Mükemmel WordPress Temasını Seçme – Dikkate Alınmanız Gereken 9 Şey

Çoğu yeni başlayanlar, WordPress siteleri için bir tema seçmeye gelince bunalmış hissederler. Binlerce ücretsiz ve ücretli seçenek var. Her tema diğerinden daha iyi görünür. WordPress için en iyi temayı nasıl seçersiniz? Bu makalede, siteniz için en iyi WordPress temasını seçebilmeniz için dikkate almanız gereken 9 şeyi paylaşacağız.


WordPress siteniz için mükemmel temayı seçme

Bir WordPress Teması Seçerken Neden Dikkatli Olmalısınız??

WordPress her türlü web sitesini oluşturmak için kullanılır. Bu yüzden her tema farklı bir pazara hitap ediyor.

WordPress temanız web sitenizin içeriğini tamamlamalıdır. Örneğin, politika veya sosyal konular hakkında bir blog başlatıyorsanız, okunabilirliği artıran bir tema istersiniz.

Okunabilirlik

Birçok WordPress teması tonlarca özelleştirme seçeneği ile birlikte gelir. Düzgün kodlanmazsa, bu seçenekler temaları değiştirmenizi veya diğer WordPress eklentilerini kullanmanızı zorlaştırabilir. Bu temaya kilitleneceksiniz veya geçiş yapmanıza yardımcı olması için bir geliştiriciye ödeme yapmanız gerekecek.

Öte yandan, gerçekten harika görünen bazı WordPress temaları aslında web sitenizi inanılmaz derecede yavaşlatabilir. Kimse yavaş web sitelerini, özellikle de Google’ı, daha hızlı web sitelerini daha yüksek sıralamayı tercih ediyor.

Temanız, WordPress sitenizin yüzüdür ve kullanıcıların yanı sıra arama motorlarının siteyi algılama biçiminde önemli bir rol oynar.

Muhtemelen, ‘Parlayan her şey altın değildir’ demişsinizdir..

Bunu söyledikten sonra, WordPress siteniz için en iyi temayı seçtiğinizden emin olmak için atabileceğiniz adımlara göz atalım.

1. Sadelik için Çalışın

Sadelik, tasarımdaki en iyi kuraldır

Birçok WordPress teması çok sayıda renk, karmaşık düzen, gösterişli animasyon vb. İle gelir. Bazen bunlara ihtiyacınız olabilir, ancak çoğu durumda gerçekten bunlara ihtiyacınız yoktur..

Sadelik nihai karmaşıklıktır.
~ Leonardo da Vinci

Hedefinizi desteklemenize yardımcı olacak bir tasarım düzenine sahip bir tema arayın. Kullanılabilirlik ve basitlikten ödün vermeden iyi görünmesi gerekiyor.

Temanın sunum stilinin aşırı karmaşık olmadığından emin olun. Web tasarımının amacı kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına ve site sahiplerinin hedeflerine aynı anda ulaşmalarına yardımcı olmaktır.

Bir tema harika görünüyor ancak yeni iş veya abone almanıza yardımcı olmuyorsa, iyi bir tema değildir. Kullanıcılarınız web sitenizde gerçekten yollarını bulamadıklarında da iyi bir tema değildir..

İlham almak için bu 37 basit WordPress temasına bir göz atın.

2. Duyarlı Artık İsteğe Bağlı Değil

Duyarlı bir WordPress Teması Seçin

Duyarlı temalar düzenlerini farklı ekran boyutları ve cihazlarda ayarlar.

Mobil ve diğer elde taşınır cihazlardan önemli miktarda web trafiği üretilir. Web sitenizin konularına bağlı olarak, bu sayı trafiğinizin% 50’sinden bile daha fazla olabilir.

Google, mobil uyumlu web sitelerini mobil arama sonuçlarında en üstte gösterir. Sitenizin konularına ve demografik özelliklerine bakılmaksızın, tüm web sitelerinin duyarlı ve tamamen mobil uyumlu olması gerekir.

Çoğu WordPress teması varsayılan olarak zaten yanıt verir. Ancak, mobil genişlikli olmayan sabit genişlikli düzenler satan satıcılar hala var. Web siteniz için seçtiğiniz temanın mobil uyumlu olduğundan emin olun.

Temaya Mobil Hazırlık Testi

Bir temanın yanıt verip vermediğini test etmenin en kolay yolu tarayıcı ekranınızı yeniden boyutlandırmaktır. Tarayıcı ekranınızı yeniden boyutlandırdıkça, temanın düzeninin kendisini ekran genişliğine ayarlayacağını fark edeceksiniz.

Daha ayrıntılı testler için temanın demo sayfasının URL’sini kopyalayabilir ve Google’ın Mobil Uyumluluk Testi sayfasına yapıştırabilirsiniz.

Duyarlı bir temayı Google Mobil Uyumluluk Testi'ne karşı test etme

Bu testin, bir temanın ne kadar iyi olduğuna bakılmaksızın bazı uyarılar göstereceğini lütfen unutmayın. Metin çok küçük, ekrandan daha geniş içerik, vb.Gibi kırmızı bayrakları arayın..

3. Tarayıcı Uyumluluğu

Tarayıcı uyumluluk testi

Kullanıcılarınız farklı tarayıcılar kullanacak. Temanız kullandığınız tarayıcıda mükemmel görünebilir, ancak diğer tarayıcılarda kırık bir şey olabilir.

Bu, tarayıcı uyumluluğunun devreye girdiği yerdir. Çoğu WordPress tema geliştiricisi, gelişmiş tarayıcı uyumluluğu test araçlarını kullanarak temalarını titizlikle test eder..

Web sitelerinde bundan açıkça bahsedebilirler. Ancak bunu yapmazlarsa, temayı Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari vb.Gibi farklı tarayıcılarda kontrol etmek için her zaman bazı temel testler yapabilirsiniz..

Mobil cihazlarda da farklı tarayıcılarda test etmeyi unutmayın.

4. Desteklenen Eklentiler

Desteklenen eklentiler

WordPress’in gerçek gücü WordPress eklentileri ile birlikte gelir. Bu eklentiler WordPress sitenizle her şeyi yapmanızı mümkün kılar.

Çok sayıda WordPress eklentisi olsa da, bazılarının her web sitesi için WordPress eklentileri olması gerekir. Yerçekimi Formları, Yoast SEO, W3 Toplam Önbellek vb..

WordPress temanızın tüm popüler eklentileri desteklediğinden emin olun. Emin değilseniz tema geliştiricisine sorun.

5. Çeviri + Çok Dilde Hazır

Çok dilli ve çeviriye hazır WordPress temaları

Çok sayıda WordPress sitesi İngilizce değildir. İngilizce dışında bir dilde bir web sitesi oluşturuyor olabilirsiniz. Belki gelecekte çok dilli bir WordPress sitesi oluşturma planlarınız var.

WordPress temanızın çeviriye hazır olduğundan ve çok dilli WordPress eklentilerini desteklediğinden emin olun.

6. Sayfa Oluşturucuları

WordPress temaları için sayfa oluşturucuları sürükleyip bırakın

Sayfa oluşturucular, sürükle ve bırak kullanıcı arayüzünü kullanarak sayfa mizanpajları oluşturmanıza izin veren WordPress eklentileridir.

Birçok premium WordPress teması, önceden yüklenmiş sayfa oluşturucularla birlikte gelir. Bu sayfa oluşturucuların bazıları yalnızca o tema geliştiricisi tarafından kullanılıyor.

Açılış sayfaları oluşturmak için böyle bir sayfa oluşturucu kullanmak çok fazla istenmeyen kod üretebilir. Temayı değiştirirseniz, bu sayfaların temizlenmesi gerekir.

En çok kullanılan sayfa oluşturucu eklentilerinden biriyle gönderilecek temaları seçmelisiniz. Bu sayfa oluşturucuları diğer temalarla da kullanmak için ayrı olarak satın alabilirsiniz.

7. Yardıma İhtiyacınız Olduğunda Destek Seçenekleri

WordPress temanız için destek

Ücretsiz bir WordPress teması kullanmanın bir dezavantajı, garantili destek olmamasıdır. Bazı geliştiriciler ücretsiz temaları için mükemmel destek sağlarken, birçok ücretsiz temanın destek seçeneği yoktur.

WordPress temanızı karıştırırsanız, kendi başınıza bulmanız gerekir. Ayrıca, en küçük sorunları çözmek için üçüncü taraf bir geliştiriciye ödeme yapabilirsiniz..

İyi dokümantasyon ve destek seçeneği olan bir WordPress teması seçtiğinizden emin olun. Çoğu premium WordPress teması, 1 yıllık e-posta tabanlı destekle ayrıntılı belgeler sunar.

8. SEO Dostu

Temanızın SEO dostu olup olmadığını kontrol edin

WordPress temanız, sitenizin SEO dostu olmasında önemli bir rol oynar. İyi görünümlü bir tema hala kötü kodlanmış HTML üretebilir, bu da sitenizin arama motorlarındaki performansını etkileyebilir.

Yeni başlayanlar için bir temanın kaynak kodunu kendi başlarına analiz etmek zor olabilir. Bu yüzden birçok premium WordPress tema geliştiricisi, sayfalarının SEO için optimize edildiğini size bildirecek.

Ayrıca, sayfanın W3C İşaretleme Doğrulama hizmeti ile kontrol ederek sayfanın doğru HTML5 oluşturup oluşturmadığını görmek için de bakabilirsiniz. Ancak, W3C aracının endişelenecek bir şey olmayan birçok uyarı üreteceğini lütfen unutmayın.

9. Derecelendirmeler ve İncelemeler

WordPress teması için puanları ve yorumları kontrol edin

WordPress temasının kalitesinin bir başka sağlam göstergesi, kullanıcıları tarafından sağlanan derecelendirmeler ve incelemelerdir. Tema üçüncü taraf bir pazarda satılıyorsa, müşteri yorumlarını göreceksiniz.

Ücretsiz WordPress temaları için, indirme düğmesinin hemen altında derecelendirme bölümünü bulacaksınız. Kullanıcılar tarafından verilen yorumların ve yıldızların sayısını gösterecektir. 5 yıldıza tıklarsanız, temayı veren tüm yorumları gösterecektir 5 yıldız.

Diğer kullanıcıların tema yorumlarını ve derecelendirmelerini okuyun

Hemen hemen tüm WordPress temaları birkaç kötü yorum alabilir. ancak kötü yorumların sayısı olağandışı yüksekse, bunları dikkatlice okumalısınız..

Önerilerimiz

Her gün yenileri piyasaya sürülen birçok ücretsiz WordPress teması var. Bu nedenle, favori ücretsiz temalarımızın listesini düzenli olarak vitrin bölümümüzde yayınlıyoruz.

Tema vitrindeki popüler öğelerden bazıları:

  • 41 En İyi Ücretsiz WordPress Fotoğrafçılık Temaları (Uzman Seçimi)
  • 21 En İyi Ücretsiz WordPress İş Teması
  • Denemeniz Gereken 37 Basit WordPress Teması
  • 43 Güzel Ücretsiz WordPress Blog Teması

Bununla birlikte, yukarıda belirttiğimiz gibi, bir tema seçerken desteğin dikkate alınması gereken en önemli faktörlerden biridir. Ücretsiz WordPress temaları, garantili destek ve güncellemelerle birlikte gelmez.

Çoğu premium WordPress teması 1 yıllık destek ve güncelleme sunar. İşte tavsiye ettiğimiz bazı tema mağazaları.

  • Astra Teması
  • Divi Teması Elegant Themes tarafından
  • Themify
  • StudioPress
  • Esnaf Temaları

WordPress’te Tema Yükleme

Bir WordPress teması yüklemek gerçekten çok basit. Öncelikle temanın zip dosyasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekir.

Bundan sonra WordPress yönetici alanınıza giriş yapın ve Görünüm »Temalar sayfa.

WordPress yönetici alanındaki temalar sayfası

Temalar sayfasının üst kısmında Yeni Ekle bağlantısını tıklamanız gerekir.

Bu sizi yeni tema ekle sayfasına götürecektir. Yüklenecek ücretsiz temaları aramak için bu sayfayı kullanabilirsiniz. Ancak temayı zaten indirdiğimiz için, üstteki Tema yükle bağlantısını tıklamanız yeterlidir..

Tema yükle

Şimdi tema yükleme kutusunu göreceksiniz. Bilgisayarınıza daha önce indirdiğiniz tema zip dosyasını seçmek için dosya seç düğmesine tıklayın ve ardından Şimdi yükle düğmesine tıklayın.

Tema zip dosyasını yükleyin ve yükleyin

WordPress artık temayı bilgisayarınızdan web sitenize yükleyecek ve sizin için yükleyecektir. Tamamlandığında, temayı önizlemek veya etkinleştirmek için bağlantıları içeren bir başarı mesajı göreceksiniz.

Tema kurulumu başarılı

Bir temayı hemen kullanmak istemiyorsanız, temayı etkinleştirmeden test etmek için canlı önizleme düğmesini tıklayabilirsiniz..

Bir temayı web sitenizde kullanmak için etkinleştirmeniz gerekeceğini lütfen unutmayın.

Daha ayrıntılı talimatlar için bir WordPress temasının nasıl yükleneceğine dair başlangıç ​​kılavuzumuza bakın.

WordPress Temalarını Güvenle Değiştirme

Yeni WordPress siteleri için, mükemmel temayı seçip sitenize yükleyebilirsiniz. Ancak, oluşturulmuş bir WordPress siteniz varsa, sitenizin performansı ve SEO üzerinde herhangi bir etkiyi önlemek için temanızı doğru bir şekilde değiştirmeniz gerekir..

Öncelikle temaları değiştirdiğinizde bir WordPress sitesine ne olduğunu anlamanız gerekir. WordPress temanızı değiştirdiğinizde neler olduğuna dair kılavuzumuz.

WordPress sitenizdeki bazı ayarlar kaybolacak ve yeni temanıza otomatik olarak uygulanmayacak. Bunları ve bunları yeni temanıza nasıl geri koyabileceğinizi anlamanız gerekiyor.

WordPress temalarını değiştirmeden önce yapmanız gereken şeylerin kullanışlı bir kontrol listesini derledik.

Bundan sonra, sitenizdeki WordPress temalarını nasıl düzgün bir şekilde değiştireceğinize dair öğreticimizdeki talimatları izlemeniz gerekir.

Bu makalenin WordPress siteniz için mükemmel temayı seçmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca, işletme web siteleri için WordPress eklentilerine sahip olmamız gereken listeyi görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me