WordPress 5.0’daki Yenilikler (Özellikler ve Ekran Görüntüleri)

WordPress 5.0 sadece birkaç saat önce yayınlandı. Tamamen yeni bir dizi iyileştirme ve bazı büyük değişikliklerle 2018’in ilk ve tek büyük WordPress sürümüdür. Bu makalede, WordPress 5.0’daki yenilikleri ve web sitelerinizi güncelledikten sonra hangi özellikleri denemeniz gerektiğini göstereceğiz.


WordPress 5.0'daki yenilikler

WordPress 5.0 büyük bir sürümdür ve yönetilen bir WordPress barındırma hizmetinde değilseniz güncellemeyi manuel olarak başlatmanız gerekir.

Önemli: Güncellemeye başlamadan önce tam bir WordPress yedeklemesi oluşturmayı unutmayın.

Gutenberg Yeni Blok Tabanlı Editör ile tanışın

WordPress 5.0, Gutenberg kodlu tamamen yeni bir editör ile birlikte gelir. Kullanıcıların içerik bloklarını kullanarak güzel düzenler oluşturmasına izin veren blok tabanlı bir editördür.

WordPress 5.0'da yeni blok tabanlı düzenleyici

Eski WordPress editörü basit bir metin penceresiydi. İyi çalışıyor olsa da, resim eklemek, galeriler, kısa kodlar, video yerleştirmeler ve diğer içerik öğeleri oluşturmak için farklı yaklaşımlar kullanmak zorundaydınız..

Yeni düzenleyici, bunları her içerik öğesinin bir bloğa sarıldığı aerodinamik bir yazma deneyimiyle değiştirir. Onları düzenleyicinin etrafında taşıyabilir, ayarlarını değiştirebilir ve kod yazmadan ilgi çekici düzenler oluşturabilirsiniz.

Varsayılan olarak, en sık kullanılan içerik öğelerini eklemek için birkaç blokla birlikte gelir. Buna resim, ses, video, fotoğraf galerisi, kapak resmi, listeler, alıntı, medya, metin, düğmeler ve daha fazlasını eklemek için bloklar dahildir.

İçerik oluşturmak için blok ekleme

Bloklar kendi araç çubukları ve ayarlarıyla gelir. Temel biçimlendirme seçeneklerinin yanı sıra genişliği, renkleri ve diğer özellikleri de değiştirebilirsiniz.

Engelleme ayarları

Widget’lar da bloklar olarak eklenir, böylece kısa kodları, son yayınları, son yorumları, kategorileri ve arşivleri kolayca ekleyebilirsiniz.

Makalelerinize kısa kod eklemeye güvendiyseniz, bunları blok olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Widget blokları

Yeni editör ayrıca yerleştirmeleri çok daha kolay hale getiriyor. Blok ekle düğmesinin altındaki yerleştirmeler bölümünü genişletmeniz yeterlidir; desteklenen tüm yerleştirme seçeneklerini görebilirsiniz.

Gömmeleri blok olarak ekleme

Bu, video, tweet ve facebook yerleştirmeyi çok daha kolay hale getirir. Her gömme kendi bloğudur, böylece ayarlarını diğer bloklar gibi ayarlayabilirsiniz.

Video yerleştirme

WordPress yönetici kenar çubuğu tarafından biraz dikkatiniz dağılmışsa, dikkat dağıtıcı olmayan tam ekran moduna geçin. Bu, WordPress yönetici kenar çubuğunu gizleyecek ve içeriğinizi tasarlamak için çok daha fazla yeriniz olacak.

Yeni WordPress düzenleyicide tam ekran modu

Kenar çubuğunun altına düzgün bir şekilde yerleştirilmiş tüm normal yayın düzenleme özelliklerini bulacaksınız. Bu, yayınlama ve kaydetme seçenekleri, kalıcı bağlantı veya post-slug, kategoriler ve etiketler, alıntı ve daha fazlasını içerir.

Ayarları yeni WordPress düzenleyicide yayınla

Blok Oluşturma ve Yeniden Kullanma

Sıklıkla aynı stile veya içeriğe sahip şeyler eklerseniz, artık gerektiğinde daha sonra kullanmak için bunları yeniden kullanılabilir bloklar olarak kaydedebilirsiniz.

Yeniden kullanılabilir olmasını istediğiniz bir bloğu düzenleyin. Memnun kaldığınızda, blok araç çubuğundaki menü noktalarına tıklayın ve re Yeniden kullanılabilir bloklara ekle’yi seçin.

Yeniden kullanılabilir bloklar

Bu blok için bir ad vermeniz istenecektir. Bundan sonra, WordPress bunu tekrar kullanılabilir bir blok olarak kaydedecektir. Blok Ekle düğmesinin altında bulabilir ve diğer yayınlarda yeniden kullanabilirsiniz.

Yeniden kullanılabilir blok ekle

WordPress 5.0’a Yükselttikten Sonra Mevcut İçeriği Düzenleme

WordPress 5.0, eski içeriğinizin hiçbirini etkilemez ve yine de eski makaleleri düzenleyebilirsiniz. Eski bir makaleyi düzenlerken, içeriğinizin bir “Klasik” düzenleyici bloğunun içine sarıldığını göreceksiniz.

Eski Word'leri yeni WordPress 5.0 düzenleyicide düzenleme

Makaleyi klasik blok içinde düzenlemeye devam edebilirsiniz. Ayrıca, yeni WordPress düzenleyicisinin tüm özelliklerini kullanmanıza izin verecek birden fazla bloğa bölebilirsiniz..

Hala Eski WordPress Düzenleyiciyi Kullanabilir miyim?

Evet, sadece klasik editör eklentisini kurarak ve etkinleştirerek eski WordPress editörünü kullanabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Klasik düzenleyiciye geçme

Etkinleştirildiğinde, eklenti yeni blok tabanlı düzenleyiciyi devre dışı bırakır ve WordPress’i alışkın olduğunuz eski klasik düzenleyiciyle kullanabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için, Gutenberg’i devre dışı bırakma ve WordPress’te klasik editörü tutma ile ilgili makalemize bakın..

Yirmi Ondokuz – Yeni Varsayılan WordPress Teması

WordPress 5.0, Yirmi On dokuz adlı yeni bir varsayılan tema ile birlikte gelir. Bir blog başlatmak veya bir web sitesi yapmak için kullanılabilecek çok yönlü ve minimalist bir WordPress temasıdır.

Yirmi Ondokuz

Twenty Nineteen, Gutenberg başlangıç ​​temasına dayanıyor, bu da yeni WordPress editörüyle tamamen uyumlu olduğu anlamına geliyor. Minimum düzenleyicileri olan temiz bir tuval sunar, bu da yeni editörle deneme yapma ve WordPress yayınlarınız ve sayfalarınız için güzel düzenler oluşturma özgürlüğü verir.

WordPress 5.0 Tema ve Eklentileri ile Uyumluluk

WordPress 5.0, kullanıcıların WordPress kullanarak içerik oluşturma biçiminde büyük bir değişiklik getiriyor. Eklenti ve tema geliştiricilerine ürünlerini test etmek ve yeni editör için uyumluluk eklemek için yeterli zaman sağlayan oldukça uzun bir süredir geliştirilmektedir..

WPForms ve Yoast SEO gibi en önemli WordPress eklentileri WordPress 5.0 ve yeni editörle zaten uyumludur.

En iyi WordPress tema mağazaları da temalarını yeni editörle uyumlu hale getirdi.

Ancak web sitenizdeki bir eklenti veya tema düzgün çalışmıyorsa, bu eklentiye veya tema geliştiricisine ulaşın ve güncellemelerini isteyin.

Onlardan haber alamazsanız, eklentiyi / temayı geçici olarak devre dışı bırakabilir ve bir alternatif bulabilirsiniz. Alternatif olarak, en sevdiğiniz eklenti / tema değiştirilinceye kadar Klasik Editör’ü yükleyebilirsiniz.

Bu makalenin size WordPress 5.0’daki yenilikler hakkında iyi bir fikir sunduğunu umuyoruz. Yeni WordPress editörü ve WordPress’te içerik oluşturmanın yeni yolları hakkında özellikle heyecan duyuyoruz. Ne hakkında heyecanlısın?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map