WordPress Blogu Nasıl Başlatılır 7 Kolay Adımda (2020)

Bir WordPress blogunu doğru şekilde başlatmak istiyor musunuz? Bir blog başlatmanın, özellikle de inek olmadığınızda korkunç bir düşünce olabileceğini biliyoruz. Bilin bakalım ne yalnız değilsin. 370.000’den fazla kullanıcının blog oluşturmasına yardımcı olduktan sonra, herhangi bir teknik bilgi olmadan bir WordPress blogunun nasıl başlatılacağı konusunda en kapsamlı kılavuzu oluşturmaya karar verdik.


Bir WordPress blogu başlatın

İster 20 yaşında, ister 60 yaşında olun, süreci takip etmek kolaydır. Ancak yardıma ihtiyacınız olursa, uzman ekibimiz blogunuzu ücretsiz olarak kurmanıza yardımcı olacaktır..

Bir WordPress blogu başlatmak için neye ihtiyacınız var??

Bir WordPress blogu oluşturmak için üç şey yapmanız gerekir:

 1. Bir alan adı fikri (bu blogunuzun adı olacaktır, yani wpbeginner.com)
 2. Bir web barındırma hesabı (burası web sitenizin internette yaşadığı yerdir)
 3. 30 dakika boyunca bölünmemiş dikkatiniz.

Evet, doğru okudunuz. Bir blogu 30 dakikadan daha kısa bir sürede sıfırdan başlatabilirsiniz ve sizi adım adım tüm süreç boyunca yönlendireceğiz.

Bu derste şunları ele alacağız:

 • Ücretsiz bir Alan Adı Nasıl Kaydedilir?
 • En İyi Web Hosting Nasıl Seçilir
 • WordPress Blog’u Yükleme ve Kurulum
 • Blog Tasarım Şablonunuzu Değiştirme
 • İlk Blog Yazılarınızı Yazma
 • WordPress Blogunu Eklentilerle Özelleştirme
 • İletişim Formu Nasıl Eklenir
 • Google Analytics İzleme Kurulumu
 • Web sitenizi SEO için nasıl optimize edebilirsiniz?
 • Blogunuzdan Para Kazanma
 • Öğrenilecek Kaynaklar ve WordPress’de Uzmanlaşma

Hazır? Başlayalım.

Video öğretici

WPBeginner’a abone olun

Videoyu beğenmediyseniz veya daha fazla talimat gerekiyorsa, okumaya devam edin.

Adım 1. Kurulum

Yeni başlayanların bir blog oluştururken yaptıkları en büyük hata yanlış bloglama platformunu seçmektir. Neyse ki buradasın, bu yüzden bu hatayı yapmayacaksın.

Kullanıcıların% 95’i için, WordPress.org’u kullan kendi kendine barındırılan WordPress olarak da bilinir. Neden?

Kullanımı ücretsiz olduğu için eklentileri yükleyebilir, blog tasarımınızı özelleştirebilir ve en önemlisi blogunuzdan herhangi bir kısıtlama olmadan para kazanabilirsiniz (WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farka bakın).

WordPress ayrıca tüm başarılı bloglar tarafından kullanılan bir numaralı web sitesi platformudur. Perspektif olarak, internetteki tüm web sitelerinin% 34’ü WordPress kullanıyor!

Şimdi WordPress’in neden ücretsiz olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Amaç ne?

Yakalama yok. Ücretsizdir, çünkü kurulumu yapmanız ve kendiniz barındırmanız gerekir.

Başka bir deyişle, alan adı ve web hosting.

Alan adı, kullanıcıların web sitenize ulaşmak için yazdıkları addır. Web sitenizin İnternet’teki adresi. Google.com veya wpbeginner.com’u düşünün

Web barındırma, web sitesi dosyalarınızın bulunduğu yerdir. Burası web sitenizin internetteki evi. Her web sitesinin web barındırma ihtiyacı var.

Bir alan adının maliyeti genellikle 14,99 ABD doları / yıl’dır ve web barındırma normalde ayda 7,99 ABD dolarıdır.

Bu yeni başlayanlar için çok para.

Neyse ki, WordPress tarafından önerilen resmi bir barındırma sağlayıcısı olan Bluehost, kullanıcılarımıza ücretsiz alan adı ve bitti % 60 indirim web barındırmada.

Bluehost internetteki en eski web hosting şirketlerinden biridir. WordPress hosting söz konusu olduğunda da en büyük marka adıdır, çünkü kendi sitemizin birçoğunu da içeren milyonlarca web sitesine ev sahipliği yapmaktadırlar.

Tüm bunların ötesinde, Bluehost 2005’ten beri WordPress ile çalışıyor ve geri vermeyi taahhüt ediyorlar. Bu nedenle, bu eğiticiyi takip ederek 30 dakika içinde blogunuzu çevrimiçi alamazsanız, o zaman uzman ekibimiz sizin için süreci tamamlayacak herhangi bir maliyet olmadan. Bizi telafi edecekler, böylece zorunda değilsiniz. Ücretsiz blog kurulumu yardımı için bize ulaşın.

NOT: WPBeginner olarak şeffaflığa inanıyoruz. Tavsiye bağlantımızı kullanarak Bluehost’a kaydolursanız, size ücretsiz olarak küçük bir komisyon kazanacağız (aslında, paradan tasarruf edeceksiniz ve ücretsiz bir alan adı alacaksınız). Bu komisyonu hemen hemen her WordPress barındırma şirketine tavsiye etmek için alacağız, ancak yalnızca kişisel olarak kullandığımız ve okuyucularımıza değer katacağına inandığımız ürünleri tavsiye ediyoruz.

Devam edelim ve alan adınızı + barındırma hizmetinizi satın alalım.

Bluehost’u yeni bir pencerede açın ve takip edin.

Yapmanız gereken ilk şey başlamak için yeşil Başlayın düğmesine tıklayın..

Bluehost'u kullanmaya başlayın

Bir sonraki ekranda, ihtiyacınız olan planı seçin (temel ve artı en popüler olanıdır).

Bundan sonra, web siteniz için alan adını girmeniz istenecektir.

Alan adınızı seçin

Son olarak, işlemi tamamlamak için hesap bilgilerinizi eklemeniz ve paket bilgilerini sonlandırmanız gerekir. 36 aylık planla devam etmenizi öneririz çünkü bu en iyi değer.

Bu ekranda, satın alabileceğiniz isteğe bağlı ekstralar göreceksiniz. Bunları satın alıp almadığınız tamamen size bağlıdır, ancak genellikle hemen satın almanızı önermiyoruz. İhtiyacınız olduğuna karar verirseniz, daha sonra istediğiniz zaman ekleyebilirsiniz..

Blog başlatmak için barındırma kasası

Tamamlandığında, web barındırma kontrol panelinize (cPanel) nasıl giriş yapacağınızla ilgili ayrıntıları içeren bir e-posta alacaksınız. Bu, her şeyi destek, e-posta ve diğer şeylerden yönettiğiniz yerdir. Ama en önemlisi, WordPress’i yüklediğiniz yer.

Adım 2. WordPress’i yükleyin

Bağlantımızı kullanarak Bluehost’un yeni sürümüne kaydolduğunuzda, WordPress’i sizin için otomatik olarak yüklerler. Bu yeni sürüm, teknik olmayan kullanıcıların bloglarını oluşturmalarını kolaylaştırmak için kısa süre önce kullanıma sunuldu.

Bunun anlamı, Bluehost hesabınıza giriş yapmanız ve ardından başlamak için WordPress’e Giriş düğmesini tıklamanızdır..

Bluehost kontrol panelinden WordPress blogunuza giriş yapın

Ayrıca, doğrudan tarayıcınızdan siteniz.com/wp-admin/ adresine giderek WordPress’e giriş yapabilirsiniz..

SiteGround, HostGator, WP Engine, vb.Gibi farklı bir WordPress blog barındırma hizmeti kullanıyorsanız, bu sağlayıcılar için adım adım talimatlar için WordPress’in nasıl kurulacağına ilişkin kapsamlı kılavuzumuzu görebilirsiniz..

WordPress kurulduktan sonra, blogunuzun görünümünü kendi haline getirmek ve bloglamaya başlamak için özelleştirmeye hazırsınız.

Adım 3. WordPress Temanızı Seçme

WordPress blogunuzun görsel görünümü temalar tarafından kontrol edilir. Blogunuzu ilk kez ziyaret ettiğinizde, şunun gibi görünecektir:

Varsayılan WordPress teması

Bu çoğu insan için pek çekici değil.

Blogunuzun görünümünü ve hissini özelleştirmek, WordPress blogunuzu oluşturma yolculuğundaki en heyecan verici ve ödüllendirici kısımlardan biridir..

Sitenize yükleyebileceğiniz önceden hazırlanmış binlerce WordPress teması vardır. Bazıları ücretsiz temalar, diğerleri ise ücretli.

WordPress kontrol panelinize giderek ve üzerine tıklayarak temanızı değiştirebilirsiniz. Görünüm »Temalar.

Yeni WordPress teması ekle

Devam edin ve Yeni Ekle düğmesini tıklayın.

Bir sonraki ekranda, resmi WordPress.org temaları dizininde bulunan 7.400+ ücretsiz WordPress temasından arama yapabilirsiniz. Popüler, en yeni, öne çıkan özelliklerin yanı sıra diğer özellik filtrelerine (ör. Endüstri, düzen vb.) Göre sıralayabilirsiniz..

Bir tema seç

Farenizi bir temanın üzerine getirebilirsiniz ve bir Önizleme düğmesi görürsünüz. Üzerine tıkladığınızda, tasarımın web sitenizde nasıl görüneceğini görebileceğiniz tema önizlemesi açılır..

Temayı önizle

Temanızın önizlemesi, tam olarak ekran görüntüsünde gösterildiği gibi görünmeyebilir; bu, daha sonra özelleştirmek ve ayarlamak için normaldir. Aramanız gereken tasarım, renkler, tipografi ve diğer öğelerdir.

Mükemmel WordPress temasını seçmek için en iyi ipucu, tasarımda basitlik için çabalamaktır. Kullanıcılarınıza iyi bir deneyim sunarken işleri temiz ve net tutmanıza yardımcı olur.

Beğendiğiniz temayı bulduğunuzda, farenizi üzerine getirdiğinizde Yükle düğmesini gösterecektir. Üzerine tıklayın ve temanın yüklenmesini bekleyin. Bundan sonra, yükle düğmesi Etkinleştir düğmesi ile değiştirilecektir. Temayı etkinleştirmek için üzerine tıklamanız gerekiyor.

WordPress temasını yükleme ve etkinleştirme

Temanızı yükledikten sonra, Görünüm menüsü altındaki Özelleştir bağlantısını tıklayarak temanızı özelleştirebilirsiniz..

Bir tema seçmek için yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen mükemmel bir WordPress teması seçerken göz önünde bulundurmanız gereken 9 şey hakkındaki kılavuzumuza bakın..

WordPress temanızı seçtikten sonra, artık ilk blog yayınınızı oluşturmaya hazırsınız.

4. Adım. İlk Blog Postanızı Oluşturma

Bir blog yazısı yazmak için Mesajlar »Yeni Ekle WordPress kontrol panelinizdeki menü.

İlk blog yazınızı yazabileceğiniz bir editör alanı göreceksiniz.

WordPress'e Blog Yazısı Yazma

WordPress, her öğenin bir blok olduğu blok tabanlı bir düzenleyici kullanır. Bu, blog yayınlarınız için güzel içerik düzenleri oluşturmanıza olanak tanır.

Düzenleyiciyi tanımak için WordPress blok düzenleyici eğiticimize bakın.

Yazmayı bitirdikten sonra devam edin ve blog yayınınızı herkese açık hale getirmek için ekranın sağ üst köşesindeki Yayınla düğmesini tıklayın.

Blog yayınını yayınla

Yayınlar ekranında, Kategoriler ve Etiketler gibi diğer bazı bölümleri göreceksiniz. Bunları blog yayınlarınızı bölümler halinde düzenlemek için kullanabilirsiniz. Kategoriler ve etiketler arasındaki fark hakkında harika bir yazımız var, bu da okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yayınlar ekranındaki tüm özelliklerden yararlanmak için WordPress’e yeni bir mesaj ekleme hakkındaki makalemizi okumalısınız (video dahil).

Genellikle yeni başlayanlar WordPress kontrol panelindeki yayınlar ve sayfalar menüsü arasında karıştırılır. Bu nedenle, WordPress’teki yayınlar ve sayfalar arasındaki fark hakkında tam bir kılavuz yazdık..

5. Adım. Eklentiler & Özelleştirmeler

İlk örnek blog yayınınızı yazdıktan sonra, muhtemelen web sitenize iletişim formları, galeriler, kaydırıcılar, bülten abonelik formu vb.Gibi diğer olağan öğeleri eklemeye başlamak istersiniz..

Tüm bu ek özellikleri eklemek için eklentiler kullanmanız gerekir.

WordPress eklentileri, web sitenize yeni özellikler eklemenize izin veren uygulamalardır (herhangi bir kod yazmadan).

Yalnızca ücretsiz WordPress eklenti dizininde 55.000’den fazla WordPress eklentisi bulunmaktadır. Bu, ne yapmak istediğinize bakılmaksızın, bunun için bir eklenti olduğu anlamına gelir.

Bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım bir kılavuzumuz var.

Bununla birlikte, WordPress blogunuza bazı temel özellikleri eklemek için eklentileri nasıl kullanacağınıza bakalım.

WordPress’de İletişim Formu Nasıl Oluşturulur

Her web sitesinin bir iletişim formu gerekir. Kullanıcılarınızın size doğrudan e-posta göndermesine olanak tanır. WordPress yerleşik bir iletişim formuyla gelmediğinden, sitenize bir iletişim formu eklemek için bir WordPress form oluşturucu eklentisine ihtiyacınız olacaktır..

WPForms Lite eklentisini kullanmanızı öneririz. WordPress için en iyi iletişim formu eklentileri listemizde 1 numara olan popüler WPForms eklentisinin ücretsiz bir sürümüdür..

3 milyondan fazla web sitesi WPForms kullanıyor!

Eklentiyi adresine giderek yükleyebilirsiniz. Eklentiler »Yeni Ekle sayfasına gidin ve arama kutusuna WPForms yazın. Ardından, “Yükle” yi ve ardından “Etkinleştir” i tıklamanız gerekir. Aktivasyon üzerine, WPForms »Yeni Ekle ilk formunuzu oluşturmak için sayfa.

WordPress'e yeni bir iletişim formu ekleme

Bu WPForms oluşturucu arayüzünü açacaktır.

İlk olarak, iletişim formunuz için bir ad girmeniz ve ardından ‘Basit İletişim Formu’ şablonunu tıklamanız gerekir.

Basit iletişim formu

WPForms artık tüm gerekli alanlarla sizin için basit bir iletişim formu oluşturacaktır. Herhangi bir alanı değiştirmek için tıklayabilir veya sol sütundan yeni bir alan ekleyebilirsiniz.

İletişim formunuzu düzenleme

Formu düzenlemeyi tamamladıktan sonra, sağ üst köşedeki kaydet düğmesini tıklayın ve ardından form oluşturucudan çıkın.

Artık WordPress’te yeni bir sayfa oluşturarak Sayfalar »Yeni Ekle ve “İletişim” deyin. Düzenleme ekranında, düzenleyiciye WPForms bloğunu girmeniz gerekir.

Editöre WPForms bloğu ekleyin

Bundan sonra, açılır menüden daha önce oluşturduğunuz formu seçin; WPForms, düzenleyicide formun canlı bir önizlemesini yükleyecektir.

İletişim formunuzu seçin

Artık iletişim formunuzu çalışırken görmek için sayfayı kaydedip yayınlayabilir ve tarayıcınızda ziyaret edebilirsiniz..

Daha ayrıntılı talimatlara ihtiyacınız varsa, WordPress’te iletişim formunun nasıl oluşturulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Google Analytics İzleme Kurulumu

Google Analytics, blogunuzu kaç kişinin ziyaret ettiğini, nereden geldiğini ve web sitenizde ne yaptığını görmenize yardımcı olur?

Blogunuza başlarken Google Analytics’i yüklemek en iyisidir, böylece blogunuzun zaman içinde ne kadar büyüdüğünü görebilirsiniz.

İlk olarak, Google Analytics web sitesini ziyaret etmeniz ve Gmail hesabınızı kullanarak oturum açmanız gerekir.

Giriş yaptıktan sonra devam edebilir ve ücretsiz bir Google Analytics hesabına kaydolabilirsiniz..

Google Analytics kaydı

Bilgilerinizi ve web sitesi URL’nizi girmeniz istenir. Bundan sonra size Google Analytics izleme kodunuz sunulacak.

Burada durabilirsiniz, çünkü bu kodu blogunuza otomatik olarak getirmek ve eklemek için bir eklenti kullanacağız (uygun WordPress izlemeyi ayarlamakla birlikte).

MonsterInsights eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek için WordPress yönetici alanınıza geçin. WordPress için en iyi Google Analytics eklentisinin ücretsiz sürümüdür ve sitenize Google Analytics eklemenin en kolay yoludur (2 milyondan fazla web sitesi tarafından güvenilen).

Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Analizler »Ayarlar eklenti ayarlarını yapılandırma sayfası.

Monster Analytics'i kullanarak Google Analytics'e bağlanın

Ayarlar sayfasında, Google Analytics’i WordPress sitenize bağlamak için ‘MonsterInsights’a Bağlan’ düğmesini tıklayın.

Kurulumu tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin. İşiniz bittiğinde, web sitesi analizi raporunuzu doğrudan MonsterInsights sekmesi altındaki WordPress kontrol panelinizden görebilirsiniz..

MonsterInsights'ta web sitesi istatistikleri raporları

Ayrıntılı talimatlar için WordPress’te Google Analytics’i yükleme hakkındaki makalemize bakın.

WordPress Blogunuzu SEO için En İyi Hale Getirme

Yeni başlayanların çoğu, bir blog oluştururken SEO için optimizasyon yapmaz. SEO veya arama motoru optimizasyonu, kullanıcıların blogunuzu arama motorlarında bulmasına yardımcı olur. Daha fazla trafik istiyorsanız, blogunuzu SEO için baştan optimize etmeniz çok önemlidir..

Başlamak için önce Yoast SEO eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Blogunuzu optimize etmenize yardımcı olacak tam bir WordPress SEO eklentisidir..

Etkinleştirildiğinde, “SEO” etiketli yeni bir menü öğesi göreceksiniz. Üzerine tıkladığınızda eklenti ayarları sayfasına yönlendirilirsiniz.

Yoast SEO ayarları

Eklenti, kurulumda gezinmenize yardımcı olacak hızlı bir yapılandırma sihirbazı ile birlikte gelir. Manuel kurulum için Yoast SEO kılavuzumuzdaki talimatları da takip edebilirsiniz..

Blogunuzun SEO’sunu ayarlamak için adım adım WordPress SEO kılavuzumuzu izlemenizi de öneririz..

Diğer WordPress Eklentileri ve Özelleştirmeleri

Yükleyebileceğiniz bir ton başka WordPress eklentisi var. Yeni başlayanlar genellikle ihtiyaç duydukları eklentileri aramayı biraz zor buluyor.

WPBeginner’da, ihtiyacınız olan işlevselliği eklemenize yardımcı olacak en iyi WordPress eklentilerini sunuyoruz.

İşte kontrol etmeniz gereken en iyi WordPress eklentilerinden oluşan uzman seçimimiz.

 • Destek olmak – UpdraftPlus en iyi WordPress yedekleme eklentisidir. Bir şeyler ters gittiğinde web sitenizin düzenli olarak yedeklerini oluşturmanız gerekir.
 • Güvenlik – Sucuri Security, WordPress için ücretsiz bir güvenlik tarayıcısıdır. Blogunuzu güvenli hale getirmenize yardımcı olacak yeni başlayanlar için tam adım adım WordPress güvenlik kılavuzumuz var.
 • Verim – WordPress’i hızlandırmak için WP Roket (premium) veya WP Süper Önbellek (ücretsiz) kullanmanızı öneririz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için adım adım talimatlarla WordPress hız ve performans makalemize bakın..
 • tasarlamak & Özelleştirme – Ana sayfa tasarımınızı özelleştirmek, özel açılış sayfaları oluşturmak, hatta özel temalar oluşturmak için (herhangi bir kod yazmadan) Beaver Builder veya Divi sayfa oluşturucuyu kullanmanızı öneririz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için, en iyi WordPress sayfa oluşturucularıyla ilgili makalemize bakın (karşılaştırıldı).

Sitemizde kullandığımız eklentileri ve araçları merak ediyorsanız, kontrol edin. WPBeginner blogunda kullandığımız tüm eklentilere ve araçlara sahip.

Daha fazla öneriye mi ihtiyacınız var? Tüm web siteleri için WordPress eklentileri ve araçlarına sahip olmanın uzman seçimine bakın (kurucumuz Syed Balkhi tarafından elle seçildi).

6. Adım. Blogunuzdan Para Kazanma

Artık blogunuzu oluşturduğunuz ve beğeninize göre özelleştirdiğinize göre, muhtemelen blogumdan nasıl para kazanabileceğimi merak ediyorsunuz?

Blogunuzdan başarıyla para kazanmanın birçok farklı yolu vardır. Ancak, hızlı bir şekilde zengin olma şeması diye bir şey yoktur..

Pahalı arabaların ve konakların resimlerine aldanmayın, çünkü hepsi sahte.

Diğer “çevrimiçi para kazanın” makalelerinden farklı olarak, WordPress kullanarak blogunuzdan nasıl para kazanabileceğiniz konusunda en kapsamlı kılavuzu oluşturduk.

WordPress ile Çevrimiçi Blog Yazma

Bu, bloglarından para kazanmak isteyen herkesin okuması gereken 4000’den fazla kelime kılavuzu. 15 yılı aşkın çevrimiçi bilgeliğimizi bu nihai rehberde paylaştık.

Sıkı çalışma ve çaba göstermeye istekli olduğunuz sürece ödülü toplayacaksınız. Unutmayın, kısayol yok.

İşte blogunuzdan para kazanmanın en iyi yollarından bazıları.

1. Google AdSense

Google AdSense

Birçok blogcu bloglarında reklam göstererek para kazanır. Para kazanma özelliğini göz önünde bulundurarak bir blog oluşturursanız, Google AdSense bunu yapmanın en iyi yoludur.

Blogcular ve yayıncılar için en büyük reklam platformudur. Sizinle reklamveren arasında aracı görevi gören Google, reklamverenlerin içeriğinizle eşleşen anahtar kelimeler için teklif vermesine izin verir. Bu, reklamlar için mümkün olan en iyi fiyatları elde etmenizi sağlar.

Daha fazla ayrıntı için Google AdSense’i WordPress blogunuza nasıl düzgün şekilde ekleyebileceğinizle ilgili makalemize bakın.

2. Satış Ortaklığı

Bağlı pazarlama

Affiliate marketing, blog yazarları arasında en sık kullanılan ikinci para kazanma stratejisidir. Temel olarak, en sevdiğiniz ürünleri / hizmetleri okuyucularınıza önerirsiniz ve bir satın alma işlemi gerçekleştirdiklerinde bir tavsiye komisyonu alırsınız.

Bağlı kuruluş pazarlamasının anahtarı, zaten kullandığınız ve güvendiğiniz yüksek kaliteli ürün ve hizmetleri önermektir. WordPress için bağlı kuruluş ürünlerini tanıtırken daha fazla para kazanmanıza yardımcı olabilecek birçok bağlı kuruluş pazarlama eklentisi ve aracı vardır..

Ayrıca yeni başlayanlar için tam adım adım bağlı kuruluş pazarlama kılavuzumuz var..

3. Online Mağaza

WordPress blogunuza çevrimiçi bir mağaza ekleyin

Birçok blogcu, doğrudan bloglarından bir şeyler satarak para kazanır. Bu fiziksel ürünler, e-kitaplar, sanat eserleri, müzik ve daha fazlası gibi dijital indirmeler olabilir. Bazı blogcular bile danışmanlık hizmetleri sunuyor.

WooCommerce kullanmanızı öneririz, çünkü WordPress için en iyi e-ticaret eklentisidir. Aynı zamanda dünyada en yaygın kullanılan e-ticaret platformudur..

Ayrıntılı talimatlar için WordPress’i kullanarak kolayca çevrimiçi mağaza oluşturma hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Yukarıdaki 3 yöntemin üstünde, WordPress blogunuzla çok daha fazlasını yapabilirsiniz. WordPress bloglarını özellikle yorumlar, moda blogları, yemek tarifleriyle yemek blogları ve daha fazlası için yapabilirsiniz. Bu blog türlerinin her biri size para kazanmak için daha benzersiz fırsatlar sunar.

Ayrıca, premium içerik ve kurslar sunmak için blogunuzu bir üyelik sitesine dönüştürebilirsiniz.

Adım 7. WordPress’e hakim olma

İş Öğrenme ve Destek

WPBeginner yeni başlayanlar için en büyük ücretsiz WordPress kaynak sitesidir.

WPBeginner’da ana hedefimiz, küçük işletmeler, blogcular ve teknik olmayan WordPress web sitesi sahipleri için anlaşılması kolay en son faydalı WordPress eğitimlerini sunmaktır (hakkımızda daha fazla bilgi edinin).

WordPress bilginizi genişletmek için şunlara göz atmalısınız:

 • WPBeginner Dictionary – Yeni başlayanlar için WordPress lingo’yu tanımak ve tanımak için en iyi yer
 • WPBeginner Videoları – WordPress’te Yeni misiniz? WordPress’e hakim olmak için bu 23 videoyu izleyin.
 • WPBeginner Blog – Tüm WordPress eğiticilerimiz için merkezi bir yer.

Daha fazla tartışma için ücretsiz Facebook grubu WPBeginner Engage’ye katılmak isteyebilirsiniz. 24.000’den fazla üyesi bulunan grup, yeni başlayanlara ve teknik olmayan kullanıcıların WordPress ile daha fazlasını yapmalarına yardımcı olmaya odaklanıyor.

WordPress’i öğrenmenize yardımcı olmak için düzenli olarak video eğitimlerini paylaştığımız WPBeginner’ın YouTube Kanalına da abone olabilirsiniz..

Son olarak, sorunuzu yazmak ve WPBeginner’ı önüne eklemek için Google’ı kullanabilirsiniz. Kullanıcılarımız bu numarayı her zaman yardımcı buluyor çünkü WordPress sorularınız için SAĞ cevabı bulmanızı kolaylaştırıyor.

Sorunuza bir cevap bulamazsanız endişelenmeyin. Bize mesaj göndermek için iletişim formumuzu kullanmanız yeterli. Her zaman yardımsever, tam zamanlı WPBeginner destek ekibimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Kullanıcıların WordPress’e başlamalarına yardımcı olmayı seviyoruz.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Binlerce kişinin bir blog başlatmasına yardımcı olduktan sonra, birçok soruyu cevapladık. Blog oluşturma hakkında en sık sorulan soruların yanıtları aşağıdadır.

WordPress olmadan blog oluşturabilir miyim?

Evet, başka blog oluşturma platformları da vardır. Hepsini karşılaştırdık ve WordPress, tam sahiplik ve özgürlükle bir blog yapmak için piyasadaki en iyi çözümdür.

Barındırma olmadan blog oluşturabilir miyim?

Hayır, bu mümkün değil. Web barındırma, web sitesi dosyalarınızın saklandığı yerdir. Tüm web sitelerinin web barındırma ihtiyacı vardır.

Bir blog başlatmanın maliyeti nedir??

Maliyet, satın aldığınız eklentilere bağlıdır. Bir WordPress web sitesinin maliyeti nedir ve paradan nasıl tasarruf edeceğinizle ilgili ipuçlarımız var..

Ailem bilmeden bir blog oluşturabilir miyim?

Evet. WordPress blogunuzu özel yapabilir ve internetten gizleyebilirsiniz. WordPress blogunuzu tamamen özel hale getirme konusunda adım adım kılavuz.

Bir WordPress blogu başlatabilir ve Google Adsense ile para kazanabilir miyim?

Evet, Google AdSense’ten para kazanmak için WordPress blogunuzu kullanabilirsiniz. WordPress’te Google AdSense’i nasıl ekleyeceğimize ilişkin adım adım bir kılavuzumuz var.

Nasıl blog oluşturabilir ve anonim kalabilirim?

Herkese açık bir blog sahibi olmak, ancak anonim kalmak istiyorsanız, alan adınızın WHOIS gizliliğinin açık olduğundan emin olmanız gerekir. Çoğu zaman insanlar yazmak için bir takma ad / takma ad kullanırlar. Ayrıca yalnızca blogunuz için benzersiz bir e-posta oluşturmanız gerekir. Söylemeye gerek yok, resimlerinizi veya hiçbir şeyi blogda yayınlamayın. Daha ayrıntılı talimatlar için WordPress kullanarak anonim olarak nasıl blog yazabileceğinizle ilgili makalemize bakın.

WordPress bloguma nasıl podcast eklerim?

WordPress, bir blog başlatmayı ve bir podcast eklemeyi çok kolaylaştırır. WordPress ile podcast nasıl başlatılacağına dair adım adım bir kılavuzumuz var.

Hakkında yazmak için bloglama fikirleri nasıl bulurum?

İşte bugün hakkında yazabileceğiniz 103 blog yazısı fikri içeren mükemmel bir rehber. İşte kanıtlanmış 73 tür blog yayını hakkında başka bir kılavuz.

Ayrıca, harika içerik yazmanıza yardımcı olacak iyi bir blog gönderisinin (12 uzman ipucu) nasıl yazılacağı hakkında Blogtyrant’tan bu öğreticiyi takip edebilirsiniz..

Kendi dilimde bir blog oluşturabilir miyim?

Evet, WordPress’i diğer dillerde kullanabilirsiniz. Dilinizi kurulum sırasında veya WordPress yönetici alanındaki Ayarlar sayfasından seçebilirsiniz. WordPress tamamen 56’dan fazla dile çevrilmiş ve kısmen düzinelerce başka dile çevrilmiştir. Birçok üst WordPress teması ve eklentisi birden çok dilde mevcuttur. Web sitenizde kullanmak istediğiniz bir temayı veya eklentiyi de çevirebilirsiniz.

Birden çok dilde nasıl blog oluşturabilirim??

Hintçe, İspanyolca veya birden çok dilde bir blog başlatmak ister misiniz? İşte WordPress’te çok dilli bir web sitesi oluşturma konusunda adım adım bir kılavuz.

Kodlama becerisi olmayan bir blog tasarlayabilir miyim?

Kesinlikle. Profesyonel görünümlü bir WordPress blogu oluşturmak için herhangi bir programlama, kodlama veya tasarım becerisine ihtiyacınız yoktur.

WordPress temalarını özelleştirmek kolaydır ve temanızı ayarlamak için işaret edebilir ve tıklayabilirsiniz. Astra gibi tek tıklamayla içe aktarabileceğiniz hazır başlangıç ​​web siteleriyle birlikte gelen WordPress temaları var.

Size tam bir sürükleme sağlayan Divi gibi güçlü temalar var & blogunuzu özelleştirmek için açılan tasarım seçenekleri.

Sonra herhangi bir WordPress teması ile çalışan Beaver Builder ve Divi builder gibi güçlü sürükle ve bırak sayfa oluşturucuları var. Sadece öğeleri sürükleyip bırakmak ve kendi sayfalarınızı tasarlamak için kullanabilirsiniz.

Herhangi bir kod yazmadan kendi özel temanızı bile oluşturabilirsiniz.

Bloguma bir fotoğraf galerisi ekleyebilir miyim?

Evet, WordPress, blog yayınlarınıza fotoğraf galerileri eklemenizi kolaylaştıran yerleşik bir galeri özelliği ile birlikte gelir.

Profesyonel fotoğrafçılar ayrıca fotoğraflarını daha iyi sergilemek için premium WordPress galeri eklentilerini kullanabilir ve hatta fotoğraf işlerinden para kazanmak için fotoğraf satabilirler.

Blogum için nasıl profesyonel bir e-posta adresi oluşturabilirim??

Blogunuz konusunda ciddiyseniz, profesyonel bir işletme e-posta adresi oluşturmanızı önemle öneririz (ücretsizdir).

Tüm başarılı blogcular, bloglarını büyütmek için öne çıkan ve daha iyi ortaklık anlaşmaları yapmak için profesyonel e-posta adresini kullanır.

Yardımcı olması için bir WordPress blogunu nasıl başlatacağımızla ilgili eğiticimizi bulduğunuzu umarız. Ayrıca yeni WordPress sitenize trafik çekmek için 19 işlem yapılabilir ipucu ile ilgili makalemize göz atmak isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me