Jak trwale usunąć witrynę WordPress z Internetu

Ostatnio jeden z naszych czytelników zapytał, czy można trwale usunąć witrynę WordPress z Internetu? Samo usunięcie instalacji WordPress nie powoduje całkowitego usunięcia jej z Internetu. W tym artykule pokażemy, jak trwale usunąć witrynę WordPress z Internetu.


Usuń trwale witrynę WordPress z Internetu

Kiedy i dlaczego trwale usunąć witrynę WordPress z Internetu

Czasami może być konieczne całkowite usunięcie witryny WordPress z Internetu. Możesz po prostu usunąć pliki WordPress ze swojego serwera, a staną się one niedostępne.

Jednak Twoja witryna może nadal pojawiać się w wynikach wyszukiwania, migawkach w pamięci podręcznej i na Wayback Machine.

Trudno jest usunąć wszystkie ślady strony internetowej z Internetu. Istnieją tysiące stron internetowych, które agregują treści z innych witryn, publikują zrzuty ekranu, oferują statystyki i porównania.

Wykonując czynności opisane w tym artykule, możesz utrudnić znalezienie usuniętej witryny i jej zawartości.

Należy pamiętać, że ten artykuł dotyczy usuwania własnej witryny WordPress.org. Zobacz nasz przewodnik na temat różnicy między własnym hostingiem WordPress.org a blogiem WordPress.com.

Jeśli chcesz usunąć blog WordPress.com, zapoznaj się z tym artykułem na temat usuwania bloga WordPress.com.

Powiedziawszy to, rzućmy okiem na to, jak prawidłowo i trwale usunąć witrynę WordPress z Internetu.

Trwale usuwając witrynę WordPress z Internetu

Oto kroki, które możesz podjąć, aby poprawnie usunąć witrynę WordPress i utrudnić jej znalezienie.

Krok 1: Wykonaj kopię zapasową witryny WordPress

Utwórz kopię zapasową witryny WordPress

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to utworzyć pełną kopię zapasową witryny WordPress. Nawet jeśli chcesz całkowicie usunąć witrynę, nadal wykonaj kopię zapasową.

Przyda się to na wypadek, gdybyś w przyszłości zmienił zdanie lub chciał uzyskać dostęp do wcześniej usuniętej zawartości.

Krok 2: Usuń pliki WordPress

Teraz musisz usunąć pliki WordPress przechowywane na serwerze. Usunięcie tych plików spowoduje usunięcie oprogramowania WordPress, a także motywów, wtyczek, obrazów i innych plików multimedialnych.

Możesz to zrobić, odwiedzając pulpit nawigacyjny konta hostingowego WordPress. Po zalogowaniu zlokalizuj ikonę Menedżera plików.

Ikona Menedżera plików w cPanel

Menedżer plików zapewnia interfejs internetowy do zarządzania plikami przechowywanymi na serwerze. Musisz przejść do katalogu głównego i usunąć wszystkie pliki tam przechowywane.

Możesz także usunąć pliki WordPress za pomocą klienta FTP. Jeśli nie znasz FTP, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dla początkujących na temat korzystania z FTP.

Krok 3: Zablokuj wyszukiwarki za pomocą Robots.txt

Po usunięciu witryny nadszedł czas, aby wyszukiwarki zablokowały indeksowanie witryny.

Użyjemy pliku robots.txt, aby powiedzieć wyszukiwarkom, że nie chcemy, aby nasze strony były indeksowane.

Pamiętaj, że plik robots.txt to tylko dyrektywa. Jest szanowany przez większość wyszukiwarek, ale niektóre mniej znane roboty mogą go całkowicie zignorować. Nie martw się, pokażemy Ci, jak sobie z nimi radzić.

Najpierw musisz utworzyć nowy plik robots.txt przy użyciu menedżera plików w cPanel lub FTP.

Po utworzeniu pliku musisz go edytować i dodać następujące wiersze:

Agent użytkownika: *
Disallow: /

Te dwa wiersze uniemożliwiają wszystkim klientom (przeszukiwaczom takim jak Googlebot) dostęp do wszystkich adresów URL pod nazwą domeny.

Krok 4: Usuwanie treści z wyszukiwarek

Nawet jeśli Twoje treści już nie istnieją, wyszukiwarki mogą przez jakiś czas je wyświetlać.

Wyszukiwarki rozumieją, że strony internetowe mogą ulec awarii z powodu błędów technicznych. Dlatego ciągle wyświetlają treść w nadziei, że Twoja strona wróci.

Będziesz musiał wyraźnie powiedzieć wyszukiwarkom, że Twoja treść nie jest już dostępna i zostanie trwale usunięta.

Najłatwiej to zrobić za pomocą pliku .htaccess. Musisz utworzyć nowy plik w katalogu głównym swojej witryny i nazwać go .htaccess.

Następnie musisz edytować plik .htaccess i dodać do niego kod:

RewriteEngine On
RewriteCond% {REQUEST_URI}! ^ / Robots.txt
RewriteCond% {HTTP_HOST} ^ www \ .example \ .com $ [NC]
RewriteRule ^ (. *) $ – [L, G]

Nie zapomnij zastąpić example.com własną nazwą domeny.

Ten kod przekieruje wszystkie żądania do Twojej witryny i wyświetli błąd 410. Umożliwi to jednak robotom dostęp do pliku robots.txt.

410 błąd na stronie internetowej

Mimo podjęcia wszystkich kroków proces ten może jeszcze trochę potrwać. Możesz to przyspieszyć, przesyłając prośbę o usunięcie pamięci podręcznej.

Usuwanie migawek witryny z Wayback Machine

Wayback Machine Archive.org to największe na świecie archiwum stron internetowych. Przeszukuje i przechowuje buforowane wersje miliardów stron internetowych.

Każdy może odwiedzić Wayback Machine i poszukać migawek z dowolnej strony internetowej.

Wayback Machine

Najlepszym sposobem na trwałe usunięcie witryny z Wayback Machine jest skontaktowanie się z Archive.org i poproszenie ich o usunięcie migawek zawartości.

Usunięcie witryny z Wayback Machine przez wysłanie wiadomości e-mail na Archive.org sprawi, że twoje poprzednie migawki nigdy nie zostaną uwzględnione.

Nawet po wygaśnięciu rejestracji domeny i przeniesieniu jej na nowego właściciela Archive.org nigdy nie włączy archiwizacji dla tej domeny.

To wszystko, mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci dowiedzieć się, jak trwale usunąć witrynę WordPress z Internetu. Jeśli chcesz założyć inną stronę internetową, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak założyć blog WordPress, aby uzyskać szczegółowe instrukcje.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map