Wix vs WordPress – Ktorý z nich je lepší? (Klady a zápory)

Snažíte sa rozhodnúť medzi zostavením svojich webových stránok medzi Wixom a WordPressom? Aj keď je WordPress najobľúbenejší tvorca webových stránok na svete, nie je to jediná možnosť.


Po sledovaní televíznych reklám pre spoločnosť Wix nás niektorí používatelia požiadali o podrobné porovnanie služieb Wix vs WordPress, aby sme zistili, ktorá je lepšou voľbou..

V tomto článku porovnáme Wix verzus WordPress a zdôrazníme výhody a nevýhody. Dúfame, že s týmto preskúmaním a porovnaním Wix sa budete môcť rozhodnúť, ktorá platforma je pre vaše potreby najvhodnejšia.

Wix vs WordPress - Ktorá z nich je lepšou platformou

Poznámka: Tento článok porovnáva WordPress.org so systémom Wix vs NOT WordPress.com. Zistite, aký je rozdiel medzi webmi WordPress.org s vlastným hosťovaním a webmi WordPress.com.

Toto porovnanie sme rozdelili do 7 kategórií:

  Pozrime sa, ako sa Wix a WordPress zaraďujú do každej z týchto kategórií.

  1. Ceny a náklady

  Náklady na vytvorenie webovej stránky sú dôležitým faktorom pri výbere platformy na tvorbu webových stránok. Celkové náklady na vývoj a údržbu vášho webu budú úplne závisieť od vašich potrieb. Naším cieľom je zabezpečiť, aby ste v rámci svojho rozpočtu mohli robiť všetko, čo potrebujete.

  Poďme porovnať ceny Wix a WordPress, aby sme zistili, ktorý z nich vám dáva viac peňazí za babku.

  Wix:

  Wix ponúka bezplatne základného tvorcu webových stránok. Existujú však dve hlavné nevýhody. Najprv pridá reklamy značky Wix do hornej a dolnej časti vášho webu. Po druhé, pre svoje stránky nemôžete použiť vlastný názov domény, takže adresa vašej webovej stránky bude: username.wix.com/sitename

  Okrem toho základný plán neponúka potrebné doplnky, ako sú Google Analytics, Favicons, eCommerce atď. Ak chcete odstrániť reklamy a získať ďalšie funkcie z trhu s ich aplikáciami, musíte prejsť na jeden z prémiových plánov, ktoré ponuka.

  Každý prémiový plán Wix má odlišné obmedzenia týkajúce sa úložného priestoru a šírky pásma. Môžete platiť mesačne alebo si zvoliť ročný plán.

  Wix poistné plány

  Najlepšie hodnotné plány na Wixe sú Unlimited plán (12,50 dolárov / mesiac), a ak chcete eCommerce obchod, potom budete potrebovať plán eCommerce (16,50 $ / mesiac).

  Tieto náklady nezahŕňajú žiadne aplikácie, ktoré si neskôr vyberiete na trhu aplikácií Wix na použitie na vašom webe.

  WordPress:

  Softvér WordPress je otvorený zdroj a je k dispozícii bezplatne pre každého.

  Často sa nás pýtame, prečo je WordPress zadarmo a aký je úlovok?

  Najväčší úlovok spočíva v tom, že na jeho inštaláciu potrebujete vlastné doménové meno a webhosting. Existuje niekoľko poskytovateľov hostingu WordPress, z ktorých si môžete vybrať. Pozrite si nášho sprievodcu o tom, ako zvoliť najlepšiu hostingovú spoločnosť WordPress.

  V závislosti od vášho rozpočtu môžete začať so základným plánom u poskytovateľa hostingu WordPress, ako je Bluehost, ktorý vás bude stáť 2,75 USD mesačne a zahŕňa bezplatné vlastné doménové meno.

  Ak to váš rozpočet umožňuje, môžete použiť spravovaného poskytovateľa hostingu WordPress, napríklad WP Engine, ktorý stojí 29 dolárov mesačne.

  Náklady na web WordPress sa zvýšia, ak sa rozhodnete používať prémiové témy alebo doplnky WordPress (podobné aplikáciám vo WordPress)..

  Existujú však tisíce bezplatných tém a doplnkov WordPress, ktoré môžete použiť na zníženie nákladov. Na svoj web WordPress môžete pridať ľubovoľnú funkciu pomocou doplnku bez toho, aby ste upgradovali svoj hostingový plán.

  Viac informácií nájdete v našom sprievodcovi o tom, koľko stojí vytvorenie webovej stránky WordPress.

  záver:

  WordPress prekonáva Wix flexibilnými plánmi, ktoré sú k dispozícii od rôznych spoločností poskytujúcich webhosting. Cena závisí od toho, koľko zdrojov používate, a môžete používať svoje stránky WordPress ľubovoľným spôsobom.

  2. Jednoduché použitie

  Väčšina začiatočníkov si vyberie Wix alebo WordPress, pretože nechcú najať dizajnéra webových stránok. Wix aj WordPress vám umožňujú vytvárať webové stránky bez toho, aby ste sa museli učiť kódovať.

  Wix:

  Wix prichádza s výkonnými a ľahko použiteľnými nástrojmi na zostavenie vlastnej webovej stránky. Ponúka jednoduché rozhranie drag and drop, kde si môžete vybrať akýkoľvek prvok na svojom webe a začať ho upravovať v rozhraní WYSIWYG..

  Editor Wix

  Položky môžete presúvať myšou kdekoľvek na vašom webe, meniť usporiadanie vecí na svojich stránkach, písať obsah a pridávať médiá v užívateľsky príjemnom prostredí. Mnoho začiatočníkov by túto funkciu považovalo za požehnanie, pretože ich chráni pred manipuláciou s kódom.

  WordPress:

  Program WordPress je dodávaný s vizuálnym editorom na písanie obsahu a prispôsobovačom motívov, ktorý vám umožňuje upravovať vlastnosti motívu v prostredí WYSIWYG. V predvolenom nastavení však WordPress neprichádza so zabudovaným tvorcom stránky drag and drop.

  Editor príspevkov WordPress

  Na získanie úplnej kontroly nad vzhľadu sa používatelia musia oboznámiť s rôznymi sekciami, ako sú navigačné ponuky, prispôsobiteľné prvky, editor vizuálnych príspevkov atď. To znamená, že program WordPress vyžaduje pre začiatočníkov malú krivku učenia sa..

  Na druhej strane existujú tisíce tém, vďaka ktorým je prispôsobenie skutočne jednoduché.

  záver:

  Wix je tu jednoznačne víťazom. Používatelia nemusia tráviť veľa času učením sa tejto platforme ani inštaláciou akýchkoľvek doplnkov, aby mohli začať vytvárať svoje webové stránky. Na druhej strane budú musieť pochopiť základy programu WordPress a na zostavenie svojich stránok bude možno potrebné nainštalovať doplnky.

  Môžete však použiť výkonné doplnky na tvorbu stránok WordPress, ako sú BeaverBuilder alebo Divi, ktoré ponúkajú omnoho výkonnejšie funkcie ako program Wix Builder..

  Preto inteligentní vlastníci firiem používajú WordPress, pretože im poskytuje väčšiu flexibilitu.

  3. Dizajn a usporiadanie

  Dizajn a rozloženie vašej stránky zohrávajú dôležitú úlohu pri vašom úspechu. Každý vlastník stránok potrebuje dizajn, ktorý je nielen dobre vyzerajúci, ale aj užívateľsky prívetivý a robí jeho značku vynikajúcou.

  Wix:

  Wix prichádza s viac ako 500+ vopred pripravených šablón, z ktorých si môžete vybrať. Všetky návrhy Wix sú plne citlivé a sú napísané v HTML5. Pomocou vstavaných nástrojov môžete ďalej prispôsobovať vzhľad svojich stránok, meniť rozloženie a meniť usporiadanie položiek podľa vlastného uváženia..

  Šablóny Wix

  K dispozícii sú vzory pre všetky druhy stránok. Šablóny sú rozdelené do kategórií ako obchod, elektronický obchod, koníčky, umenie & remeslá, osobné atď.

  Veľkou nevýhodou je, že akonáhle vyberiete šablónu, nemôžete ju zmeniť. Môžete ju upraviť a prispôsobiť ju podľa potreby iba pomocou vstavaných nástrojov, nemôžete však prepnúť na inú šablónu.

  WordPress:

  Pre WordPress sú k dispozícii tisíce bezplatných a platených tém. Bezplatné témy prichádzajú s obmedzenou podporou, prechádzajú však aj prísnym procesom preskúmania. Platené témy vo všeobecnosti ponúkajú viac funkcií a sú vybavené prémiovými možnosťami podpory.

  Témy WordPress

  Témy WordPress sa pohybujú od malých osobných stránok až po plnohodnotné weby elektronického obchodu. Väčšina tém sa dodáva s vstavanými možnosťami prispôsobenia. Môžete tiež použiť jeden z mnohých doplnkov na úpravu štýlov, aby ste ďalej upravili alebo prispôsobili svoje témy WordPress.

  Používatelia si môžu stiahnuť bezplatné témy z adresára WordPess.org. Pokiaľ ide o platené témy, existuje niekoľko obchodov s témami WordPress ako Themify, CSSIgniter, StudioPress a ďalšie. Pozrite si náš zoznam najlepších komerčných tematických obchodov WordPress.

  Ďalej si môžete najať vývojára alebo sa naučiť vytvárať pre svoju spoločnosť úplne vlastné motívy.

  záver:

  WordPress má omnoho väčšiu škálu tém a rozložení dizajnu ako Wix. Používatelia programu WordPress môžu tiež jednoducho prepínať témy alebo ich prispôsobovať podľa vlastného želania bez akýchkoľvek obmedzení.

  4. Pluginy a aplikácie

  Doplnky a aplikácie sú rozšírenia tretích strán, ktoré môžete na svojej platforme použiť na pridanie ďalších funkcií. Wix ich nazýva aplikáciami a v ekosystéme WordPress sa nazývajú pluginy.

  Porovnajme aplikácie a doplnky, ktoré sú k dispozícii na oboch platformách, a čo s nimi môžete robiť.

  Wix:

  Wix prichádza s takmer 200+ aplikáciami, ktoré môžete pridať na svoje stránky. Tieto aplikácie ponúkajú širokú škálu funkcií, ako je pridávanie kontaktných formulárov, galéria, komentáre, tlačidlá sociálnych médií, e-mailový marketing atď.

  Wix App Marketplace

  Väčšina aplikácií je zadarmo alebo má lite verziu. Ostatné aplikácie vyžadujú mesačné platby a líšia sa v cenách. Aj keď existuje obmedzená zbierka aplikácií, pokrývajú najbežnejšie požadované funkcie vlastníkov stránok.

  WordPress:

  V čase písania tohto článku existuje viac ako 55 000+ doplnkov dostupných iba v adresári doplnkov WordPress.org. Nehovoriac o prémiových doplnkoch dostupných na iných trhoch.

  Doplnky WordPress

  Hovorí sa: ak si dokážete predstaviť nejakú funkciu, pravdepodobne existuje doplnok WordPress, vďaka ktorému sa to stane.

  Či už chcete vytvoriť kontaktný formulár, nainštalovať Google Analytics, vytvoriť webovú stránku členstva alebo predať online kurzy, je tu doplnok, ktorý.

  S programom WordPress môžete robiť čokoľvek, čo sa vám páči. Existuje veľa doplnkov zadarmo aj platených, ktoré môžete použiť na vytvorenie webovej stránky svojich snov.

  záver:

  WordPress v tejto oblasti tiež ľahko porazí Wix. Aj keď knižnica aplikácií spoločnosti Wix rastie, je stále obmedzená v porovnaní s obrovským výberom používateľov WordPressu.

  5. Wix vs WordPress – Ktorý z nich je lepší pre blogovanie?

  Mnoho používateľov hľadá jednoduchšiu platformu na začatie blogovania. Wix aj WordPress sa dajú použiť na vytváranie blogov. Pozrime sa, na čom je lepšie.

  Blogovanie s Wixom

  Wix umožňuje ľahko pridať časť blogu na vaše webové stránky. Má všetky základné funkcie blogovania, ktoré bežne používate. Napríklad kategórie a značky, fotografie a videá, archívy atď.

  Wix blog editor

  Nemá však natívny systém komentovania, ako je WordPress. Namiesto toho používa komentáre Facebooku a tieto komentáre nie sú prenosné.

  Chýba tiež niekoľko funkcií, ako sú odporúčané obrázky, neaktuálne príspevky, vytváranie súkromných príspevkov a ďalšie.

  Rozhranie na písanie blogových príspevkov nie je to isté ako pri vytváraní webových stránok Wix. Namiesto toho používa textový editor, ktorý je z hľadiska možností formátovania veľmi obmedzený.

  Blogovanie s WordPress

  WordPress sa začal ako platforma na vytváranie blogov a vyvinul sa v plnohodnotný tvorca webových stránok. Dnes má takmer 33% všetkých webových stránok.

  Má všetky funkcie pre blogovanie, ktoré budete potrebovať, ako je natívny systém komentovania a všetky ďalšie rozšírené funkcie, ktoré od spoločnosti Wix chýbajú.

  Úpravy blogových príspevkov vo WordPress

  Je dodávaný s výkonným editorom blokov Gutenberg, ktorý vám umožňuje vytvárať krásne rozloženia pre vaše blogové príspevky.

  Najdôležitejšie je, že môžete svoj blog rozšíriť pomocou doplnkov a pridať akúkoľvek funkciu, na ktorú si dokážete myslieť.

  záver

  WordPress úplne zatieni Wix ako platformu pre blogovanie. Wix blogy sú príliš základné a postrádajú niekoľko dôležitých funkcií. Ak uvažujete o spustení blogu, potom sa Wix ani priblíži k WordPress.

  6. Porovnanie elektronického obchodu Wix vs WordPress

  Predaj vecí online je ďalšou dôležitou vlastnosťou, ktorú väčšina začiatočníkov hľadá. Pozrime sa, ako porovnávajú WordPress a Wix v elektronickom obchode.

  Wix:

  Wix ponúka elektronický obchod so svojimi platenými programami. To znamená, že používatelia s programom zadarmo nemôžu prevádzkovať svoj obchod s elektronickým obchodom na serveri Wix bez toho, aby inovovali na platený program. S WixStores môžete prijímať platby iba prostredníctvom PayPal alebo Authorize.net.

  Existuje niekoľko aplikácií tretích strán, ktoré môžete použiť na predaj vecí online, ale tieto aplikácie vás budú stáť ešte viac peňazí vďaka ich mesačným poplatkom. Nehovoriac o tom, že máte obmedzené platobné brány a funkčnosť.

  WordPress:

  WordPress uľahčuje vytvorenie internetového obchodu pomocou WooCommerce, ktorý ovláda viac ako 42% všetkých webových stránok elektronického obchodu na svete..

  Pre WordPress je tiež k dispozícii veľa ďalších doplnkov elektronického obchodu, ktoré môžete použiť na predaj fyzického alebo digitálneho tovaru, služieb, udalostí, predplatného a ďalších..

  Väčšina doplnkov elektronického obchodu pre WordPress má dokonca svoje vlastné špecializované témy a doplnky. Pozrite si zoznam najlepších tém WooCommerce, kde nájdete niekoľko vynikajúcich príkladov.

  záver:

  Ak chcete vybudovať správny internetový obchod a byť pripravení na rast, potom WordPress + WooCommerce ponúka oveľa väčšiu flexibilitu, slobodu a výber v porovnaní s Wix.

  7. Možnosti prenosnosti dát vo formáte Wix verzus WordPress

  Prenosnosť údajov vám umožňuje slobodu presunúť váš obsah ďalej, keď ho potrebujete. Pozrime sa, ako vám Wix a WordPress pomôžu presunúť váš obsah ďalej, ak potrebujete.

  Možnosti prenosu dát vo formáte Wix

  Wix prichádza s veľmi obmedzenými možnosťami presunúť váš obsah na inú platformu. Svoje príspevky do blogu môžete exportovať iba vo formáte XML. Svoje stránky, obrázky, videá a ďalší obsah si budete musieť stiahnuť ručne.

  Podľa dokumentácie spoločnosti Wix je všetok váš obsah hostený výlučne na serveroch spoločnosti Wix a nie je možné ho exportovať inde.

  Preto je v prípade potreby ťažké presunúť váš obsah na inú platformu. Stále však môžete preniesť web Wix. Viac informácií nájdete v našom článku o tom, ako prepnúť z Wix na WordPress.

  Možnosti prenosu dát vo WordPress

  WordPress uľahčuje export vášho obsahu. Je dodávaný s jedným kliknutím vývozcu, ktorý vám umožní sťahovať svoj obsah vo formáte XML.

  Exportuje sa vaša stránka WordPress

  Keďže ide o platformu s vlastným hosťovaním, môžete tiež vytvárať úplné zálohy WordPress, sťahovať mediálne súbory a dokonca manuálne exportovať svoju databázu WordPress..

  Ak nie ste spokojní s vašou súčasnou hostingovou spoločnosťou WordPress, môžete ľahko presunúť svoj web WordPress na nového hostiteľa.

  záver:

  WordPress je oveľa lepší, pokiaľ ide o sťahovanie a presun údajov. Na druhej strane Wix sťažuje presun obsahu ďalej.

  zhrnutie

  WordPress je oveľa lepšia ako Wix ako webová vydavateľská platforma pre akýkoľvek druh webovej stránky. Aj keď spoločnosť Wix ponúka ľahko použiteľný nástroj na tvorbu webových stránok, pomocou WordPress môžete z dlhodobého hľadiska dosiahnuť oveľa viac.

  Podrobné pokyny nájdete v našej príručke o tom, ako vytvoriť webovú stránku pomocou WordPress.

  Dúfame, že vám tento článok pomohol porovnať Wix verzus WordPress a dozvedieť sa ich výhody a nevýhody. Môžete tiež navštíviť naše tipy, ktoré je možné uplatniť, ako zvýšiť návštevnosť vášho nového webu WordPress.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me