Özelleştirmeyi Kaybetmeden Bir WordPress Temasını Güncelleme

WordPress ile ilgili en iyi şeylerden biri, WordPress temaları ve eklentileriyle elde edebileceğiniz kolay özelleştirme seçenekleridir.


WordPress temanıza kendi kod snippet’lerinizi ve CSS stillerinizi ekleyerek bu özelleştirmeleri bir sonraki seviyeye taşıyabilirsiniz..

Sorun, temanız için bir güncelleme kullanılabilir olduğunda ortaya çıkar. Dikkatli değilseniz, temanızda yaptığınız değişikliklerin bazılarını kaybetme şansınız yüksektir..

Bu makalede, özelleştirmeyi kaybetmeden bir WordPress temasını nasıl kolayca güncelleyeceğinizi göstereceğiz. Ayrıca temalarınızı nasıl düzgün bir şekilde özelleştireceğinizi de ele alacağız, böylece yeni bir tema güncellemesi yayınlandığında etkilenmeyeceksiniz.

Özelleştirmeleri kaybetmeden WordPress temasını uygun şekilde güncelleme

Tema Güncellemeleri WordPress’te Nasıl Çalışır??

WordPress, sadece WordPress’in kendisi için değil, eklentiler ve temalar için de güncellemeler yüklemek için güçlü bir sistemle birlikte gelir.

WordPress web siteniz düzenli olarak güncellemeleri kontrol eder ve altında görüntüler Gösterge Tablosu »Güncellemeler sayfa.

WordPress güncellemeleri

Bir tema güncellemesi kullanıma sunulduğunda, sitenizle ilgili bir bildirim de görürsünüz. Görünüm »Temalar sayfa.

Tema güncellemeleri

Güncellemeler, WordPress web sitenizin güvenliği ve performansı için gerçekten önemlidir. Güvenlik ve hata düzeltmelerinin yanı sıra, tema geliştiricileri de bu güncellemelerle yeni özellikler sunabilir.

Yeni sürümü yüklemek için güncelleme düğmesine tıklamanız yeterlidir.

WordPress daha sonra tema paketini indirecek, sıkıştırmasını açacak ve eski dosyaları daha yeni sürümle değiştirecek.

Bu, web sitenizde yüklü olan tüm eski tema dosyalarının üzerine yazacaktır. WordPress tema dosyalarınıza manuel olarak özel kod eklediyseniz, bu değişiklikleri kaybedersiniz.

Bununla birlikte, hangi tema değişikliklerinin güvenli olduğuna ve hangi özelleştirmelerin silineceğine bakalım.

Güncelleme Sırasında Ne Tür Tema Özelleştirmeleri Kaybedebilirsiniz??

Bir WordPress temasını özelleştirmenin birçok yolu vardır. Bu tema özelleştirmelerinden bazıları güvenlidir çünkü değişiklikleriniz WordPress veritabanında saklanır.

Bu, ziyaret ederek erişebileceğiniz yerleşik WordPress tema özelleştiricisi aracılığıyla yapılan tüm değişiklikleri içerir. Görünüm »Özelleştir sayfa.

WordPress tema özelleştirici

Tema özelleştirici, WordPress temanızı değiştirmenize ve tüm değişiklikleri WordPress veritabanında depolamanıza olanak tanır. Başlık resmini, renkleri, düzeni, özel CSS’yi ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz.

WordPress widget’larınız ve gezinme menüleriniz de tema güncellemelerinden etkilenmez.

Astra ve Ocean WP gibi popüler WordPress temaları artık eşlik eden eklentilerle geliyor. Bu eklentiler temanıza ekstra özellikler eklemek için kullanılır. Bu tamamlayıcı eklentiler kullanılarak yapılan tema değişiklikleri de tema güncellemesinden etkilenmez.

WordPress mizanpajınızı Divi, Beaver Builder, Elementor vb.Gibi bir WordPress sayfa oluşturucu kullanarak özelleştirirseniz, bu değişiklikler de etkilenmez.

Bir eklenti kullanarak web sitenize eklediğiniz diğer özellikler de güvenlidir. Örneğin, WordPress iletişim formlarınız, Google Analytics, e-posta bülten açılır pencereleri ve daha fazlası.

Güncelleme sırasında kaybedeceğiniz özelleştirmeler

Temanızın function.php dosyasına herhangi bir kod eklediyseniz, kaybolur. Doğrudan temanızın stil sayfası (style.css) dosyasına eklediğiniz tüm CSS değişiklikleri de silinir.

Şimdi hangi değişikliklerin silineceğini bildiğimize göre, tema güncellemesinden sonra bunları nasıl koruyacağınızı ve geri yükleyeceğinizi konuşalım.

Adım 1. Tema Güncellemesine Hazırlanma

Yapmanız gereken ilk şey, bir FTP istemcisi kullanarak WordPress barındırma hesabınıza bağlanmaktır.

Bağlandıktan sonra / wp-content / themes / klasörüne gidin ve tema klasörünüzü bilgisayarınıza indirin.

WordPress temanızı indirin

Bu klasör temanızın yedeği olacak ve temayı güncelledikten sonra özelleştirmeleri kopyalayıp yapıştırmak için daha sonra kullanacağız.

Adım 2. Güncellenmiş Temayı İndirin ve Özelleştirmeleri Taşıyın

Şimdi eski tema dosyalarına yaptığımız özelleştirmeleri güncellenmiş sürüme aktarmak istiyoruz.

Temanızın web sitesini ziyaret edin ve en son sürümü bilgisayarınıza indirin. Temanın zip dosyasını bulun ve çıkarın.

Artık bilgisayarınızda hem yeni sürüme hem de eski özelleştirilmiş temanıza sahip olmalısınız.

Temanızda yaptığınız değişiklikleri hatırlarsanız, kod snippet’lerini eski temadan yeni sürüme kopyalayıp yapıştırmanız yeterlidir..

Öte yandan, yaptığınız değişiklikleri hatırlamıyorsanız, önce onları bulmanız gerekecektir. Bunu yapmanın en kolay yolu tema dosyalarınızı karşılaştırmaktır.

WinMerge (Mac için kaleydoskop, Linux için Meld) gibi bir dosya karşılaştırma yazılımı kullanmanız gerekir.

Her iki tema klasörünü dosya karşılaştırma yazılımında açın. Eski temaya eklediğiniz özelleştirmeleri bulmak için dosyaları hızlı bir şekilde karşılaştırmanıza olanak tanıyan dosyaları yan yana gösterecektir.

Tema değişikliklerini karşılaştırın

Daha sonra kodu eski tema dosyasından kopyalayıp yeni temadaki aynı dosyaya yapıştırabilirsiniz.

Adım 3. Yeni Tema Klasörünü Yükleyin

Değişikliklerinizi yeni temaya kopyaladıktan sonra, güncellenen sürümü web sitenize yüklemeye hazırsınız.

FTP istemcisini kullanarak web sitenize bağlanın ve / wp-content / themes / klasörüne gidin. Yeni tema klasörünü seçin ve web sitenize güncelleyin.

Güncellenmiş temayı yükle

FTP istemciniz, aynı ada sahip dosyaların zaten var olduğu konusunda sizi uyaracaktır. Seçmelisin eski tema dosyalarınızın yeni dosyalarla değiştirildiğinden emin olmak için.

Üzerine Yaz

Bu kadar. WordPress temanızı başarıyla güncellediniz. Her şeyin beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için web sitenizi ziyaret edin.

Tema Güncellemesi Sırasında Değişiklikleri Kaybetmekten Kaçının

WordPress temanıza kod parçacıkları veya özel stiller eklemek istiyorsanız, izlemeniz gereken bazı en iyi uygulamalar vardır.

En iyi çözüm bir alt tema oluşturmak ve özel kodunuzu alt temanın dosyalarına eklemektir.

Ancak, birçok WordPress yeni başlayan bir çocuk teması oluşturmaktan çekinmeyebilir. Neyse ki, daha kolay çözümler var.

Tüm özel kod değişiklikleriniz için kod parçacıkları eklentisini kullanabilirsiniz.

Web sitenizi bozmadan özel kod snippet’leri güvenle eklemenize olanak tanır ve değişiklikleriniz tema güncellemelerinden etkilenmez. WordPress temanızı bu değişiklikleri kaybetmeden bile değiştirebilirsiniz.

CSS kodu için, tümünü tema özelleştiricinin ‘Ek CSS’ sekmesine kaydedebilirsiniz.

Ek CSS

Daha fazla bilgi için WordPress’te özel CSS ekleme hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Alternatif olarak, stilleri herhangi bir CSS kodu yazmadan bile kolayca özelleştirmek için güçlü CSS Hero eklentisini de kullanabilirsiniz.

Bu makalenin özelleştirmeyi kaybetmeden WordPress temanızı güncellemenize yardımcı olmasını umuyoruz. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, en yaygın WordPress hataları ve bunların nasıl düzeltileceği ile ilgili kılavuzumuza göz atın..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me