WordPress vs Blogger – Ktorý z nich je lepší? (Klady a zápory)

Plánujete začať nový blog? Nie ste si istí, či by ste ako platformu blogu mali používať WordPress alebo Blogger? Môžeme vám pomôcť.


WordPress a Blogger sú dve najobľúbenejšie platformy pre blogovanie na internete. Obaja vám umožňujú ľahko vytvoriť blog; medzi nimi však existujú veľké rozdiely. Každý z nich má svoje klady a zápory.

V tomto článku budeme porovnávať služby Blogger vs WordPress vedľa seba a ukážeme vám rozdiely, na ktorých vám záleží. Naším cieľom je pomôcť vám rozhodnúť sa, ktorý z nich je pre vaše potreby lepší.

WordPress vs Blogger - porovnanie blogovej platformy

Na čo sa zamerať vo svojej blogovej platforme?

Skôr ako začneme s porovnaním WordPress a Blogger, pozrime sa pri výbere platformy blogov na niektoré dôležité veci, ktoré treba hľadať.

 • Jednoduchosť použitia: Na rýchle nastavenie blogu, pridávanie obsahu a rozširovanie publika potrebujete jednoduchú a ľahko použiteľnú platformu.
 • flexibilita: Potrebujete platformu, ktorá vám pri rozširovaní blogu umožní pridávať ďalšie funkcie alebo využívať viac zdrojov.
 • Možnosti speňaženia: Chcete so svojím blogom zarobiť peniaze online? Ak áno, musíte zvoliť platformu, ktorá má veľa možností speňaženia.
 • podpora: Možno budete potrebovať podporu pri vytváraní, navrhovaní alebo správe blogu. Skontrolujte, či získate podporu, keď ju potrebujete alebo nie.

Navyše musíte zvážiť porovnanie nákladov, možnosti návrhu, príležitosti na optimalizáciu vyhľadávacích nástrojov (SEO) atď.

Na základe uvedeného porovnajme, ako sa WordPress a Blogger porovnávajú s týmito požiadavkami.

– WordPress vs Blogger

  Poznámka: Toto porovnanie je medzi hostiteľmi WordPress.org a Blogger (nie WordPress.com vs Blogger). Pozrite si našu príručku o rozdieloch medzi hostiteľom WordPress.org a WordPress.com.

  Prehľad – WordPress vs Blogger

  Ako sme už uviedli, WordPress a Blogger sú dve najpoužívanejšie platformy na správu blogov na svete.

  Podľa štatistík používania blogovej technológie od spoločnosti BuiltWith je WordPress najobľúbenejší blogový softvér, ktorý používa asi 35% blogov na 1 milióne najčastejších webov..

  Rovnaký prehľad ukazuje, že služba Blogger je druhou najobľúbenejšou platformou, ktorú používa asi 1% blogov na prvých 1 miliónoch webových stránok.

  Porovnali sme tiež hľadané výrazy „WordPress“ a „Blogger“ v službe Google Trends, aby sme používateľom ukázali „záujem v priebehu času“.

  Porovnanie trendov Google WordPress a Blogger Google

  Ako je znázornené na obrázku vyššie, WordPress neustále rástol na popularitu a bil Blogger do roku 2005.

  Čo je to WordPress?

  WordPress.org Najlepšie blogovanie a platforma webových stránok

  WordPress je bezplatný softvér s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý vám umožňuje ľahko vytvárať webové stránky, blog alebo internetový obchod. Začala v roku 2003, WordPress teraz ovláda viac ako 30% všetkých webových stránok na internete.

  Môžete si zadarmo stiahnuť softvér WordPress a používať ho neobmedzene na ľubovoľnom počte stránok.

  Ak chcete vytvoriť blog vo WordPress, musíte si kúpiť hostingový plán a názov domény, aby ste mohli nainštalovať WordPress. Najskôr to znie trochu komplexne; je to však celkom jednoduché, s množstvom užívateľsky prístupných návodov na WPBeginner a ďalších stránkach.

  Náš tím môže dokonca bezplatne nastaviť váš blog WordPress. Prečítajte si viac informácií o našej bezplatnej službe nastavenia blogu.

  Čo je to Blogger?

  Najlepšia platforma pre blogovanie v službe Blogger

  Blogger je bezplatná služba blogov od spoločnosti Google. Spoločnosť Pyra Labs bola založená v roku 1999 a spoločnosť Google ju získala v roku 2003 a prepracovali ju ako produkt, v ktorom sa dnes nachádza.

  Blogger je bezplatná služba hostenia blogov, ktorá vám umožňuje bezplatne vytvoriť blog. Získate tiež bezplatnú subdoménu Blogspot pre svoj nový blog.

  Napríklad adresa vášho blogu bude vyzerať takto: www.yourname.blogspot.com.

  Svoj blog však môžete prepojiť aj s vlastným názvom domény. Preto musíte zaregistrovať doménové meno prostredníctvom registrátorov domén tretích strán.

  Jednoduché použitie – Blogger vs WordPress

  Väčšina používateľov, ktorí chcú vytvoriť blog, nie sú weboví vývojári. Sú to vášniví spisovatelia a rozprávači, alebo sú majiteľmi netechnických firiem. Ľahko použiteľná blogovacia platforma im môže pomôcť predstaviť svetu svoje príbehy.

  WordPress – Jednoduché použitie

  Nastavenie blogu v programe WordPress je jednoduchý a rýchly proces. Nevyžaduje si žiadne zručnosti v oblasti kódovania, vyžaduje si však, aby ste vedeli, ako ukazovať a klikať na obrazovku počítača, aby ste mohli nastavovať a inštalovať aplikácie WordPress..

  Môžete postupovať podľa nášho sprievodcu pre začiatočníkov krok za krokom o tom, ako spustiť blog WordPress a budete v prevádzke menej ako 30 minút..

  Po dokončení nastavenia si môžete vybrať tému blogu WordPress podľa svojich požiadaviek. Vzhľad vášho blogu vo WordPress väčšinou určuje téma.

  Potom môžete nainštalovať najlepšie doplnky WordPress, aby ste vylepšili funkcie svojho blogu WordPress.

  Pridanie obsahu do WordPress je jednoduché s predvolenými príspevkami a stránkami.

  Predvolený editor WordPress

  Pomocou jednoduchého editora blokov môžete ľahko vytvárať textový obsah, pridávať obrázky, videá a ďalšie médiá na svoje príspevky a stránky WordPress.

  Blogger – jednoduché použitie

  Blogger je jednoduchá platforma na blogovanie, kde si môžete vytvoriť blog za pár minút. Na začiatok potrebujete účet Google.

  Prejdite na webovú stránku služby Blogger a potom sa zaregistrujte pomocou svojho účtu Google. Potom nájdete možnosť „Vytvoriť nový blog“, v ktorej musíte kliknúť na spustenie procesu. Potom vyberte názov blogu, adresu blogu a motív.

  To je všetko a nastavenie bude hotové. Ďalej môžete nakonfigurovať nastavenia blogu, upraviť rozloženie blogu a pridať príspevky.

  Vytvorenie článku v službe Blogger

  Proces nastavenia je veľmi jednoduchý; Blogger má však počas prispôsobovania motívu určitú krivku učenia. Väčšinu dizajnu nemôžete zmeniť, pokiaľ nemáte nejaké zručnosti v oblasti HTML.

  Zatiaľ čo vo WordPressu máte tvorcov drag and drop stránok, čo vám umožňuje prispôsobiť všetko.

  víťaz: Kravata.

  Vlastníctvo – Blogger vs WordPress

  Vlastníctvo vášho blogu je ďalším kľúčovým aspektom, ktorý je potrebné zvážiť pri výbere blogovej stránky.

  Mať plné vlastníctvo svojho blogu vám dáva slobodu robiť čokoľvek, vrátane toho, ako s ním pracovať, ako ho speňažiť a kedy ho vypnúť.

  Kto vlastní váš blog v službe Blogger?

  Blogger je služba blogov poskytovaná technologickým gigantom Google. Je to zadarmo, spoľahlivo väčšinu času a má dostatok funkcií na publikovanie obsahu na webe.

  Nevlastníte ho však vy.

  Spoločnosť Google spúšťa túto službu a má právo ju kedykoľvek zakázať alebo zakázať prístup k nej.

  Je potrebné poznamenať, že spoločnosť Google má históriu opustenia projektov bez varovania, ako je napríklad Feedburner.

  Kto vlastní váš blog na WordPress?

  S programom WordPress používate na hosťovanie svojich stránok poskytovateľa hostingu WordPress. Môžete sa slobodne rozhodnúť, ako dlho ho chcete spustiť a kedy ho chcete vypnúť.

  Vlastníte všetky svoje údaje a vy určujete, aké informácie zdieľate s akoukoľvek treťou stranou.

  víťaz: WordPress.

  Ovládanie a flexibilita – Blogger vs WordPress

  Ďalšou dôležitou vecou, ​​ktorú musíte zvážiť, sú možnosti flexibility. Umožňuje vám váš blogový server úplnú kontrolu nad dizajnom a funkčnosťou svojho blogu? Ste schopní do svojho blogu pridať nové funkcie?

  Pozrime sa, ako v tomto aspekte porovnávajú služby Blogger a WordPress.

  Ovládanie a flexibilita pomocou služby Blogger

  Blogger je doladená služba s minimálnymi nástrojmi, ktorá vám umožňuje vykonávať na vašom webe iba konkrétne úlohy. Možnosti, ktoré môžete urobiť na svojom blogu Blogspot, sú obmedzené a neexistuje spôsob, ako ich rozšíriť.

  Služba Blogger obsahuje sadu vstavaných modulov gadget (podobných pre widgety WordPress), pomocou ktorých je možné pridať funkcie, ako sú reklamy, odkazy na odber, kontaktný formulár atď. Tieto moduly gadget však majú obmedzenú funkčnosť a nie sú k dispozícii žiadne alternatívy..

  Pridanie modulov gadget Blogger

  Je frustrujúcejšie, že pokročilé možnosti, ako sú kontextové okná, funkcie elektronického obchodu atď., Nie sú dostupné na platforme Blogger.

  Možnosti ovládania a flexibility pomocou WordPress

  WordPress je softvér s otvoreným zdrojom, takže ho môžete ľahko rozšíriť o nové funkcie. Do svojho blogu WordPress môžete pridať takmer všetky funkcie, ktoré si viete predstaviť, pomocou doplnkov a integrácií tretích strán.

  Existujú tisíce bezplatných a prémiových doplnkov WordPress, ktoré vám umožňujú upraviť a rozšíriť predvolené funkcie.

  Napríklad pridanie obchodu na vaše webové stránky, vytvorenie portfólia, vytváranie kontextových okien, pridanie tlačidiel zdieľania v sociálnej sieti atď.

  Ak navštívite stránku doplnkov na stránke WordPress.org, nájdete tu viac ako 55 000 bezplatných doplnkov.

  Oficiálna stránka doplnkov WordPress

  Ak máte skúsenosti s kódovaním, môžete si tiež vytvoriť vlastné doplnky a použiť ich na svojom blogu.

  Pri porovnávaní možností WordPress a Blogger z hľadiska flexibility a možností prispôsobenia potom WordPress odovzdá najlepšie dlhodobé riešenie pre všetkých vážnych vlastníkov blogov / firiem..

  víťaz: WordPress.

  Možnosti vzhľadu a dizajnu

  Vzhľad alebo vzhľad vášho blogu zohráva dôležitú úlohu pri prilákaní používateľov a ich zapojení do vašich stránok. Potrebujete elegantný dizajn blogu, ktorý zaujme používateľov, zníži mieru odchodov a zlepší čas strávený na vašom blogu.

  Možnosti dizajnu blogu v službe Blogger

  Blogger v predvolenom nastavení poskytuje iba obmedzenú množinu šablón, ktoré sa majú použiť. Tieto šablóny vyzerajú základné, pretože boli použité na tisícoch blogov.

  Témy služby Blogger

  Farby a rozloženie týchto šablón môžete upravovať pomocou vstavaných nástrojov, nemôžete si však vytvárať vlastné rozloženia ani vykonávať úpravy..

  K dispozícii sú niektoré neoficiálne šablóny služby Blogger, ale tieto šablóny sú zvyčajne veľmi nízkej kvality.

  Menej šablón, základných možností prispôsobenia a nedostatku možností rozloženia spôsobujú, že služba Blogger vážne zaostáva, pokiaľ ide o výber návrhov..

  Možnosti dizajnu blogu vo WordPress

  V programe WordPress existujú tisíce bezplatných a prémiových tém WordPress, ktoré vám umožňujú vytvárať profesionálne vyzerajúce webové stránky.

  Existuje téma WordPress pre takmer každý druh webovej stránky. Bez ohľadu na to, o čom je váš web, nájdete veľa kvalitných tém, ktoré sa dajú ľahko upravovať a prispôsobovať.

  Na oficiálnej stránke s témami WordPress.org nájdete zbierku 7 000+ tém zadarmo WordPress. Môžete vyhľadať „blog“ a zobraziť témy navrhnuté pre blogy. Pri prehľadávaní sme našli viac ako 2000 bezplatných motívov blogov.

  Zadarmo WordPress Blog Témy

  Môžete tiež získať ďalšie témy od poskytovateľov tém tretích strán, ako sú Elegantné témy, Themify a Astra Themes.

  Nielen to, že môžete pomocou jednoduchých tvorcov stránok WordPress drag and drop jednoducho navrhnúť úžasné vstupné stránky v programe WordPress..

  Môžete si dokonca vytvoriť vlastné motívy WordPress bez toho, aby ste museli písať akýkoľvek kód.

  víťaz: WordPress.

  Zabezpečenie – WordPress vs Blogger

  Zabezpečenie vášho blogu

  Bezpečnosť je ďalším dôležitým aspektom, ktorý musíte zohľadniť pri výbere platformy blogov. Pokiaľ si nevyberiete bezpečnú platformu, vaše investície a čas sa môžu premrhať, ak je váš web na čiernej listine alebo je hacknutý.

  Správa zabezpečenia v službe Blogger

  Pomocou služby Blogger získate ďalšiu výhodu robustnej a zabezpečenej platformy spoločnosti Google. Nemusíte sa obávať správy zdrojov servera, zabezpečenia blogu ani vytvárania záloh.

  Znamená to však aj to, že váš blog zníži aj celý výpadok služieb. Keď je stránka Blogger vypnutá, nemôžete urobiť nič pre obnovenie svojho blogu.

  Správa zabezpečenia vo WordPress

  WordPress je celkom bezpečný, ale keďže ide o samo hostované riešenie, zodpovedáte za bezpečnosť a zálohy. Existuje veľa doplnkov WordPress, ktoré vám uľahčujú prácu.

  Napríklad môžete použiť UpdraftPlus alebo VaultPress na vytvorenie zálohy a Sucuri pre webovú aplikáciu firewall na zvýšenie bezpečnosti stránok.

  Kompletný návod na správu bezpečnosti v WordPress nájdete v našom konečnom bezpečnostnom sprievodcovi WordPress.

  víťaz: Kravata.

  Podpora – WordPress vs Blogger

  Podpora je ďalším kritickým faktorom, ktorý treba zohľadniť pri výbere platformy blogov. Skontrolujte, či existuje spoľahlivý podporný systém, ktorý vám v prípade potreby pomôže.

  Možnosti podpory v službe Blogger

  Pre službu Blogger je k dispozícii obmedzená podpora. Majú veľmi základnú dokumentáciu a užívateľské fórum. Pokiaľ ide o podporu, váš výber je veľmi obmedzený.

  Kliknutím na možnosť Pomocník na paneli správcu služby Blogger zobrazíte návody na podporu, ako je to znázornené na obrázku nižšie.

  Možnosti podpory služby Blogger

  Keďže ide o bezplatnú službu, nie je možné, aby spoločnosť Google poskytla primeranú podporu jednotlivým vlastníkom blogov.

  Možnosti podpory vo WordPress

  WordPress má veľmi aktívny systém podpory komunity. Na WordPress.org existujú fóra pre otázky a odpovede pre každú tému a doplnok. Toto je napríklad oficiálne fórum podpory populárneho doplnku SeedProd, ktorý bude čoskoro k dispozícii.

  Stránka podpory servera SeedProd už čoskoro

  Ak používate platené produkty WordPress, môžete získať ešte konkrétnejšiu podporu od príslušných produktových spoločností.

  Okrem toho nájdete online dokumentáciu, komunitné fóra a IRC miestnosti, kde môžete získať pomoc od skúsených používateľov a vývojárov WordPress. Náš tím odborníkov na WordPress tiež pomáha tisíckam používateľov prostredníctvom našej skupiny Facebook.

  Okrem podpory komunity existuje mnoho spoločností, ktoré ponúkajú prémiovú podporu pre WordPress. Pozrite si nášho sprievodcu o tom, ako správne požiadať o podporu WordPress a získať ju.

  víťaz: WordPress.

  Budúcnosť – Blogger vs WordPress

  Budúcnosť vašej blogovacej platformy určuje, ako ďaleko môžete so svojím blogom ísť.

  Budúcnosť vášho blogu v službe Blogger

  Blogger nevidel žiadne zásadné aktualizácie od veľmi dlhej doby. Videli sme, ako Google zabíjal svoje obľúbené služby, ako sú Google Reader, Google Adsense pre informačné kanály a FeedBurner.

  Budúcnosť služby Blogger závisí od spoločnosti Google a majú právo ju kedykoľvek vypnúť. Budúcnosť vášho blogu teda závisí aj od rozhodnutí spoločnosti Google.

  Budúcnosť vášho blogu na WordPress

  WordPress je softvér s otvoreným zdrojom, čo znamená, že jeho budúcnosť nie je závislá od jednej spoločnosti alebo jednotlivca (pozrite si históriu WordPress). Spravuje ju komunita vývojárov a používateľov.

  Ako najpopulárnejší systém na správu obsahu na svete závisia od neho tisíce firiem na celom svete. Budúcnosť WordPress je jasná a upokojujúca.

  víťaz: WordPress.

  Prenosnosť – WordPress vs Blogger

  Prenosnosť - presunutie blogu z jednej platformy na druhú

  Účelom tohto článku je pomôcť vám pri výbere najlepšej platformy, takže nemusíte presúvať svoje stránky. Môžu sa však vyskytnúť chyby. Preto je nevyhnutné skontrolovať, či má vaša blogová platforma bezpečné možnosti presunúť sa na inú platformu alebo nie.

  Prenosnosť blogu Blogger

  Presunutie vašich stránok z služby Blogger na inú platformu je zložitá úloha. Existuje značné riziko, že počas pohybu prídete o svoje SEO (hodnotenie vyhľadávacích nástrojov), predplatiteľov a sledovateľov.

  Aj keď vám služba Blogger umožňuje exportovať váš obsah, vaše údaje zostanú na serveroch spoločnosti Google veľmi dlho.

  Prenosnosť vášho blogu WordPress

  Pomocou WordPress môžete svoje stránky presunúť kamkoľvek chcete. Svoju stránku WordPress môžete presunúť na nového hostiteľa, zmeniť názov domény alebo dokonca presunúť svoje stránky do iných systémov na správu obsahu.

  Ak porovnáte aj WordPress vs Blogger SEO, potom WordPress ponúka oveľa viac výhod SEO.

  víťaz: WordPress.

  Ceny – Blogger vs WordPress

  V neposlednom rade je rozhodujúce porovnanie nákladov na vytvorenie blogu a jeho správu.

  Náklady na vytvorenie blogu v službe Blogger

  Blogger je bezplatná služba blogov. Poskytuje bezplatný hosting blogov a bezplatnú subdoménu Blogspot. Všetky témy, moduly gadget a ďalšie možnosti sú tiež bezplatné.

  Ak chcete použiť vlastný názov domény, musíte si ho kúpiť od spoločnosti, ktorá registruje domény, napríklad Domain.com. Názov domény zvyčajne stojí 14,99 USD ročne, ale pomocou nášho kupónového kódu Domain.com môžete získať zľavu.

  Platforma Blogger je veľmi nákladovo efektívna, chýba jej však veľa funkcií, ktoré potrebujete, aby bol váš blog úspešný.

  Náklady na vytvorenie blogu v službe WordPress

  Softvér WordPress je bezplatný, na spustenie blogu však musíte kúpiť plán hostenia a názov domény.

  S Bluehostom môžete získať hostingový plán WordPress za pouhých 2,75 dolárov mesačne a bezplatnú doménu spolu s tým.

  Začnite s Bluehost

  Po dokončení nastavenia cena úplne závisí od služieb, ktoré chcete použiť. Ak sa chystáte používať platené témy a doplnky, náklady na vytvorenie blogu sa zvýšia.

  Viac informácií nájdete v našom úplnom sprievodcovi o tom, koľko stojí skutočne náklady na zostavenie webovej stránky WordPress.

  víťaz: Kravata.

  Záver: Blogger vs WordPress – ktorý z nich je lepší?

  WordPress a Blogger sú rozšírené blogové platformy. Ale pretože si musíte vybrať jeden, ide úplne o účel vášho blogu.

  Ak je vaším cieľom vytvoriť osobný blog a zdieľať svoje príbehy, môžete si vybrať jednoduchú platformu, ako je Blogger.

  Ak však chcete vytvoriť profesionálny blog, ktorý dokáže zarobiť na živobytie, potom potrebujete robustnú a škálovateľnú platformu, ako je WordPress..

  Pomocou WordPress môžete do svojho blogu pridať obchod, vytvoriť webovú stránku pre členov a pridať do svojho blogu veľa marketingových nástrojov a zarobiť si peniaze.

  Dúfame, že toto porovnanie WordPress vs Blogger vám pomohlo pochopiť výhody a nevýhody každého z nich a pomohlo vám urobiť správne rozhodnutie pre váš blog..

  Ak sa chcete dozvedieť viac o WordPress, odporúčame vám prečítať si nášho sprievodcu Prečo je WordPress zadarmo? a 9 najbežnejších mylných predstáv o WordPress.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me