Wix vs WordPress – Hangisi Daha İyi? (Lehte ve aleyhte olanlar)

Web sitenizi oluşturmak için Wix vs WordPress arasında karar vermeye mi çalışıyorsunuz? WordPress dünyanın en popüler web sitesi oluşturucusu olsa da, tek seçenek değil.


Wix için TV reklamlarını gördükten sonra, bazı kullanıcılarımız hangisinin daha iyi bir seçim olduğunu bulmak için Wix ve WordPress’in ayrıntılı bir karşılaştırmasını yapmamızı istedi..

Bu yazıda Wix ile WordPress’i karşılaştıracağız ve artıları ve eksileri vurgulayacağız. Umudumuz, bu Wix incelemesi ve karşılaştırması ile hangi platformun ihtiyaçlarınıza uygun olduğuna karar verebileceksiniz..

Wix vs WordPress - Hangisi daha iyi bir platform

Not: Bu makalede Wix ile Self Hosted WordPress.org karşılaştırılmıştır. DEĞİL WordPress.com. Kendinden barındırılan WordPress.org ile WordPress.com siteleri arasındaki farkı görün.

Bu karşılaştırmayı 7 kategoriye ayırdık:

  Wix ve WordPress’in bu kategorilerin her birinde nasıl biriktiğini görelim.

  1. Fiyatlandırma ve Maliyetler

  Bir web sitesi oluşturma maliyeti, site oluşturucu platformunuzu seçerken önemli bir faktördür. Sitenizi geliştirme ve bakımının toplam maliyeti tamamen ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır. Amacımız bütçeniz dahilinde ihtiyacınız olan her şeyi yapabileceğinizden emin olmaktır.

  Wix ve WordPress’in fiyatlandırmasını karşılaştıralım, hangisinin size para için daha fazla patlama sağladığını bulmak için.

  Wix:

  Wix, ücretsiz olarak temel bir web sitesi oluşturucu sunar. Ancak, bunun iki büyük dezavantajı var. İlk olarak, web sitenizin üstüne ve altına Wix markalı reklamlar ekler. İkinci olarak, siteniz için özel bir alan adı kullanamazsınız. Bu nedenle web sitenizin adresi: kullaniciadi.wix.com/sitename

  Bunun dışında, temel plan Google Analytics, Favicons, e-Ticaret vb. Gibi gerekli eklentileri sunmaz. Reklamları kaldırmak ve uygulama pazarlarından ek özellikler almak için, bunların premium planlarından birine geçmeniz gerekir. teklif.

  Her Wix premium planının farklı depolama ve bant genişliği sınırlamaları vardır. Aylık ödeme yapabilir veya yıllık bir plan seçebilirsiniz.

  Wix premium planları

  Wix’teki en iyi değer planları Sınırsız plan (12,50 $ / ay) ve bir e-Ticaret mağazası istiyorsanız, e-Ticaret planına (16,50 $ / ay) ihtiyacınız var..

  Bu maliyet, daha sonra web sitenizde kullanmak için Wix uygulama pazarından satın almayı seçtiğiniz hiçbir uygulamayı içermez.

  WordPress:

  WordPress yazılımı açık kaynak kodludur ve herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir.

  WordPress’in neden ücretsiz olduğu ve yakalamanın ne olduğu hakkında sık sık sorulur?

  Eh, en büyük yakalamak kendi etki alanı adı ve web yüklemek için hosting olmasıdır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç WordPress barındırma sağlayıcısı vardır. En iyi WordPress barındırma şirketini nasıl seçeceğiniz hakkındaki kılavuzumuza bakın.

  Bütçenize bağlı olarak, Bluehost gibi aylık 2.75 dolara mal olacak ve ücretsiz bir özel alan adı içeren bir WordPress barındırma sağlayıcısı ile temel bir planla başlayabilirsiniz..

  Bütçeniz izin veriyorsa, aylık 29 ABD dolarına mal olan WP Engine gibi yönetilen bir WordPress barındırma sağlayıcısı kullanabilirsiniz.

  Premium WordPress temaları veya eklentileri kullanmaya karar verirseniz WordPress sitesinin maliyeti artacaktır (WordPress’teki uygulamalara benzer).

  Ancak, maliyetleri azaltmak için kullanabileceğiniz binlerce ücretsiz WordPress teması ve eklentisi vardır. Barındırma planınızı yükseltmeden bir eklenti kullanarak WordPress sitenize herhangi bir özellik ekleyebilirsiniz..

  Daha fazla bilgi için bir WordPress sitesi oluşturmanın maliyeti nedir hakkındaki kılavuzumuza bakın.

  Sonuç:

  WordPress, çeşitli web hosting şirketlerinden esnek planlarla Wix’i yener. Maliyet, ne kadar kaynak kullandığınıza bağlıdır ve WordPress sitenizi istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz..

  2. Kullanım Kolaylığı

  Yeni başlayanların çoğu, bir web sitesi tasarımcısı kiralamak istemedikleri için Wix veya WordPress’i seçer. Hem Wix hem de WordPress, kodlamayı öğrenmeden web siteleri oluşturmanıza izin verir.

  Wix:

  Wix, kendi web sitenizi oluşturmak için güçlü ve kullanımı kolay araçlarla birlikte gelir. Sitenizdeki herhangi bir öğeyi seçebileceğiniz ve WYSIWYG arayüzünde düzenlemeye başlayabileceğiniz basit bir sürükle ve bırak arayüzü sunar.

  Wix Editör

  Sitenizdeki herhangi bir yere öğeleri sürükleyip bırakabilir, sayfalarınızdaki şeyleri yeniden düzenleyebilir, içerik yazabilir ve kullanıcı dostu bir ortama medya ekleyebilirsiniz. Birçok yeni başlayan, bu özelliği kodla uğraşmaktan kurtardığı için bir nimet bulacaktır..

  WordPress:

  WordPress, içeriğinizi yazmak için görsel bir düzenleyici ve WYSIWYG ortamında tema özelliklerinizi düzenlemenizi sağlayan bir tema özelleştirici ile birlikte gelir. Ancak, WordPress varsayılan olarak yerleşik bir sürükle ve bırak sayfa oluşturucu ile birlikte gelmez.

  WordPress yazı editörü

  Görünümün tam kontrolünü elde etmek için, kullanıcıların gezinme menüleri, özelleştirici, görsel yazı editörü vb.Gibi farklı bölümleri tanıması gerekecektir. Bu, WordPress’in yeni başlayanlar için küçük bir öğrenme eğrisi gerektirdiği anlamına gelir..

  Öte yandan, özelleştirmeyi gerçekten kolaylaştıran binlerce tema var.

  Sonuç:

  Wix burada kazanıyor. Kullanıcıların, web sitelerini oluşturmaya başlamadan önce platformu öğrenmek veya herhangi bir eklenti yüklemek için fazla zaman harcamalarına gerek yoktur. Öte yandan, WordPress temellerini anlamaları ve sitelerini oluşturmak için eklentiler yüklemeleri gerekebilir.

  Bununla birlikte, BeaverBuilder veya Divi gibi Wix oluşturucudan çok daha güçlü özellikler sunan güçlü WordPress sayfa oluşturucu eklentilerini kullanabilirsiniz.

  Bu nedenle akıllı işletme sahipleri WordPress kullanıyorlar çünkü onlara daha fazla esneklik sunuyor.

  3. Tasarım ve Düzen

  Sitenizin tasarımı ve düzeni, başarınızda önemli bir rol oynar. Her site sahibinin sadece iyi görünmekle kalmayıp aynı zamanda kullanıcı dostu bir tasarıma ihtiyacı vardır ve markalarını öne çıkarır.

  Wix:

  Wix, seçebileceğiniz 500’den fazla önceden hazırlanmış şablonla birlikte gelir. Tüm Wix tasarımları tamamen uyumludur ve HTML5 ile yazılmıştır. Yerleşik araçları kullanarak site tasarımınızı daha da özelleştirebilir, düzeni değiştirebilir ve öğeleri uygun gördüğünüz şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz.

  Wix Şablonları

  Her türlü site için tasarımlar mevcuttur. Şablonlar iş, e-Ticaret, hobiler, sanat gibi kategorilere ayrılır & el sanatları, kişisel, vb.

  Büyük bir dezavantaj, bir şablon seçtikten sonra değiştiremezsiniz. Yalnızca yerleşik araçları kullanarak değiştirebilir ve istediğiniz kadar özelleştirebilirsiniz, ancak başka bir şablona geçemezsiniz.

  WordPress:

  WordPress için binlerce ücretsiz ve ücretli tema var. Ücretsiz temalar sınırlı destekle gelir, ancak aynı zamanda katı bir inceleme sürecinden geçer. Ücretli temalar genellikle daha fazla özellik sunar ve premium destek seçenekleriyle birlikte gelir.

  WordPress temaları

  WordPress temaları küçük kişisel sitelerden tam teşekküllü e-Ticaret sitelerine kadar uzanır. Çoğu tema, kendilerine ait yerleşik özelleştirme seçenekleriyle gelir. WordPress temalarınızı daha fazla stil veya özelleştirmek için birçok stil eklentisinden birini de kullanabilirsiniz.

  Kullanıcılar WordPess.org dizininden ücretsiz tema indirebilir. Ücretli temalar için Themify, CSSIgniter, StudioPress ve daha fazlası gibi birkaç WordPress tema mağazası vardır. En iyi ticari WordPress tema mağazaları listemize bakın.

  Ayrıca, bir geliştirici kiralayabilir veya şirketiniz için tamamen özel bir tema oluşturmayı öğrenebilirsiniz.

  Sonuç:

  WordPress, Wix’ten çok daha geniş bir tema ve tasarım düzenine sahiptir. WordPress kullanıcıları, temaları kolayca değiştirebilir veya herhangi bir kısıtlama olmaksızın istedikleri kadar özelleştirebilir.

  4. Eklentiler ve Uygulamalar

  Eklentiler ve Uygulamalar, daha fazla özellik eklemek için platformunuzla birlikte kullanabileceğiniz üçüncü taraf uzantılardır. Wix onlara uygulamalar diyor ve WordPress ekosisteminde bunlara eklenti deniyor.

  Her iki platformda bulunan uygulamaları ve eklentileri ve bunlarla neler yapabileceğinizi karşılaştıralım.

  Wix:

  Wix, sitenize ekleyebileceğiniz yaklaşık 200’den fazla uygulama ile birlikte gelir. Bu uygulamalar iletişim formları, galeri, yorumlar, sosyal medya düğmeleri, e-posta pazarlaması vb. Gibi çok çeşitli özellikler sunar..

  Wix App Marketplace

  Çoğu uygulama ücretsizdir veya lite sürümüne sahiptir. Diğer uygulamalar aylık ödeme gerektirir ve fiyatlara göre değişir. Sınırlı bir uygulama koleksiyonu olmasına rağmen, site sahipleri tarafından en çok istenen özellikleri kapsar.

  WordPress:

  Bu makaleyi yazarken, yalnızca WordPress.org eklenti dizininde 55.000’den fazla ücretsiz eklenti bulunmaktadır. Bahsetmiyorum bile, diğer pazarlarda bulunan premium eklentiler.

  WordPress eklentileri

  Söyleniyor: bir özelliği düşünebiliyorsanız, muhtemelen bir WordPress eklentisi var.

  Bir iletişim formu oluşturmak, Google Analytics’i yüklemek, bir üyelik web sitesi oluşturmak veya çevrimiçi kurslar satmak istiyorsanız, bunun için bir eklenti vardır.

  WordPress ile istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Hayallerinizdeki bir web sitesini oluşturmak için kullanabileceğiniz hem ücretsiz hem de ücretli birçok eklenti var.

  Sonuç:

  WordPress de bu alanda Wix’i kolayca yener. Wix’in uygulama kütüphanesi büyüyor olsa da, WordPress kullanıcıları için mevcut olan büyük seçenekle karşılaştırıldığında hala sınırlı.

  5. Wix vs WordPress – Bloglama için hangisi daha iyi?

  Birçok kullanıcı bloglamaya başlamak için daha kolay bir platform arıyor. Wix ve WordPress’in her ikisi de blog oluşturmak için kullanılabilir. Hangisinin daha iyi olduğuna bir göz atalım.

  Wix ile blog yazma

  Wix, web sitenize kolayca bir blog bölümü eklemenizi sağlar. Yaygın olarak kullanacağınız tüm temel bloglama özelliklerine sahiptir. Örneğin, kategoriler ve etiketler, fotoğraf ve videolar, arşivler vb..

  Wix blog editörü

  Ancak, WordPress gibi yerel bir yorum sistemi yoktur. Bunun yerine, Facebook yorumlarını kullanır ve bu yorumlar taşınabilir değildir.

  Ayrıca, özellikli resimler, yayınları geri yükleme, özel yayınlar oluşturma ve daha fazlası gibi çeşitli özelliklerden yoksundur..

  Blog gönderileri için yazma arayüzü Wix web sitesi oluşturucu ile aynı değildir. Bunun yerine, biçimlendirme seçenekleri açısından çok sınırlı olan düz bir metin düzenleyici kullanır.

  WordPress ile Blog Oluşturma

  WordPress bir blog platformu olarak başladı ve tam bir web sitesi oluşturucuya dönüştü. Bugün tüm web sitelerinin yaklaşık% 33’üne güç veriyor.

  Yerel bir yorum sistemi gibi ihtiyacınız olan tüm bloglama özelliklerine ve Wix’te bulunmayan diğer tüm gelişmiş özelliklere sahiptir..

  WordPress'te Blog Yazılarını Düzenleme

  Blog yazılarınız için güzel düzenler oluşturmanıza izin veren güçlü Gutenberg blok editörü ile birlikte gelir.

  En önemlisi, blogunuzu eklentileri kullanarak genişletebilir ve aklınıza gelebilecek herhangi bir özelliği ekleyebilirsiniz.

  Sonuç

  WordPress, Wix’i bir blog platformu olarak tamamen geride bırakıyor. Wix blogları çok basit ve birkaç önemli özelliğe sahip değil. Bir blog başlatmayı düşünüyorsanız, Wix WordPress’e bile yaklaşmıyor.

  6. Wix ve WordPress E-Ticaret Karşılaştırması

  İnternette satış yapmak, yeni başlayanların aradığı önemli bir özelliktir. WordPress ve Wix’in e-Ticaret’te nasıl karşılaştırıldığını görelim.

  Wix:

  Wix, ücretli planları ile e-Ticaret sunuyor. Bu, ücretsiz plana sahip kullanıcıların ücretli bir plana yükseltme yapmadan e-ticaret mağazalarını Wix’te çalıştıramayacakları anlamına gelir. WixStores ile yalnızca PayPal veya Authorize.net kullanarak ödeme kabul edebilirsiniz..

  Çevrimiçi satış yapmak için kullanabileceğiniz birkaç üçüncü taraf uygulaması var, ancak bu uygulamalar aylık ücretleriyle size daha fazla paraya mal olacak. Sınırlı ödeme ağ geçitleriniz ve işlevleriniz olduğunu söylememek.

  WordPress:

  WordPress, dünyadaki tüm e-ticaret web sitelerinin% 42’sinden fazlasına güç veren WooCommerce’yi kullanarak çevrimiçi mağazanızı oluşturmayı süper kolaylaştırıyor.

  WordPress için fiziksel veya dijital ürünler, hizmetler, etkinlikler, abonelikler ve daha fazlasını satmak için kullanabileceğiniz birçok başka e-ticaret eklentisi de vardır..

  WordPress için çoğu e-ticaret eklentisinin kendi özel temaları ve eklenti eklentileri bile vardır. Bazı mükemmel örnekler için en iyi WooCommerce tema listemize bakın.

  Sonuç:

  Uygun bir çevrimiçi mağaza oluşturmak ve büyümeye hazır olmak istiyorsanız, WordPress + WooCommerce, Wix’e kıyasla çok daha fazla esneklik, özgürlük ve seçenek sunar.

  7. Wix ve WordPress Veri Taşınabilirliği Seçenekleri

  Veri taşınabilirliği, içeriğinizi ihtiyacınız olduğunda uzaklaştırma özgürlüğü sağlar. İhtiyacınız olursa Wix ve WordPress’in içeriğinizi uzaklaştırmanıza nasıl yardımcı olduğuna bir göz atalım.

  Wix’te veri taşınabilirliği seçenekleri

  Wix, içeriğinizi başka bir platforma taşımak için çok sınırlı seçeneklerle birlikte gelir. Blog yazılarınızı yalnızca XML biçiminde dışa aktarabilirsiniz. Sayfalarınızı, resimlerinizi, videolarınızı ve diğer içeriklerinizi manuel olarak indirmeniz gerekir.

  Wix belgelerine göre, tüm içeriğiniz yalnızca Wix’in sunucularında barındırılmaktadır ve başka bir yere aktarılamaz.

  Bu, gerektiğinde içeriğinizi başka bir platforma taşımayı biraz zorlaştırır. Ancak yine de bir Wix sitesini aktarabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için Wix’ten WordPress’e nasıl geçileceğiyle ilgili makalemize bakın.

  WordPress’teki Veri Taşınabilirliği Seçenekleri

  WordPress, içeriğinizi dışa aktarmayı son derece kolaylaştırır. İçeriğinizi XML biçiminde indirmenize izin veren tek tıklamayla bir ihracatçı ile birlikte gelir.

  WordPress sitenizi dışa aktarma

  Kendi kendine barındırılan bir platform olduğundan, tam WordPress yedeklemeleri oluşturabilir, medya dosyalarınızı indirebilir ve hatta WordPress veritabanınızı manuel olarak dışa aktarabilirsiniz.

  Mevcut WordPress barındırma şirketinizden memnun değilseniz, WordPress sitenizi kolayca yeni bir ana bilgisayara taşıyabilirsiniz..

  Sonuç:

  WordPress, verilerinizi indirmek ve taşımak söz konusu olduğunda çok daha iyidir. Öte yandan Wix, içeriğinizi uzaklaştırmayı oldukça zorlaştırıyor.

  özet

  WordPress, her türlü web sitesi için bir web yayıncılık platformu olarak Wix’ten çok daha üstündür. Wix, kullanımı kolay bir web sitesi oluşturucu sunarken, uzun vadede WordPress ile çok daha fazlasını başarabilirsiniz..

  Adım adım talimatlar için WordPress’i kullanarak web sitesi oluşturma hakkındaki kılavuzumuza bakın.

  Bu makalenin Wix ile WordPress’i karşılaştırmanıza ve artılarını ve eksilerini öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca yeni WordPress sitenize trafik çekmekle ilgili işlem yapılabilir ipuçlarımızı görmek isteyebilirsiniz.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map