WordPress vs Joomla vs Drupal – Hangisi Daha İyi?

WordPress internetteki tüm web sitelerinin% 35’inden fazlasını güçlendirirken, piyasadaki tek açık kaynaklı içerik yönetim sistemi (CMS) değildir. Joomla ve Drupal gibi diğer popüler yazılım seçenekleri de var.


Üçünün de ortak ve çok önemli farklılıkları var. Her biri artıları ve eksileri ile benzersiz bir web sitesi oluşturucu.

Bu yazıda, hangisinin sizin için en iyi seçim olduğunu bulmak için WordPress vs Joomla vs Drupal karşılaştırılacaktır..

WordPress ve Joomla ve Drupal

Not: WordPress.com barındırma hizmetini değil, WordPress.org’u karşılaştırıyoruz. Lütfen WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkla ilgili kılavuzumuza bakın..

WordPress, Joomla ve Drupal’da Ortak Olanlar

Web’in en popüler CMS’lerinin üçünün de teknoloji, felsefe ve topluluk açısından çok ortak noktası var.

WordPress, Joomla ve Drupal, GNU GPL lisansı altında yayınlandı

 • WordPress, Joomla ve Drupal, GPL altında lisanslanan ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımlardır. Ücretsiz yazılım hakkında daha fazla bilgi edinmek için WordPress’in neden ücretsiz olduğu makalemize bakın..
 • Üçü de öncelikle PHP ile yazılmıştır..
 • Hepsi veritabanı yönetim sistemi olarak MySQL’i destekler. WordPress yalnızca MySQL’i desteklerken, Joomla ve Drupal diğer veritabanı yönetim sistemlerini destekler.
 • Üçü de sitelerin görsel görünümü için temalar ve şablonlar ve özellikleri genişletmek için eklentiler, modüller veya uzantılar kullanır.
 • Açık kaynaklı yazılım olarak, hepsi topluluk odaklı projelerdir.

Birçok benzerlik olsa da, birçok yönden farklıdırlar.

Örneğin, temel yazılıma nelerin dahil edileceği, modüllerin ve şablonların nasıl ele alınacağı, güvenlikle nasıl başa çıkılacağı vb. Konusunda farklı politikaları vardır..

Bu farklılıklar kullanıcılar ve web sitelerini nasıl oluşturdukları üzerinde büyük bir etki yaratır.

Bunu söyledikten sonra, WordPress, Joomla ve Drupal’ın birbirleriyle nasıl karşılaştırıldığına bakalım, böylece işletmeniz için en iyi web sitesi oluşturucu platformunu seçebilirsiniz.

Kullanım Kolaylığı ve Başlangıç ​​Dostu

Web sitelerini oluşturan çoğu kişi web geliştiricileri, tasarımcıları veya programcıları değildir. Bunlar sadece bir web sitesi oluşturmak isteyen ortalama kullanıcılardır. Kullanım kolaylığı, kullanıcıların çoğunluğu için en önemli faktördür.

WordPress

WordPress, beş dakikalık ünlü bir kurulumla birlikte gelir. Çoğu WordPress barındırma sağlayıcısı da WordPress’in tek tıkla yüklenmesini sağlar. Bu, yeni bir kullanıcının bir WordPress blogunu veya web sitesini birkaç saat içinde değil, dakikalar içinde başlatmasını oldukça kolaylaştırır.

WordPress kontrol paneli

WordPress’in yükleme sonrası kullanıcı deneyimi Joomla veya Drupal’dan çok daha iyi. Kullanıcı, yayınlar, sayfalar oluşturmak veya görünüm ve temaları özelleştirmeye başlamak için menülerle basit ve temiz bir kullanıcı arayüzü görür.

Joomla

Joomla kurulumu WordPress kadar hızlı görünmeyebilir, ancak çok benzer adımları vardır. Bunun dışında birçok paylaşılan barındırma sağlayıcısı Joomla için tek tıklamayla yükleme paketleri de sunuyor.

Yeni kurulumdan sonra Joomla kontrol paneli

Kurulumdan sonra, kullanıcı WordPress kadar düz olmayan bir kontrol paneline iner. Sitenizi tıklamak ve özelleştirmek için çok fazla menü var.

Joomla hayranları bunun sebebi Joomla’nın WordPress’ten çok daha güçlü olduğu söylenebilir, ancak bunun doğru olduğuna inanmıyoruz.

Drupal

Drupal’ın kurulumu hem Joomla hem de WordPress’e benzer. Paketi indirip yükleyin ve kurulum komut dosyasını çalıştırın.

Drupal admin

Drupal da dağıtımlar sunuyor. Bunlar, belirli web sitesi türleri oluşturmak için modüller ve yapılandırmalara sahip önceden paketlenmiş Drupal paketleridir.

Mutlak yeni başlayanlar için kurulum sonrası deneyim biraz karmaşıktır. Kullanıcılar, sitelerinde bir şeyleri nasıl değiştireceklerini bulmakta zorlanacaklardır. Drupal, içeriğin nasıl ekleneceğini çok açık hale getiriyor, ancak görünümü değiştirmek ve içerik olmayan öğeler eklemek çok açık değil.

Kazanan: WordPress

Temalar ve Eklentiler

Bu popüler CMS’lerin üçü de yazılımın özelliklerini ve görünümünü genişletmenin bir yolu olarak temalar ve eklentiler / modüller ile birlikte gelir.

Temalar, web sitenizin görünümünü ve kullanıcılarınıza nasıl göründüğünü kontrol eder. Eklentiler veya Modüller CMS’niz için uygulamalara benzer.

Bu üç büyük CMS yazılımının bu kategoride nasıl performans gösterdiğini görelim.

WordPress

WordPress, kullanıcıların temaları kullanarak sitelerinin görünümünü değiştirmelerine olanak tanır. WordPress önceden yüklenmiş birkaç varsayılan tema ile birlikte gelir.

İstediğiniz zaman, Görünüm sayfanızdan yeni ekle düğmesini tıklayabilir ve resmi WordPress.org tema dizininden ücretsiz WordPress temaları yükleyebilirsiniz.

Wordpress temaları

Ücretsiz temaların yanı sıra, StudioPress, Astra Tema, Zarif Temalar ve daha fazlası gibi üçüncü taraf tema mağazaları tarafından geliştirilen daha birçok premium WordPress teması bulacaksınız. Bunlar ücretli temalar ve premium destek seçenekleriyle geliyor.

WordPress’in gerçek gücü eklentilerde yatmaktadır. Resmi WordPress eklenti dizininde ücretsiz olarak 55.000’den fazla WordPress eklentisi bulunmaktadır. Eklenti geliştiricileri tarafından sağlanan ücretli destek ile gelen premium eklentileri de satın alabilirsiniz. Eklentilerin WordPress’i nasıl harika hale getirdiğini görmek için sahip olması gereken WordPress eklentileri listemize göz atın.

Joomla

WordPress gibi, Joomla da şablonlar ve uzantılarla birlikte gelir. Bir e-Ticaret mağazası oluşturmaktan e-postaları yönetmeye kadar her şeyi yapmak için harika uzantılar var.

Joomla uzantıları

Ancak, bu şablonların ve uzantıların miktarı WordPress kadar yüksek değildir. Bu, mükemmel şablonu ve mükemmel uzantıları bulmayı biraz zorlaştırabilir.

Varsayılan olarak, Joomla, kullanıcıların yönetim alanındaki uzantıları veya şablonları aramasına ve yüklemesine olanak tanıyan bir özelliğe sahip değildir. Uzantılar için “web’den yükle” özelliğini eklemenizi sağlayan bir uzantı var. Ancak şablonlar için, kullanıcıların yine de şablonları manuel olarak aramaları ve ardından URL’lerini ekleyerek yüklemeleri gerekir.

Drupal

Drupal, temaların ve modüllerin kullanılabilirliği ile aynı sorunu yaşıyor. Kullanıcıların sitelerini terk etmeleri, eklemek istedikleri modülü ve temayı aramaları ve ardından projenin zip dosyası URL’sini bulmaları gerekir. Son olarak, URL’yi Modüller veya Temalar sayfasına yükleyerek bunları yükleyebilirler.

Drupal Modülleri

Hemen hemen her şeyi yapacak modüller vardır ve düzenli olarak yenileri eklenir. Yine de, toplam modül miktarı WordPress ile karşılaştırıldığında eksik.

Kazanan: WordPress.

Destek Seçenekleri

Yardım ve destek seçeneklerinin mevcudiyeti yeni başlayanlar için çok önemlidir. Yeni bir yazılım denediğinizde kesinlikle bazı engeller olacaktır. Yardım alabildiğiniz sürece sorun değil.

WordPress

WordPress güçlü bir kullanıcı topluluğuna sahiptir. WordPress yardımını resmi destek forumları, dokümanlar, el kitapları, kodeks, Gevşek kanallar, Stack Exchange, WPBeginner Engage facebook grubu ve internetteki hemen hemen her forumda web tasarımı ve geliştirme hakkında bulabilirsiniz..

WordPress Destek Forumları

WPBeginner gibi yüzlerce öğretici, video öğretici ve başlangıç ​​seviyesi WordPress kullanıcılarına hitap eden makaleler içeren siteler var. Ücretsiz WordPress desteği istemenin ve almanın birçok yolu vardır.

Ücretsiz destek seçeneklerinin yanı sıra, WordPress için de ücretli destek almanın yolları var.

Codeable, UpWork, Fiverr, vb.Gibi çevrimiçi platformlar, size yardımcı olması için WordPress uzmanlarını işe alabileceğiniz yerlerden sadece birkaçıdır. WordPress’in büyük popülaritesi nedeniyle, WordPress geliştiricileri bulmak küçük işletmeler ve bireyler için kolay ve uygun fiyatlı.

Joomla

Joomla, tıpkı WordPress’in geniş ve çok yardımcı bir topluluğa sahip olduğu gibi. Yeni başlayanlar için değerli bir kaynak olan Joomla web sitesinde kapsamlı belgeler bulunmaktadır. Daha etkileşimli destek için kullanıcılar forumlara, posta listelerine, kullanıcı gruplarına vb. Katılabilir..

Joomla destek forumu

Topluluk desteğinin yanı sıra, yardımcı olabilecek üçüncü taraf kaynakları, ücretli eğitim ve geliştirme ajansları da vardır..

WordPress’in aksine, Joomla için uygun fiyatlı uzman yardımı bulmak oldukça zordur. Joomla geliştirme, sorun giderme veya yardım için bir geliştirici veya uzman işe almak WordPress’ten daha pahalı olabilir.

Drupal

Drupal’ın çok proaktif bir hayran ve kullanıcı topluluğu var. WordPress ve Joomla gibi Drupal için tüm topluluk destek seçeneklerini bulacaksınız. Kapsamlı belgeler, destek forumu, posta listeleri, kullanıcı grupları, irc sohbet odaları bulunmaktadır. Tavsiye ve ücretsiz yardım almak için tüm iyi yerler.

Drupal topluluk desteği

Drupal, kullanıcıları profesyonel Drupal hizmetleri sunan geliştiricilere ve şirketlere bağlamaya çalışır. Bunları Drupal Marketi’nde bulabilirsiniz..

Ancak Joomla’ya benzer Drupal geliştiricisi WordPress’e kıyasla çok pahalı.

Kazanan: WordPress

yerelleştirme & Çok Dilde Destek

Her gün oluşturulan web sitelerinin büyük bir yüzdesi İngilizce olmayan veya çok dilli sitelerdir. Birçok yeni başlayanın muhtemelen birden fazla dili işleyebilen veya farklı yerel ayarlar ve diller için desteği olan bir CMS araması çok daha olasıdır..

WordPress

WordPress, çok dilli bir site oluşturmak için iyi bir platform sunmak için mükemmel bir iş çıkarır. Kutudan çıkmış birden fazla dili desteklemez, ancak WordPress çok dilli bir site kolayca oluşturmanıza izin veren bazı mükemmel eklentiler vardır.

WordPress 57’den fazla dilde kullanılabilir. WordPress yönetici alanından sadece bir tıklamayla yeni diller kurulabilir.

WordPress'te Dil Seçin

En popüler temalar ve eklentiler birden fazla dilde mevcuttur. Tema ve eklenti geliştiricileri, paketlerini diğer dillere çevirmek için aktif olarak yardım arıyorlar.

Tüm bu çabalar WordPress’i İngilizce olmayan veya çok dilli bir web sitesi oluşturmak için harika bir platform haline getiriyor.

Joomla

Joomla, herhangi bir uzantı yüklemeden çok dilli bir web sitesini yönetme özelliğiyle birlikte gelir. Dil yöneticisine gidin, bir içerik dili ekleyin ve web sitenizde çok dilli içerik oluşturmaya başlayın.

Joomla'ya dil desteği ekleme

Çeviriler ayrıca yönetici arayüzü için birçok dilde mevcuttur ve yönetici alanından kolayca kurulabilir.

Drupal

Drupal, İngilizce olmayan veya çok dilli siteleri yönetmek için yerleşik desteğe sahiptir. Yerel ayar ve içerik çeviri modüllerini etkinleştirmeniz gerekir. Bundan sonra, Drupal’ın yapılandırma bölümünden site ve yönetici arayüzü dilleri ekleyebilirsiniz..

Drupal çok dilli destek

Kazanan: Tie – Üçü de çok dilli siteleri destekler ve birden çok dilde kullanılabilir.

Güvenlik

Web siteniz için bir CMS seçerken güvenlik çok önemli bir faktördür. İnternet’teki hemen hemen her web sitesi güvenlik tehditlerine karşı savunmasızdır.

WordPress

Dünyadaki en popüler CMS olan WordPress tabanlı web siteleri genellikle bilgisayar korsanları tarafından hedeflenir. Ancak, WordPress çok güvenli bir kod üzerine kurulmuştur ve güvenlik açığına çok hızlı yanıt verir.

WordPress ayrıca, yeni bir güvenlik yaması olduğunda WordPress web sitelerinin otomatik olarak güncellenmesini sağlayan bir otomatik güncelleme mekanizmasına sahiptir..

WordPress siteleri otomatik yedeklemeler, iki faktörlü kimlik doğrulama ve diğer WordPress güvenlik en iyi uygulamalarıyla daha da güvenli hale getirilebilir.

WordPress temaları ve eklentileri için güncellemeleri gösteren yerleşik bir mekanizma da vardır. Bu, temaların ve eklenti geliştiricilerinin herhangi bir güvenlik açığına hızla yanıt vermesini sağlar.

Joomla

Joomla, güvenlik söz konusu olduğunda WordPress’e çok benzer. Herhangi bir güvenlik açığına aktif olarak yanıt verirler ve düzeltmek için çok hızlıdırlar. Ancak, bir web sitesinin bakımı ve güncellemelerin yüklenmesi hala kullanıcıya bağlıdır.

Joomla sitenizi yedeklemek için kullanılabilecek uzantılar var. WordPress ile aynı en iyi uygulamaları izleyerek Joomla sitenizin güvenliğini de artırabilirsiniz.

Drupal

Drupal güvenliğe çok ciddi bir yaklaşım getiriyor. Güvenlik açıklarını, keşfedildiklerinde ve yama yaptıkları sırada kendi sitelerinde yayınlarlar. Drupal’ın daha güvenli olduğu algısı var çünkü Drupal sitelerinin sık sık saldırıya uğradığını duymuyorsunuz, ancak bunun nedeni popüler Joomla veya WordPress olmadığı için olabilir.

Kazanan: Beraberlik – Her üçü de uygun güvenlik standartlarına uyar.

Sonuç:

Drupal, Joomla ve WordPress’in hepsi harika içerik yönetim sistemleridir. Drupal ve Joomla, WordPress’ten daha birçok yerleşik özellikle geliyor.

Bununla birlikte, WordPress kullanım kolaylığı, devasa küresel topluluk, eklentiler ve temalarla onları yener. Geliştirici olmayan kullanıcıların çoğunun WordPress ile oluşturmayı Joomla veya Drupal’dan daha kolay bulacağını düşünüyoruz.

55.000’den fazla WordPress eklentisi ile hemen hemen her özelliği ekleyebilir veya istediğiniz herhangi bir web sitesi türünü (kod yazmadan) oluşturabilirsiniz.

Genel Kazanan: WordPress

Favori CMS’nize Nasıl Başlanır

WordPress, Joomla veya Drupal’ı seçin, bir web sitesi yapmak için bir alan adına ve barındırma web sitesine ihtiyacınız olacaktır..

Neyse ki, bu üst CMS yazılımlarının üçü de tüm benzer web hosting firmalarının onları desteklediği anlamına gelen oldukça benzer gereksinimlere sahip.

Bluehost veya SiteGround kullanmanızı öneririz. Her ikisi de dünyanın en büyük barındırma şirketleri arasındadır ve WordPress, Joomla ve Drupal web sitelerini barındırma konusunda uzmanlaşmıştır..

Daha fazla öneri için yeni başlayanlar için eksiksiz web barındırma kılavuzumuza bakın.

WordPress ile başlıyorsanız, adım adım talimatlar içeren bir web sitesini nasıl yapacağınızla ilgili başlangıç ​​kılavuzumuza bakın.

Bu makalenin, siteniz için en iyi CMS’yi bulmak için WordPress ile Joomla ve Drupal’ı karşılaştırmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Küçük işletmeler için en iyi e-posta pazarlama hizmetleri ve en iyi canlı sohbet yazılımı karşılaştırmamızı da görmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map