Jak prawidłowo przenieść swój blog z WordPress.com na WordPress.org

Czy chcesz przenieść swojego bloga z WordPress.com na WordPress.org? Wielu początkujących często zaczyna od WordPress.com, wkrótce zdaje sobie sprawę z jego ograniczeń i chce przejść na samodzielnie hostowaną platformę WordPress.org. W tym przewodniku krok po kroku pokażemy, jak prawidłowo przenieść swojego bloga z WordPress.com na WordPress.org.


Przeprowadzka z WordPress.com do WordPress.org

Dlaczego warto przejść z WordPress.com do WordPress.org

WordPress.com pozwala każdemu założyć blog, tworząc konto. Jednak początkujący wkrótce zdają sobie sprawę, że na ich bezpłatnym blogu WordPress.com istnieje wiele ograniczeń, takich jak ograniczona możliwość zarabiania, nie można instalować wtyczek, reklam firm zewnętrznych itp..

Właśnie dlatego użytkownicy wkrótce przechodzą na bardziej wydajną i popularną platformę WordPress.org.

Aby zrozumieć różnice między dwiema platformami, zobacz nasze pełne porównanie WordPress.com i WordPress.org.

Zalecamy korzystanie z WordPress.org, ponieważ daje to pełną własność witryny i swobodę kontrolowania wszystkich jej funkcji. Aby dowiedzieć się więcej o wszystkich tych funkcjach, zobacz naszą pełną recenzję WordPress z zaletami i wadami.

Biorąc to pod uwagę, rzućmy okiem na to, jak prawidłowo migrować swojego bloga z WordPress.com do WordPress.org.

Rzeczy, których potrzebujesz, zanim zaczniesz

Aby rozpocząć z WordPress.org na własnym serwerze, potrzebujesz konta hostingowego WordPress i nazwy domeny.

Zalecamy korzystanie z Bluehost, ponieważ są jedną z największych firm hostingowych na świecie i są oficjalnie rekomendowanym dostawcą hostingu WordPress.

Oferują również użytkownikom WPBeginner bezpłatną nazwę domeny i 60% zniżki na hosting. Zasadniczo możesz zacząć za 2,75 USD / miesiąc (i obejmuje to również bezpłatny SSL).

→ Kliknij tutaj, aby skorzystać z tej wyjątkowej oferty Bluehost ←

Jeśli Twoja witryna WordPress ma już niestandardową nazwę domeny, nadal będziesz potrzebować hostingu. Śmiało i zarejestruj się w Bluehost, a pod krokiem domeny dodaj swoją domenę blogu. Pokażemy Ci, jak zachować tę samą domenę podczas przenoszenia z WordPress.com do WordPress.org bez utraty rankingów wyszukiwania w późniejszych krokach.

Oprócz konta hostingowego będziesz oczywiście potrzebował dostępu do konta WordPress.com, aby móc łatwo przenosić wszystkie swoje posty, strony, obrazy, komentarze i inne dane do własnej witryny WordPress.

Oferta bonusowa: Ponieważ wielu z was o to prosiło, oferujemy bezpłatną usługę migracji z WordPress.com do WordPress.org w ramach naszej bezpłatnej usługi konfiguracji blogów WordPress. Oznacza to, że jeden z członków naszego zespołu ekspertów przeprowadzi dla Ciebie całą migrację (100% za darmo). Oznacza to, że możesz przejść z WordPress.com do WordPress.org bez żadnego ryzyka.

Jeśli jednak lubisz uczyć się i robić rzeczy samodzielnie, możesz skorzystać z naszego samouczka krok po kroku poniżej.

Krok 1: Eksport danych z WordPress.com

Najpierw musisz zalogować się na konto WordPress.com i przejść do pulpitu nawigacyjnego swojego bloga. W lewej kolumnie musisz kliknąć link Administrator WP, aby otworzyć obszar administracyjny bloga.

Dojazd do obszaru administracyjnego w WordPress.com

Następnie musisz odwiedzić Narzędzia »Eksportuj strona.

Narzędzie eksportu

Kliknięcie narzędzia Eksportuj przeniesie Cię na nową stronę, na której zostaniesz poproszony o wybranie transferu bezpłatnego lub przelewu z przewodnikiem. Musisz wybrać opcję bezpłatną, klikając przycisk „Rozpocznij eksport”.

Rozpocznij eksport

Na następnym ekranie zostaniesz zapytany, które dane chcesz wyeksportować. Wybierz „Cała zawartość” i naciśnij przycisk Pobierz plik eksportu.

Wybierz całą zawartość do wyeksportowania

Eksporter pobierze teraz plik XML na twój komputer. Ten plik będzie zawierał wszystkie Twoje posty, strony, obrazy, komentarze, pola niestandardowe, kategorie, tagi, menu nawigacyjne i inne informacje.

Krok 2: Konfiguracja WordPress

Teraz, po wyeksportowaniu danych WordPress.com, następnym krokiem jest skonfigurowanie nowej instalacji WordPress na swoim hostingu.

WordPress jest bardzo łatwy w instalacji i zajmuje tylko kilka kliknięć. Jeśli zarejestrowałeś się w Bluehost, jak wspomniano powyżej, WordPress zostanie automatycznie zainstalowany.

Możesz też skorzystać z naszego samouczka krok po kroku na temat instalacji WordPress w ciągu 5 minut.

Po zainstalowaniu WordPress nadszedł czas, aby zaimportować zawartość do nowej witryny WordPress z własnym hostem.

Krok 3: Importowanie treści do własnej witryny WordPress

Aby zaimportować starą treść z WordPress.com do nowej witryny WordPress.org, musisz zalogować się do świeżo zainstalowanego obszaru administracyjnego witryny WordPress. Stąd musisz odwiedzić Narzędzia »Importuj i kliknij przycisk „Zainstaluj teraz” pod WordPress.

Zainstaluj importera WordPress

WordPress zainstaluje teraz dla ciebie importer WordPress. Po zakończeniu kliknij link „Uruchom importera”, aby kontynuować.

Uruchom importera

Nastąpi przejście do ekranu, na którym zostaniesz poproszony o przesłanie pliku XML WordPress.com, który pobrałeś w kroku 1 tego samouczka.

Prześlij plik importu

Uwaga: jeśli rozmiar pliku jest większy niż 2 MB, masz dwie opcje. Jednym z nich jest poproszenie firmy hostingowej o tymczasowe zwiększenie tego limitu, abyś mógł rozpocząć proces. Inną opcją byłoby podzielenie pliku za pomocą rozdzielacza plików WXR.

Po rozpoczęciu importowania będziesz mieć możliwość przypisania importowanej zawartości do bieżącego użytkownika lub utworzenia nowego użytkownika. Możesz też zaimportować swoje stare załączniki. To bardzo ważne, aby zaznaczyć to pole, aby pliki obrazów zostały zaimportowane poprawnie.

Opcje importu

Krok 4: Importowanie linków Blogroll

Jeśli korzystałeś z funkcji Łącza na swoim blogu WordPress.com do przechowywania blogroll lub innych linków, musisz postępować zgodnie z tymi instrukcjami, aby je zaimportować. Użytkownicy, którzy nie korzystali z tej funkcji, mogą przejść do kroku 5.

Linki Blogroll są eksportowane w formacie OPML. Jest to format XML, który pozwala eksportować i importować linki i kategorie linków. Twoje linki do WordPress.com mają plik OPML pod takim adresem:

http://example.wordpress.com/wp-links-opml.php

Zamień przykład na subdomenę bloga WordPress.com. Jeśli używasz niestandardowej domeny z blogiem WordPress.com, dostęp do pliku OPML można uzyskać, odwiedzając taki adres URL:

http://www.example.com/wp-links-opml.php

Twój plik OPML otworzy się w oknie przeglądarki i musisz go zapisać na pulpicie. Naciśnij CTRL + S (Command + S na komputerze Mac), aby zapisać plik na komputerze.

Teraz, gdy masz kopię zapasową linków WordPress.com, następnym krokiem jest zaimportowanie ich do WordPress. Jednak samo hostowane WordPress nie ma domyślnie włączonego menedżera łączy.

Musisz zainstalować i aktywować wtyczkę Link Manager. Strona wtyczki informuje, że nie była aktualizowana w ciągu ostatnich dwóch lat. Jest tak, ponieważ nie wymagało to aktualizacji i możesz z pewnością zainstalować tę wtyczkę.

Po aktywacji wtyczka doda nowy element menu na pasku administracyjnym WordPress z etykietą „Linki”.

Menedżer linków w WordPress

Twoja witryna WordPress jest teraz w stanie zarządzać blogrollami i możesz je bezpiecznie importować. Odwiedzić Narzędzia »Importuj i kliknij Blogroll, aby zainstalować importera OPML.

Blogroll Importer

Po instalacji nastąpi przekierowanie do importera. Tam, gdzie musisz przesłać wcześniej zapisany plik OPML i kliknij przycisk importu pliku OPML.

Importowanie pliku OPML do WordPress

WordPress zaimportuje teraz Twoje linki i kategorie linków z pliku OPML. Będziesz mógł zobaczyć postęp, a po zakończeniu zobaczysz komunikat o powodzeniu.

Pomyślne zakończenie importowania linku blogroll

Krok 5: Ustawienie prywatnego bloga WordPress.com

Teraz, jeśli nie chcesz przekierowywać starych użytkowników do nowej witryny, będzie to Twój ostatni krok.

Musisz iść do Ustawienia »Czytanie strona w obszarze administracyjnym bloga WordPress.com. W sekcji „Widoczność witryny” wybierz ostatnią opcję „Chcę, aby mój blog był prywatny i widoczny tylko dla wybranych przeze mnie użytkowników”.

Tworzenie prywatnego bloga WordPress.com

Uwaga: Jeśli piszesz od jakiegoś czasu i masz lojalną publiczność, nie ma sensu zostawiać ich wiszących.

Ponadto, jeśli Twój blog istnieje już od jakiegoś czasu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest on indeksowany w Google i innych wyszukiwarkach. Możesz zachować wszystkie rankingi wyszukiwarek i łatwo przekierować starych użytkowników na nowego bloga, wykonując krok 6 (wysoce zalecane, jeśli twoja witryna jest założona).

Krok 6: Przekierowywanie odwiedzających i zachowanie SEO

Przekierowywanie użytkowników do nowej lokalizacji za pomocą nagłówka 301 to standardowe rozwiązanie do utrzymywania pozycji wyszukiwania podczas przenoszenia witryny z jednej lokalizacji do drugiej. Ponieważ nie masz dostępu do .htaccess na WordPress.com, nie możesz samodzielnie wprowadzać żadnych zmian w celu zachowania pozycji w wyszukiwarkach. Jednak WordPress.com oferuje płatną aktualizację o nazwie Site Redirect, która zapewnia tę funkcjonalność.

Wystarczy przejść do pulpitu nawigacyjnego blogu WordPress.com i kliknąć pozycję menu Ustawienia. W opcji „Adres witryny” kliknij link „przekierowanie”.

Link do przekierowania strony

Na następnym ekranie zostaniesz poproszony o podanie nazwy domeny, do której chcesz przekierować użytkowników. Wpisz nazwę domeny swojej nowej witryny WordPress.org i kliknij przycisk Go.

Uwaga: Przekierowanie strony jest płatnym uaktualnieniem i kosztuje 13 USD rocznie. Doda to przekierowanie 301, które przekieruje odwiedzających bloga WordPress.com i wyszukiwarki do nowej witryny.

Kup przekierowanie strony z WordPress.com do WordPress.org

Niektórzy z was zapytają, jak długo powinienem płacić za tę funkcję przekierowania poza witrynę? Odpowiedź jest tak długo, jak chcesz. Uważamy jednak, że 2 lata to wystarczający czas dla starych użytkowników na zapamiętanie nowej nazwy domeny.

Jeśli zmieniasz domeny, kolejną rzeczą, którą chcesz zrobić, to zaktualizować wszystkie adresy URL. Jeśli kiedykolwiek powiązałeś swoje posty, te linki muszą zostać zaktualizowane. Możesz skorzystać z naszego artykułu na temat aktualizacji adresów URL podczas przenoszenia witryny WordPress.

Jeśli masz niestandardową domenę na WordPress.com, nie musisz się o nic martwić. Po prostu zmień rekord DNS na swojego hosta, a zachowasz wszystkie korzyści SEO.

Często zadawane pytania (FAQ)

Pierwszą wersję tego artykułu napisaliśmy w styczniu 2013 roku. Od tego czasu otrzymaliśmy mnóstwo świetnych pytań. Na wiele z nich odpowiedzieliśmy e-mailem lub w komentarzach, dlatego pomyśleliśmy, że fajnie byłoby skompilować popularne w jednym miejscu, w którym każdy może je zobaczyć.

Co dzieje się z moimi subskrybentami WordPress.com?

Na szczęście WordPress.com umożliwia migrację subskrybentów pod jednym warunkiem. Musisz użyć ich wtyczki Jetpack, która dodaje tę samą funkcjonalność subskrybenta, co w WordPress.com. Po zainstalowaniu i aktywacji wtyczki Jetpack należy skontaktować się z zespołem WordPress.com i poprosić o migrację subskrybentów. Mamy nadzieję, że w późniejszych wersjach Jetpack stanie się to łatwiejsze, a użytkownicy będą mogli to zrobić sami.

Czy możesz mi pomóc w przeniesieniu z WordPress.com do WordPress.org ZA DARMO?

Absolutnie. Oferujemy migrację z WordPress.com w ramach naszej bezpłatnej usługi konfiguracji blogów WordPress. Jeśli potrzebujesz naszej pomocy, po prostu zarejestruj się. Jest wolne :)

Jakie są koszty przejścia na WordPress.org?

WordPress jest bezpłatny. Istnieją jednak minimalne koszty hostingu. Zalecamy przeczytanie tego artykułu: Dlaczego WordPress jest bezpłatny? Jakie są koszty i jaki jest haczyk?

Już zapłaciłem WordPress.com, czy mogę otrzymać zwrot pieniędzy?

Tak, możesz. Jeśli niedawno kupiłeś niestandardową domenę lub płatny abonament w WordPress.com, możesz poprosić ich o pełny zwrot pieniędzy.

Uwaga: rejestracje domen można anulować w ciągu 48 godzin od rejestracji. Plany i inne zakupy można anulować w ciągu 30 dni od zakupu.

Czy moje obrazy się zepsują?

Nie oni nie będą. Podczas przesyłania przy użyciu pliku importu wszystkie załączone obrazy są pobierane, a łącze jest aktualizowane. Jest jednak jedno zastrzeżenie, które zauważyliśmy. Jeśli adres URL obrazu zaczyna się od files.wordpress.com, nie zostanie przekonwertowany. Jeśli zauważysz, że adres URL obrazu nie zmienił się i nadal wskazuje na WordPress.com, zalecamy skorzystanie z wtyczki importowania obrazów zewnętrznych i zajmie się tym.

Zarejestrowałem domenę za pośrednictwem WordPress.com, czy mogę się nadal przenosić?

Tak, możesz. WordPress wierzy w wzmocnienie pozycji użytkowników i zapewnienie im pełnej kontroli nad ich treścią. Jeśli masz już nazwę domeny za pośrednictwem WordPress.com, wszystko czego potrzebujesz to konto hostingowe. Zalecamy konfigurację za pomocą Bluehost lub dowolnego z tych innych dostawców hostingu WordPress. Podczas fazy rejestracji zostaniesz zapytany, czy masz domenę, czy chcesz zarejestrować nową. Po prostu wybierz opcję, że mam nazwę domeny i wstaw domenę zarejestrowaną na WordPress.com. Następną rzeczą, którą musisz zrobić, to zmienić serwery nazw, aby wskazywały na dostawcę hostingu. Jesteśmy w stanie pomóc w tym w ramach naszej bezpłatnej usługi konfiguracji. Możesz także poprosić dostawcę usług hostingowych o wsparcie.

Czy moja witryna zostanie wyłączona po zmianie??

Jeśli zrobisz to poprawnie, to NIE. Metoda, którą zasugerowaliśmy powyżej, sprawi, że Twoja witryna nigdy nie zawiedzie. Jeśli się martwisz, wiedz, że jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. W każdej chwili możesz skorzystać z naszej bezpłatnej usługi konfiguracji.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci poprawnie przenieść bloga z WordPress.com na WordPress.org. Możesz także zobaczyć naszą listę kontrolną najważniejszych rzeczy, które musisz zrobić po zainstalowaniu WordPressa.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map