Ultimate WordPress İnceleme – Web Siteniz İçin En İyi Seçim mi?

WordPress’in en popüler web sitesi oluşturucu platformu olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak WordPress’in sizin için doğru seçim olup olmadığını bilmiyor olabilirsiniz. Wix, Weebly veya Squarespace’in aksine, WordPress aslında% 100 ücretsizdir. Bu nedenle, “WordPress incelemesi” için arama yaptıysanız, blog yazarları genellikle bir başvuru komisyonu kazandıkları ürünler için inceleme yazma eğiliminde oldukları için pek yararlı bir şey bulamazsınız. Doğru iş kararını vermenize yardımcı olmak için, WordPress kullanmanın artıları ve eksileri ile mükemmel WordPress yazılım incelemesi oluşturduk, böylece WordPress’in web siteniz için doğru seçim olup olmadığına karar verebilirsiniz..


Nihai WordPress incelemesi - Web siteniz için doğru seçim mi?

WordPress incelememiz son derece ayrıntılı olduğundan, bir bölüm ekledik, böylece farklı bölümler arasında geçiş yapabilirsiniz.

  1. WordPress nedir?

  WordPress dünyanın en popüler site oluşturucusudur. İnternetteki tüm web sitelerinin% 33’ünden fazlasına, yani tüm dünyadaki milyonlarca web sitesine güç veriyor.

  WordPress.org içerik yönetim sistemini (CMS) WordPress.com blog barındırma hizmetiyle karıştırmamanız önemlidir.

  WordPress incelememiz, herkesin sevdiği ve kullandığı popüler kendi kendine barındırılan WordPress yazılımı içindir (WordPress.com barındırma hizmeti için değil). WordPress.org’u öneririz, çünkü kutudan çıkan tüm WordPress özelliklerine tam erişim sağlar. Daha fazla ayrıntı için WordPress.com ile WordPress.org karşılaştırması.

  Şu andan itibaren, WordPress dediğimizde, ücretsiz WordPress.org yazılımı hakkında konuşuyoruz.

  WordPress 2003 yılında basit bir blog platformu olarak başladı. O zamandan beri bir içerik yönetim sistemi ve bir uygulama geliştirme çerçevesi haline geldi. Basit bir deyişle, WordPress’i kullanarak her türlü web sitesini kolayca oluşturabilirsiniz. WordPress’in yıllar içinde nasıl değiştiğini görmek için lütfen WordPress kullanıcı arayüzünün evrimi ile ilgili makalemize bakın.

  WordPress, herkes için ücretsiz olduğu ve herkesin indirip yükleyebileceği açık kaynaklı bir yazılımdır. Şimdi düşünüyor olabilirsiniz, WordPress neden ücretsiz? Amaç ne?

  Özgürlük içinde olduğu gibi ücretsizdir. Herhangi bir amaç için kullanabilirsiniz ve kimse sansür veya hizmet ihlali şartları nedeniyle web sitenizi askıya alamaz. WordPress’i herhangi bir kısıtlama olmadan ihtiyaçlarınıza göre özelleştirme özgürlüğüne de sahipsiniz.

  Ancak tüm web siteleri gibi, bir alan adı ve web barındırma kaydetmeniz gerekir.

  İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, ek maliyetleri olacak premium WordPress temaları veya uzantıları satın almanız gerekebilir. Tam bir maliyet dökümü için WordPress sitesi oluşturmanın gerçek maliyeti hakkındaki makalemize bakın.

  Bununla birlikte, şimdi WordPress ile neler yapabileceğinize ve aslında nasıl çalıştığına bakalım.

  2. WordPress ile Ne Tür Web Siteleri Yapabilirsiniz?

  WordPress, bir web sitesi oluşturmak için popüler bir seçim olmasının ana nedeni olan son derece esnektir. WordPress’i akla gelebilecek hemen her tür web sitesi oluşturmak için kullanabilirsiniz!

  Bir blog başlatmak, küçük işletme web sitesi oluşturmak, çevrimiçi mağaza oluşturmak, üyelik sitesi oluşturmak, çevrimiçi kurslar satmak, pazar yeri işletmek ve daha fazlasını yapmak için kullanabilirsiniz..

  Ne tür bir web sitesi oluşturmak istediğinize bakılmaksızın, muhtemelen bunun için mevcut bir WordPress eklentisi (uzantısı) vardır. Bir eklenti bulamazsanız, sizin için yapmak için binlerce geliştiriciden kolayca kiralayabilirsiniz.

  İşte insanların WordPress ile yaptıkları en popüler web sitesi türlerinin listesi.

  3. WordPress Gerçekten Nasıl Çalışır??

  Diğer web sitesi oluşturucularının aksine, WordPress tasarım, içerik ve işlevselliği birbirinden ayrı tutar. Bu, veri taşınabilirliğine olanak tanır.

  WordPress içeriği, tasarımı ve işlevselliği ayrı tutar

  Başka bir deyişle, kullandığınız tasarıma bakmaksızın içerik ekleyebilir, içeriğinizi değiştirmeden tasarımı değiştirebilir ve diğer alanları etkilemeden yeni özellikler ekleyebilirsiniz.

  Hadi daha derine inelim.

  1. WordPress’e İçerik Ekleme

  WordPress, içeriği bir veritabanında ve görüntüler gibi medya dosyalarını ayrı bir klasörde depolar. Temelde yayın düzenleyiciyi kullanarak web sitenize içerik ekleyeceksiniz.

  WordPress yazı editörü

  Post editörü bazı temel biçimlendirme özellikleri ile basit bir WYSIWYG editörüdür. İki şekilde gelir.

  İlk olarak, WYSIWYG stil düzenleyicisi olan Görsel düzenleyiciniz var ve sonra içeriğinize HTML yazarak biçimlendirme ekleyebileceğiniz düz bir metin düzenleyicisi olan Metin düzenleyiciniz var..

  Varsayılan olarak, WordPress içerik düzenleyicide, içerik tasarımınızı yazarken özelleştirmek için herhangi bir süslü sürükle ve bırak özelliği yoktur. Ancak, ihtiyaç duyduğunuzda popüler WordPress sürükle ve bırak sayfa oluşturucularından birini kullanabilirsiniz.

  2. WordPress’te Tasarım ve Görünümü Yönetme

  WordPress, bir web sitesinin görünümünü yönetmek için güçlü bir şablonlama motoru kullanır. Bu şablonlama motoru, geliştiricilerin “Temalar” adı verilen bir dizi şablon oluşturmalarına olanak tanır. Piyasada binlerce hazır WordPress teması var.

  WordPress temaları

  Her WordPress teması, tipik bir WordPress web sitesinin farklı bölümlerini görüntülemek için bir stil sayfası ve temel şablon dosyalarıyla birlikte gelir.

  Hangi temayı kullandığınıza bağlı olarak, web sitenizin görünümünü özelleştirmek için kullanabileceğiniz kendi ayarlarıyla birlikte gelir. Bazı temalarda diğerlerinden daha fazla tema özelleştirme seçeneği olabilir.

  Özelleştirici

  Bir web sitesi oluşturmak için kullanabileceğiniz binlerce ücretsiz ve ücretli WordPress teması vardır. Bu temalar kendi renklerinizi, düzen kombinasyonlarınızı ve logolarınızı kullanmanızı sağlar.

  Ayrıca sıfırdan özel bir WordPress teması oluşturmak için birini kiralayabilirsiniz, ancak ücretsiz veya premium bir WordPress teması kullanmaktan çok daha pahalıya mal olur.

  Alternatif olarak, bir geliştirici tutmadan özel bir tema oluşturmak için BeaverBuilder veya Divi gibi bir sürükle ve bırak sayfa oluşturucu kullanabilirsiniz..

  3. WordPress’i Eklentilerle Genişletme

  Popülerliği nedeniyle, WordPress kendi eklentilerini yazmak için platform geliştiricileri haline geldi. Bu eklentilere Eklentiler denir.

  Eklentiler WordPress siteniz için uygulamalar gibidir. Tıpkı cep telefonunuzdaki uygulamalar gibi, web sitenize yeni özellikler eklemek için WordPress eklentilerini yükleyebilirsiniz.

  WordPress eklentileri dizini

  Bu makaleyi yazarken, yalnızca WordPress.org eklentileri dizininde 55.000’den fazla eklenti bulunmaktadır. Bu, web siteniz için bir özellik düşünebiliyorsanız, bunun için zaten bir eklenti olması için çok iyi bir şans var demektir..

  Bazı WordPress eklentileri basittir ve yalnızca belirli bir özellik ekler. Diğer eklentiler çok sayıda özellik ve işlev ekler.

  WooCommerce eklentileri ve temalarının kendi ekosistemine sahip olan en popüler e-ticaret çözümü WooCommerce gibi WordPress eklentileri bile var. Bu tür eklentiler, WordPress platformunun üzerine inşa edilmiş bir platform gibidir..

  Daha fazla bilgi edinmek için WordPress eklentileri ve nasıl çalıştıkları ile ilgili makalemize bakın.

  Her web sitesi için önerdiğimiz en iyi WordPress eklentilerinden bazıları şunlardır:

  • WPForms Lite – WordPress sitenize iletişim formları ekleyin
  • OptinMonster – web sitenizden daha fazla e-posta abonesi ve satış almanın en iyi yolu.
  • MonsterInsights (Ücretsiz) – Google Analytics’i kullanarak ziyaretçi istatistiklerini izlemenize yardımcı olur
  • WP Süper Önbellek – Önbellek ekleyerek web sitenizin hızını artırır
  • Yoast SEO – WordPress SEO’nuzu geliştirin ve Google’dan daha fazla trafik alın
  • UpdraftPlus – Ücretsiz WordPress yedekleme eklentisi

  Eklentiler genellikle akıllı işletme sahiplerinin Wix ve Weebly gibi site oluşturucular üzerinden WordPress’i seçmelerinin en önemli nedeni olarak belirtilir.

  4. WordPress’in Artıları ve Eksileri Nelerdir?

  Tıpkı dünyadaki her şey gibi, WordPress’in de web sitenizi yapmadan önce dikkate almak isteyebileceğiniz kendi avantajları ve dezavantajları vardır..

  WordPress Kullanmanın Artıları

  Web sitenizi oluşturmak için WordPress kullanmanın avantajları tamamen yeni bir makaleyi hak ediyor (WordPress’i neden kullanmanız gerektiğini görün). Web siteniz için WordPress kullanmanın avantajlarının bir özeti.

  • WordPress ücretsizdir ve web siteniz üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Tüm web sitesi dosyalarınıza ve verilerinize sahip olursunuz. Bir web barındırma şirketine bağlı değilsiniz ve web sitenizi istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.
  • Web sitenizi genişletmek için geniş bir uzantı, eklenti ve eklenti koleksiyonuna erişmenizi sağlar. Profesyonel uygulamalara bu muazzam erişim, istediğiniz her şeyi yapmanızı sağlar.
  • Web sitenizden siz sorumlusunuz, böylece basit tutabilir ve web siteniz büyüdükçe yeni özellikler ekleyebilirsiniz. Web sitenizi süper hızlı hale getirebilir ve yeni kullanıcılar getirmek için tüm temiz SEO en iyi uygulamalarını kullanabilirsiniz.
  • Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce web sitesi tasarımı ve şablonu ile özelleştirmek çok kolay. Her biri, gerçekten benzersiz web siteleri oluşturmanıza izin veren farklı özelleştirme seçenekleriyle birlikte gelir. Basitçe söylemek gerekirse, web sitesi oluşturmayı kolaylaştırır.
  • Popülerliği nedeniyle, neredeyse tüm popüler üçüncü taraf araçların WordPress için zaten entegrasyonları var. Böylece e-posta pazarlama yazılımınız, olası satış oluşturma aracı, SEO araçları, CRM yazılımı ve ödeme ağ geçitleri WordPress ile çalışacaktır.

  WordPress Kullanmanın Eksileri

  WordPress mükemmel değil. Platformunuzu seçerken aklınızda bulundurmak isteyebileceğiniz bazı dezavantajları vardır.

  • Web sitenizden siz sorumlusunuz. Bu, güvenlikten, yedeklemeler yapmaktan ve güncellemeleri kurmaktan da sorumlu olduğunuz anlamına gelir. Tüm bu görevleri otomatikleştirebilirsiniz, ancak bu yönetilen WordPress barındırma şirketlerinden birini kullanmadığınız sürece yine de ilgilenmenizi gerektirirler.
  • WordPress, yerleşik bir sürükle ve bırak web sitesi oluşturucusuyla birlikte gelmez. Yeni başlayanların çoğuna alışması ve temel bilgileri öğrenmesi biraz zaman alır. Ancak WordPress için popüler sürükle ve bırak sayfa oluşturucu eklentilerinden birini kullanabilirsiniz.
  • WordPress’i kullanmak için kodlamayı öğrenmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, bazı temel HTML ve CSS bilgisi işleri daha kolay hale getirecektir. Yeni başlayanların çoğu, WordPress’i kullanırken bu temel becerileri edinir.

  5. WordPress’i Kimler Kullanmalıdır? WordPress Sizin İçin Uygun mu?

  WordPress’in güzel kısmı, ihtiyaçlarınıza uyarlanmasıdır. İstediğiniz kadar kolay ve basit veya olması gerektiği kadar karmaşık ve sofistike olabilir.

  Tamamen sorumlu olduğunuz ve tamamen sahip olduğunuz için, işleri basitleştirebilir, maliyeti kontrol edebilir ve web sitenizi verimli bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

  Yıllar boyunca, binlerce yeni başlayanın WordPress’i öğrenmesine yardımcı olduk ve hızlı bir şekilde orta ve hatta ileri seviyeye mezun olduklarını gördük.

  WordPress’in sizin için uygun olup olmadığını görmek için basit bir kontrol listesi:

  • Çok para harcamadan profesyonel bir işletme web sitesi yapmak istiyorsunuz
  • Temel bilgileri öğrenmek için basit eğiticileri kolayca takip edebilirsiniz.
  • İşletmenizi İnternet’te tam bir özgürlükle büyütmek istiyorsunuz
  • Bir blog, portföy veya kişisel bir web sitesi yapmak ve çevrimiçi para kazanmak için kullanmak istiyorsunuz

  Yukarıdaki ifadelerden herhangi birini kabul ediyorsanız, WordPress bir web sitesi oluşturmak için mükemmel bir platformdur.

  WordPress’i Kimler Kullanmamalıdır?

  WordPress’in bir web sitesi yapmak isteyen herkes için en iyi platform olduğuna içtenlikle inansak da, bazı kullanıcıların gerçekten WordPress’e ihtiyaç duymayabileceğini ve başka bir çözümle iyi olacağını anlıyoruz.

  WordPress’e ihtiyacınız olup olmadığını görmek için basit bir kontrol listesi:

  • Sadece bir blog çalıştırmak istiyorsunuz ve para kazanmak ya da üçüncü taraf hizmetleri kullanmak gibi bir planınız yok.
  • Hiçbir zaman kod yazmak, yedekleme yapmak veya güncellemeler hakkında endişelenmek zorunda olmadığınız sürece sınırlı özelliklere sahip olursunuz.
  • Sadece küçük bir web sitesi istiyorsunuz ve işletmenizi İnternet’te büyütmekten veya daha fazla satış yapmak için web sitesini kullanmaktan endişe duymuyorsunuz.

  Bu ifadelerden herhangi birini kabul ediyorsanız başka bir platform kullanabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun bir platform bulmak için en iyi blog platformları ve web sitesi oluşturucular listemize bakın.

  Ayrıca WordPress ve diğer popüler platformlar arasında hızlı bir karşılaştırma kılavuzumuz var:

  • WordPress ve Wix Karşılaştırması
  • WordPress ve Kareler
  • WordPress ve Weebly
  • WordPress ve Blogger Karşılaştırması
  • WordPress.org ve WordPress.com karşılaştırması
  • WooCommerce (WordPress) ve Shopify

  6. WordPress’e Nasıl Başlanır – Doğru Yol

  Kendi kendine barındırılan bir WordPress.org web sitesini başlatmak için bir alan adı kaydetmeniz ve web sitesi barındırma satın almanız gerekir..

  Bluehost kullanmanızı öneririz. Okuyucularımıza WordPress hostinginde ÜCRETSİZ alan adı + ücretsiz SSL +% 60 indirim sunuyorlar. Bu, web sitenizi ayda 2,75 ABD dolarına kadar düşük bir fiyata başlatabileceğiniz anlamına gelir.

  Bu Özel Bluehost teklifini talep etmek için buraya tıklayın →

  Bluehost dünyanın en büyük hosting şirketlerinden biridir ve resmi olarak önerilen bir WordPress hosting sağlayıcısıdır.

  Hosting satın aldıktan sonra, adım adım talimatlar için bir web sitesi oluşturma hakkındaki kılavuzumuza gidin.

  7. WordPress Becerilerinde Uzmanlaşma

  WordPress’in kullanımı kolay olsa da, bir soru sormak veya her seferinde yardıma ihtiyacınız olabilir. İyi haber şu ki, size yardımcı olacak birçok ücretsiz kaynak var..

  WPBeginner, yeni başlayanlar için en büyük ücretsiz WordPress kaynak sitesidir. WordPress’i öğrenmek için kullanabileceğiniz kaynaklarımız (hepsi tamamen ücretsiz).

  • WPBeginner Blogu – Burası düzenli olarak yeni WordPress eğiticileri ve nasıl yapılır kılavuzları yayınladığımız yerdir..
  • WPBeginner Videoları – Bu adım adım videolar, WordPress HIZLI öğrenmenize yardımcı olacaktır.
  • – Daha fazla videoya mı ihtiyacınız var? 100.000’den fazla abone ve 10 Milyondan fazla görüntüleme ile YouTube kanalımıza abone olun.
  • WPBeginner Sözlük – WordPress lingo ile tanışın ve WordPress becerilerinizi geliştirin.
  • – WPBeginner’da kullandığımız eklentilere, araçlara ve hizmetlere göz atın.
  • WPBeginner İndirimleri – WPBeginner kullanıcıları için WordPress ürün ve hizmetlerinde özel indirimler.

  WordPress’e özel bir sorunuz varsa, iletişim formumuzu kullanarak da bize ulaşabilirsiniz..

  Bu WordPress incelemesinin, WordPress kullanmanın artılarını ve eksilerini anlamanıza yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca yeni web sitenize daha fazla trafik çekmek için bu işlem yapılabilir ipuçlarını görmek isteyebilirsiniz.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map