WordPress’te Özel Tek Yazı Şablonları Oluşturma

WordPress’te özel bir tek yazı şablonu oluşturmak istiyor musunuz??


Özel tek yayın şablonları, blog yayınlarınız için farklı düzenler kullanmanıza olanak tanır. Birçok WordPress teması birkaç farklı sayfa şablonuyla birlikte gelir ve gerekirse kendi şablonunuzu da oluşturabilirsiniz.

Bu makalede, WordPress’te kolayca özel tek yazı şablonlarının nasıl oluşturulacağını göstereceğiz. Birden çok yöntemi paylaşacağız, böylece ihtiyaçlarınıza en uygun yöntemi seçebilirsiniz.

WordPress'te Özel Tek Yazı Şablonu Nasıl Oluşturulur

Not: Bu öğretici, WordPress tema dosyalarını düzenlemenizi gerektirir. Bunu daha önce yapmadıysanız, WordPress’e kod kopyalama ve yapıştırma ile ilgili eğiticimize göz atın.

Ne Zaman Özel Tek Mesaj Şablonuna İhtiyacınız Var??

Bazen web sitenizdeki belirli yayınlar için farklı bir görünüm ve his isteyebilirsiniz. Örneğin, belirli bir kategorideki öne çıkan makaleler veya hikayeler için farklı bir düzen kullanmak isteyebilirsiniz.

WordPress’te özel bir tek yayın şablonuna ihtiyacınız olacak yer.

Varsayılan olarak, WordPress, WordPress şablon hiyerarşisine dayanan tek yazı şablonunu kullanır. Tüm temalar, tüm tek yayınlarınız için varsayılan olarak kullanılan single.php şablonuyla birlikte gelir.

Bazı temalar ayrıca kullanabileceğiniz ek şablonlar veya düzen seçenekleri de içerebilir.

Çok özel bir sayfa şablonu oluşturmak gibidir. Çoğu WordPress teması, bir sayfayı WordPress’te düzenlerken kullanabileceğiniz sayfa şablonları ile birlikte gelir.

Sayfa şablonu seçme

Söyledikten sonra, WordPress’de kolayca özel tek yayın şablonlarının nasıl oluşturulacağına bakalım. Size birden çok yöntem göstereceğiz, böylece sizin için en uygun olanı kullanabilirsiniz.

  Blok Düzenleyici’yi kullanarak WordPress’te Tek Bir Yazı Şablonu Oluşturma

  Bu yöntem gerçekten bir gönderi şablonu oluşturmaz ve esnekliği sınırlıdır. Ancak, kendi tek yazı düzenlerinizi kaydetmenin ve sonra tekrar kullanmanın en kolay yolu.

  Varsayılan WordPress blok düzenleyicisi, blokları kaydetmenizi ve yeniden kullanmanızı sağlayan yerleşik bir özellik ile birlikte gelir. Böyle bir yeniden kullanılabilir bloğa Grup bloğu denir.

  Grup bloğu temel olarak birkaç bloğu ve tüm yazı düzenlerini tek bir gruba koymanıza izin verir. Daha sonra bu grup bloğunu kaydedebilir ve diğer yayınlarınızda yeniden kullanabilirsiniz.

  Özel yayın şablonlarınızı kaydetmek için grup bloğunu nasıl kullanacağınıza bakalım.

  İlk olarak, WordPress’te yeni bir yazı oluşturmanız gerekir. Bundan sonra, içerik alanına bir grup bloğu ekleyin.

  Grup bloğu ekle

  Artık tek bir yazı düzeni oluşturmak için grup bloğuna blok eklemeye başlayabilirsiniz. Sütunlar, medya ve metin, kapak resimleri ve daha fazlası dahil olmak üzere istediğiniz blokları ekleyebilirsiniz..

  Gruba bloklar ekle

  Oluşturduğunuz mizanpajdan memnun olduğunuzda, farenizi kaldırmanız ve grup bloğunu seçmeniz gerekir. Üç noktalı menü simgesini tıklayın ve ardından ‘Yeniden Kullanılabilir Bloklara Ekle’ seçeneğini belirtin.

  Yeniden kullanılabilir blok ekle

  Ardından, yeniden kullanılabilir blok için bir ad vermeniz ve ardından Kaydet düğmesini tıklamanız gerekir. WordPress artık grup bloğundaki tüm blokları içeren yeniden kullanılabilir bloğunuzu kaydedecek.

  Daha sonra web sitenizdeki mevcut yayınları düzenleyebilir veya yeni bir yayın oluşturabilirsiniz. Yazı düzenleme ekranında, yeni blok ekle düğmesine tıklayın ve yeniden kullanılabilir bloklar altında kaydedilmiş bloğunuzu arayın.

  Bloğu yeniden kullan

  Bloğu postanıza ekleyin, WordPress tüm grup bloğunuzu kaydettiğiniz tüm bloklarla ve ayarlarla yükler.

  Bu yöntem, özel düzenlerinizi kaydetmenize olanak tanır. Ancak, temanızın tek yayınları işleme şeklini değiştirmenize izin vermez.

  Daha fazla esneklik istiyorsanız okumaya devam edin.

  Beaver Builder’ı Kullanarak WordPress’te Özel Tek Yazı Şablonu Oluşturma

  Özel bir tek gönderi şablonu oluşturmanın en kolay yolu Beaver Builder’ı kullanmaktır. Piyasadaki en iyi WordPress sayfa oluşturucu eklentisidir ve herhangi bir kod yazmadan veya WordPress temanızı değiştirmeden bir yazı şablonu oluşturmanıza izin verir.

  Yapmanız gereken ilk şey, Beaver Builder eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

  Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Ayarlar »Beaver Builder sayfasına gidin ve lisans anahtarınızı girmek için lisans sekmesine geçin.

  Beaver Builder lisans anahtarı

  Bu bilgileri hesabınızın altında Beaver Builder web sitesinde bulabilirsiniz.

  Varsayılan olarak, WordPress’deki Sayfalar için Beaver Builder etkinleştirilmiştir. Yayınlar için de kullanılabilir hale getirmeniz gerekiyor.

  Bunu yapmak için, altındaki Yazı Türleri sekmesine geçin Ayarlar »Beaver Builder sayfa. Buradan “Yayınlar” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlemeniz gerekir.

  Yayınlar için Beaver Builder'ı etkinleştir

  Değişikliklerinizi saklamak için Post Yazı Türlerini Kaydet ’düğmesini tıklamayı unutmayın.

  Şimdi her şey hazır olduğuna göre, özel bir yazı şablonu oluşturalım.

  WordPress’te yeni bir yazı oluşturun ve yazı düzenleme ekranında Bea Kunduz Oluşturucuyu Başlat ’düğmesini tıklayın.

  Beaver Builder'ı Başlat

  Bu, Beaver Builder arayüzünü web sitenizin canlı önizlemesiyle açar. Ekranın sağ üst köşesindeki Ekle düğmesini tıklayarak mevcut düzeninize modüller ve satırlar eklemeye başlayabilirsiniz..

  Bir şablonu başlangıç ​​noktası olarak da seçebilirsiniz. Başlamak için temiz bir sayfa vermek için boş bir şablon bile var.

  Bir Beaver Builder şablonu seçin

  Bir şablon seçtikten sonra, şablonu basit bir noktaya tıklayıp düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, özel düzen şablonunuzu oluşturmak için satır ve sütun ekleyebilir ve bunları modüller ve öğelerle doldurabilirsiniz..

  Beaver Builder modüllerini ekleme

  Farklı modülleri denemekten ve ayarlarıyla oynamaktan çekinmeyin.

  Yazı şablonunuz olarak kullanmak istediğiniz bir şey oluşturduktan sonra. Kaydetme zamanı.

  Beaver Builder, mizanpajlarınızı şablon olarak kaydetmenize ve daha sonra diğer yayınlarla yeniden kullanmanıza olanak tanır. Ekranın sağ üst köşesindeki menüyü tıklayın ve Şablonu Kaydet’i seçin..

  Özel Beaver Builder yayın şablonunuzu kaydedin

  Şablonunuz için bir ad vermeniz istenir. Bundan sonra kaydetmek için Kaydet düğmesine tıklayın.

  Şablonu adlandırın ve kaydedin

  Şimdi, yayın oluştururken bu özel yayın şablonunun nasıl kullanılacağını görelim.

  Bir yayını düzenleyin veya yeni bir yayın oluşturun ve ardından yayını düzenlemek için Beaver Builder’ı başlatın.

  Ardından, ekranın sağ üst köşesindeki Ekle düğmesine tıklamanız ve ardından Şablonlar sekmesine geçmeniz gerekir. Buradan, Grup açılır menüsünden “Kayıtlı Şablonlar” ı seçmeniz gerekir.

  Özel şablonunuzu yükleyin

  Beaver Builder şimdi kaydedilmiş özel mizanpajınızı yükleyecek ve daha sonra yeni makaleniz için içerik eklemeye başlayabilirsiniz.

  Özel Tek Yazı Düzenleri için Tema Ayarlarını Kullanma

  Birçok popüler WordPress teması, tek yazı şablonunuzun görünümünü özelleştirmek için yerleşik ayarlarla birlikte gelir.

  Temanız bu ayarları destekliyorsa, bunları düzenleme sonrası ekranında bulabilirsiniz. Kullanabileceğiniz seçenekler, kullandığınız temaya bağlı olarak değişebilir.

  Örneğin, Astra teması tek bir yayını düzenlerken özelleştirme seçeneklerini bu şekilde sunar.

  Astra teması tek yazı şablonu özelleştirme

  Bu seçenekleri kullanarak kenar çubuklarını değiştirebilir, başlıkları, başlığı, menüleri ve daha fazlasını gizleyebilirsiniz..

  Öte yandan, en iyi WordPress temalarının çoğu, kullanabileceğiniz kullanıma hazır şablonlarla birlikte gelir.

  Temanız tek yayın şablonları içeriyorsa, bir yayını düzenlerken bunları Yayın Özellikleri sekmesi altında bulabilirsiniz.

  Tek bir gönderi yazarken şablon seçme

  Bu şablonlar kullanabileceğiniz eksiksiz düzenlerdir.

  WordPress’te Manuel Olarak Özel Tek Yazı Şablonları Oluşturma

  Bu yöntem, tema dosyalarını düzenlemenizi, kodu kopyalayıp yapıştırmanızı ve isteğe bağlı olarak özel CSS eklemenizi gerektirdiği için biraz ilerlemiştir..

  İlk olarak, bilgisayarınızda Not Defteri gibi düz bir metin düzenleyici açmanız ve aşağıdaki kodu içine yapıştırmanız gerekir:

  <?php
  / *
  * Şablon Adı: Öne Çıkan Makale
  * Şablon Yazı Tipi: yazı, sayfa, ürün
  * /

  get_header (); ?>

  Bu kod, Öne Çıkan Makale adlı yeni bir şablon tanımlar ve bunu yazı, sayfa ve ürün posta türleri için kullanılabilir hale getirir.

  Bu dosyayı masaüstünüze wpb-single-post.php olarak kaydedebilirsiniz.

  Ardından, bir FTP istemcisi kullanarak mevcut WordPress tema klasörünüze yüklemeniz gerekir.

  Bundan sonra, WordPress yönetici alanınıza giriş yapabilir ve bir yayın oluşturabilir veya düzenleyebilirsiniz. Yazı düzenleme ekranında biraz aşağı kaydırın ve şablonu seçme seçeneğiyle yeni Yazı Öznitelikleri meta kutusunu göreceksiniz..

  Özel yayın şablonunuzu seçin

  “Öne Çıkan Makale” özel şablonunuzu burada listelendiğini göreceksiniz.

  Şu anda şablonunuz aslında boş olduğundan, onu seçtiğinizde beyaz bir ekran görüntülenecektir.

  Hadi düzeltelim.

  Bunu yapmanın en kolay yolu, temayı single.php dosyasından kodu kopyalayıp başlangıç ​​noktası olarak kullanmaktır.

  Single.php dosyasını açın ve get_header () satırından sonra her şeyi kopyalayın.

  Bu kodu sonunda wpb-single-post.php dosyanıza yapıştırın. Şimdi bu dosyayı kaydedip sunucunuza geri yükleyebilirsiniz.

  Ancak, bu, mevcut tek yayın şablonunuzla tam olarak aynı görünecektir. Artık özel tek yayın şablonunuzda değişiklik yapmaya başlayabilirsiniz.

  Kendi özel CSS sınıflarınızı ekleyebilir, kenar çubuklarını kaldırabilir, tam genişlikte bir şablon veya istediğiniz bir şey oluşturabilirsiniz.

  Kategoriye Göre Özel Tek Gönderi Şablonları Oluşturma

  Kategorilere dayalı özel bir tek yayın şablonu kullanmak ister misiniz? Örneğin, seyahat kategorisindeki yayınlar fotoğraftaki yayınlardan farklı bir düzene sahip olabilir.

  Bunu nasıl yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

  Öncelikle bu kodu temanızın function.php dosyasına veya siteye özgü bir eklentiye eklemeniz gerekir.

  / *
  * Tek şablon klasörümüze sabit bir yol tanımlayın
  * /
  tanımla (SINGLE_PATH, TEMPLATEPATH. ‘/ single’);

  / **
  * Single_template’i özel işlevimizle filtreleyin
  * /
  add_filter (‘single_template’, ‘my_single_template’);

  / **
  * Şablonumuzu seçecek tek şablon fonksiyonu
  * /
  işlev my_single_template ($ single) {
  global $ wp_query, $ post;

  / **
  * Kategoriye göre tek şablonu kontrol eder
  * Slug ve ID kategorilerine göre kontrol edin
  * /
  foreach ((dizi) get_the_category () $ cat olarak:

  eğer (file_exists (SINGLE_PATH. ‘/ single-cat-‘. $ cat->sülük. )) ‘.Php’
  dönüş SINGLE_PATH. ‘/ tek kedi-‘. $ cat->sülük. ‘Php’;

  elseif (file_exists (SINGLE_PATH. ‘/ single-cat-‘. $ kedi->term_id. )) ‘.Php’
  dönüş SINGLE_PATH. ‘/ tek kedi-‘. $ cat->term_id. ‘Php’;

  endforeach;
  }

  Bu kod önce WordPress’in tek bir gönderi isteyip istemediğini kontrol eder. Öyleyse, WordPress’e WordPress temanızın / single / klasöründeki şablonu aramasını söyler.

  Şimdi bu kodla tanımlanan şablon dosyalarını eklemeniz gerekiyor.

  CPanel’de bir FTP istemcisi veya Dosya Yöneticisi kullanarak WordPress barındırma hizmetinize bağlanın ve / wp-content / themes / theme-folder /.

  Geçerli tema klasörünüzün içinde “tek” adlı yeni bir klasör oluşturmanız gerekir.

  Şimdi bu klasörü açmanız ve içinde yeni bir dosya oluşturmanız gerekiyor. Devam edin ve bu dosyayı single-cat- {category-slug} olarak adlandırın. {Category-slug} yerine gerçek kategori slug’nuzu koyun.

  Örneğin, ‘Haberler’ adında bir kategoriniz varsa single-cat-news.php dosyası oluşturacaksınız. “Seyahat İpuçları” adlı bir kategoriniz varsa single-cat-travel-tips.php şablonu oluşturun..

  Kategoriler için tek gönderi şablonu oluşturma

  Şimdi, bu şablon dosyaları tamamen boş olacak. Başlangıç ​​noktası olarak, single.php dosyanızın içeriğini tema klasörünüzden kopyalayabilir ve bu şablonların her birinin içine yapıştırabilirsiniz.

  Bundan sonra, istediğiniz değişiklikleri yapmak için bu şablonları düzenleyebilirsiniz.

  İşiniz bittiğinde, web sitenize gidebilir ve bir yayını görüntüleyebilirsiniz. Bu yayının dosyalandığı kategori için oluşturduğunuz şablonu kullanır.

  Şimdi iki kategoride Haberler ve Seyahat İpuçları başlıklı bir yayınınız olduğunu varsayalım. WordPress, ‘Haberler’ şablonunu otomatik olarak gösterecektir, çünkü önce alfabetik sırada görünür.

  Öte yandan, bir kategoride yayın gönderdiyseniz ve bu kategori için bir şablon oluşturmadıysanız, WordPress temanızın varsayılan single.php şablonuna geri döner.

  Belirli Yazarlar için Özel Tek Yazı Şablonu Oluşturma

  Belirli bir yazar tarafından yazılan yayınların web sitenizde farklı görünmesini istediğinizi varsayalım. Bunu kategoriler için gösterdiğimiz aynı tekniği kullanarak yapabilirsiniz.

  Öncelikle bu kodu temanızın function.php dosyasına veya siteye özgü bir eklentiye eklemeniz gerekir.

  / **
  * Tek şablon klasörümüze sabit bir yol tanımlayın
  * /
  tanımla (SINGLE_PATH, TEMPLATEPATH. ‘/ single’);

  / **
  * Single_template’i özel işlevimizle filtreleyin
  * /
  add_filter (‘single_template’, ‘my_single_author_template’);

  / **
  * Şablonumuzu seçecek tek şablon fonksiyonu
  * /
  işlev my_single_author_template ($ single) {
  global $ wp_query, $ post;

  / **
  * Yazara göre tek şablonu kontrol eder
  * Kullanıcı adı ve kimliği ile kontrol edin
  * /
  $ curauth = get_userdata ($ wp_query->İleti->post_author);

  if (file_exists (SINGLE_PATH. ‘/ single-author-‘. $ curauth->kullanıcı_adıadı. )) ‘.Php’
  dönüş SINGLE_PATH. ‘/ tek yazarlı’. $ curauth->kullanıcı_adıadı. ‘Php’;

  elseif (file_exists (SINGLE_PATH. ‘/ single-author-‘. $ curauth->ID. )) ‘.Php’
  dönüş SINGLE_PATH. ‘/ tek yazarlı’. $ curauth->ID. ‘Php’;

  }

  Ardından, cPanel’de FTP veya Dosya Yöneticisi’ni kullanarak web sitenize bağlanmanız ve ardından / wp-content / themes / your-theme-folder /.

  İçinde / single / adında bir klasör oluşturmadıysanız, şimdi devam edip şimdi oluşturalım.

  Bu klasörün içinde, şablon adındaki yazarın kullanıcı adını kullanarak bir şablon oluşturmanız gerekir. Örneğin, single-author-johnsmith.php.

  Bu şablon boş olacak, böylece temanızın single.php şablonunun içeriğini kopyalayıp yapıştırabilir ve başlangıç ​​noktası olarak kullanabilirsiniz.

  Artık belirli bir yazar tarafından oluşturulan bir yayını görüntülemek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz. Artık oluşturduğunuz şablonu kullanacak.

  Şimdilik bu kadar.

  Bu makalenin WordPress’te özel tek yayın şablonları oluşturmayı öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Herhangi bir kod yazmadan sıfırdan özel bir WordPress teması oluşturma hakkındaki makalemizi de görmek isteyebilirsiniz..

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map