę WordPress na karcie „Moje witryny”.

Logowanie do Bluehost na twojej stronie WordPress

Możesz po prostu kliknąć przycisk „Zaloguj się do WordPress”, a przeniesie Cię to bezpośrednio do obszaru administracyjnego WordPress.

Oprócz abonamentu „Basic” Bluehost pozwala także instalować WordPress na nieograniczonej liczbie stron ze wszystkimi planami hostingowymi.

Po prostu kliknij przycisk „Utwórz witrynę” na karcie „Moje witryny”, aby rozpocząć.

Instalowanie nowej witryny WordPress w Bluehost

Spowoduje to uruchomienie kreatora instalacji WordPress z przewodnikiem Bluehost. Najpierw poprosi Cię o podanie tytułu strony i opcjonalnie sloganu.

Podaj tytuł swojej nowej witryny WordPress

Kliknij przycisk „Dalej”, aby kontynuować.

Następnie zostaniesz poproszony o wybranie nazwy domeny i ścieżki do swojej witryny. Jeśli nazwa domeny została już zakupiona, możesz ją wybrać z menu rozwijanego. Zawsze możesz kupić i dodać nowe nazwy domen do swojego konta, odwiedzając stronę „Domeny” z pulpitu nawigacyjnego hostingu.

Wybierz nazwę domeny i niezbędne wtyczki

Po wybraniu nazwy domeny możesz pozostawić ścieżkę katalogu pustą i pozwolić Bluehost wybrać ją dla Ciebie. Instalator wyświetli także kilka niezbędnych wtyczek, które możesz zainstalować.

Możesz teraz kliknąć przycisk „Dalej”, aby kontynuować.

Instalator skonfiguruje witrynę WordPress, co może chwilę potrwać. Następnie zobaczysz komunikat o powodzeniu ze szczegółami witryny WordPress.

Pomyślnie zainstalowano WordPress na Bluehost

Otrzymasz również te dane pocztą elektroniczną. Możesz teraz kliknąć przycisk logowania do WordPress, aby przejść do obszaru administracyjnego nowej witryny.

Gratulacje, zainstalowałeś WordPress na swoim koncie hostingowym Bluehost. To nie było tak źle.

Jak zainstalować WordPress na HostGator

HostGator to kolejny popularny dostawca hostingu WordPress wśród początkujących. Ułatwiają także instalację WordPress za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Najpierw musisz zalogować się do pulpitu nawigacyjnego swojego konta HostGator. Stąd kliknij ikonę „QuickInstall” w sekcji „Oprogramowanie”.

Instalowanie WordPress na HostGator

Na następnym ekranie musisz kliknąć „WordPress”, aby uruchomić kreatora instalatora.

Uruchom instalator WordPress na HostGator

Teraz zostaniesz poproszony o wybranie nazwy domeny, w której chcesz zainstalować WordPress i podanie ścieżki do katalogu.

Większość początkujących chce zainstalować WordPress w katalogu głównym swojej nazwy domeny (na przykład wpbeginner.com). W takim przypadku musisz pozostawić pole katalogu puste.

Wybierz nazwę swojej domeny

Kliknij następny przycisk, aby kontynuować.

Instalator poprosi Cię teraz o podanie szczegółów strony WordPress. Musisz podać tytuł witryny, nazwę użytkownika administratora, imię i nazwisko oraz adres e-mail administratora. Upewnij się, że masz dostęp do tego adresu e-mail, ponieważ tutaj otrzymasz e-mail umożliwiający zresetowanie hasła do WordPress.

Ustawienia instalacji HostGator WordPress

Po wprowadzeniu wszystkich informacji kliknij przycisk „Zainstaluj”, aby kontynuować.

Instalator będzie teraz działał w tle, aby zainstalować dla Ciebie WordPress. Po zakończeniu zobaczysz komunikat o powodzeniu z nazwą użytkownika i hasłem administratora.

Instalacja HostGator WordPress zakończona

Możesz teraz kliknąć przycisk „Zaloguj się”, aby uzyskać dostęp do obszaru administracyjnego WordPress.

Gratulacje, pomyślnie zainstalowałeś WordPress na swoim koncie HostGator.

Jak zainstalować WordPress na SiteGround

SiteGround jest popularnym wyborem wśród początkujących użytkowników WordPress. Są znani z doskonałego wsparcia i wysoce zoptymalizowanych planów hostingowych WordPress.

SiteGround oferuje szybkich i bezbolesnych instalatorów WordPress ze wszystkimi swoimi planami. Możesz zainstalować WordPress bezpośrednio z pulpitu hostingowego.

Pokażemy dwie różne metody instalacji WordPress na SiteGround. Możesz wybrać taki, który Ci odpowiada.

1. Instalowanie WordPress na SiteGround jako nowy użytkownik

Jeśli właśnie zarejestrowałeś się w SiteGround, to przy pierwszym logowaniu pojawi się powitalne okienko. Zostaniesz zapytany, czy chcesz teraz skonfigurować swoją stronę internetową.

SiteGround nowy kreator instalacji WordPress

Musisz wybrać „Uruchom nową stronę internetową”, a następnie kliknij WordPress.

Kreator instalatora zapyta teraz o szczegóły instalacji WordPress. Musisz podać adres e-mail, nazwę użytkownika administratora i hasło do nowej witryny WordPress.

Wprowadź dane logowania do WordPress dla swojej instalacji

Kliknij przycisk „Potwierdź”, aby kontynuować.

Na następnym ekranie zobaczysz szczegóły swojego wyboru. Możesz także wybrać dodatkowe ulepszenia witryny, ale na razie je pomiń, w razie potrzeby możesz je później dodać.

Zakończ instalację WordPress na nowym koncie SiteGround

Śmiało i kliknij przycisk pełnej konfiguracji. Instalator zainstaluje teraz WordPress dla Ciebie w tle, a po zakończeniu zobaczysz komunikat o powodzeniu.

Pomyślnie zainstalowano WordPress na nowym koncie SiteGround

Możesz teraz kliknąć przycisk „przejdź do strefy klienta”. Stąd znajdziesz swoją nową witrynę w zakładce „Moje konta”.

Odwiedź panel administracyjny WordPress

Możesz kliknąć „Odwiedź panel administracyjny”, aby przejść do obszaru administracyjnego WordPress.

Gratulacje! Pomyślnie zainstalowałeś WordPress na nowym koncie SiteGround.

2. Instalacja WordPress na SiteGround jako istniejący klient

SiteGround sprawia, że ​​niezwykle łatwo jest zainstalować WordPress z konta hostingowego w dowolnym momencie. Wystarczy zalogować się na swoje konto hostingowe i odwiedzić pulpit nawigacyjny cPanel.

Odwiedź pulpit nawigacyjny cPanel w SiteGround

Spowoduje to załadowanie pulpitu cPanel, który jest w zasadzie interfejsem internetowym do zarządzania kontem hostingowym.

Stąd przewiń w dół do sekcji „Autoinstalatorzy” i kliknij WordPress.

Uruchom instalator WordPress w SiteGround

Spowoduje to uruchomienie skryptu automatycznej instalacji ze wstępnie wybranym WordPress. Musisz kliknąć przycisk instalacji, a następnie wybrać protokół witryny http lub https i nazwę domeny.

Teraz, jeśli masz włączony certyfikat SSL w nazwie domeny, możesz wybrać https jako swój protokół, w przeciwnym razie wybierz http. Możesz później przełączyć WordPress na HTTPS / SSL.

SiteGround WordPress instalator

Poniżej musisz podać tytuł witryny, nazwę użytkownika administratora, hasło i adres e-mail.

Ustawienia strony WordPress

Zobaczysz także inne opcje wyboru języka, instalowania wtyczek i nie tylko. Możesz zmienić te opcje lub pozostawić je niezaznaczone.

Na koniec zobaczysz opcję WordPress Starter. Musisz ją zaznaczyć, ponieważ przeprowadzi Cię ona przez kroki poinstalacyjne w celu skonfigurowania witryny.

Ustawienia opcjonalne

Teraz kliknij przycisk „Zainstaluj”, aby kontynuować.

Instalator będzie teraz działał w tle i skonfiguruje instalację WordPress. Po zakończeniu zobaczysz komunikat o powodzeniu z linkiem do obszaru administracyjnego witryny WordPress.

Instalacja WordPress zakończona

Kliknięcie linku obszaru administracyjnego przeniesie Cię do Twojej witryny i uruchomi kreatora konfiguracji witryny. Ten kreator krok po kroku pomoże Ci rozpocząć pracę z WordPress. Kliknij przycisk „Rozpocznij teraz”, aby kontynuować.

SiteGround WordPress starter

Najpierw kreator startowy poprosi cię o wybranie projektu witryny WordPress. Pokażą Ci starannie wybrane szablony projektowe uporządkowane w różnych kategoriach.

SiteGround WordPress opcja startowa

Zalecamy wybór prostego projektu, który przypomina to, co masz na myśli. Pamiętaj, że każdy motyw ma opcje dostosowywania i możesz zmienić sposób, w jaki wygląda według własnego gustu.

Następnie zostaniesz poproszony o wybranie funkcjonalności, które chcesz dodać do swojej witryny. Automatycznie wybierze „Formularz kontaktowy”, ponieważ każda witryna potrzebuje formularza kontaktowego.

Wybierz funkcjonalność

Opcjonalnie możesz wybrać opcję Sklep (w celu utworzenia sklepu internetowego), kalendarz lub JetPack.

Kliknij następny przycisk, aby kontynuować.

Teraz zostaniesz poproszony o wybranie opcji marketingowych w celu promocji nowej witryny. Pokaże Ci MonsterInsights dla Google Analytics, Yoast SEO i OptinMonster do generowania potencjalnych klientów.

Zalecamy wybranie wszystkich trzech, ponieważ pomogą one rozwinąć witrynę.

Następnie kliknij przycisk Zakończ, a kreator rozruchu zakończy instalację. Zobaczysz teraz komunikat o powodzeniu z linkiem do wejścia do pulpitu WordPress.

Zakończono konfigurację witryny

Zobaczysz teraz pulpit administratora WordPress z niestandardowymi skrótami do tworzenia treści, dostosowywania projektu i rozpoczęcia pracy na swojej stronie internetowej.

SiteGround niestandardowy pulpit administracyjny WordPress

To wszystko. Pomyślnie zainstalowałeś WordPress na swoim koncie hostingowym SiteGround.

Jak zainstalować WordPress na WP Engine

WP Engine to najlepiej zarządzany dostawca hostingu WordPress. Zarządzane konto hostingowe to w zasadzie usługa concierge dla Twojej witryny WordPress.

Zajmują się zarządzaniem aktualizacjami witryny, instalacją i optymalizacją wydajności WordPress, podczas gdy Ty koncentrujesz się na rozwoju firmy.

Jako zarządzana firma hostingowa WordPress, WP Engine automatycznie instaluje WordPress podczas rejestracji. W zależności od planu hostingowego możesz także tworzyć dodatkowe strony internetowe, kiedy tylko ich potrzebujesz.

Po prostu zaloguj się do pulpitu nawigacyjnego WP Engine i odwiedź stronę „Witryny”. Zobaczysz listę wszystkich stron WordPress. Kliknij przycisk „Utwórz witrynę”, aby dodać nową instalację WordPress.

WP Engine stwórz nową stronę

Na następnym ekranie zostaniesz poproszony o podanie nazwy swojego środowiska produkcyjnego. Wpisz nazwę, która pomoże Ci łatwo zidentyfikować tę witrynę, a następnie kliknij przycisk „Utwórz środowisko”.

Dodaj witrynę WordPress do środowiska produkcyjnego

WP Engine zainstaluje teraz twoje środowisko WordPress. Rozpowszechnienie zmian DNS zajmie trochę czasu.

Następnie będziesz mógł uzyskać dostęp do obszaru administracyjnego WordPress, klikając link na pasku bocznym. Będziesz także mógł zobaczyć dane logowania na tej samej stronie.

Zaloguj się do środowiska WordPress w WPEngine

Aby dodać domenę do swojej witryny, musisz kliknąć link dodaj domenę. Ponieważ WP Engine nie jest rejestratorem domen, musisz skierować ustawienia DNS domeny na WP Engine.

Aby to zrobić, potrzebujesz adresu IP i CNAME witryny. Informacje te można znaleźć na stronie przeglądu swojej witryny.

Skopiuj informacje DNS

Teraz pokażemy Ci, jak wprowadzić te informacje w Domain.com. Podstawowe ustawienia są takie same dla wszystkich rejestratorów domen, wystarczy znaleźć ustawienia DNS.

Zaloguj się do pulpitu nawigacyjnego konta Domain.com i kliknij ustawienia DNS i serwera nazw dla swojej nazwy domeny.

Ustawienia DNS domeny i serwera nazw

Na następnym ekranie najpierw musisz zmienić rekord A ze znakiem @ jako jego nazwą. Kliknij przycisk Edytuj, aby zmienić ustawienia.

Zmiana ustawień nagrywania

Następnie musisz wprowadzić adres IP podany przez WP Engine jako wartość tego rekordu, a następnie kliknij przycisk Aktualizuj DNS.

Zastępowanie wartości rekordu

Następnie musisz sprawdzić, czy masz rekord CNAME o nazwie www jako nazwie. Jeśli to zrobisz, musisz edytować ten rekord CNAME. W przeciwnym razie kliknij przycisk „Dodaj rekord DNS”.

Dodawanie rekordu CNAME

Dodaj subdomenę CNAME dostarczoną przez WPEngine w polu Wartość, a następnie kliknij przycisk Dodaj DNS.

To wszystko, co udało Ci się skierować swoją nazwę domeny do witryny WordPress hostowanej na WP Engine.

Jak zainstalować WordPress z cPanel

Cpanel to popularne oprogramowanie używane przez wiele firm hostingowych. Zapewnia właścicielom witryn prosty interfejs internetowy do zarządzania kontem hostingowym.

Jest to kompleksowy dostęp do kilku przydatnych narzędzi, w tym skryptów autoinstalacyjnych, które pomagają zainstalować WordPress.

Firmy hostingowe wybierają skrypt automatycznego instalatora, którego chcą użyć. Ogólnie najpopularniejsze są opcje Softaculous, QuickInstall i Fantastico.

Pokażemy Ci, jak zainstalować WordPress przy użyciu wszystkich trzech automatycznych instalatorów. Możesz postępować zgodnie z instrukcjami na podstawie instalatora widocznego na pulpicie cPanel.

Jak zainstalować WordPress za pomocą Softaculous

Softaculous to popularny skrypt automatycznego instalatora. Umożliwia łatwe instalowanie popularnych aplikacji internetowych, takich jak WordPress, za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Firmy hostingowe, takie jak SiteGround i InMotion Hosting, używają Softaculous w swoim panelu sterowania.

Wystarczy zalogować się do swojego konta cPanel i poszukać ikony instalatora Softaculous lub WordPress. Znajdziesz je w sekcji Autoinstalatorzy.

Cudowna ikona

Kliknięcie dowolnej z tych ikon spowoduje uruchomienie autoinstalatora Softaculousa dla WordPress. Najpierw zobaczysz przegląd WordPress. Kliknij kartę Instaluj, aby kontynuować.

Kliknij kartę instalacji, aby kontynuować instalację WordPress za pomocą Softaculous

Softaculous zapyta Cię teraz, gdzie chcesz zainstalować WordPress. Musisz wybrać http: // lub http: // www. jako protokół.

Jeśli Twoja witryna ma SSL i HTTPS, możesz wybrać https: // lub https: // www. jako protokół.

Następnie musisz wybrać nazwę domeny, w której chcesz zainstalować WordPress. Większość użytkowników chce zainstalować WordPress w katalogu głównym swojej domeny, np. Example.com. W takim przypadku musisz upewnić się, że pole „W katalogu” jest puste.

Przewiń trochę w dół, a zobaczysz sekcję ustawień witryny.

Softaculous Ustawienia strony WordPress

W tej sekcji najpierw musisz podać tytuł i opis swojej witryny WordPress. Nie martw się, możesz łatwo zmienić je w obszarze administracyjnym WordPress po instalacji.

Następnie musisz wybrać nazwę użytkownika, hasło i adres e-mail administratora. Softaculous automatycznie wypełni pola nazwy użytkownika i hasła. Użyje nie-słownika dla nazwy użytkownika i silnego hasła.

Możesz je zmienić, jeśli chcesz, aby były dla Ciebie łatwe do zapamiętania. Zalecamy jednak, aby zawsze używać silnego hasła. Zobacz nasz przewodnik na temat najlepszego sposobu zarządzania hasłami dla początkujących użytkowników WordPress, aby dowiedzieć się, jak łatwo zarządzać silnymi hasłami.

Upewnij się, że wpisałeś poprawny adres e-mail w polu e-mail administratora. Tutaj WordPress wyśle ​​powiadomienia i link do resetowania hasła, jeśli kiedykolwiek zapomnisz hasła.

Pozostałe opcje na ekranie są opcjonalne. Możesz teraz kliknąć przycisk instalacji, aby uruchomić instalatora.

Opcjonalne ustawienia WordPress w Softaculous

Softaculous uruchomi instalator przy użyciu podanych ustawień. Zobaczysz pasek postępu ze statusem instalacji. To zajmie kilka minut. Nie zamykaj okna, dopóki pasek postępu nie osiągnie 100%, w przeciwnym razie może to wpłynąć na instalację WordPress.

Postęp instalacji Softaculous WordPress

Po zakończeniu instalacji zobaczysz komunikat o powodzeniu. Wyświetli również linki do Twojej witryny i do obszaru administracyjnego WordPress.

Instalacja Softaculous WordPress zakończona

Jak zainstalować WordPress za pomocą QuickInstall

QuickInstall to kolejny popularny autoinstalator używany przez wiele firm hostingowych, takich jak HostGator i inne. Będziemy używać pulpitu nawigacyjnego cPanel HostGator na zrzutach ekranu tutaj, ale nie byłoby inaczej, jeśli używasz innego hosta z QuickInstall.

Najpierw musisz zalogować się do pulpitu nawigacyjnego cPanel swojego konta hostingowego. Przewiń w dół do sekcji Oprogramowanie, a następnie kliknij ikonę QuickInstall.

Ikona QuickInstall na pulpicie cPanel

Spowoduje to przejście do strony Instalatorów 1-Click w QuickInstall. Zobaczysz, że oferuje instalacje dla najpopularniejszych aplikacji internetowych, w tym WordPress. Musisz kliknąć WordPress, aby uruchomić instalator WordPress.

Wybierz WordPress, aby rozpocząć instalację

Instalator wyświetli teraz przegląd WordPress. Zostaniesz poproszony o wybranie nazwy domeny z menu rozwijanego.

Większość początkujących chce zainstalować WordPress w katalogu głównym swojej witryny, na przykład wpbeginner.com. W takim przypadku musisz pozostawić pole katalogu puste.

Uruchom instalator WordPress w QuickInstall

Teraz kliknij przycisk Dalej, aby kontynuować. Instalator poprosi teraz o podanie danych WordPress, takich jak nazwa użytkownika, adres e-mail i tytuł witryny.

QuickInstall Ustawienia strony WordPress

Po wypełnieniu wszystkich informacji kliknij przycisk Instaluj.

QuickInstall zainstaluje teraz WordPress dla Ciebie. Następnie zobaczysz komunikat o powodzeniu zawierający dane logowania, takie jak nazwa użytkownika i hasło.

WordPress został pomyślnie zainstalowany przy użyciu QuickInstall

Możesz teraz kliknąć przycisk „Zaloguj się”, aby przejść do obszaru administracyjnego WordPress.

To wszystko, pomyślnie zainstalowałeś WordPress za pomocą QuickInstall.

Jak zainstalować WordPress za pomocą Fantastico

Fantastico to automatyczny skrypt instalacyjny używany przez kilku dostawców hostingu WordPress. Jest podobny do innych skryptów instalacyjnych w tym przewodniku i oferuje łatwiejszy sposób na szybką instalację WordPress.

Najpierw musisz zalogować się do pulpitu cPanel i przewinąć w dół do sekcji oprogramowania i usług, a tam znajdziesz ikonę Fantastico.

Ikona Fantastico w desce rozdzielczej cPanel

Kliknięcie ikony Fantastico uruchomi skrypt automatycznego instalatora.

Niektórzy dostawcy hostingu nadal używają starszej wersji Fantastico. W tym samouczku pokażemy Ci zrzuty ekranu z wersji Fantastico F3.

Jeśli Fantastico na twoim komputerze wygląda inaczej, nie martw się. Podstawowe kroki instalacji są takie same i powinieneś być w stanie łatwo je wykonać.

Na głównym ekranie Fantastico zobaczysz listę aplikacji internetowych po lewej stronie. Musisz kliknąć Blogi, a WordPress znajdzie się na liście wielu innych aplikacji.

Kliknięcie WordPress spowoduje wyświetlenie przeglądu aplikacji za pomocą przycisku „Zainstaluj”.

Instalator Fantastico WordPress

Po prostu kliknij przycisk „Kliknij tutaj, aby zainstalować WordPress”, aby kontynuować.

Automatyczny instalator Fantastico dla WordPress poprosi teraz o wypełnienie ustawień instalacji. Najpierw musisz wybrać domenę, w której chcesz zainstalować WordPress.

Ustawienia instalacji Fantastico WordPress

Jeśli chcesz zainstalować WordPress w podkatalogu, możesz wpisać nazwę podkatalogu w polu poniżej. W przeciwnym razie upewnij się, że to pole jest puste.

W sekcji „Szczegóły administratora” musisz podać informacje o koncie administratora. Wprowadź nazwę użytkownika, hasło i adres e-mail dla konta administratora WordPress.

Kliknij przycisk Prześlij, aby kontynuować.

Fantastico zainstaluje teraz WordPress dla Ciebie. Po zakończeniu instalacji WordPress zobaczysz komunikat o powodzeniu.

Jak zainstalować WordPress za pomocą FTP

Ręczna instalacja WordPress jest również znana jako słynna 5-minutowa instalacja. Wymaga kilku dodatkowych kroków, a do ręcznej instalacji WordPress potrzebny będzie klient FTP.

Przeczytaj nasz przewodnik dla początkujących, jak używać FTP do przesyłania plików WordPress.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to pobrać najnowszą wersję WordPress.

Pakiet WordPress jest dostarczany jako plik Zip. Musisz rozpakować plik, aw nim znajdziesz folder WordPress. Ten folder zawiera wszystkie pliki WordPress, które musisz przesłać na swój serwer internetowy.

Pliki WordPress

Teraz idź dalej i podłącz klienta FTP do swojego serwera hostingowego. Po nawiązaniu połączenia użyj klienta FTP, aby przesłać pliki WordPress z komputera na serwer witryny.

przesyłanie plików WordPress za pomocą klienta FTP

Jeśli chcesz zainstalować WordPress w domenie głównej (np. Example.com), musisz przesłać pliki WordPress do katalogu głównego swojej witryny. Zwykle ten katalog nazywa się / public_html /.

Z drugiej strony, jeśli chcesz zainstalować WordPress w podfolderze (np. Example.com/blog), prześlij go do folderu / public_html / blog /.

Po zakończeniu przesyłania WordPress przejdź do panelu sterowania hostingu, aby utworzyć bazę danych. Pokażemy Ci, jak to zrobić za pomocą cPanel. Jeśli Twój dostawca hostingu ma inny panel sterowania, wystarczy poszukać baz danych MySQL. Reszta ustawień będzie dość podobna.

Na pulpicie cPanel kliknij ikonę „MySQL Databases”.

Ikona bazy danych MySQL w cPanel

Zobaczysz pole do utworzenia nowej bazy danych. Wpisz nazwę swojej bazy danych i kliknij „Utwórz bazę danych”.

Utwórz bazę danych

Po utworzeniu bazy danych MySQL nadal potrzebuje nazwy użytkownika. Ta nazwa użytkownika będzie miała dostęp do wykonywania działań w bazie danych.

Na stronie Bazy danych MySQL na koncie cPanel przewiń w dół do sekcji Użytkownicy MySQL. Po prostu podaj nazwę użytkownika i hasło dla nowego użytkownika, a następnie kliknij przycisk „Utwórz użytkownika”.

Dodaj użytkownika MySQL

Ten nowy użytkownik nadal nie ma dostępu do wcześniej utworzonej bazy danych. W tym celu musisz dodać użytkownika do bazy danych i dać mu uprawnienia do wykonywania wszystkich działań.

Na tej samej stronie baz danych MySQL na koncie cPanel przewiń w dół do sekcji „Dodaj użytkownika do bazy danych”. Wybierz użytkownika bazy danych, który utworzyłeś z menu rozwijanego obok użytkownika, a następnie wybierz bazę danych i kliknij przycisk Dodaj.

Dodaj użytkownika do bazy danych

Zostaniesz teraz zapytany o uprawnienia, które chcesz zezwolić temu użytkownikowi. Wybierz wszystkie uprawnienia i kliknij przycisk Wprowadź zmiany.

Twoja baza danych MySQL i użytkownik są teraz gotowi, zanotuj nazwę bazy danych oraz nazwę użytkownika i hasło MySQL. Będziesz potrzebować tych informacji później.

Po prostu przejdź do adresu URL, pod którym przesłałeś WordPress. Jeśli jest ona w domenie głównej, wprowadź nazwę domeny w oknie przeglądarki, np. Twoja witryna.com lub www.twojastrona.com.

Zobaczysz stronę wyboru języka. Tutaj możesz wybrać język, aby reszta instalacji była wyświetlana w Twoim języku. Możesz także na razie używać języka angielskiego, a potem zmienić język.

Wybierz język WordPress

Kliknij przycisk Kontynuuj, aby kontynuować.

Zobaczysz teraz kilka instrukcji instalacji. Zasadniczo WordPress powie ci teraz, że będzie potrzebował twojej nazwy bazy danych, hasła i informacji o hoście MySQL.

Wymagania instalacyjne WordPress

Kliknij przycisk „Chodźmy”, aby kontynuować.

WordPress wyświetli teraz formularz. Musisz wprowadzić informacje o bazie danych, które wcześniej utworzyłeś.

Wprowadź informacje o bazie danych do instalacji WordPress

Podaj informacje, a następnie kliknij przycisk „Prześlij”. WordPress połączy się z bazą danych i wyświetli komunikat o powodzeniu.

WordPress może teraz połączyć się z bazą danych

Kliknij przycisk „Uruchom instalację”, aby kontynuować.

WordPress utworzy teraz tabele w bazie danych, a następnie wyśle ​​cię do następnego kroku instalacji.

Teraz musisz podać pewne informacje, aby WordPress mógł skonfigurować twoją stronę. Obejmuje to tytuł witryny, nazwę użytkownika, hasło i administracyjny adres e-mail.

Jeśli nie chcesz, aby Twoja witryna była widoczna dla wyszukiwarek, możesz zaznaczyć pole obok widoczności wyszukiwarek. Później, gdy będziesz gotowy, możesz to zmienić w ustawieniach WordPress. Jeśli nie masz pewności, co robić, pozostaw to pole niezaznaczone.

Konfigurowanie witryny podczas instalacji WordPress

Kliknij przycisk Zainstaluj WordPress, aby kontynuować. WordPress skonfiguruje twoją stronę internetową i zakończy instalację.

Zobaczysz komunikat o powodzeniu zawierający twoją nazwę użytkownika. Możesz teraz kliknąć przycisk Zaloguj się, aby zalogować się na swojej stronie WordPress.

Ręczna instalacja WordPress zakończona

Jak zainstalować WordPress na komputerze

Wielu naszych użytkowników na poziomie początkującym często pyta nas, czy mogliby wypróbować WordPress na swoim komputerze? Odpowiedź brzmi: tak, ale większość początkujących nie powinna tego robić.

Powodem, dla którego niektórzy ludzie instalują WordPress w środowisku lokalnego serwera jest tworzenie motywów, wtyczek lub testowanie.

Jeśli chcesz uruchomić blog, aby inni mogli go zobaczyć, nie musisz instalować WordPress na swoim komputerze. Jeśli zainstalujesz WordPress lokalnie na swoim komputerze, jedyną osobą, która może zobaczyć stronę, jesteś Ty.

Jeśli chcesz udostępnić swoją witrynę WordPress w Internecie (reszta świata), musisz uzyskać konto hostingowe i zainstalować WordPress, korzystając z jednej z metod pokazanych powyżej.

Powiedziawszy to, jeśli naprawdę chcesz zainstalować WordPress lokalnie na swoim komputerze, aby dowiedzieć się więcej o tworzeniu motywów, testowaniu wtyczek itp., Zachęcamy do zrobienia tego.

Jeśli używasz komputera z systemem Windows, zalecamy pobranie i skonfigurowanie WAMP. Jeśli używasz komputera Mac, musisz pobrać i skonfigurować Mampa.

Po zabawie z WordPress na komputerze możesz przenieść lokalną instalację do rzeczywistej witryny na żywo. Mamy samouczek krok po kroku, w jaki sposób przenieść WordPress z lokalnego serwera na działającą witrynę.

Jak zainstalować WordPress w swoim języku

Podobnie jak Windows, Mac, iPhone i Android, możesz używać WordPress w swoim własnym języku.

WordPress jest dostępny w wielu językach, w tym angielskim, hiszpańskim, francuskim, arabskim, koreańskim, niemieckim, hebrajskim, hindi, japońskim, wietnamskim, chińskim (Han), portugalskim i wielu innych.

Możesz wybrać język podczas instalacji WordPressa lub zmienić go, odwiedzając stronę Ustawienia »Ogólne strona w obszarze administracyjnym WordPress.

Zmiana języka w ustawieniach WordPress

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz artykuł na temat instalacji WordPress w innych językach.

WordPress jest również szeroko stosowany do tworzenia dwujęzycznych i wielojęzycznych stron internetowych. Zobacz nasz samouczek na temat łatwego tworzenia wielojęzycznej witryny WordPress za pomocą TranslatePress.

Jak zainstalować sieć WordPress Multisite

WordPress ma wbudowaną funkcję obsługi wielu witryn. Sieć obejmująca wiele witryn umożliwia tworzenie wielu witryn WordPress przy użyciu tej samej instalacji WordPress. Może automatycznie tworzyć nowe witryny w subdomenach lub w podfolderach.

Ma to sens dla firm, organizacji non-profit, rządów posiadających podstrony dla różnych lokalizacji lub regionów. Wiele instytutów edukacyjnych korzysta również z wielojęzycznej sieci WordPress, aby umożliwić uczniom tworzenie własnych blogów.

Konfiguracja dla wielu witryn jest nieco złożona, ale stworzyliśmy kompletny samouczek krok po kroku, w jaki sposób instalować i konfigurować sieć dla wielu witryn WordPress.

Co należy zrobić po zainstalowaniu WordPress

Po pomyślnym zainstalowaniu WordPress, oto kilka rzeczy, aby zacząć korzystać z nowej witryny WordPress.

Wybór motywu

Wygląd witryny obsługiwanej przez WordPress jest kontrolowany przez Motywy. Do wyboru masz tysiące motywów WordPress. Przy tak wielu wyborach może to być nieco mylące dla początkujących. Dlatego przygotowaliśmy przewodnik na temat wyboru idealnego motywu dla WordPress.

Regularnie publikujemy listy motywów WordPress, które lubimy w naszej sekcji Prezentacja. Oto niektóre z naszych popularnych prezentacji tematycznych.

 • Najlepsze darmowe motywy bloga WordPress
 • Najlepsze motywy biznesowe WordPress
 • Najlepsze minimalistyczne motywy WordPress dla pisarzy
 • Najlepsze motywy WordPress dla fotografów

Instalowanie i używanie wtyczek WordPress

Prawdziwa moc WordPress pochodzi z ogromnej kolekcji wtyczek. Są jak aplikacje dla Twojej witryny WordPress, umożliwiając rozszerzenie funkcjonalności i dodanie nowych funkcji do Twojej witryny.

W samym katalogu wtyczek WordPress dostępnych jest ponad 54 000 darmowych wtyczek. Więcej wtyczek jest dostępnych na stronach internetowych osób trzecich jako płatne wtyczki.

Jeśli zastanawiasz się, które wtyczki zainstalować, zapoznaj się z naszym wyborem ekspertów niezbędnych wtyczek WordPress dla wszystkich stron internetowych. Możesz również sprawdzić wtyczki, których używamy na tej stronie, patrząc na nasze .

Mamy przewodnik dla początkujących, w jaki sposób zainstalować wtyczki WordPress.

Rozpocznij naukę WordPress

WordPress to najłatwiejszy w użyciu CMS na rynku. Codziennie korzystają z niego miliony ludzi z całego świata. Jednak od czasu do czasu możesz potrzebować pomocy.

W tym miejscu WPBeginner może pomóc. Jesteśmy największą darmową stroną z zasobami WordPress na świecie, regularnie publikując tutoriale i przewodniki napisane specjalnie dla blogerów i małych firm.

Oto niektóre z przydatnych zasobów, które znajdziesz na WPBeginner (wszystkie z nich są całkowicie bezpłatne).

 • WPBeginner Blog – Centralne miejsce dla wszystkich naszych samouczków i przewodników WordPress.
 • Słownik WPBeginner – Nasz słownik WordPress jest najlepszym miejscem do zapoznania się z językiem WordPress
 • WPBeginner Videos – Nowi użytkownicy WordPress mogą zacząć od tych 23 filmów, aby opanować WordPress.
 • – Potrzebujesz więcej instrukcji wideo? Subskrybuj nasz kanał YouTube z ponad 128 000 subskrybentów i ponad 12 milionami wyświetleń.
 • – Sprawdź wtyczki, narzędzia i usługi, których używamy na WPBeginner.
 • – Ekskluzywne zniżki na produkty i usługi WordPress dla użytkowników WPBeginner.

Wniosek

Mamy nadzieję, że ten samouczek instalacji WordPress pomógł ci nauczyć się, jak łatwo zainstalować WordPress. Możesz sprawdzić naszą listę tych 40 przydatnych narzędzi, które pomogą Ci zarządzać i rozwijać swoją witrynę WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me