Jak naprawić błąd podczas nawiązywania połączenia z bazą danych w WordPress

Czy widzisz komunikat „Błąd nawiązywania połączenia z bazą danych” w witrynie WordPress? Jest to błąd krytyczny, który sprawia, że ​​Twoja witryna WordPress jest niedostępna dla użytkowników.


Ten błąd występuje, gdy WordPress nie może nawiązać połączenia z bazą danych. Wiele czynników może wpływać na połączenie z bazą danych WordPress, co utrudnia początkującym rozwiązywanie problemów.

W tym artykule pokażemy, jak łatwo naprawić błąd ustanawiający połączenie z bazą danych w WordPress.

Naprawianie błędu połączenia z bazą danych w WordPress

Co powoduje błąd nawiązywania połączenia z bazą danych w WordPress?

Problem „Błąd nawiązywania połączenia z bazą danych” może być spowodowany nieprawidłowymi informacjami o bazie danych w ustawieniach WordPress, uszkodzoną bazą danych lub nieodpowiadającym serwerem bazy danych.

Błąd połączenia z bazą danych w WordPress

Baza danych to oprogramowanie, które ułatwia przechowywanie, organizowanie i wyszukiwanie danych w innym oprogramowaniu.

Jako system zarządzania treścią WordPress wykorzystuje bazę danych do przechowywania wszystkich treści i innych danych na stronie. Następnie łączy się z bazą danych za każdym razem, gdy ktoś odwiedza Twoją witrynę.

WordPress potrzebuje następujących informacji do połączenia z bazą danych:

  • Nazwa bazy danych
  • Nazwa użytkownika bazy danych
  • Hasło bazy danych
  • Serwer bazy danych

Informacje te są przechowywane w pliku konfiguracyjnym WordPress o nazwie wp-config.php.

Jeśli którykolwiek z tych elementów jest nieprawidłowy, WordPress nie nawiąże połączenia z serwerem bazy danych, a zobaczysz błąd „Błąd nawiązywania połączenia z bazą danych”.

Jest to jeden z najczęstszych błędów WordPress. Oprócz nieprawidłowych poświadczeń ten błąd może pojawić się również, gdy serwer bazy danych jest wyłączony lub pliki bazy danych są uszkodzone.

Przyjrzyjmy się, jak naprawić błąd ustanawiający problem z połączeniem z bazą danych w WordPress przy rozwiązywaniu problemów krok po kroku.

1. Sprawdź swoje poświadczenia bazy danych WordPress

Najczęstszym powodem błędu połączenia z bazą danych w WordPress są nieprawidłowe poświadczenia bazy danych. Jeśli niedawno przeniosłeś swoją witrynę WordPress na nowy host, może to być najbardziej prawdopodobny powód.

Poświadczenia bazy danych WordPress są przechowywane w pliku wp-config.php. Jest to plik konfiguracyjny WordPress, który zawiera ważne ustawienia WordPress, w tym informacje o bazie danych.

Jeśli wcześniej nie edytowałeś pliku wp-config.php, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat edytowania pliku wp-config.php w WordPress.

Będziesz szukać następujących wierszy w pliku wp-config.php.

// ** Ustawienia MySQL – możesz uzyskać te informacje od swojego usługodawcy hostingowego ** //
/ ** Nazwa bazy danych WordPress * /
Zdefiniuj („DB_NAME”, „nazwa_bazy_danych” tutaj);
/ ** Nazwa użytkownika bazy danych MySQL * /
Zdefiniuj („DB_USER”, „nazwa_użytkownika”);
/ ** Hasło do bazy danych MySQL * /
Zdefiniuj („DB_PASSWORD”, „password_here”);
/ ** nazwa hosta MySQL * /
Zdefiniuj („DB_HOST”, „localhost”);

Musisz upewnić się, że informacje dotyczące nazwy bazy danych, nazwy użytkownika, hasła i hosta bazy danych są prawidłowe.

Możesz potwierdzić te informacje na pulpicie nawigacyjnym konta hostingowego WordPress. Wystarczy zalogować się na swoje konto hostingowe i kliknąć bazy danych MySQL w sekcji bazy danych.

Informacje o bazie danych

Spowoduje to przejście do strony zarządzania bazą danych w dashboad hostingu. Stąd możesz znaleźć swoją nazwę bazy danych i nazwę użytkownika.

Nazwa bazy danych i nazwa użytkownika

Poniżej znajdziesz użytkowników bazy danych i linki do zmiany hasła użytkownika.

Zmiana hasła użytkownika bazy danych

Po potwierdzeniu nazwy bazy danych, nazwy użytkownika i hasła możesz w razie potrzeby zmienić te informacje w pliku wp-config.php.

Następnie spróbuj ponownie odwiedzić witrynę, aby sprawdzić, czy nie wystąpił błąd połączenia z bazą danych.

Jeśli nadal widzisz błąd, oznacza to, że coś innego jest nie tak. Kontynuuj czytanie, aby uzyskać więcej informacji na temat rozwiązywania problemów.

2. Sprawdź informacje o hoście bazy danych

Jeśli masz pewność, że nazwa bazy danych, nazwa użytkownika i hasło są poprawne, możesz upewnić się, że używasz poprawnych informacji o hoście bazy danych.

Większość firm hostingowych WordPress używa localhost jako hosta bazy danych. Jednak niektóre zarządzane firmy hostingowe WordPress używają oddzielnych serwerów do hostowania baz danych. W takim przypadku informacje o hoście bazy danych nie będą hostem lokalnym.

Musisz skontaktować się z firmą hostingową WordPress w celu potwierdzenia informacji o hoście bazy danych.

3. Napraw bazę danych WordPress

Jeśli na przykład pojawia się inny błąd wp-admin, coś takiego jak „Jedna lub więcej tabel bazy danych jest niedostępnych. Baza danych może wymagać naprawy ”, a następnie musisz naprawić bazę danych.

Możesz to zrobić, dodając następujący wiersz w pliku wp-config.php. Pamiętaj, aby dodać go tuż przed „To wszystko, przestań edytować! Wesołego blogowania linia wp-config.php.

zdefiniuj („WP_ALLOW_REPAIR”, prawda);

Gdy to zrobisz, możesz zobaczyć ustawienia, odwiedzając tę ​​stronę: http://www.yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php

Napraw bazę danych WordPress

Uwaga: użytkownik nie musi być zalogowany, aby uzyskać dostęp do strony naprawy bazy danych. Po zakończeniu naprawy i optymalizacji bazy danych usuń ten kod z pliku wp-config.php.

4. Sprawdź, czy serwer bazy danych nie działa

Jeśli wszystko wydaje się być prawidłowe, a WordPress nadal nie może połączyć się z bazą danych, oznacza to, że serwer bazy danych (serwer MySQL) może być wyłączony.

Może się to zdarzyć z powodu dużego ruchu na serwerze. Zasadniczo serwer hosta po prostu nie jest w stanie obsłużyć obciążenia (szczególnie, gdy korzystasz z hostingu współdzielonego).

Twoja strona będzie działać bardzo wolno, a dla niektórych użytkowników może nawet wygenerować błąd. Najlepszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to połączyć się przez telefon lub czat na żywo z dostawcą usług hostingowych i zapytać, czy serwer MySQL reaguje.

Jeśli na tym samym serwerze działają inne witryny, możesz sprawdzić te witryny, aby potwierdzić, że serwer SQL nie działa.

Jeśli nie masz innej witryny na tym samym koncie hostingowym, po prostu przejdź do pulpitu hostingowego i spróbuj uzyskać dostęp do phpMyAdmin i podłączyć bazę danych.

Jeśli możesz się połączyć, musimy zweryfikować, czy użytkownik bazy danych ma wystarczające uprawnienia. Utwórz nowy plik o nazwie testconnection.php i wklej w nim następujący kod:

<?php
$ link = mysqli_connect („localhost”, „nazwa użytkownika”, „hasło”);
if (! $ link) {
die (‘Could not connect:’. mysqli_error ());
}
echo „Połączono pomyślnie”;
mysqli_close ($ link);
?>

Pamiętaj, aby zastąpić nazwę użytkownika i hasło. Możesz teraz przesłać ten plik na swoją stronę internetową i uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Jeśli skrypt został pomyślnie podłączony, oznacza to, że użytkownik ma wystarczające uprawnienia, a coś jest nie tak.

Wróć do pliku wp-config, aby upewnić się, że wszystko jest poprawne (ponownie skanuj w poszukiwaniu literówek).

Inne rozwiązania, które sprawdziły się dla użytkowników

Jeśli wyżej wymienione wskazówki dotyczące rozwiązywania problemów nie naprawiły błędu połączenia z bazą danych w Twojej witrynie, możesz spróbować wykonać te dodatkowe kroki.

Zgłoszone przez naszych użytkowników kroki te pomogły niektórym użytkownikom rozwiązać błąd połączenia z bazą danych na ich stronach internetowych.

1. Zaktualizuj adres URL witryny WordPress

Spróbuj zaktualizować adres URL witryny WordPress przy użyciu phpMyAdmin. Po prostu uzyskaj dostęp do phpMyAdmin z pulpitu nawigacyjnego konta hostingowego i wybierz bazę danych WordPress.

Uruchamianie SQL w phpMyAdmin

Następnie kliknij menu SQL u góry i wprowadź następujące zapytanie MySQL.

AKTUALIZACJA wp_options SET wartość_opcji = „YOUR_SITE_URL” GDZIE nazwa_opcji = „siteurl”

Nie zapomnij podać własnego adresu URL witryny i zmień wp_options na własną nazwę tabeli, ponieważ mogłeś zmienić prefiks tabeli WordPress.

2. Ponowne uruchomienie serwera WWW

Użytkownicy serwerów dedykowanych, serwerów lokalnych i wirtualnych serwerów prywatnych (VPS) mogą spróbować zrestartować swoje serwery.

Spowoduje to ponowne uruchomienie serwera WWW i bazy danych, co może naprawić niektóre tymczasowe usterki powodujące błąd.

3. Poproś o pomoc

Jeśli wszystko inne zawiedzie, może być konieczne skontaktowanie się z firmą hostingową. Wszystkie dobre firmy hostingowe WordPress pomogą Ci rozwiązać problem, skierować cię w dobrym kierunku, a nawet naprawić.

Możesz również wynająć programistów WordPress z Codeable, którzy pomogą ci rozwiązać ten problem za rozsądną cenę. Najlepsze jest to, że ci programiści są bardzo sprawdzeni przez zespół Codeable, więc wiesz, że można im zaufać.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci naprawić błąd nawiązywania połączenia z bazą danych w WordPress. Możesz także zapoznać się z naszym przewodnikiem rozwiązywania problemów z WordPress, który zawiera wskazówki dotyczące samodzielnego rozwiązywania problemów z WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me