Site Aramanızı Geliştirmek için 12 WordPress Arama Eklentisi

WordPress site aramanızı geliştirmek istiyor musunuz? Hepimiz biliyoruz ki varsayılan WordPress arama özelliği oldukça sınırlayıcı. Ancak, varsayılan arama deneyimini geliştirmenize yardımcı olabilecek birkaç WordPress arama eklentisi vardır. Bu makalede, site aramanızı özelleştirmek ve geliştirmek için en iyi WordPress arama eklentilerini ve eğiticilerini vurgulayacağız.


1. SearchWP

SearchWP

SearchWP, WordPress için güçlü bir özel arama eklentisidir. Kullanımı çok kolaydır ve arama sonuçları nispeten daha doğrudur.

Yazı / sayfa başlığı, içerik, bilgi, kategoriler, etiketler, sınıflandırmalar, alıntı ve hatta yorumlarda anahtar kelimenizi aramanıza olanak tanır. Her içerik türüne 1’den 10’a kadar ağırlık atayarak algoritmayı kontrol edebilirsiniz; burada 10 en yüksek.

Etkinleştirildiğinde, eklenti içeriğinizi otomatik olarak dizine ekler ve WordPress’teki varsayılan arama özelliğinin yerini alır. Daha ayrıntılı talimatlar için SearchWP ile WordPress aramasının nasıl geliştirileceğiyle ilgili makalemize bakın.

2. WordPress Aramasına Sınıflandırma Filtresi Ekleme

Ajax tabanlı WordPress Arama Eklentisi

İçeriği sıralamak için kategoriler, etiketler veya başka bir özel sınıflandırma kullanıyorsanız, arama yapmak için bir sınıflandırma filtresi eklemek kullanıcıların sonuçları daraltmasına büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Ajax WP Sorgu Arama Filtresi, sınıflandırmalar, posta türleri ve özel alanlar için onay kutuları içeren özel WordPress arama formları oluşturmanıza olanak tanır.

Sonuçları yüklemek için Ajax kullanır, bu yüzden gerçekten hızlı çalışır ve kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sağlar. Daha fazla bilgi edinmek için WordPress aramasına ajax sınıflandırma filtresi ekleme hakkındaki eğiticimize göz atın.

3. Hızlı Arama

WordPress için Swiftype Arama Motoru

Switype, ücretsiz ve ücretli bir sürümle gelen bir site arama hizmetidir. WordPress eklentileri varsayılan WordPress aramanızı Swiftype ile değiştirir.

Swiftype belgelerinizi dizine ekler ve varsayılan WordPress aramasından çok daha hızlı çalışır. Sonuçlar son derece önemlidir. Swiftype ayrıca kullanıcı aramalarını depolayacak ve kullanıcıların ne aradığını, neyi tıkladıklarını ve diğer harika analizleri gösterecektir.

Adım adım talimatlar için Swfitype ile WordPress aramasının nasıl geliştirileceğiyle ilgili kılavuzumuza bakın.

4. WordPress için Google Özel Arama

WordPress Siteleri için Google Özel Arama

Arama söz konusu olduğunda, Google şüphesiz kraldır. İyi olan şey, siteniz için özel bir Google arama motoru oluşturabilmeniz ve WordPress’e entegre edebilmenizdir..

Dezavantajı, Google’ın kişisel markalamasıyla birlikte gelmesidir, bu çok da kötü olmayabilir çünkü kullanıcılar zaten bu markaya güveniyor.

Bir WordPress sitesine Google aramayı nasıl ekleyeceğimize ilişkin adım adım bir eğiticimiz var.

5. Kategoriye Göre Arama

WordPress için kategori eklentisine göre arama

Kategori Akıllıca Arama eklentisi, WordPress aramasına bir kategori açılır listesi eklemenizi sağlar. Kullanıcılar, sonuçları daraltmak için aramalarını belirli bir kategoriyle sınırlandırabilir. Eklenti ayrıca kategorileri arama dışında bırakmanıza olanak tanır ve kenar çubuğunuz için bir widget kullanarak kolayca ekleyebilirsiniz..

WordPress’te kategoriye göre arama yapma makalemize göz atın.

6. Arama Terimlerini Vurgulayın

WordPress arama sonuçlarında arama terimlerini vurgulama

Sonuçlar sayfasındaki arama terimlerini vurgulamak kullanıcı deneyimini geliştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca aradıklarını bulma şanslarını da artırır..

Varsayılan WordPress aramasını kullanıyorsanız, alt temanızdaki arama sonuçları şablonunu düzenleyerek bunu kolayca uygulayabilirsiniz. Ayrıntılı talimatlar için WordPress arama sonuçlarında arama terimlerinin nasıl vurgulanacağı ile ilgili makalemize bakın.

7. WordPress’de Arama Terimini ve Sonuç Sayısını Göster

WordPress aramasında arama terimi ve sonuç sayısını görüntüleme

Temanızı veya alt temanızın search.php şablonunu düzenleyerek yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Bunlardan biri kullanıcılara arama terimini ve sonuç sayısını göstermektir. Bu kodu search.php şablonunuza eklemeniz yeterlidir.

Arama Sonucu <?php / * Arama Sayısı * / $ allsearch = &yeni WP_Query ("s = $ s&showposts = -1"); $ key = wp_specialchars ($ s, 1); $ count = $ allsearch->POST_COUNT; _e ( ”); _e ( ”); echo $ key; _e ( ”); _e (‘-‘); echo $ count. ”; _e ( ‘eşyalar’); wp_reset_query (); ?>

Bu kod, arama terimini ve bulunan sonuç sayısını gösterecektir. CSS kullanarak arama terimlerini vurgulamak için .search-terms CSS sınıfını kullanabilirsiniz..

8. Özel Gönderi Türleri için Gelişmiş Arama Formu Oluşturma

Yazı türleri için gelişmiş özel WordPress arama formu

Özel Yazı Türleri, WordPress sitenize farklı içerik türleri eklemenize olanak tanır. Örneğin, WPBeginner’da Sözlük ve Fırsatlar bölümleri için özel yazı türleri kullanıyoruz.

Birçok WordPress sitesinde ürünler, incelemeler, yemek tarifleri vb. İçin özel yazı türleri vardır. Ancak, varsayılan WordPress araması yazı türlerini işlemede çok iyi değildir. Kullanıcıların yalnızca hangi yayın türünü aramak istediklerini kontrol edebilecekleri ve sonuçlarını daraltabilecekleri bir arama formunuz olsaydı hoş olmaz mıydı?

Özel Yazı Türleri için WordPress’te gelişmiş arama formunun nasıl oluşturulacağı hakkında ayrıntılı bir eğiticimiz var..

9. Basitçe Hariç Tut

Belirli içeriği özel WordPress aramasından hariç tutma

Bazen belirli içeriği arama sonuçlarından hariç tutmak isteyebilirsiniz. Basitçe Hariç Tut, içeriği seçtiğiniz kriterlere göre hariç tutmanıza izin veren bir WordPress eklentisidir.

Örneğin, özellikli olarak etiketlenen tüm yayınları veya kategori vitrindeki vb. Tüm yayınları hariç tutabilirsiniz. Belirli sayfaları, yazarları ve daha fazlasını WordPress aramasından nasıl hariç tutacağımızla ilgili eğiticimize göz atın..

10. WordPress’te Birden Çok Arama Formu Kullanma

Varsayılan WordPress araması işe yaramaz olabilir, ancak küçük ayarlarla oldukça geliştirilebilir.

Daha önce özel gönderi türleri için bir arama formu oluşturmaya değinmiştik. Peki ya farklı sayfalarda farklı arama formları göstermek isterseniz? WordPress’te birden fazla arama formu göstermeye ne dersiniz??

Bu, farklı arama formları ve farklı sorgular içeren arama sonuçları şablonları oluşturarak kolayca gerçekleştirilebilir. Ayrıntılı talimatlar için WordPress’de birden fazla arama formunun nasıl kullanılacağına dair öğreticimize göz atın.

11. WordPress Postasına Arama Formu Ekleme

Bazen kullanıcıları sitenizde içerik aramaya teşvik etmek için bir gönderinin veya sayfanın içine bir arama formu eklemek isteyebilirsiniz. Varsayılan WordPress arama formu düz bir HTML formudur. Ancak, arama formunu yazılarınıza veya sayfalarınıza eklemek isterseniz, HTML WordPress tarafından çıkarılacaktır.

Bu, arama formunu görüntüleyen basit bir kısa kod oluşturarak ve ardından yazınızın veya sayfanızın içindeki kısa kodu kullanarak çözülebilir. Bu kodu temanızın function.php dosyasına veya siteye özgü bir eklentiye eklemeniz yeterlidir.

add_shortcode (‘wpbsearch’, ‘get_search_form’);

Yayınınızda / sayfalarınızda arama formunu görüntülemek için [wpbsearch] kısa kodunu kullanın. Daha ayrıntılı talimatlar için, WordPress arama kısa koduyla yayınınıza nasıl arama formu ekleyeceğinize ilişkin eğiticimize göz atın. Bu yöntemi kullanarak özel bir WordPress arama formu da ekleyebilirsiniz.

12. WordPress’e Sesli Arama Ekleme

WordPress'te sesli aramanın önizlemesi

Akıllı telefonunuz varsa, muhtemelen Siri, Google Asistan veya Cortana’yı kullanarak sesli aramayı biliyorsunuzdur. WordPress sitenize sesli arama işlevini getirebilmeniz hoş olmaz mıydı? Şimdi yapabilirsin.

WordPress Sesli Arama eklentisi, WordPress arama formunuza sesli arama yetenekleri eklemenizi sağlar.

WordPress’te sesli arama ekleme hakkındaki makalemize bakın.

Bu makalenin WordPress aramanızı geliştirmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Bağlı kuruluş pazarlamacıları için en iyi WordPress araçlarına ve eklentilerine de göz atmak isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map