Squarespace vs WordPress – Który jest lepszy? (Plusy i minusy)

Squarespace i WordPress to dwa popularne narzędzia do tworzenia stron internetowych, które pozwalają łatwo stworzyć stronę internetową bez żadnych umiejętności technicznych ani wiedzy programistycznej.


Niedawno nasi czytelnicy poprosili nas o porównanie Squarespace vs. WordPress, ponieważ widzieli wiele reklam w telewizji dla obu platform.

W tym artykule porównamy Squarespace vs. WordPress z listą zalet i wad każdej platformy. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego porównania możesz wybrać, który jest dla Ciebie lepszy.

Porównanie Squarespace vs WordPress

Uwaga: to porównanie dotyczy Squarespace i WordPress na własnym serwerze (nie WordPress.com). Zobacz różnicę między hostowanym WordPress a WordPress.com.

Ponieważ chcemy stworzyć najbardziej szczegółowe porównanie WordPress vs Squarespace, podzieliliśmy ten artykuł na wiele sekcji. Przyjrzymy się każdej sekcji i zobaczymy, która platforma oferuje największe korzyści użytkownikowi na poziomie początkującym.

 • Łatwość użycia
 • Koszty
 • Projekt i szablony
 • Rozszerzenia i integracje
 • E-commerce
 • Przenośność danych
 • Języki i internacjonalizacja

Gotowy? Zacznijmy.

Łatwość użycia i krzywa uczenia się

Większość właścicieli firm i użytkowników na poziomie początkującym nie zna HTML, CSS i innych rzeczy związanych z kodem. Chcą platformy, która pomoże im łatwo stworzyć stronę internetową bez zatrudniania programisty.

Zobaczmy, jak układają się WordPress i Squarespace w tej kategorii.

WordPress

WordPress to najlepszy wybór wśród użytkowników, którzy chcą założyć blog lub właścicieli małych firm budujących witrynę dla majsterkowiczów. Ponad 32% wszystkich stron internetowych obsługuje WordPress.

Podczas gdy WordPress jest dość intuicyjny i łatwy w użyciu, z pewnością istnieje niewielka krzywa uczenia się.

Początkujący będą musieli zapoznać się z terminologią i pojęciami WordPress, takimi jak różnica między postami a stronami, kategoriami a tagami, zrozumieniem tematów i wtyczek.

Domyślny edytor treści WordPress jest dość łatwy w użyciu. Wyposażony jest w niestandardowe bloki do dodawania elementów treści do stron, dzięki czemu można tworzyć piękne układy z treściami bogatymi w multimedia.

Domyślny edytor WordPress

Pomimo niewielkiej krzywej uczenia się, z naszego doświadczenia wynika, że ​​większość użytkowników szybko dostosowuje się do WordPress.

Squarespace

W przeciwieństwie do WordPress, Squarespace nie ma wielu wyborów. Ten brak wyboru sprawia, że ​​jest bardzo prosty i łatwy w użyciu. Nawet absolutni początkujący mogą szybko pisać i publikować treści.

Edytor strony Squarespace

Squarespace korzysta również z edytora bloków podobnego do WordPress. Dodawanie obrazów, filmów i plików audio jest prostsze niż WordPress. W edytorze bloków jest wiele bloków treści i opcji sterowania układem.

Squarespace pozwala dostosować szablony i strony za pomocą edytora wizualnego. Jednak jesteś ograniczony do opcji dostępnych w konfiguratorze. Jest to kontrolowane środowisko, co oznacza, że ​​twoje opcje są ograniczone.

Wniosek

Squarespace wypada nieco lepiej niż WordPress po wyjęciu z pudełka, jeśli chodzi o łatwość użycia dla absolutnie początkujących. Jednak jego ograniczone funkcje mogą nie być idealne dla wszystkich właścicieli firm.

Z drugiej strony WordPress oferuje początkującym wiele możliwości od samego początku, co może początkowo być mylące, ale na dłuższą metę jest o wiele bardziej elastyczne.

Istnieje kilka wtyczek do konstruktorów stron WordPress, których można używać do tworzenia całkowicie niestandardowych stron internetowych metodą „przeciągnij i upuść” (bez zatrudniania programisty).

Koszty

Wiedza, ile kosztuje każda platforma, jest ważna przy podejmowaniu decyzji biznesowej. Zobaczmy, ile kosztuje Squarespace a ile WordPress.

WordPress

Sam WordPress jest bezpłatny. Możesz bezpłatnie pobierać, używać i budować na WordPress. Jest to oprogramowanie typu open source z licencją GPL, która daje Ci pełną swobodę i kontrolę.

Aby zbudować witrynę za pomocą WordPress, musisz zarejestrować domenę i założyć konto hostingowe.

W zależności od potrzeb możesz wybrać wspólny plan hostingowy, hosting VPS, a nawet zarządzany hosting WordPress. Wspólne plany hostingowe działają w przypadku większości małych witryn osobistych i biznesowych.

Zobacz nasz przewodnik na temat wyboru najlepszego hostingu WordPress.

Koszt hostingu i nazwy domeny różnią się w zależności od dostawcy usług hostingowych. Ty decydujesz, ile zasobów potrzebujesz na swoją stronę i ile za nią zapłacisz.

Ponad 6800 bezpłatnych szablonów i 54 000 bezpłatnych wtyczek pozwala na uruchomienie witryny za jedyne 2,75 USD miesięcznie (w tym nazwę domeny i hosting – zalecamy Bluehost lub SiteGround).

Jednym z powodów popularności WordPress jest to, że całkowity koszt budowy witryny za pomocą WordPress jest bardzo niski.

Oprócz tego możesz zmieniać plan hostingowy w miarę rozwoju witryny. Oznacza to, że zapłacisz tylko za zasoby, których faktycznie używasz, więc łatwiej jest kontrolować koszt swojej witryny.

Mamy szczegółowy artykuł na temat kosztów budowy strony internetowej WordPress i tego, jak utrzymać ją w budżecie.

Squarespace

Indywidualny plan Squarespace zaczyna się od 12 USD miesięcznie (rozliczane rocznie) lub 16 USD miesięcznie. To trochę więcej niż wspólny plan hostingowy dla WordPress.

Plany cenowe Squarespace

Jednak w przeciwieństwie do wspólnego planu hostingowego WordPress, ten osobisty plan ma bardzo ograniczone funkcje. Możesz dodać tylko dwóch współautorów do swojej witryny i nie możesz sprzedawać produktów.

Podczas gdy możesz założyć sklep internetowy za pomocą WordPress za mniej.

Biznesplan Squarespace zaczyna się od 18 USD miesięcznie (rozliczane rocznie) lub od 26 USD miesięcznie. Obejmuje wsparcie eCommerce, ale pobierają 3% opłaty transakcyjnej. Biznesplan zawiera nieograniczoną liczbę współpracowników, stron i dodatkowe zaawansowane funkcje.

Mają też osobne plany dla sklepów internetowych, począwszy od 26 USD miesięcznie, bez dodatkowych opłat transakcyjnych.

Wniosek

WordPress pokonuje Squarespace dzięki elastycznym planom cenowym dostępnym w różnych serwisach hostingowych z całego świata.

Koszt zależy od tego, ile zasobów używasz, i masz dostęp do wszystkich funkcji WordPress od razu po wyjęciu z pudełka.

Projekt i szablony

Zarówno WordPress, jak i Squarespace są dostarczane z gotowymi szablonami i narzędziami do projektowania, które ułatwiają tworzenie niestandardowych stron internetowych.

Zobaczmy, który oferuje więcej możliwości i narzędzi do tworzenia dobrze zaprojektowanych stron internetowych.

WordPress

WordPress oferuje dostęp do tysięcy bezpłatnych i płatnych szablonów stron internetowych. Te szablony są wysoce konfigurowalne, dzięki czemu możesz używać własnego logo witryny, kolorów, przesyłać własne obrazy i nie tylko.

Wiele motywów WordPress jest dostępnych z wieloma opcjami układu, narzędziami do przeciągania i upuszczania stron, suwakami, galeriami zdjęć i mnóstwem innych funkcji.

Bez względu na to, jaką stronę budujesz, znajdziesz setki profesjonalnie zaprojektowanych szablonów do tego zadania.

Motywy WordPress

Wielu początkujących uważa tę różnorodność wyborów za przytłaczającą. Oto niektóre z naszych najlepszych wyborów najlepszych motywów WordPress dla różnych rodzajów stron internetowych.

 • Najlepsze darmowe motywy bloga WordPress
 • Najlepsze motywy WordPress dla witryn biznesowych
 • Najlepsze motywy magazynu WordPress
 • Najlepsze proste motywy WordPress

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym artykule na temat wyboru najlepszego motywu WordPress dla swojej witryny.

Możesz też zacząć od motywu Divi, który jest motywem głównym z wieloma niestandardowymi skórkami i pełnym przeciąganiem & kontrola upuszczenia.

Squarespace

Squarespace oferuje gotowe szablony stron internetowych uporządkowane według różnych kategorii. Istnieją motywy dla wszystkich popularnych kategorii witryn, z profesjonalnymi projektami, które dobrze wyglądają na wszystkich urządzeniach.

Szablony Squarespace

Jest to jednak duży obszar, w którym Squarespace poważnie pozostaje w tyle. Liczba gotowych szablonów jest bardzo ograniczona, a opcje projektowania są również ograniczone do zestawu funkcji dostępnych w dostosowywaczu Squarespace.

Motywy mają ograniczoną liczbę opcji układu dla każdego szablonu. Nadal możesz wykonywać podstawowe kolory, czcionki, logo witryny i inne rzeczy, ale szablonów tych nie można dostosowywać tak, jak motywów WordPress.

Wniosek

WordPress okazuje się wyraźnym zwycięzcą pod względem wyborów projektowych, opcji dostosowywania i elastyczności. Squarespace oferuje świetnie wyglądające szablony, ale ich liczba jest ograniczona i nie są zbyt elastyczne.

Rozszerzenia i integracje

Rozszerzenia

Wszystkie narzędzia do tworzenia witryn mają kolekcję wbudowanych funkcji. W miarę rozwoju witryny warto dodać więcej funkcji i połączyć ją w celu pracy z narzędziami i usługami innych firm.

Zobaczmy, jak pod tym względem radzą sobie WordPress i Squarespace.

WordPress

Prawdziwa moc WordPress pochodzi z jego ogromnego ekosystemu wtyczek. Wtyczki te są jak aplikacje do witryny WordPress, które można zainstalować, aby dodać nowe funkcje lub zmienić domyślne zachowanie witryny.

Obecnie w samym katalogu wtyczek WordPress.org znajduje się ponad 54 000 bezpłatnych wtyczek WordPress. Istnieją również tysiące premium wtyczek WordPress dostępnych na stronach internetowych osób trzecich.

Wtyczki WordPress

Jeśli potrafisz wymyślić jakąś funkcję, istnieje duża szansa, że ​​łatwo znajdziesz wtyczkę WordPress, która to robi.

Wtyczki WordPress są tak solidne, że wiele z nich to pełnoprawne platformy z własnymi wtyczkami dodatkowymi i dobrze prosperującą społecznością wokół nich.

Mamy listę niezbędnych wtyczek WordPress, które powinna mieć każda strona internetowa.

Następnie masz wyspecjalizowane wtyczki do tworzenia witryn e-commerce, budowania członkostwa, sprzedaży kursów online i nie tylko.

Aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasz artykuł na temat wyboru najlepszej wtyczki WordPress.

Ponieważ WordPress jest najpopularniejszym narzędziem do tworzenia stron internetowych, większość usług i narzędzi stron trzecich ma własne wtyczki WordPress, które integrują ich usługi ze stroną internetową WordPress.

Wszystkie najlepsze usługi e-mail marketingu, narzędzia SEO, oprogramowanie do czatu na żywo i narzędzia do generowania potencjalnych klientów oferują płynną integrację z WordPress.

Squarespace

Squarespace nie zbliża się do WordPressa, jeśli chodzi o rozszerzalność i integrację.

Możliwe jest dodawanie integracji i dostosowań innych firm, ale w przeciwieństwie do WordPress, Squarespace nie ma potężnych interfejsów API, na których programiści mogliby bazować.

Integracje Squarespace

Zapewniają niektóre oficjalne integracje stron trzecich, ale nawet te są ograniczone i nie wszystkie popularne usługi są obsługiwane.

W przypadku eCommerce możesz korzystać z wbudowanej platformy, ale nie możesz jej w żaden sposób rozszerzać.

Squarespace nie ma funkcji pozwalającej na tworzenie niestandardowych stron internetowych, które mogą być potrzebne do pomysłu na biznes online.

Wniosek

WordPress jest tutaj wyraźnym zwycięzcą z niesamowitym ekosystemem tysięcy wtyczek i integracji na wyciągnięcie ręki. Z drugiej strony, Squarespace ma bardzo niewiele integracji i wiele z nich jest bardzo ograniczona.

E-commerce

Budujesz sklep internetowy? Porównajmy funkcjonalność eCommerce WordPress vs. Squarespace.

WordPress

WordPress pozwala na integrację i korzystanie z dowolnego procesora płatności lub platformy, którą chcesz.

Istnieje wiele wtyczek WordPress, które pozwalają łatwo akceptować płatności online za pomocą Stripe, PayPal, Google Checkout, 2 Checkout, Payoneer, Skrill, a nawet Bitcoin.

eCommerce

WordPress ma wiele wtyczek eCommerce, które w kilka minut mogą zmienić twoją stronę internetową w sklep internetowy. Najpopularniejsza na świecie platforma eCommerce, WooCommerce, to wtyczka WordPress.

WooCommerce posiada własny ekosystem z własnymi dodatkami WooCommerce i tysiącami gotowych motywów WooComemrce.

Nie ma ograniczeń co do liczby produktów dodawanych do witryny, sposobu ich wyświetlania lub sprzedaży. Możesz uruchomić własny program partnerski i wykorzystać wszystkie sztuczki, aby zwiększyć sprzedaż bez żadnych ograniczeń.

Squarespace

Handel elektroniczny jest ograniczony do Squarespace. Możesz używać Stripe i PayPal do przetwarzania płatności, które są dostępne tylko w wybranych krajach.

Nie ma innego dostępnego systemu płatności, który ograniczałby Twoją zdolność do przyjmowania płatności od większej światowej grupy odbiorców. Dla rozwijającego się biznesu rozpoczęcie od takich ograniczeń nie jest dobrym pomysłem.

Handel Squarespace

Oprócz tego możesz sprzedawać produkty tylko w planach biznesowych lub handlowych.

Załóżmy, że chcesz sprzedać tylko jeden produkt, nadal będziesz musiał zapłacić za biznesplan, a roczne koszty hostingu witryny z tylko jednym produktem do sprzedaży będą znacznie wyższe niż wspólny plan hostingowy lub VPS dla WordPress.

Jeśli chodzi o usługi stron trzecich, istnieje bardzo niewiele usług zewnętrznych, które można zintegrować z witryną Squarespace. Wpływa to na sposób promowania witryny oraz działania, które można zrobić, aby zwiększyć sprzedaż i rozwijać działalność.

Wniosek

WordPress wyprzedza Squarespace, jeśli chodzi o prowadzenie strony internetowej eCommerce. Ograniczenia Squarespace nie są tak dobre dla rozwoju firmy internetowej.

Zaletą WordPress jest to, że możesz go również używać razem z Shopify. Zobacz nasze porównanie Shopify vs WooCommerce.

Przenośność danych

Podczas podpisywania umowy biznesowej zawsze obowiązują klauzule bezpieczeństwa. Jeśli nie jesteś szczęśliwy, możesz odejść bez żadnych kłopotów.

Ta koncepcja dotyczy również firm internetowych i nazywa się to przenoszeniem danych. Jeśli nie jesteś zadowolony z platformy, powinieneś być w stanie wziąć całą swoją pracę i przenieść ją gdzie indziej.

Zobaczmy, jak WordPress i Squarespace porównują pod względem przenoszenia danych i swobody przełączania.

WordPress

WordPress ma wbudowane narzędzia do łatwego eksportu wszystkich danych. Nie tylko treść i obrazy, ale możesz także tworzyć kopie zapasowe swoich motywów, wtyczek i całej bazy danych. Zobacz naszą listę najlepszych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych WordPress.

Eksportowanie treści do WordPress

Następnie możesz łatwo przenieść tę treść do dowolnego innego systemu zarządzania treścią. Możesz przechowywać swoje treści gdziekolwiek indziej i zmieniać hosty internetowe w dowolnym momencie.

Squarespace

Podobnie jak wszystko inne, funkcja eksportu w Squarespace jest również bardzo ograniczona. Możesz eksportować tylko niektóre części treści w pliku XML. Obejmuje to twoje strony, galerie i jedną stronę blogu ze wszystkimi jej postami.

Strony produktów, strony albumów, bloki tekstowe, audio i wideo nie zostaną wyeksportowane.

Wniosek

Treści tworzone w witrynie należą do Ciebie i powinieneś mieć swobodę i narzędzia, aby móc je przenosić gdzie indziej. WordPress ponownie pokonuje Squarespace dzięki łatwym w zarządzaniu narzędziom do eksportowania całej witryny.

Języki i internacjonalizacja

Żyjemy w globalnym świecie, a wiele firm obsługuje wielojęzyczną publiczność w różnych lokalizacjach geograficznych. Zobaczmy, jak Squarespace i WordPress obsługują języki, treści wielojęzyczne i lokalizacje geograficzne.

Języki i lokalizacja

WordPress

WordPress jest w pełni przetłumaczony na dziesiątki języków. Użytkownicy witryny WordPress mogą wybrać własny język z ustawień profilu.

Większość motywów WordPress jest gotowych do tłumaczenia, a wszystkie popularne wtyczki WordPress są tłumaczone na wiele języków.

Zasadniczo możesz zbudować witrynę WordPress w dowolnym języku. Możesz nawet sam tłumaczyć WordPress, jeśli Twój język nie jest jeszcze dostępny.

WordPress nie jest dostarczany z wielojęzyczną funkcjonalnością po wyjęciu z pudełka. Istnieją jednak doskonałe wtyczki do tworzenia wielojęzycznych stron internetowych, które są przyjazne dla SEO i niezwykle bogate w funkcje.

Squarespace

Platforma Squarespace jest w pełni przetłumaczona na sześć języków (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i portugalski). Możesz zmienić język witryny i wybrać inną strefę czasową / kraj.

Możesz używać tylko walut obsługiwanych przez Stripe lub PayPal dla swoich produktów w sklepie.

Możesz tworzyć strony wielojęzyczne, po prostu kopiując strony. Będziesz musiał ręcznie utworzyć strukturę witryny lub utworzyć różne witryny dla każdego języka (opłata za każdą witrynę będzie naliczana osobno).

Wniosek

WordPress wyprzedza pod względem języków i opcji lokalizacji. Squarespace ponownie okazuje się być bardzo ograniczony i całkowicie nieodpowiedni do tworzenia wielojęzycznych stron internetowych.

Podsumowanie Squarespace a porównanie WordPress

WordPress jest znacznie lepszą platformą niż Squarespace, jeśli chodzi o budowanie strony internetowej. Oto szybki podział zalet i wad obu platform.

Plusy korzystania z Squarespace

 • Łatwiejszy w użyciu dla małych stron internetowych
 • Dopracowane wrażenia użytkownika
 • Bezproblemowa konfiguracja strony internetowej

Wady korzystania z Squarespace

 • Koszty wyższe niż wspólna witryna hostingowa
 • Ograniczone możliwości projektowania
 • Ograniczony zestaw funkcji
 • Ograniczenia stawiają Cię w niekorzystnej sytuacji w rozwoju firmy

Plusy korzystania z WordPress

 • Łatwy w użyciu z lekką krzywą uczenia się
 • Niezwykle elastyczny, aby stworzyć dowolny rodzaj strony internetowej
 • Ogromna kolekcja motywów i wtyczek
 • Naprawdę potężna platforma eCommerce
 • Można uruchomić przy bardzo niskim koszcie

Wady korzystania z WordPress

 • Musisz zainstalować aktualizacje i tworzyć kopie zapasowe
 • Będziesz musiał ręcznie skalować zasoby, uaktualniając hosting wraz z rozwojem firmy
 • Będziesz odpowiedzialny za zarządzanie bezpieczeństwem swojej witryny

Biorąc pod uwagę zalety i wady, możemy śmiało powiedzieć, że WordPress jest lepszą platformą do założenia strony internetowej.

Swoboda rozwijania witryny według własnego uznania jest ważna dla wszystkich firm. Nie powinieneś wymieniać tego za wszelką cenę. WordPress zapewnia tę swobodę przy znacznie niższych kosztach niż wszystkie inne platformy.

Mamy nadzieję, że w tym artykule przedstawiono porównanie WordPress z Squarespace. Możesz również zobaczyć naszą pełną recenzję WordPress, aby uzyskać szczegółowy przegląd platformy.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map