Wix vs WordPress – Który jest lepszy? (Plusy i minusy)

Czy starasz się wybrać między Wix a WordPress, aby zbudować swoją witrynę? Chociaż WordPress jest najpopularniejszym narzędziem do tworzenia stron internetowych na świecie, nie jest to jedyna opcja.


Po obejrzeniu reklam telewizyjnych dla Wix, niektórzy z naszych użytkowników poprosili nas o szczegółowe porównanie Wix z WordPress, aby dowiedzieć się, który jest lepszym wyborem.

W tym artykule porównamy Wix z WordPress i podkreślimy zalety i wady. Mamy nadzieję, że dzięki tej recenzji i porównaniu Wix będziesz mógł zdecydować, która platforma jest odpowiednia dla twoich potrzeb.

Wix vs WordPress - Która jest lepszą platformą

Uwaga: W tym artykule porównano Wix z Self Hosted WordPress.org NIE WordPress.com. Zobacz różnicę między własnymi witrynami WordPress.org a witrynami WordPress.com.

Podzieliliśmy to porównanie na 7 kategorii:

  Zobaczmy, jak Wix i WordPress łączą się w każdą z tych kategorii.

  1. Ceny i koszty

  Koszt budowy strony internetowej jest ważnym czynnikiem przy wyborze platformy do tworzenia witryn. Całkowite koszty opracowania i utrzymania witryny będą całkowicie zależeć od Twoich potrzeb. Naszym celem jest upewnienie się, że możesz zrobić wszystko, czego potrzebujesz w ramach swojego budżetu.

  Porównajmy ceny Wix i WordPress, aby dowiedzieć się, który z nich daje ci więcej pieniędzy.

  Wix:

  Wix oferuje podstawowy program do tworzenia stron internetowych za darmo. Istnieją jednak dwie poważne wady. Najpierw dodaje reklamy Wix na górze i na dole strony. Po drugie, nie możesz używać niestandardowej nazwy domeny dla swojej witryny, więc adres Twojej witryny to: nazwa_użytkownika.wix.com/sitename

  Poza tym podstawowy plan nie oferuje niezbędnych dodatków, takich jak Google Analytics, Favicons, eCommerce itp. Aby usunąć reklamy i uzyskać dodatkowe funkcje z rynku aplikacji, musisz uaktualnić do jednego z planów premium oferta.

  Każdy abonament premium Wix ma inne ograniczenia pamięci i przepustowości. Możesz płacić miesięcznie lub wybrać abonament roczny.

  Plany premium Wix

  Plany o najlepszej wartości na Wix to abonament Unlimited (12,50 USD / miesiąc), a jeśli chcesz sklep eCommerce, potrzebujesz planu eCommerce (16,50 USD / miesiąc).

  Koszt ten nie obejmuje żadnych aplikacji, które później zdecydujesz się kupić na rynku aplikacji Wix do użytku w Twojej witrynie.

  WordPress:

  Oprogramowanie WordPress jest oprogramowaniem typu open source i jest dostępne za darmo dla każdego.

  Często jesteśmy pytani o to, dlaczego WordPress jest darmowy i jaki jest haczyk?

  Cóż, największym haczykiem jest to, że potrzebujesz własnej nazwy domeny i hostingu, aby go zainstalować. Istnieje kilka dostawców hostingu WordPress, z których możesz wybierać. Zobacz nasz przewodnik na temat wyboru najlepszej firmy hostingowej WordPress.

  W zależności od budżetu możesz zacząć od podstawowego planu z dostawcą hostingu WordPress, takim jak Bluehost, który kosztuje 2,75 USD miesięcznie i obejmuje bezpłatną niestandardową nazwę domeny.

  Jeśli budżet na to pozwala, możesz skorzystać z zarządzanego dostawcy hostingu WordPress, takiego jak WP Engine, który kosztuje 29 USD miesięcznie.

  Koszt witryny WordPress wzrośnie, jeśli zdecydujesz się korzystać z premii lub wtyczek WordPress (podobnie jak aplikacje w WordPress).

  Istnieją jednak tysiące darmowych motywów i wtyczek WordPress, które można wykorzystać do obniżenia kosztów. Możesz dodać dowolną funkcję do swojej witryny WordPress za pomocą wtyczki bez aktualizacji planu hostingowego.

  Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat kosztów budowy witryny WordPress.

  Wniosek:

  WordPress pokonuje Wix dzięki elastycznym planom dostępnym w różnych firmach hostingowych. Koszt zależy od tego, ile zasobów używasz, i możesz swobodnie korzystać z witryny WordPress w dowolny sposób.

  2. Łatwość użycia

  Większość początkujących wybiera Wix lub WordPress, ponieważ nie chcą zatrudniać projektanta stron internetowych. Zarówno Wix, jak i WordPress pozwalają tworzyć strony internetowe bez nauki programowania.

  Wix:

  Wix zawiera potężne i łatwe w użyciu narzędzia do budowy własnej strony internetowej. Oferuje prosty interfejs przeciągnij i upuść, w którym możesz wybrać dowolny element na swojej stronie i rozpocząć edycję w interfejsie WYSIWYG.

  Edytor Wix

  Możesz przeciągać i upuszczać elementy w dowolnym miejscu w witrynie, porządkować elementy na swoich stronach, pisać treści i dodawać multimedia w przyjaznym środowisku. Wielu początkującym uznałoby tę funkcję za błogosławieństwo, ponieważ ratuje ich przed radzeniem sobie z kodem.

  WordPress:

  WordPress jest wyposażony w edytor wizualny do pisania treści oraz dostosowywanie motywu, które pozwala edytować właściwości motywu w środowisku WYSIWYG. Jednak domyślnie WordPress nie ma wbudowanego narzędzia do przeciągania i upuszczania stron.

  Edytor postów WordPress

  Aby uzyskać pełną kontrolę nad wyglądem, użytkownicy będą musieli zapoznać się z różnymi sekcjami, takimi jak menu nawigacji, dostosowywanie, edytor postów wizualnych itp. Oznacza to, że WordPress wymaga niewielkiej krzywej uczenia się dla początkujących.

  Z drugiej strony istnieją tysiące motywów, dzięki którym dostosowanie jest naprawdę łatwe.

  Wniosek:

  Wix jest tutaj wyraźnie zwycięzcą. Użytkownicy nie muszą poświęcać dużo czasu na naukę platformy lub instalowanie wtyczek, zanim zaczną budować swoją witrynę. Z drugiej strony będą musieli zrozumieć podstawy WordPress i być może będą musieli zainstalować wtyczki, aby zbudować swoją witrynę.

  Możesz jednak użyć potężnych wtyczek do konstruktora stron WordPress, takich jak BeaverBuilder lub Divi, które oferują znacznie potężniejsze funkcje niż konstruktor Wix.

  Właśnie dlatego właściciele inteligentnych firm korzystają z WordPress, ponieważ oferuje im większą elastyczność.

  3. Projekt i układ

  Projekt i układ witryny odgrywają ważną rolę w Twoim sukcesie. Każdy właściciel witryny potrzebuje projektu, który będzie nie tylko dobrze wyglądający, ale także przyjazny dla użytkownika i wyróżniający jego markę.

  Wix:

  Wix zawiera ponad 500 gotowych szablonów do wyboru. Wszystkie projekty Wix są w pełni responsywne i napisane w HTML5. Za pomocą wbudowanych narzędzi możesz dalej dostosowywać projekt witryny, zmieniać układ i zmieniać układ elementów według własnego uznania.

  Szablony Wix

  Dostępne są projekty dla każdego rodzaju witryny. Szablony są podzielone na kategorie, takie jak biznes, eCommerce, hobby, sztuka & rzemiosło, osobiste itp.

  Dużą wadą jest to, że po wybraniu szablonu nie można go zmienić. Możesz go modyfikować i dostosowywać tak, jak chcesz, używając tylko wbudowanych narzędzi, ale nie możesz przejść do innego szablonu.

  WordPress:

  Istnieją tysiące darmowych i płatnych motywów dostępnych dla WordPress. Bezpłatne motywy są objęte ograniczonym wsparciem, ale przechodzą również ścisły proces sprawdzania. Płatne motywy zazwyczaj oferują więcej funkcji i są wyposażone w opcje wsparcia premium.

  Motywy WordPress

  Motywy WordPress obejmują zarówno małe witryny osobiste, jak i pełnoprawne witryny eCommerce. Większość motywów ma własne wbudowane opcje dostosowywania. Możesz także użyć jednej z wielu wtyczek do stylizacji, aby dalej stylizować lub dostosowywać motywy WordPress.

  Użytkownicy mogą pobierać darmowe motywy z katalogu WordPess.org. W przypadku płatnych motywów istnieje kilka sklepów z motywami WordPress, takich jak Themify, CSSIgniter, StudioPress i inne. Zobacz naszą listę najlepszych komercyjnych sklepów z motywami WordPress.

  Ponadto możesz zatrudnić programistę lub nauczyć się tworzyć całkowicie niestandardowy motyw dla swojej firmy.

  Wniosek:

  WordPress ma znacznie szerszą gamę motywów i układów niż Wix. Użytkownicy WordPress mogą również łatwo zmieniać motywy lub dostosowywać je tak, jak chcą, bez żadnych ograniczeń.

  4. Wtyczki i aplikacje

  Wtyczki i aplikacje to rozszerzenia innych firm, których można używać z platformą w celu dodawania dodatkowych funkcji. Wix nazywa je aplikacjami, aw ekosystemie WordPress nazywane są wtyczkami.

  Porównajmy aplikacje i wtyczki dostępne na obu platformach i ich możliwości.

  Wix:

  Wix zawiera ponad 200 aplikacji, które możesz dodać do swojej witryny. Te aplikacje oferują szeroki zakres funkcji, takich jak dodawanie formularzy kontaktowych, galerii, komentarzy, przycisków mediów społecznościowych, e-mail marketingu i tak dalej.

  Rynek aplikacji Wix

  Większość aplikacji jest darmowa lub ma wersję Lite. Inne aplikacje wymagają miesięcznych płatności i różnią się cenami. Chociaż istnieje ograniczona kolekcja aplikacji, obejmują one najczęściej wymagane funkcje przez właścicieli witryn.

  WordPress:

  W chwili pisania tego artykułu w samym katalogu wtyczek WordPress.org dostępnych jest ponad 55 000 bezpłatnych wtyczek. Nie wspominając o wtyczkach premium dostępnych na innych rynkach.

  Wtyczki WordPress

  Mówi się: jeśli możesz wymyślić jakąś funkcję, prawdopodobnie istnieje wtyczka WordPress, która to umożliwia.

  Niezależnie od tego, czy chcesz utworzyć formularz kontaktowy, zainstalować Google Analytics, zbudować witrynę członkowską, czy sprzedać kursy online, jest do tego odpowiednia wtyczka.

  Z WordPress możesz zrobić wszystko, co chcesz. Istnieje wiele wtyczek, zarówno darmowych, jak i płatnych, których możesz użyć do zbudowania witryny swoich marzeń.

  Wniosek:

  WordPress z łatwością pokonuje Wix również w tym obszarze. Mimo że biblioteka aplikacji Wix się powiększa, wciąż jest ograniczona w porównaniu z ogromnym wyborem dostępnym dla użytkowników WordPress.

  5. Wix vs WordPress – Który jest lepszy do blogowania?

  Wielu użytkowników szuka łatwiejszej platformy do blogowania. Zarówno Wix, jak i WordPress mogą być używane do tworzenia blogów. Zobaczmy, który robi to lepiej.

  Blogowanie z Wix

  Wix pozwala łatwo dodać sekcję blogu do swojej witryny. Posiada wszystkie podstawowe funkcje blogowania, których zwykle używasz. Na przykład kategorie i tagi, zdjęcia i filmy, archiwa itp.

  Edytor blogów Wix

  Nie ma jednak natywnego systemu komentowania, takiego jak WordPress. Zamiast tego wykorzystuje komentarze z Facebooka i te komentarze nie są przenośne.

  Brakuje również kilku funkcji, takich jak polecane obrazy, posty z datowaniem wstecznym, tworzenie prywatnych postów i inne.

  Interfejs pisania postów na blogach nie jest taki sam, jak konstruktor stron Wix. Zamiast tego używa zwykłego edytora tekstu, który jest bardzo ograniczony pod względem opcji formatowania.

  Blogowanie za pomocą WordPress

  WordPress zaczął jako platforma do blogowania i przekształcił się w pełnoprawnego kreatora stron internetowych. Dzisiaj obsługuje prawie 33% wszystkich stron internetowych.

  Posiada wszystkie funkcje blogowania, takie jak natywny system komentowania i wszystkie inne zaawansowane funkcje, których brakuje w Wix.

  Edytowanie postów na blogu w WordPress

  Jest wyposażony w potężny edytor bloków Gutenberga, który pozwala tworzyć piękne układy postów na blogu.

  Co najważniejsze, możesz rozszerzyć swojego bloga za pomocą wtyczek i dodać dowolną funkcję, o której możesz pomyśleć.

  Wniosek

  WordPress całkowicie przyćmiewa Wix jako platformę blogową. Blogi Wix są zbyt proste i brakuje im kilku ważnych funkcji. Jeśli myślisz o założeniu bloga, Wix nawet nie zbliża się do WordPressa.

  6. Porównanie e-commerce Wix vs WordPress

  Sprzedaż rzeczy online to kolejna ważna funkcja, której szuka większość początkujących. Zobaczmy, jak WordPress i Wix porównują się w eCommerce.

  Wix:

  Wix oferuje eCommerce ze swoimi płatnymi planami. Oznacza to, że użytkownicy z bezpłatnym abonamentem nie mogą prowadzić sklepu eCommerce na Wix bez aktualizacji do abonamentu płatnego. Dzięki WixStores możesz akceptować płatności wyłącznie za pośrednictwem PayPal lub Authorize.net.

  Istnieje kilka aplikacji innych firm, których możesz używać do sprzedaży rzeczy w Internecie, ale te aplikacje kosztowałyby Cię jeszcze więcej dzięki miesięcznym opłatom. Nie wspominając o ograniczonych bramkach płatności i funkcjonalności.

  WordPress:

  WordPress ułatwia tworzenie sklepu internetowego za pomocą WooCommerce, który obsługuje ponad 42% wszystkich witryn e-commerce na świecie.

  Istnieje również wiele innych wtyczek eCommerce dostępnych dla WordPress, których możesz użyć do sprzedaży fizycznych lub cyfrowych towarów, usług, wydarzeń, subskrypcji i innych.

  Większość wtyczek eCommerce do WordPress ma nawet własne dedykowane motywy i wtyczki dodatkowe. Zobacz naszą listę najlepszych motywów WooCommerce, aby znaleźć doskonałe przykłady.

  Wniosek:

  Jeśli chcesz zbudować odpowiedni sklep internetowy i być gotowym na rozwój, WordPress + WooCommerce oferuje znacznie większą elastyczność, swobodę i możliwości wyboru w porównaniu do Wix.

  7. Opcje przenoszenia danych w Wix vs. WordPress

  Przenośność danych pozwala na swobodne przenoszenie treści w razie potrzeby. Rzućmy okiem na to, jak Wix i WordPress pomagają w razie potrzeby przenieść zawartość.

  Opcje przenoszenia danych w Wix

  Wix oferuje bardzo ograniczone opcje przenoszenia treści na inną platformę. Możesz eksportować swoje posty na blogu tylko w formacie XML. Musisz ręcznie pobrać swoje strony, obrazy, filmy i inne treści.

  Zgodnie z dokumentacją Wix cała twoja zawartość jest hostowana wyłącznie na serwerach Wix i nie można jej eksportować w inne miejsce.

  Utrudnia to w razie potrzeby przeniesienie treści na inną platformę. Nadal możesz jednak przenieść witrynę Wix. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule na temat przejścia z Wix na WordPress.

  Opcje przenoszenia danych w WordPress

  WordPress sprawia, że ​​eksport zawartości jest niezwykle łatwy. Jest wyposażony w eksporter za pomocą jednego kliknięcia, który pozwala pobrać zawartość w formacie XML.

  Eksportowanie strony WordPress

  Ponieważ jest to platforma hostowana przez siebie, możesz także tworzyć pełne kopie zapasowe WordPress, pobierać pliki multimedialne, a nawet ręcznie eksportować bazę danych WordPress.

  Następnie możesz łatwo przenieść swoją witrynę WordPress na nowy host, jeśli nie jesteś zadowolony z obecnej firmy hostingowej WordPress.

  Wniosek:

  WordPress jest o wiele lepszy, jeśli chodzi o pobieranie i przenoszenie danych. Z drugiej strony Wix utrudnia przenoszenie treści.

  Podsumowanie

  WordPress znacznie przewyższa Wix jako platformę do publikowania stron internetowych na wszelkiego rodzaju stronach internetowych. Podczas gdy Wix oferuje łatwy w użyciu kreator stron internetowych, w dłuższej perspektywie możesz osiągnąć znacznie więcej dzięki WordPress.

  Zobacz nasz przewodnik na temat tworzenia witryny za pomocą WordPress, aby uzyskać instrukcje krok po kroku.

  Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci porównać Wix vs WordPress i poznać ich zalety i wady. Możesz także zapoznać się z naszymi praktycznymi wskazówkami na temat zwiększania ruchu do nowej witryny WordPress.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map