WordPress vs. Medium – Który jest lepszy? (Plusy i minusy)

Użytkownicy często pytają nas, dlaczego powinni używać WordPressa zamiast innych bezpłatnych usług blogowych, takich jak Blogger, Ghost, Tumblr itp.? Medium to szybko rozwijająca się bezpłatna platforma blogowa, która pozwala każdemu tworzyć historie i mieć własną przestrzeń osobistą w Internecie. W tym artykule porównamy WordPress vs Medium z zaletami i wadami poszczególnych platform.


WordPress vs Medium - Który z nich jest lepszy?

Ważny: Należy pamiętać, że to porównanie dotyczy witryn z własnym hostingiem WordPress.org i Medium, a nie WordPress.com vs. Medium. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat różnic między WordPress.org a WordPress.com.

1. Własność Twoich treści

Medium to darmowa społeczność internetowa, w której każdy może dzielić się swoimi historiami. Jest łatwy w użyciu, niezawodny i ma wbudowane funkcje sieci społecznościowych.

Jednak nie posiadasz Medium. Jest własnością „A Medium Corporation” i może w dowolnym momencie zdecydować o zamknięciu, ogłosić nowe plany cenowe lub anulować konto.

Z drugiej strony WordPress pozwala na posiadanie własnych treści. Ponieważ prowadzisz własną stronę internetową, masz pełną kontrolę nad swoimi danymi i tym, komu je udostępniasz.

2. Stanie się własną marką

Średnia marka wyświetlana w publikacji Medium

Kiedy używasz Medium, promujesz ich markę wraz ze swoimi historiami. Nie dostaniesz za to zapłaty. Jeśli nie jesteś znanym autorem, istnieje prawdopodobieństwo, że użytkownicy Medium zapamiętają czytanie historii na Medium, nawet nie pamiętając twojego imienia.

Medium to także sieć, co oznacza, że ​​treści innych autorów są często wyświetlane jako kolejne historie poniżej własnej historii. Zabierasz użytkowników, aby czytali artykuły innych marek i autorów.

W WordPress masz pełną kontrolę nad tym, jak chcesz promować swoją markę. W miarę wzrostu popularności witryny sam decydujesz, jak wykorzystać treść i rozpoznawalność marki. Twoje treści i pomysły są rozpoznawane tylko na podstawie Twojego nazwiska.

Ponieważ masz pełną kontrolę nad witryną WordPress, możesz zrobić o wiele więcej, aby wydłużyć czas spędzany przez użytkowników na Twojej stronie.

3. Możliwości projektowe

Medium pozwala wybrać układ publikacji. Dodajesz własne logo, kolor tła lub obraz do nagłówka. Dla układu możesz wybrać układ oparty na siatce lub strumieniu. Ten edytor przeciągnij i upuść jest bardzo łatwy w obsłudze i oferuje wiele opcji dostosowywania.

Nadal jednak twój wygląd publikacji jest ograniczony do opcji dostępnych w Medium. Nie możesz wybrać własnego projektu i układu witryny.

Z drugiej strony dostępne są tysiące darmowych i płatnych motywów WordPress. Te motywy zostały zaprojektowane przez profesjonalistów z innowacyjnymi projektami i nieograniczonymi opcjami dostosowywania.

Motywy WordPress oferują nieograniczone możliwości projektowania

WordPress daje Ci elastyczność w budowaniu strony, która będzie wyglądać wyjątkowo. Jeśli możesz wydać trochę więcej, możesz zatrudnić projektantów i programistów, aby stworzyć dowolną stronę internetową, jaką tylko możesz sobie wyobrazić.

4. Swoboda przemieszczania się

Przenoszenie twojego bloga

Medium pozwala na eksport danych w formacie HTML. Utrudnia to eksport danych na inne platformy, takie jak WordPress. Odpowiedzi i polubienia dotyczące Twoich artykułów nie mogą być eksportowane.

Konfigurowanie przekierowań ze średniego na WordPress jest prawie niemożliwe. Nawet jeśli używasz niestandardowej domeny na Medium, nadal będziesz musiał ręcznie skonfigurować przekierowanie dla każdej historii na nowej platformie.

Jako platforma typu open source WordPress daje swobodę przenoszenia wszystkich treści. Możesz importować / eksportować dane z WordPress za pomocą wtyczek importera.

Możesz także importować / eksportować użytkowników i komentarze. WordPress zawiera również niesamowite wtyczki do tworzenia kopii zapasowych, które pozwalają przywracać i migrować witrynę do nowego hosta, a nawet nowej nazwy domeny.

5. Opcje wsparcia

Medium posiada obszerną dokumentację i system wsparcia oparty na biletach. Obecnie wsparcie jest bezpłatne dla wszystkich użytkowników. Odpowiedzi udzielają pracownicy średniego szczebla, a ich czas reakcji zależy od liczby oczekujących wniosków o wsparcie.

WordPress to projekt kierowany przez społeczność. Obsługuje ponad 26% wszystkich stron internetowych. Bezpłatne wsparcie społeczności jest dostępne na stronie WordPress.org. (Zobacz: dlaczego WordPress jest bezpłatny?)

Obsługa WordPress.org

Oprócz tego znajdziesz obsługę WordPress na niezliczonych platformach zewnętrznych, takich jak StackExchange, YouTube, SitePoint itp. Zobacz nasz przewodnik, w jaki sposób prawidłowo poprosić o wsparcie WordPress i uzyskać go.

WPBeginner to największa strona z zasobami WordPress dla początkujących. Mamy setki poradników, samouczków, filmów i przewodników krok po kroku, aby stworzyć dowolną stronę internetową za pomocą WordPress. Zobacz nasz przewodnik na temat maksymalnego wykorzystania bezpłatnych zasobów WPBeginner.

6. Bezpieczeństwo

Medium to w pełni hostowana platforma, co oznacza, że ​​nie musisz się martwić o oprogramowanie. Twoje treści są obsługiwane przez wysoce bezpieczne serwery Medium. Twoje prywatne informacje są bezpieczne dzięki standardowym środkom bezpieczeństwa.

WordPress to platforma hostowana. Oznacza to, że jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo swojej witryny. WordPress jest dobrze znany z szybkiej reakcji na problemy bezpieczeństwa dzięki natychmiastowym aktualizacjom, które są automatycznie instalowane w milionach witryn WordPress.

Bezpieczeństwo WordPress

W WPBeginner używamy Sucuri do ochrony naszej witryny przed złośliwymi atakami. Zobacz, jak Sucuri pomogło nam zablokować 450 000 ataków w ciągu 3 miesięcy.

7. Przyszłość

Medium to prywatna firma należąca do „A Medium Corporation”. Obecnie firma ma ograniczone opcje monetyzacji oferowane przez partnerstwa z wybranymi markami dla mniejszej liczby wydawców. Nie wiemy na pewno, co przyniesie przyszłość Medium. Może przetrwać i zarabiać pieniądze lub może zniknąć jak dziesiątki innych bezpłatnych usług hostingowych treści przed nim.

WordPress to projekt typu open source, zarządzany przez społeczność tysięcy niezależnych programistów i użytkowników. Fundacja WordPress chroni wolności prawne WordPress, co zapewnia kontynuację projektu nawet w przypadku opuszczenia projektu przez głównych programistów.

Istnieje od ponad 13 lat i wyrósł na największy system zarządzania treścią na świecie. Można śmiało powiedzieć, że WordPress będzie dostępny przez wiele lat.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik na temat tego, kto jest właścicielem WordPressa i jak WordPress zarabia?

Gotowy, aby zacząć korzystać z WordPress? Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku, jak założyć blog WordPress.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci porównać zalety i wady WordPressa vs. Możesz także zapoznać się z naszymi przewodnikami na temat najczęstszych nieporozumień na temat WordPress i dlaczego WordPress jest bezpłatny?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me