Tasarımınızı Geliştirmek için En İyi 16 WordPress Tipografi Eklentisi

Tasarımınızı geliştirmek için bir WordPress tipografi eklentisi mi arıyorsunuz? Tipografi web tasarımında önemli bir rol oynar. Okunabilirliği ve kullanıcıların web sitenizde geçirdiği zamanı geliştirir. Bu makalede, tasarımınızı geliştirmek için size en iyi WordPress tipografi eklentilerinden bazılarını göstereceğiz.


WordPress için Tipografi

Tipografi WordPress Siteniz İçin Neden Önemli??

Tipografi tasarımda önemli bir rol oynar. Güzel yazı tipleri daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturur, etkileşimi artırır ve kullanıcıların sitenizde geçirdiği zamanı artırır.

Birçok premium WordPress teması zaten Google yazı tiplerine erişiyor ve tipografiyi ihtiyaçlarınıza göre ayarlamanıza izin veriyor.

İleri düzey kullanıcılar, WordPress’e nasıl harici yazı tipi ekleyeceğini öğrenebilir. Google Fonts’u WordPress temalarında kullanabilirler.

Ancak, çoğu kullanıcı yeni başlayanlardır ve tema dosyalarının nasıl düzenleneceğini bilmemektedir. Neyse ki, herhangi bir kod yazmadan sitenizdeki tipografiyi geliştirmenize yardımcı olan birçok WordPress eklentisi var.

Bunu söyledikten sonra, web sitenizde deneyebileceğiniz en iyi WordPress tipografi eklentilerinden bazılarına göz atalım.

1. Kolay Google Yazı Tipleri

easygooglefonts

Kolay Google Yazı Tipleri, WordPress sitenizde Google Yazı Tiplerini kolayca kullanmanızı sağlar. Ayrıca, tema özelleştiricisine bir Tipografi sekmesi ekleyerek WordPress sitenizdeki tipografiyi kontrol etmenizi sağlar.

Tipografi sekmesini kullanarak değişikliklerinizin canlı önizlemesini görüntülerken yazı tiplerini değiştirebilirsiniz. Yazı tipi boyutları, renkler, dolgu, kenarlık ve çok daha fazlasını seçebilirsiniz.

Gelişmiş tipografi için CSS seçicileri kullanabilirsiniz. Hedeflemek istediğiniz CSS sınıflarını bulmak için Denetleme aracını kullanmanız yeterlidir.

2. Google Yazı Tipi Yöneticisi

Google Yazı Tipleri Yöneticisi

Google Fonts Manager, Google’ın font kütüphanesinin gücünü WordPress sitenize getiren başka bir eklentidir. Ücretsiz Google Fonts API anahtarına ihtiyacınız olacak ve eklenti ayarlarında bir tane oluşturmak için kolay talimatlar bulacaksınız.

Google Fonts Manager, Google fontlarından font seçmenize, göz atmanıza ve önizlemenize ve ardından kullanmak istediğiniz fontları kitaplığınıza eklemenize olanak tanır. Daha sonra bu yazı tiplerini yazı düzenleyicinizde ve temalarda kullanabilirsiniz.

3. WordPress için Typekit Yazı Tipleri

WordPress için TypeKit

TypeKit, web’deki en büyük font havuzlarından biridir. Sınırlı ücretsiz kullanımı olan abonelik tabanlı bir hizmettir. Sitenize ekleyebileceğiniz en güzel yazı tiplerinden bazılarına sahipler.

WordPress için TypeKit eklentisi, web sitenizi TypeKit’e bağlamanıza, yazı tiplerini yüklemek için kodu eklemenize ve hatta özel CSS eklemenize izin verir.

Adım adım talimatlar için WordPress’te TypeKit ile harika tipografi ekleme hakkındaki kılavuzumuza bakın.

4. Basit Damla Kapağı

Basit Damla Kapakları

Bu basit eklenti, bir blog yayınındaki ilk harfi bir bırakma başlığına dönüştürür. Tüm yayınlar için otomatik olarak yapacak şekilde ayarlayabilir veya [dropcap] A [/ dropcap] kısa kodunu kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için WordPress yayınlarına damla kapak ekleme hakkındaki kılavuzumuza bakın.

5. wp-Tipografi

wp-Tipografi

Varsayılan olarak, WordPress yazılarınızdaki ve sayfalarınızdaki metni güvenlik ve biçimlendirme için filtreler. wp-Tipografi daha iyi tipografi için bu filtreleri geliştirir.

Gerektiğinde otomatik olarak kısa çizgi kullanabilir. Ayrıca tırnak işaretleri, tutulmalar, tire işaretleri, ticari marka ve telif hakkı sembolleri ve çok daha fazlasını akıllıca gerçekleştirebilir. Tüm bu geliştirmeler kullanıcılar için okuma deneyimini geliştirir.

6. Basit Çekme Alıntı

Basit çekme tırnak işaretleri

Popüler haber web sitelerinin bir makaledeki akılda kalıcı satırları vurgulamak için blok alıntıları nasıl kullandığını gördünüz mü? Bunlara çekme tırnakları denir ve kullanıcıların web sitenizdeki daha uzun makaleleri okuma şeklini iyileştirmede çok etkilidirler.

Basit Çekme Tırnaklar eklentisi kolayca WordPress yazılarınıza güzel çekme tırnak eklemenizi sağlar. Görsel düzenleyicideki düğmeyi kullanabilir veya makalelerinizde çekme tırnak işaretleri oluşturmak için kısa kodlar kullanabilirsiniz.

Paylaşması kolay çekme tırnak işaretleri de oluşturabilirsiniz. WordPress yayınlarında Tıklama Tweet kutularının nasıl ekleneceği ile ilgili kılavuzumuza bakın.

7. TinyMCE Gelişmiş

TinyMCE Gelişmiş

WordPress görsel düzenleyici kullanıyorsanız, yazı tipi boyutlarını, arka plan renklerini, tabloları vb.Gibi gelişmiş düzenleme özelliklerinden yoksun olduğunu fark etmiş olabilirsiniz..

TinyMCE Advanced devreye giriyor.

Varsayılan WordPress düzenleyicisini daha fazla biçimlendirme düğmesiyle genişletir. Görsel düzenleyiciye eklemek veya kaldırmak istediğiniz düğmeleri seçebilirsiniz.

8. Zeno Yazı Tipi Yeniden Düzenleyici

Zeno Yazı Tipi Resizer

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar tarayıcılarını kullanarak yazı tiplerini yeniden boyutlandırabilir. Ancak, web sitenize bir yazı tipi yeniden boyutlandırma eklemek, kullanıcıların kendi boyutlarına göre yazı tipi boyutunu büyütmelerine veya azaltmalarına olanak tanır.

Zeno Font Resizer, kenar çubuğunuza bir font resizer widget’ı eklemenizi kolaylaştırır. Bu widget, kullanıcının sayfayı yeniden yüklemeden yazı tipi boyutunu ayarlayabileceği anlamına gelen jQuery kullanır.

9. Sayfa Başlığı Bölücü

Başlık ayırıcı işaretleyici

Sayfa Başlığı Bölücü, daha uzun yayın başlıklarını yeni satırlara kolayca bölmenizi sağlar. Bu, daha okunabilir olduklarından emin olarak daha uzun yayın başlıkları kullanmanıza olanak tanır.

WordPress’te yayın veya sayfa başlıklarını bölme hakkında adım adım kılavuzumuza bakın.

10. İkincil Başlık

Gönderi başlığına alt başlık ekleme

Yazı Başlığı Bölücüye benzer şekilde, İkincil Başlık yazı, sayfa veya özel yazı türü başlıklarınıza bir alt başlık eklemenizi sağlar.

11. Erişilebilirlik Widget’ı

Erişilebilirlik widget'ı

Erişilebilirlik widget’ı, görme bozukluğu olan kullanıcılar için daha erişilebilir bir font yeniden boyutlandırma widget’ı ekler.

Widget en fazla dört yeniden boyutlandırma seçeneğine izin verir. Varsayılan seçenekler% 90,% 100,% 110 ve% 120’dir. Burada yazı tipi boyutlarını artırabilir veya azaltabilirsiniz.

12. Son notlar

Son Notlar

Son notlar, WordPress yayınlarınıza dipnot eklemek için daha kolay bir yol sağlar. Varsayılan olarak dipnotları daraltabilir ve bir kullanıcı tıkladığında genişleyebilir.

13. Greg’in Dişli Yorum Numaralandırması

Yorum numaraları

Greg’in Dişli Yorum Numaralandırma eklentisi, WordPress yorumlarınızın yanına rakamlar eklemenizi sağlar. Ayrıca dişli yorumları da işleyebilir.

Eklenti kendi stil sayfasıyla birlikte gelir. Eklentinin sayıları nasıl görüntüleyeceğini kontrol etmek için kendi özel stillerinizi de ekleyebilirsiniz.

Ayrıntılı talimatlar için WordPress yorum düzenine nasıl numara ekleneceği ile ilgili kılavuzumuza bakın.

14. Renkli metin widget’ı

Renkli metin widget'ları

Aynı eski sıkıcı metin widget’ından bıktınız mı? Renkli Metin Widget’ı renkli metin widget’ları eklemenizi sağlar. Bu, metin widget’ınızı popout yapmanıza olanak tanır.

Widget ayarlarından arka plan rengini, metni ve başlık renklerini seçebilirsiniz. Ayrıntılı talimatlar için WordPress’e renkli metin widget’larının nasıl ekleneceği ile ilgili kılavuzumuza göz atın.

15. Metin Fareyle Üzerine Gelme

Metin Üzerine Gelme

Metin Hover eklentisi, istediğiniz metne kolayca araç ipuçları eklemenizi sağlar. Basit bir format kullanarak eklenti ayarlarında kendi ifadeler, kısaltmalar ve başlıklar listenizi oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, açıklamalar için metin imlecini etkinleştirebilir ve hatta büyük / küçük harfe duyarlı hale getirebilirsiniz.

16. Sadece Yazmak

WordPress, WordPress 4.1’de tanıtılan dikkat dağıtan bir yazma modu ile birlikte gelir. Bu sürümden önce, WordPress ‘Sadece Yazma’ adlı gerçek bir tam ekran dikkat dağıtma ücretsiz yazma moduna sahipti.

Bu eklenti, geçerli WordPress dikkat dağıtma yazma modunu WordPress 4.1’den önce kullanılan tam ekran düzenleyicisiyle değiştirir. Ayrıca, tam ekran yazma modunda hangi düğmeleri ve seçenekleri korumak istediğinizi seçmenize olanak tanır.

Bu makalenin, tasarımınızı geliştirmek için en iyi WordPress tipografi eklentilerini bulmanıza yardımcı olmasını umuyoruz. WordPress’te eski yayınları tanıtmak için kanıtlanmış 8 yöntem listemizi de görmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map