WordPress vs. Blogger – Który jest lepszy? (Plusy i minusy)

Czy planujesz założyć nowego bloga? Nie wiesz, czy powinieneś używać WordPressa czy Bloggera jako swojej platformy blogowej? Cóż, możemy pomóc.


WordPress i Blogger to dwie najpopularniejsze platformy blogowe w Internecie. Oba umożliwiają łatwe tworzenie bloga; istnieją jednak duże różnice między nimi. Każdy ma swoje zalety i wady.

W tym artykule porównamy Bloggera i WordPressa obok siebie i pokażemy istotne różnice. Naszym celem jest pomoc w podjęciu decyzji, która z nich jest lepsza dla Twoich potrzeb.

WordPress vs Blogger - Porównanie platform blogów

Czego szukać na swojej platformie blogów?

Zanim zaczniemy nasze porównanie WordPress z Bloggerem, omówmy kilka ważnych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze platformy blogowej.

 • Łatwość użycia: Potrzebujesz prostej i łatwej w użyciu platformy, aby szybko skonfigurować bloga, dodawać treści i powiększać grono odbiorców.
 • Elastyczność: Potrzebujesz platformy, która pozwala dodawać więcej funkcji lub zużywać więcej zasobów w miarę rozwoju bloga.
 • Opcje zarabiania: Czy chcesz zarabiać pieniądze na swoim blogu? Jeśli tak, musisz wybrać platformę, która ma wiele opcji monetyzacji.
 • Wsparcie: Możesz potrzebować wsparcia podczas tworzenia swojego bloga, projektowania go lub zarządzania nim. Sprawdź, czy otrzymasz wsparcie, gdy będziesz go potrzebować, czy nie.

Ponadto należy wziąć pod uwagę porównanie kosztów, opcje projektowania, możliwości optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO) itp.

Powiedziawszy to, porównajmy, jak WordPress i Blogger radzą sobie z tymi wymaganiami.

– WordPress vs Blogger

  Uwaga: To porównanie dotyczy WordPress.org i Bloggera (nie WordPress.com vs. Blogger). Zobacz nasz przewodnik na temat różnic między WordPress.org a WordPress.com.

  Przegląd – WordPress vs Blogger

  Jak wspomniano powyżej, WordPress i Blogger to dwie najczęściej używane platformy do zarządzania blogami na świecie.

  Według statystyk użytkowania technologii blogów od BuiltWith, WordPress to najpopularniejsze oprogramowanie blogowe używane przez około 35% blogów w 1 milionie najpopularniejszych witryn.

  Ten sam raport pokazuje, że Blogger jest drugą najpopularniejszą platformą używaną przez około 1% blogów w 1 milionie najpopularniejszych witryn.

  Porównaliśmy również wyszukiwane hasła „WordPress” i „Blogger” w Trendach Google, aby z czasem zauważyć zainteresowanie użytkowników ”.

  WordPress vs Blogger Trendy Google Porównaj

  Jak pokazano na zrzucie ekranu powyżej, WordPress stale zyskał na popularności, pokonując Bloggera do 2005 roku.

  Co to jest WordPress?

  WordPress.org Najlepsza platforma blogowa i internetowa

  WordPress to bezpłatne oprogramowanie typu open source, które pozwala łatwo utworzyć stronę internetową, blog lub sklep internetowy. Rozpoczęty w 2003 r. WordPress obsługuje obecnie ponad 30% wszystkich stron internetowych.

  Możesz pobrać oprogramowanie WordPress za darmo i używać go bez ograniczeń na dowolnej liczbie stron.

  Aby utworzyć blog w WordPress, musisz kupić plan hostingowy i nazwę domeny, aby móc zainstalować WordPress. Na początku brzmi to trochę skomplikowanie; jest to jednak dość proste z mnóstwem przyjaznych samouczków na WPBeginner i innych stronach.

  Nasz zespół może nawet założyć bloga WordPress za darmo. Dowiedz się więcej o naszej bezpłatnej usłudze konfiguracji bloga.

  Co to jest Blogger?

  Blogger Najlepsza platforma blogowa

  Blogger to darmowa usługa blogowa firmy Google. Rozpoczęty w 1999 r. Przez Pyra Labs, został przejęty przez Google w 2003 r., A firma przeprojektowała go jako produkt, którym jest dzisiaj.

  Blogger to bezpłatna usługa hostingu blogów, która umożliwia tworzenie blogów całkowicie bezpłatnie. Otrzymasz również bezpłatną subdomenę Blogspot dla nowego bloga.

  Na przykład adres Twojego bloga będzie wyglądał następująco: www.twoja nazwa.blogspot.com.

  Możesz jednak również połączyć swojego bloga z niestandardową nazwą domeny. W tym celu musisz zarejestrować nazwę domeny za pośrednictwem zewnętrznych rejestratorów domen.

  Łatwość użycia – Blogger kontra WordPress

  Większość użytkowników, którzy chcą założyć blog, nie jest programistą. Są zapalonymi pisarzami i gawędziarzami lub nie są technologicznymi właścicielami firm. Łatwa w użyciu platforma blogowa może umożliwić im przedstawienie swoich historii światu.

  WordPress – łatwość użycia

  Założenie bloga w WordPress to prosty i szybki proces. Nie wymaga umiejętności kodowania, ale wymaga znajomości wskazywania i klikania na ekranie komputera, aby skonfigurować WordPress i zainstalować aplikacje WordPress.

  Możesz postępować zgodnie z naszym przewodnikiem dla początkujących, jak założyć blog WordPress, a będziesz gotowy do działania w mniej niż 30 minut.

  Po zakończeniu konfiguracji możesz wybrać motyw blogu WordPress zgodnie z wymaganiami. Motyw określa głównie wygląd Twojego bloga w WordPress.

  Następnie możesz zainstalować najlepsze wtyczki WordPress, aby ulepszyć funkcje swojego bloga WordPress.

  Dodawanie treści do WordPress jest proste dzięki domyślnym postom i stronom.

  Domyślny edytor WordPress

  Za pomocą prostego edytora bloków możesz łatwo tworzyć treści tekstowe, dodawać obrazy, filmy i inne multimedia do swoich postów i stron WordPress.

  Blogger – łatwość użytkowania

  Blogger to prosta platforma blogowa, w której możesz utworzyć blog w ciągu zaledwie kilku minut. Po prostu potrzebujesz konta Google, aby rozpocząć.

  Przejdź do witryny Blogger, a następnie zarejestruj się przy użyciu konta Google. Następnie możesz znaleźć opcję „Utwórz nowy blog”, w której musisz kliknąć, aby rozpocząć proces. Następnie wybierz tytuł bloga, adres bloga i motyw.

  To wszystko, a konfiguracja zostanie zakończona. Następnie możesz skonfigurować ustawienia bloga, edytować układ bloga i dodawać posty.

  Tworzenie artykułu w Bloggerze

  Proces instalacji jest dość prosty; Blogger ma jednak pewną krzywą uczenia się podczas dostosowywania motywu. Nie możesz zmienić dużej części projektu, jeśli nie masz pewnych umiejętności HTML.

  Natomiast w WordPress masz narzędzia do przeciągania i upuszczania stron, które pozwalają dostosować wszystko.

  Zwycięzca: Wiązanie.

  Własność – Blogger kontra WordPress

  Własność Twojego bloga jest kolejnym kluczowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze strony bloga.

  Posiadanie pełnego prawa własności do Twojego bloga daje Ci swobodę robienia czegokolwiek, w tym jak sobie z nim poradzić, jak na nim zarabiać i kiedy go zamknąć.

  Kto jest właścicielem Twojego bloga w Bloggerze?

  Blogger to usługa blogowa świadczona przez giganta technologicznego Google. Jest bezpłatny, niezawodny przez większość czasu i ma wystarczającą liczbę funkcji do publikowania treści w Internecie.

  Nie jest to jednak twoja własność.

  Google prowadzi tę usługę i ma prawo w dowolnym momencie ją zamknąć lub zablokować dostęp do niej.

  Należy zauważyć, że Google ma historię porzucania projektów bez ostrzeżenia, takich jak Feedburner.

  Kto jest właścicielem Twojego bloga na WordPress?

  Dzięki WordPress korzystasz z dostawcy hostingu WordPress do hostowania swojej witryny. Możesz swobodnie decydować, jak długo chcesz go uruchomić i kiedy chcesz go zamknąć.

  Jesteś właścicielem wszystkich swoich danych i kontrolujesz, jakie informacje udostępniasz stronom trzecim.

  Zwycięzca: WordPress.

  Kontrola i elastyczność – Blogger kontra WordPress

  Inną ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, są opcje elastyczności. Czy Twoja witryna blogowa pozwala w pełni kontrolować wygląd i funkcje swojego bloga? Czy możesz dodawać nowe funkcje do swojego bloga??

  Zobaczmy, jak Blogger i WordPress porównują ten aspekt.

  Kontrola i elastyczność dzięki Bloggerowi

  Blogger to precyzyjnie dostrojona usługa z minimalnymi narzędziami umożliwiającymi wykonywanie tylko określonych zadań w witrynie. Rzeczy, które możesz zrobić na swoim blogu Blogspot, są ograniczone i nie ma możliwości ich rozszerzenia.

  Blogger ma zestaw wbudowanych gadżetów (podobnych do widżetów WordPress) do dodawania funkcji, takich jak reklamy, linki subskrypcji, formularz kontaktowy itp. Ale te gadżety mają ograniczoną funkcjonalność i nie ma dla nich dostępnych alternatyw.

  Dodawanie gadżetów Bloggera

  Bardziej frustrujące jest to, że zaawansowane opcje, takie jak wyskakujące okienka, funkcje eCommerce itp. Nie są dostępne na platformie Blogger.

  Opcje kontroli i elastyczności dzięki WordPress

  WordPress to oprogramowanie typu open source, więc możesz je łatwo rozszerzyć, aby dodać nowe funkcje. Możesz dodać prawie każdą możliwą funkcjonalność do swojego bloga WordPress dzięki wtyczkom i integracji innych firm.

  Istnieją tysiące darmowych i premium wtyczek WordPress, które pozwalają modyfikować i rozszerzać domyślne funkcje.

  Na przykład dodawanie sklepu do witryny, tworzenie portfolio, tworzenie wyskakujących okienek, dodawanie przycisków udostępniania społecznościowych itp.

  Jeśli odwiedzisz stronę wtyczek na WordPress.org, znajdziesz tam ponad 55 000 darmowych wtyczek.

  Oficjalna strona wtyczek WordPress

  Jeśli masz umiejętności kodowania, możesz także tworzyć własne wtyczki i używać ich na swoim blogu.

  Porównując WordPress i Blogger pod kątem elastyczności i opcji dostosowywania, WordPress jest najlepszym długoterminowym rozwiązaniem dla każdego poważnego blogera / właściciela firmy.

  Zwycięzca: WordPress.

  Wygląd i opcje projektowania

  Wygląd lub wygląd bloga odgrywa istotną rolę w przyciąganiu użytkowników i angażowaniu ich w witrynie. Potrzebujesz eleganckiego projektu bloga, aby zaangażować użytkowników, zmniejszyć współczynnik odrzuceń i poprawić czas spędzany na blogu.

  Opcje projektowania blogów w Bloggerze

  Blogger domyślnie udostępnia tylko ograniczony zestaw szablonów do użycia. Te szablony wyglądają na proste, ponieważ były używane na tysiącach blogów.

  Motywy Bloggera

  Możesz modyfikować kolory i układ tych szablonów za pomocą wbudowanych narzędzi, ale nie możesz tworzyć własnych układów ani modyfikować.

  Dostępne są niektóre nieoficjalne szablony Bloggera, ale zazwyczaj są one bardzo niskiej jakości.

  Mniej szablonów, podstawowe opcje dostosowywania i brak możliwości wyboru układu powodują, że Blogger poważnie pozostaje w tyle pod względem możliwości wyboru projektu.

  Opcje projektowania blogów w WordPress

  W WordPress istnieją tysiące darmowych i premium motywów WordPress, które pozwalają tworzyć profesjonalnie wyglądające strony internetowe.

  Istnieje motyw WordPress dla prawie każdego rodzaju strony internetowej. Bez względu na to, o czym jest Twoja witryna, znajdziesz wiele wysokiej jakości motywów, które można łatwo modyfikować i dostosowywać.

  Możesz znaleźć kolekcję ponad 7000 darmowych motywów WordPress na oficjalnej stronie motywów WordPress.org. Możesz przeszukać „blog”, aby wyświetlić motywy przeznaczone dla blogów. Podczas wyszukiwania znaleźliśmy ponad 2000 darmowych motywów na blogach.

  Darmowe motywy blogowe WordPress

  I możesz uzyskać więcej motywów od zewnętrznych dostawców motywów, takich jak Elegant Themes, Themify i Astra Themes.

  Oprócz tego możesz użyć prostego narzędzia do tworzenia stron WordPress metodą przeciągnij i upuść, aby łatwo zaprojektować wspaniałe strony docelowe w WordPress.

  Możesz nawet tworzyć własne niestandardowe motywy WordPress bez pisania kodu.

  Zwycięzca: WordPress.

  Bezpieczeństwo – WordPress vs Blogger

  Bezpieczeństwo Twojego bloga

  Bezpieczeństwo to kolejny istotny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze platformy blogowej. O ile nie wybierzesz bezpiecznej platformy, Twoja inwestycja i czas mogą się zmarnować, jeśli Twoja witryna jest na czarnej liście lub jest zhakowana.

  Zarządzanie bezpieczeństwem w Bloggerze

  Korzystając z Bloggera, zyskujesz dodatkową zaletę solidnej, bezpiecznej platformy Google. Nie musisz się martwić o zarządzanie zasobami serwera, zabezpieczanie swojego bloga lub tworzenie kopii zapasowych.

  Ale oznacza to również, że cały czas przestoju usługi spowoduje również wyłączenie Twojego bloga. Nie możesz nic zrobić, aby wznowić blog, gdy witryna Blogger nie działa.

  Zarządzanie bezpieczeństwem w WordPress

  WordPress jest dość bezpieczny, ale ponieważ jest to samoobsługowe rozwiązanie, jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo i kopie zapasowe. Istnieje wiele wtyczek WordPress, które ci to ułatwią.

  Na przykład możesz użyć UpdraftPlus lub VaultPress do utworzenia kopii zapasowej, a Sucuri do zapory sieciowej w celu poprawy bezpieczeństwa witryny.

  Kompletny przewodnik na temat zarządzania bezpieczeństwem w WordPress znajduje się w naszym najlepszym przewodniku bezpieczeństwa WordPress.

  Zwycięzca: Wiązanie.

  Wsparcie – WordPress vs Blogger

  Wsparcie to kolejny kluczowy czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze platformy blogowej. Sprawdź, czy istnieje niezawodny system wsparcia, który pomoże Ci w razie potrzeby.

  Opcje pomocy technicznej w Bloggerze

  Dostępna jest ograniczona obsługa Bloggera. Mają bardzo podstawową dokumentację i forum użytkowników. Jeśli chodzi o wsparcie, twoje wybory są bardzo ograniczone.

  Możesz kliknąć opcję Pomoc w panelu administracyjnym Bloggera, aby zobaczyć samouczki pomocy technicznej, jak pokazano na poniższym obrazku.

  Opcje pomocy Blogger

  Ponieważ jest to usługa bezpłatna, Google nie może zapewnić odpowiedniego wsparcia dla poszczególnych właścicieli blogów.

  Opcje wsparcia w WordPress

  WordPress ma bardzo aktywny system wsparcia społeczności. Istnieją fora z pytaniami i odpowiedziami dla każdego motywu i wtyczki na WordPress.org. Na przykład jest to oficjalne forum wsparcia popularnej już wkrótce wtyczki SeedProd.

  SeedProd już wkrótce Strona pomocy wtyczki

  Jeśli korzystasz z płatnych produktów WordPress, możesz uzyskać jeszcze bardziej dedykowane wsparcie od odpowiednich firm produktowych.

  Ponadto możesz znaleźć dokumentację online, fora społeczności i czaty IRC, gdzie możesz uzyskać pomoc od doświadczonych użytkowników i programistów WordPress. Nasz zespół ekspertów WordPress pomaga również tysiącom użytkowników za pośrednictwem naszej grupy na Facebooku.

  Oprócz wsparcia społeczności istnieje wiele firm oferujących wsparcie premium dla WordPress. Sprawdź nasz przewodnik, w jaki sposób prawidłowo poprosić o wsparcie WordPress i uzyskać go.

  Zwycięzca: WordPress.

  Przyszłość – Blogger kontra WordPress

  Przyszłość Twojej platformy blogowej określa, jak daleko możesz posunąć się ze swoim blogiem.

  Przyszłość Twojego bloga w Bloggerze

  Blogger nie widział żadnej ważnej aktualizacji od bardzo dawna. Widzieliśmy, jak Google zabija ich popularne usługi, takie jak Google Reader, Google Adsense dla kanałów i FeedBurner.

  Przyszłość Bloggera zależy od Google i mają prawo go zamknąć w dowolnym momencie. Przyszłość Twojego bloga zależy również od decyzji Google.

  Przyszłość Twojego bloga na WordPress

  WordPress to oprogramowanie typu open source, co oznacza, że ​​jego przyszłość nie zależy od jednej firmy lub osoby (sprawdź historię WordPress). Zarządza nim społeczność programistów i użytkowników.

  Będąc najpopularniejszym na świecie systemem zarządzania treścią, na nim polegają tysiące firm na całym świecie. Przyszłość WordPressa jest jasna i uspokajająca.

  Zwycięzca: WordPress.

  Przenośność – WordPress vs Blogger

  Przenośność - przenoszenie bloga z jednej platformy na drugą

  Celem tego artykułu jest pomoc w wyborze najlepszej platformy, dzięki czemu nie musisz przenosić witryny. Ale mogą się zdarzyć błędy. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy Twoja platforma blogowa ma bezpieczne opcje przejścia na inną platformę, czy nie.

  Przenośność Twojego bloga Blogger

  Przeniesienie witryny z Bloggera na inną platformę to skomplikowane zadanie. Istnieje znaczne ryzyko, że stracisz SEO (rankingi wyszukiwarek), subskrybentów i obserwujących podczas przeprowadzki.

  Mimo że Blogger umożliwia eksportowanie treści, Twoje dane pozostaną na serwerach Google przez bardzo długi czas.

  Przenośność bloga WordPress

  Korzystając z WordPress, możesz przenieść swoją witrynę w dowolne miejsce. Możesz przenieść swoją witrynę WordPress na nowy host, zmienić nazwę domeny, a nawet przenieść ją na inne systemy zarządzania treścią.

  Ponadto, jeśli porównasz WordPress vs Blogger SEO, WordPress oferuje znacznie więcej zalet SEO.

  Zwycięzca: WordPress.

  Cennik – Blogger kontra WordPress

  Na koniec ważne jest porównanie kosztów utworzenia bloga i zarządzania nim.

  Koszt utworzenia bloga w Bloggerze

  Blogger to całkowicie darmowa usługa blogowania. Zapewnia bezpłatny hosting blogów i bezpłatną subdomenę Blogspot, aby rozpocząć. Wszystkie motywy, gadżety i inne opcje są również bezpłatne.

  Jeśli chcesz użyć niestandardowej nazwy domeny, musisz ją kupić od firmy rejestrującej domeny, takiej jak Domain.com. Nazwa domeny zazwyczaj kosztuje 14,99 USD rocznie, ale możesz uzyskać zniżkę dzięki naszemu kuponowi Domain.com.

  Platforma Blogger jest bardzo opłacalna, ale brakuje jej wielu funkcji, które są potrzebne, aby blog odniósł sukces.

  Koszt utworzenia bloga w WordPress

  Oprogramowanie WordPress jest bezpłatne, ale aby założyć blog, musisz kupić plan hostingowy i nazwę domeny.

  Dzięki Bluehost możesz otrzymać plan hostingowy WordPress za jedyne 2,75 USD miesięcznie oraz bezpłatną domenę wraz z nim.

  Zacznij korzystać z Bluehost

  Po zakończeniu instalacji koszt całkowicie zależy od usług, z których chcesz skorzystać. Jeśli zamierzasz korzystać z płatnych motywów i wtyczek, koszt utworzenia bloga wzrośnie.

  Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz pełny przewodnik na temat tego, ile naprawdę kosztuje zbudowanie strony internetowej WordPress.

  Zwycięzca: Wiązanie.

  Wniosek: Blogger kontra WordPress – Który jest lepszy?

  Zarówno WordPress, jak i Blogger są powszechnie używanymi platformami blogowymi. Ale ponieważ musisz wybrać jeden, wszystko sprowadza się do celu Twojego bloga.

  Jeśli Twoim celem jest stworzenie osobistego bloga i dzielenie się swoimi historiami, możesz wybrać prostą platformę, taką jak Blogger.

  Ale jeśli chcesz stworzyć profesjonalnego bloga, który może zarabiać na życie, potrzebujesz solidnej i skalowalnej platformy, takiej jak WordPress.

  Za pomocą WordPress możesz dodać sklep do swojego bloga, stworzyć stronę członkowską, a także dodać mnóstwo narzędzi marketingowych do swojego bloga i zarabiać pieniądze.

  Mamy nadzieję, że to porównanie WordPressa i Bloggera pomogło ci zrozumieć zalety i wady każdego z nich i pomogło ci podjąć właściwą decyzję dla swojego bloga.

  Aby dowiedzieć się więcej o WordPress, zalecamy przeczytanie naszego przewodnika na temat Dlaczego WordPress jest bezpłatny? i 9 najczęstszych nieporozumień na temat WordPress.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me