Ako zakázať Gutenberg a udržať Classic Editor v WordPress

Chcete zakázať Gutenberg a ponechať klasický editor WordPress na svojich stránkach? Gutenberg je nadchádzajúci editor WordPress, ktorý nahradí klasický editor WordPress. Aj keď to vyzerá moderne, mnohí používatelia ho považujú za ťažké používať a radšej ponechajú klasického editora. V tomto článku vám ukážeme, ako ľahko vypnúť Gutenberg a udržať klasický editor vo WordPress.


Vypnite Gutenberg a ponechajte klasický editor vo WordPress

Čo je Gutenberg?

Gutenberg je nadchádzajúci editor WordPress s cieľom zmodernizovať zážitok z písania WordPress.

Gutenbergov náhľad

Pokúša sa pracovať ako doplnok nástroja na tvorbu stránok a umožňuje vám presúvať položky do príspevku alebo stránky. Cieľom je ponúknuť väčšiu flexibilitu a umožniť používateľom WordPress vytvárať jedinečné rozloženia pre svoj obsah s bohatým multimediálnym obsahom.

Od verzie WordPress 4.9.8 hlavný tím programu WordPress pridal výzvu na vyskúšanie Gutenberga na ovládacom paneli WordPress. Účelom tohto popisu je získať spätnú väzbu od miliónov používateľov WordPress a pripraviť Gutenberg na prvé vydanie.

Gutenbergova popiska

Gutenberg sa stane predvoleným editorom WordPress s vydaním WordPress 5.0, ktoré by malo prísť koncom tohto roka (2018).

Prečo zakážte editor Gutenberg v programe WordPress?

Mnoho používateľov má pocit, že Gutenberg v súčasnom stave nie je pripravený na živé stránky. Toto je zrejmé z 2,3 z 5 Priemerné hodnotenie na doplnku Gutenberg. V čase písania tohto článku existuje 676 jednohviezdičkových hodnotení oproti 288 päťhviezdičkovým hodnoteniam.

Napriek negatívnym hodnoteniam, hlavný tím WordPress napreduje a robí z Gutenberga predvoleného editora v WordPress 5.0.

To veľmi znepokojuje veľa používateľov. Chcú mať možnosť zakázať Gutenberga a ponechať klasického editora.

Našťastie je tu doplnok od jadra tímu WordPress, ktorý vám to umožní urobiť.

Pozrime sa, ako ľahko deaktivovať Gutenberg a používať klasický editor WordPress.

Metóda 1. Vypnite Gutenberg pomocou doplnku Classic Editor

Pre túto metódu použijeme doplnok Classic Editor, ktorý je vyvinutý a udržiavaný hlavnými prispievateľmi WordPress.

Najprv musíte nainštalovať a aktivovať doplnok Classic Editor. Ďalšie informácie nájdete v našej podrobnej príručke o tom, ako nainštalovať doplnok WordPress.

Doplnok nefunguje a po aktivácii deaktivuje editor Gutenbergov.

Tento doplnok vám tiež dáva možnosť ponechať Gutenberg aj klasický editor súčasne. Môžete to nakonfigurovať v nastaveniach doplnku.

Jednoducho choďte na Nastavenia »Písanie vo vašej administratívnej oblasti WordPress. Táto možnosť sa zobrazí v časti „Nastavenia klasického editora“.

Klasické nastavenie editora

Nezabudnite kliknúť na tlačidlo Uložiť zmeny a nastavenia sa uložia.

Teraz budete môcť vidieť nový odkaz pod príspevky menu na vytvorenie nových príspevkov pomocou klasického editora.

Prepnite na klasický editor

Staršie články budete môcť upravovať aj pomocou klasického editora. Jednoducho choďte na Príspevky »Všetky príspevky a pod príspevkami sa zobrazí odkaz Upraviť (klasický).

Upraviť klasiku

Metóda 2. Použite klasický editor so zakázaným doplnkom Gutenberg

Ak chcete zakázať Gutenberg pre určité užívateľské role a typy príspevkov, táto metóda vám to pomôže.

Najprv musíte nainštalovať a aktivovať doplnok Disable Gutenberg. Ďalšie informácie nájdete v našej podrobnej príručke o tom, ako nainštalovať doplnok WordPress.

Po aktivácii musíte navštíviť Nastavenia »Zakázať Gutenberg na konfiguráciu nastavení doplnku.

Zakázať nastavenia Gutenberga

Doplnok v predvolenom nastavení zakáže Gutenberg všade pre všetkých používateľov na vašom webe. Ak ho však chcete obmedziť na určité role používateľov a typy príspevkov, musíte zrušiť začiarknutie možnosti Úplné zakázanie..

Zrušením začiarknutia sa zobrazí viac možností, ako selektívne zakázať Gutenberg pre určité užívateľské role, typy príspevkov, šablóny motívov alebo jednotlivé príspevky..

Selektívne zakážte Gutenberg

Táto možnosť je užitočná, ak používate doplnok WordPress, ktorý nie je kompatibilný s Gutenbergom, ale chcete používať Gutenberg pre ďalšie oblasti na vašom webe.

WordPress je najobľúbenejší tvorca webových stránok na svete, ktorý napája viac ako 31% všetkých webových stránok na internete.

Má tisíce doplnkov a tém a ovláda všetky druhy webových stránok od obchodov s elektronickým obchodom až po členské komunity.

Mnohé z týchto nástrojov tretích strán sa do značnej miery spoliehajú na klasický editor WordPress. Hlavný tím sa snaží poskytnúť vývojárom dostatok času na to, aby boli ich doplnky a témy kompatibilné s Gutenbergom. Je však možné, že mnohé z nich nebudú úplne kompatibilné s editorom Gutenbergovcov.

Ak je to váš prípad, tieto nastavenia môžu byť pre vás veľmi užitočné.

Nezabudnite kliknúť na tlačidlo Uložiť zmeny a nastavenia sa uložia.

Dúfame, že vám tento článok pomohol deaktivovať Gutenberga a udržať klasický editor v programe WordPress. Môžete si tiež pozrieť zoznam najžiadanejších tipov, trikov a hackov pre WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me