WordPress’te Özel Ana Sayfa Nasıl Oluşturulur

Kullanıcılar genellikle WordPress’te özel bir ana sayfa oluşturmanın mümkün olup olmadığını soruyor.


Varsayılan olarak, WordPress blog yayınlarınızı ana sayfada gösterir. Ancak, bir işletme web sitesi olarak, kullanıcıların ihtiyaç duydukları şeyleri bulmasına ve satış dönüşümünüzü artırmasına yardımcı olacak daha ilgi çekici bir ana sayfa oluşturmak isteyebilirsiniz..

Bu makalede, WordPress’te nasıl kolayca özel bir ana sayfa oluşturacağınızı göstereceğiz. Birden çok yöntem göstereceğiz ve sizin için daha kolay olanı seçebilirsiniz.

WordPress'te Özel Ana Sayfa Oluşturma

Ana sayfa nedir?

Ana sayfa, varsayılan bir tanıtım sayfası veya bir web sitesinin ön sayfasıdır. Birisi web sitenizin alan adını tarayıcısının adres çubuğuna girdiğinde görünen sayfadır.

Ana sayfa örneği

Ana sayfanın temel amacı, kullanıcıları web sitenize veya işletmenize tanıtmaktır. İdeal olarak, sitenizdeki diğer sayfaları keşfetmeye devam edebilmeleri için kullanıcılara işletmeniz hakkında önemli bilgiler sağlamalıdır..

WordPress varsayılan olarak son blog yayınlarınızı ana sayfada görüntüler. Şu anki makalelerinizden sadece birkaçı gösterdiği için bu iyi değil.

Bir işletme web sitesi çalıştırıyorsanız, varsayılan ana sayfa kullanıcılara işletmeniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında bilgi vermez. Ayrıca, kullanıcılara sizinle iletişim kurma yolu sağlamaz.

İyi haber şu ki, WordPress zaten özel ana sayfa oluşturmak için yerleşik bir işlevsellik ile geliyor.

WordPress’te Ana Sayfa Olarak Kullanılacak Özel Bir Sayfa Seçme

WordPress, web sitenizdeki herhangi bir sayfayı ana sayfanız olarak kolayca kullanmanızı sağlar. Sadece Sayfalar »Yeni Ekle yeni bir sayfa oluşturmak için WordPress yönetici alanı içindeki sayfa.

Bu sayfaya bir ‘Ana Sayfa’ başlığı verelim ve yayınlayalım. Bu sayfayı özel ana sayfanız olarak kullanacaksınız.

Şu anda düzen veya tasarım konusunda endişelenmeyin. Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde ana sayfanızı nasıl tasarlayacağınızı göstereceğiz.

Şimdi, sitenizde bir blog çalıştırmak istiyorsanız, yayınlarınızı görüntülemek için ayrı bir blog sayfası oluşturmanız gerekir.

Bir kez daha, Sayfalar »Yeni Ekle sayfasına gidin ve “Blog” başlıklı bir sayfa oluşturun. Devam et ve boş sayfayı yayınla.

Sayfaları oluşturduktan sonra, Ayarlar »Okuma sayfanıza ekleyin. Buradan, “Ana sayfanız görüntülenir” bölümünün altındaki “Statik sayfa” seçeneğini belirtin.

Ev ve blog sayfalarını seçin

Ardından, daha önce oluşturduğunuz ana sayfayı ve blog sayfalarını seçmeniz gerekir.

Ayarlarınızı kaydetmek için “Değişiklikleri kaydet” düğmesini tıklamayı unutmayın.

Artık özel ana sayfanız olarak kullanılacak bir sayfa ayarladığınıza göre, WordPress siteniz için özel ana sayfa tasarlamaya başlayalım.

Yöntem 1. Gutenberg kullanarak WordPress’te özel bir ana sayfa oluşturma

WordPress, Aralık 2018’de Gutenberg adında yeni bir blok tabanlı editör tanıttı. Bu yeni editör, kullanıcıların sadece içerik yazmasına değil, aynı zamanda güzel düzenler oluşturmasına da izin veriyor.

Beğendiğiniz bir sayfa yapısı oluşturmak için içerik bloklarını organize etmenizi sağlayan her içerik öğesi için bloklar kullanır.

WordPress, kapak resimleri, sütunlar, tablolar, metin ve medya, galeriler ve daha fazlası gibi tasarım amaçları için kullanılabilecek bloklar içerir.

Gutenberg'i kullanarak özel ana sayfa düzeninizi düzenleme

Her blok, tasarım gereksinimlerinizi karşılamak için görünümünü özelleştirmenizi sağlayan kendi ayarlarıyla birlikte gelir.

Cephaneliğinize daha fazla blok eklemek için Gutenberg blok eklentileri ile mevcut blokları genişletebilirsiniz. Bu eklentiler referanslar, kaydırıcılar, hizmetler ve diğer yaygın tasarım özellikleri gibi gelişmiş öğeleri kullanmanıza izin verir.

Ana sayfa düzeni oluşturmak için gelişmiş blok kitaplığı eklentilerini kullanma

Ayrıca bloklarla çalışmak için daha fazla esneklik sağlayan Gutenberg hazır WordPress temalarını da kullanabilirsiniz.

Astra kullanmanızı öneririz, Astra Starter Sites eklentilerini kullanarak kurabileceğiniz Gutenberg web sitesi şablonları ile birlikte gelir.

Bir şablonu içe aktardıktan sonra, varsayılan WordPress düzenleyicisini kullanarak düzenleyebilir ve web siteniz için son derece profesyonel görünümlü bir ana sayfa oluşturabilirsiniz..

Yöntem 2. Sayfa Oluşturucuları kullanarak WordPress’te özel bir ana sayfa oluşturma

Bu yöntem çok kolaydır ve herhangi bir kodlama veya tasarım becerisi gerektirmez. Bu yöntem için bir WordPress sayfa oluşturucu eklentisi kullanacaksınız.

Bir sayfa oluşturucu eklentisi, basit bir sürükle ve bırak arayüzü kullanarak kolayca özel sayfa düzenleri oluşturmanıza olanak tanır.

Piyasadaki en başlangıç ​​dostu sayfa oluşturucu eklentisi olduğu için Beaver Builder’ı kullanmanızı öneririz. Tek bir tıklamayla yükleyebileceğiniz düzinelerce özel ana sayfa şablonu ile birlikte gelir.

Yüklendikten sonra, işaret ve tıklama araçlarını kullanarak şablonu düzenleyebilirsiniz. İçeriği ve görüntüleri kendi içeriğinizle değiştirebilir ve hatta daha fazla modül, widget ve bölüm ekleyerek şablonu genişletebilirsiniz.

Beaver Builder'ı kullanarak özel bir ana sayfa oluşturma

Beaver Builder ayrıca herhangi bir kod yazmadan kendi özel WordPress temanızı yapmanıza izin veren Beaver Themer’a erişmenizi sağlar.

Daha fazla ayrıntı için Beaver Builder’ı kullanarak kolayca özel WordPress mizanpajlarının nasıl oluşturulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Alternatif olarak, Elementor’u da deneyebilirsiniz. Ayrıca son derece popüler bir WordPress sayfa oluşturucu eklentisidir. Ayrıca sürükle ve bırak şablonları ve kullanımı kolay bir arayüz ile birlikte gelir.

Elementor kullanarak ana sayfa düzeni oluşturma

Ayrıntılar için Elementor ile özel sayfa düzenleri oluşturma hakkındaki eğiticimize bakın.

Yöntem 3. WordPress’te el ile özel bir ana sayfa oluşturma (kodlama gerekli)

Kodlama gerektirdiği için bu yöntem yeni başlayanlar için önerilmez. Bu yöntemi kullanmak için WordPress kodlama uygulamalarına, PHP, HTML ve CSS’ye aşina olmanız gerekir.

Bunun nasıl çalıştığını görelim.

WordPress temanız farklı dosyalardan oluşur. Bu dosyaların bazıları şablonlar olarak adlandırılır ve web sitenizin belirli alanlarının görüntülenmesini kontrol eder. Daha fazla ayrıntı için WordPress şablon hiyerarşi hile sayfamıza bakın.

Bu şablonlardan birine front-page.php denir. Temanızda bu şablon varsa, WordPress özel ana sayfanızı görüntülemek için otomatik olarak kullanır.

front-page.php şablonu

Ancak, temanızda yoksa, kendiniz için bir tane oluşturabilirsiniz /

Boş bir dosya oluşturun ve ön sayfa.php olarak kaydedin. Bundan sonra, FTP kullanarak WordPress barındırma hesabınızdaki mevcut temanızın klasörüne yüklemeniz gerekir.

Bu dosyayı yükler yüklemez WordPress ana sayfanızı görüntülemek için kullanmaya başlar. Ancak, bu dosya tamamen boş olduğundan, boş bir beyaz sayfa göreceksiniz.

Bunu düzeltmek için özel ana sayfanızın içeriğini görüntülemek üzere HTML kodunuzu eklemeye başlayabilirsiniz. Daha kolay bir yaklaşım, WordPress temanızdaki mevcut kodu ve şablonları kullanmaktır.

Örneğin, aynı üstbilgi ve altbilgiyi kullanabilirsiniz. WordPress, bu şablonları eklemeyi çok kolaylaştırır.

Üstbilgi ve gezinme şablonlarını temadan korurken içeriği ve kenar çubuklarını kaldırdığımız örnek bir kod.

<?php / *
Bu sayfa statik ön sayfayı görüntülemek için kullanılır.
* /

// Tema başlığı şablonunu getir
get_header (); ?>
>

Özel ana sayfa kodunuz buraya giriyor


// Tema altbilgisi şablonunu getir
<?php get_footer (); ?>

WordPress’te Etkili Bir Özel Ana Sayfa Oluşturma İpuçları

Web sitenizin ana sayfası, web sitenizdeki en önemli sayfadır. Kullanıcılar işletmeniz, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için ona bakar.

Ana sayfa tasarımınızı olabildiğince basit tutmanızı öneririz. Kendi web sitelerimizde, kullanıcılarımızın daha basit düzenleri daha yararlı bulduğunu öğrendik.

Dağınıklığı önlemeye çalışın, ancak kullanıcılarınızın ana sayfada görmek isteyecekleri önemli bilgileri gizlemeyin. Ayrıca, düzeninizde ilk olarak hangi içeriğin görüneceğine öncelik vermeniz gerekir.

Web siteniz için özel bir ana sayfa yapmadan önce ulaşmak istediğiniz hedefleri not edin. Bu alıştırma, açık bir tasarım hedefi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Çoğu işletme ve blog için bir numaralı hedef, web sitesi ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmektir. Bunu başarmak için OptinMonster’a ihtiyacınız olacak.

En iyi WordPress pop-up eklentisi ve olası satış yaratma yazılımıdır. Web sitesi ziyaretçilerini abonelere ve ödeme yapan müşterilere dönüştürmenize yardımcı olur.

Ardından, özel ana sayfanızın nasıl performans gösterdiğini izlemek istersiniz. Bunun için web sitenize Google Analytics yüklemeniz gerekiyor. Kullanıcılarınızın nereden geldiğini ve web sitenizde ne yaptıklarını görmenize yardımcı olur.

Ayrıca, kullanıcılarınızın sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırmak istersiniz. Bunun için piyasadaki en iyi WordPress form eklentisi olan WPForms eklentisine ihtiyacınız olacak.

Ayrıca, web sitenize bir tıkla ve ara düğmesi de ekleyebilirsiniz, böylece kullanıcılar işletme telefonunuzu kolayca arayabilir.

Son olarak, rakiplerinize ve sektörünüzdeki / nişinizdeki diğer popüler sitelere bakmanızı öneririz. Sizden tasarımlarını kopyalamanızı istemiyoruz, ancak en iyi uygulamalarından öğrenmek ve ardından kendi ana sayfa düzeninize uygulamak istiyoruz..

Bu makalenin WordPress’te kolayca özel bir ana sayfa oluşturmanıza yardımcı olmasını umuyoruz. Blog trafiğinizi artırmak için kanıtlanmış ipuçlarımızı da görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me