WordPress vs Joomla vs Drupal – Ktorý z nich je lepší?

Aj keď WordPress ovláda viac ako 35% všetkých webových stránok na internete, nie je to jediný systém na správu obsahu s otvoreným zdrojovým kódom (CMS) na trhu. K dispozícii sú aj ďalšie populárne softvérové ​​možnosti, ako Joomla a Drupal.


Všetky tri majú veľa spoločného a mnoho významných rozdielov. Každý z nich je jedinečný tvorca webových stránok s kladmi a zápormi.

V tomto článku porovnáme WordPress vs Joomla vs Drupal, aby sme zistili, ktorý z nich je pre vás tou najlepšou voľbou..

WordPress vs Joomla vs Drupal

Poznámka: Porovnávame WordPress.org a nie hostingovú službu WordPress.com. Prečítajte si našu príručku o rozdieloch medzi WordPress.org a WordPress.com.

Čo je bežné v programoch WordPress, Joomla a Drupal

Všetky tri najobľúbenejšie redakčné systémy na webe majú veľa spoločného, ​​pokiaľ ide o technológiu, filozofiu a komunitu.

WordPress, Joomla a Drupal sú vydané na základe licencie GNU GPL

  • WordPress, Joomla a Drupal sú bezplatný softvér s otvoreným zdrojovým kódom licencovaný pod GPL. Prečítajte si náš článok o tom, prečo je WordPress zadarmo, aby ste sa dozvedeli viac o slobodnom softvéri.
  • Všetky tri sú napísané primárne v PHP.
  • Všetci podporujú MySQL ako svoj systém správy databáz. WordPress podporuje iba MySQL, zatiaľ čo Joomla a Drupal podporujú iné systémy správy databáz.
  • Všetci traja používajú motívy a šablóny na vizuálny vzhľad stránok a doplnky, moduly alebo rozšírenia na rozšírenie funkcií.
  • Ako softvér s otvoreným zdrojom sa jedná o projekty zamerané na komunitu.

Aj keď existuje veľa podobností, v mnohých ohľadoch sa líšia.

Napríklad, majú rôzne politiky týkajúce sa toho, čo zahrnúť do základného softvéru, ako zaobchádzať s modulmi a šablónami, ako zaobchádzať s bezpečnosťou atď..

Tieto rozdiely majú veľký vplyv na používateľov a na to, ako si vytvárajú svoje webové stránky.

Po tom sa pozrime, ako sa medzi sebou porovnávajú WordPress, Joomla a Drupal, takže si môžete vybrať najlepšiu platformu na tvorbu webových stránok pre svoju firmu.

Jednoduché použitie a priateľskosť pre začiatočníkov

Väčšina ľudí, ktorí vytvárajú svoje webové stránky, nie sú weboví vývojári, dizajnéri ani programátori. Sú to priemerní používatelia, ktorí chcú vytvoriť webovú stránku. Ľahké používanie je najdôležitejším faktorom pre väčšinu používateľov.

WordPress

WordPress prichádza so slávnou päťminútovou inštaláciou. Väčšina poskytovateľov hostingu WordPress ponúka tiež inštaláciu programu WordPress jedným kliknutím. Vďaka tomu je pre nového používateľa pomerne ľahké spustiť blog alebo webovú stránku WordPress behom niekoľkých minút, nie hodín.

Prístrojová doska WordPress

Užívateľské prostredie WordPress po inštalácii je omnoho lepšie ako Joomla alebo Drupal. Používateľ vidí jednoduché používateľské rozhranie s čistými rezmi s ponukami na vytváranie príspevkov, stránok alebo začatie prispôsobovania vzhľadu a motívov.

joomla

Inštalácia Joomly nemusí vyzerať tak rýchlo ako WordPress, ale má veľmi podobné kroky. Okrem toho mnohí poskytovatelia zdieľaného hostenia ponúkajú aj inštalačné balíčky na jedno kliknutie pre Joomla.

Prístrojová doska Joomla po novej inštalácii

Po inštalácii používateľ pristane na ovládacom paneli, ktorý nie je taký priamy ako WordPress. Existuje príliš veľa ponúk na kliknutie a prispôsobenie vašich stránok.

Fanúšikovia Joomly by povedali, že je to preto, že Joomla je omnoho silnejšia ako WordPress, ale neveríme, že by to bola pravda..

Drupal

Inštalácia Drupalu je podobná ako Joomla, tak WordPress. Jednoducho stiahnite a nahrajte balík a spustite inštalačný skript.

Drupal admin

Drupal ponúka aj distribúcie. Jedná sa o vopred zabalené balíčky Drupal s modulmi a konfiguráciami na vytvorenie konkrétnych typov webových stránok.

Skúsenosti po inštalácii pre úplných začiatočníkov sú trochu komplikované. Pre používateľov bude ťažké zistiť, ako zmeniť veci na svojich stránkach. Drupal je úplne zrejmé, ako pridať obsah, ale zmena vzhľadu a pridanie iných ako obsahových prvkov nie je celkom zrejmá.

víťaz: WordPress

Témy a doplnky

Všetky tri z týchto populárnych redakčných systémov sú dodávané s témami a zásuvnými modulmi / modulmi ako spôsob rozšírenia funkcií a vzhľadu softvéru.

Témy určujú vzhľad vašich webových stránok a vzhľad vašich používateľov. Pluginy alebo moduly sú ako aplikácie pre váš CMS.

Pozrime sa, ako tieto tri hlavné softvér CMS v tejto kategórii fungujú.

WordPress

WordPress umožňuje používateľom zmeniť vzhľad svojich stránok pomocou motívov. Program WordPress je predinštalovaný s niekoľkými predvolenými témami.

Kedykoľvek môžete kliknúť na tlačidlo Pridať nové na stránke Vzhľad a nainštalovať bezplatné témy WordPress z oficiálneho adresára tém WordPress.org..

Wordpress témy

Okrem bezplatných tém nájdete mnoho ďalších prémiových tém WordPress vyvinutých tematickými obchodmi tretích strán, ako sú StudioPress, Astra Theme, Elegant Themes a ďalšie. Toto sú platené témy a sú vybavené prémiovými možnosťami podpory.

Skutočná sila WordPress spočíva v doplnkoch. V oficiálnom adresári doplnkov WordPress je k dispozícii zadarmo viac ako 55 000 doplnkov WordPress. Môžete si tiež kúpiť prémiové doplnky, ktoré sú dodávané s platenou podporou poskytovanou vývojármi doplnkov. Pozrite si náš zoznam nevyhnutných doplnkov WordPress a zistite, ako tieto doplnky robia program WordPress úžasným.

joomla

Rovnako ako WordPress, Joomla tiež prichádza so šablónami a rozšíreniami. Existujú vynikajúce rozšírenia, ktoré sa týkajú takmer všetkého, od vytvorenia obchodu s elektronickým obchodom až po správu e-mailov.

Rozšírenia Joomla

Množstvo týchto šablón a rozšírení však nie je také vysoké ako WordPress. To by mohlo sťažiť nájdenie perfektnej šablóny a perfektných rozšírení.

V predvolenom nastavení Joomla nemá funkciu, ktorá by používateľom umožňovala vyhľadávať a inštalovať rozšírenia alebo šablóny z administračnej oblasti. Existuje rozšírenie, ktoré vám umožňuje pridať funkciu „inštalácia z webu“ pre rozšírenia. Pokiaľ však ide o šablóny, používatelia budú musieť šablóny manuálne prehľadávať a potom ich nainštalovať pridaním svojej adresy URL.

Drupal

Drupal má rovnaký problém s dostupnosťou tém a modulov. Používatelia budú musieť opustiť svoje stránky, vyhľadať modul a tému, ktoré chcú pridať, a potom vyhľadať URL súboru zip súboru projektu. Nakoniec môžu zadať URL na stránke Moduly alebo Témy a nainštalovať ich.

Drupal moduly

Existujú moduly, ktoré sa týkajú takmer všetkého, a nové sa pridávajú pravidelne. Napriek tomu celkové množstvo modulov v porovnaní s WordPress chýba.

víťaz: WordPress.

Možnosti podpory

Dostupnosť možností pomoci a podpory je pre začínajúcich používateľov veľmi dôležitá. Pri skúšaní nového softvéru určite vzniknú prekážky. To je v poriadku, pokiaľ môžete získať pomoc.

WordPress

WordPress má silnú komunitu používateľov. Pomoc WordPress nájdete na oficiálnych podporných fórach, dokumentoch, príručkách, kódexoch, kanáloch Slack, Stack Exchange, skupine WPBeginner Engage facebook a takmer na každom fóre na internete o webdizajne a vývoji..

Fóra podpory WordPress

Existujú stránky ako WPBeginner, ktoré obsahujú stovky tutoriálov, videonávody a články, ktoré sú určené pre používateľov WordPress začiatočníkov. Existuje mnoho spôsobov, ako požiadať o bezplatnú podporu WordPress a získať ju.

Okrem bezplatných možností podpory existujú aj spôsoby, ako získať platenú podporu pre WordPress.

Online platformy ako Codeable, UpWork, Fiverr, atď. Sú len niektoré z miest, kde si môžete najať profesionálov WordPress, aby vám pomohli. Vzhľadom na obrovskú popularitu WordPress je hľadanie vývojárov WordPress jednoduché a dostupné pre malé podniky a jednotlivcov.

joomla

Joomla, rovnako ako WordPress, má veľkú a veľmi užitočnú komunitu. Na webovej stránke Joomla je rozsiahla dokumentácia, ktorá je cenným zdrojom pre začiatočníkov. Pre interaktívnejšiu podporu sa používatelia môžu pripojiť k fóram, zoznamom adries, skupinám používateľov atď.

Fórum podpory Joomla

Okrem podpory komunity existujú aj zdroje tretích strán, platené školenia a rozvojové agentúry, ktoré môžu byť užitočné.

Na rozdiel od WordPress je pre Joomlu dosť ťažké nájsť dostupnú odbornú pomoc. Najať vývojára alebo experta na vývoj, riešenie problémov alebo pomoc s Joomla môže stáť oveľa viac ako WordPress.

Drupal

Drupal má veľmi aktívnu komunitu fanúšikov a používateľov. Nájdete všetky možnosti podpory komunity pre Drupal, rovnako ako WordPress a Joomla. K dispozícii je rozsiahla dokumentácia, fórum podpory, e-mailové zoznamy, skupiny používateľov, diskusné fóra. Všetky dobré miesta na získanie rady a bezplatnej pomoci.

Podpora komunity Drupal

Drupal sa pokúša spojiť používateľov s vývojármi a spoločnosťami ponúkajúcimi profesionálne služby Drupal. Nájdete ich na Drupal Marketplace.

Vývojár Drupalu podobný Joomle je však v porovnaní s WordPress veľmi drahý.

víťaz: WordPress

lokalizácia & Viacjazyčná podpora

Veľké percento webových stránok vytvorených každý deň sú neanglické alebo viacjazyčné stránky. Je oveľa pravdepodobnejšie, že mnoho začiatočníkov pravdepodobne hľadá CMS, ktorý dokáže spracovať viac jazykov alebo má podporu pre rôzne miestne nastavenia a jazyky..

WordPress

WordPress robí vynikajúcu prácu pri poskytovaní dobrej platformy na vytváranie viacjazyčných stránok. Nepodporuje viac jazykov hneď po vybalení, ale existujú vynikajúce doplnky, ktoré vám umožňujú ľahko vytvoriť viacjazyčnú webovú stránku WordPress..

WordPress je k dispozícii vo viac ako 57 jazykoch. Nové jazyky sa dajú nainštalovať jediným kliknutím z oblasti administrácie WordPress.

Vyberte jazyk vo WordPress

Najobľúbenejšie témy a doplnky sú k dispozícii aj vo viacerých jazykoch. Vývojári tém a doplnkov aktívne hľadajú pomoc pri preklade svojich balíkov do iných jazykov.

Vďaka tomuto úsiliu je WordPress skvelou platformou na zostavenie neanglickej alebo viacjazyčnej webovej stránky.

joomla

Joomla prichádza s možnosťou okamžitého spracovania viacjazyčnej webovej stránky bez nutnosti inštalácie akéhokoľvek rozšírenia. Jednoducho prejdite do správcu jazykov, pridajte jazyk obsahu a začnite na svojom webe vytvárať viacjazyčný obsah.

Pridanie jazykovej podpory v Joomle

Preklady sú k dispozícii aj pre rozhranie správcu v mnohých jazykoch a dajú sa ľahko nainštalovať z oblasti správy.

Drupal

Drupal prichádza s integrovanou podporou pre prácu s neanglickými alebo viacjazyčnými webmi. Budete musieť povoliť moduly na preklad miest a obsahu. Potom môžete z časti konfigurácie Drupalu pridať jazyky rozhrania stránok a správcov.

Viacjazyčná podpora Drupal

víťaz: Tie – Všetky tri z nich podporujú viacjazyčné stránky a sú k dispozícii vo viacerých jazykoch.

zabezpečenia

Bezpečnosť je veľmi dôležitým faktorom pri výbere CMS pre vaše webové stránky. Takmer každá webová stránka na internete je ohrozená bezpečnostnými hrozbami.

WordPress

Hackeri často navštevujú webové stránky založené na systéme WordPress, pretože sú najobľúbenejším redakčným systémom na svete. WordPress je však postavený na veľmi bezpečnom kóde a veľmi rýchlo reaguje na zraniteľné miesta v zabezpečení.

WordPress má tiež mechanizmus automatických aktualizácií, ktorý umožňuje webovým stránkam WordPress automaticky aktualizovať, keď existuje nová oprava zabezpečenia.

Webové stránky WordPress môžu byť ďalej zabezpečené automatizovanými zálohami, dvojfaktorovým overením a ďalšími osvedčenými postupmi zabezpečenia WordPress.

K dispozícii je tiež zabudovaný mechanizmus na zobrazovanie aktualizácií tém a doplnkov WordPress. To umožňuje vývojárom tém a doplnkov rýchlo reagovať na akékoľvek chyby zabezpečenia.

joomla

Joomla je veľmi podobná WordPressu, pokiaľ ide o bezpečnosť. Aktívne reagujú na akúkoľvek zraniteľnosť zabezpečenia a veľmi rýchlo ju opravia. Údržba webovej stránky a inštalácia aktualizácií je však stále na užívateľovi.

Existujú rozšírenia na zálohovanie vašich stránok Joomla. Zabezpečenie webu Joomla môžete tiež posilniť dodržiavaním rovnakých osvedčených postupov ako WordPress.

Drupal

Drupal má veľmi vážny prístup k bezpečnosti. Zverejňujú bezpečnostné chyby na svojej vlastnej stránke, keď sú objavené a opravené. Existuje dojem, že Drupal je bezpečnejší, pretože nepočujete o tom, že weby Drupal sú hackované tak často, ale mohlo by to preto, že to nie je tak populárne Joomla alebo WordPress..

víťaz: Tie – Všetci traja sa riadia bezpečnostnými normami.

záver:

Drupal, Joomla a WordPress sú fantastické systémy na správu obsahu. Drupal a Joomla majú oveľa viac vstavaných funkcií ako WordPress.

WordPress ich však prekonáva jednoduchosťou použitia, obrovskou globálnou komunitou, doplnkami a témami. Domnievame sa, že väčšina používateľov, ktorí nie sú vývojármi, by bolo pre WordPress oveľa jednoduchšie stavať ako Joomla alebo Drupal.

S viac ako 55 000 doplnkami WordPress môžete pridať takmer akúkoľvek funkciu alebo vytvoriť akýkoľvek typ webovej stránky, ktorý sa vám páči (bez písania kódu).

Celkový víťaz: WordPress

Ako začať so svojim obľúbeným redakčným systémom

Či už vyberiete WordPress, Joomla alebo Drupal, na vytvorenie webovej stránky budete potrebovať názov domény a webhosting.

Našťastie, všetky tri z týchto špičkových CMS softvér majú docela podobné požiadavky, čo znamená, že všetky top webhostingové spoločnosti ich podporujú.

Odporúčame vám používať Bluehost alebo SiteGround. Obaja patria medzi najväčšie hostingové spoločnosti na svete a špecializujú sa na hosťovanie webových stránok WordPress, Joomla a Drupal..

Ďalšie odporúčania nájdete v našom úplnom sprievodcovi webhostingom pre začiatočníkov.

Ak začínate s programom WordPress, prečítajte si našu príručku pre začiatočníkov o tom, ako vytvoriť webovú stránku s krok za krokom.

Dúfame, že vám tento článok pomohol porovnať WordPress vs Joomla vs Drupal a nájsť najlepší redakčný systém pre vaše stránky. Možno budete chcieť vidieť aj naše porovnanie najlepších e-mailových marketingových služieb a najlepšieho softvéru na živé rozhovory pre malé podniky.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me