WordPress vs Weebly – Hangisi daha iyi? (Karşılaştırma)

Sitenizi oluşturmak için WordPress vs Weebly arasında karar vermeye mi çalışıyorsunuz? WordPress popüler bir seçimdir ve internetteki tüm web sitelerinin% 23’üne güç sağlar, ancak Weebly web sitenizi, bloglarınızı ve e-Ticaret mağazalarınızı oluşturmanıza izin veren başka bir çözümdür. Weebly ve WordPress arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazıda, her birinin artılarını ve eksilerini listeleyerek WordPress ile Weebly’yi karşılaştıracağız, böylece hangisinin sizin için daha iyi olduğuna karar verebilirsiniz..


WordPress ve Weebly Karşılaştırması

Not: Bu makale Weebly ile WordPress.com bloglarını değil, kendi kendine barındırılan WordPress.org sitelerini karşılaştırmaktadır. WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkın ne olduğu hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Video Sürümü

WPBeginner’a abone olun

Videoyu beğenmediyseniz veya kendi hızınızda okumayı tercih ediyorsanız, okumaya devam edin.

Barındırılan Platform – Kendinden Barındırılan

Weebly tamamen barındırılan bir hizmettir. Bu, web sitenizin sunucularında bulunduğu ve hizmet şartlarına uymanız gerektiği anlamına gelir. Platformları değiştirmeye karar verirseniz, geçiş işlemi son derece zordur. Yönetici alanları, Weebly sitenizi oluşturmak, düzenlemek ve yönetmek için kullanabileceğiniz tüm araçlara sahiptir.

WordPress ise kendi web hosting hesabınıza yükleyebileceğiniz ücretsiz bir yazılımdır. Bu, tüm içeriğinizin% 100’üne sahip olduğunuz anlamına gelir ve WordPress, bunu seçerseniz farklı bir platforma geçmeyi çok kolaylaştırır.

WordPress blogunun nasıl başlatılacağı ile ilgili kılavuzumuza bakın (adım adım).

Kazanan: WordPress

Özellikler ve Eklentiler

Özellikleri

Weebly, platformlarında yerleşik olarak bulunan iyi bir araç yelpazesi ile birlikte gelir. Bu, çevrimiçi mağaza, blog, iletişim formu, fotoğraflar vb. Ekleme yeteneğini içerir. Yerleşik özelliklerle ilgili en iyi bölüm, bir uzantı veya uygulama yüklemenize gerek kalmamasıdır..

Bununla birlikte, Weebly’de bulunmayan bir özelliğe ihtiyacınız varsa, başınız beladadır, çünkü sizin için eklemek için bir tasarımcı veya geliştirici kiralayamazsınız.

Öte yandan, WordPress hayal edebileceğiniz tüm özelliklere sahiptir: çevrimiçi mağazalar, iletişim formları, galeriler, portföy, SEO vb. Ancak bu özelliklerin çoğu önceden yüklenmemiştir ve bunları eklentilerle eklemeniz gerekir.

Resmi WordPress eklenti dizininde 37.000’den fazla ücretsiz eklenti bulunmaktadır. Üçüncü taraf web sitelerinden edinilebilecek sayısız diğer premium eklentilerden bahsetmiyorum bile. Bir özelliği düşünebiliyorsanız, bunun için bir eklentinin zaten mevcut olması ihtimali yüksektir. WordPress SEO gibi Yoast eklentileri WordPress’i Weebly’den daha SEO dostu yapar.

WordPress vs Weebly’deki özellikleri düşünmenin en iyi yolu, özellikli telefonlara karşı akıllı telefonlara (iPhone veya Android) bakmaktır. WordPress, tüm gerekli özelliklere sahip bir akıllı telefon, ancak yeni işlevler eklemek için bir uygulama yükleyebilirsiniz. Weebly, uygulama yüklemenize izin vermeyen özellikli bir telefon. Ne ile gelirse onu elde edersin.

Kazanan: WordPress

Tasarım ve Yerleşim Seçenekleri

Weebly tasarımda mükemmeldir ve Weebly’nin en çok istenen özelliği sürükle ve bırak sayfa oluşturucusudur. Şu anda sürükle ve bırak araçlarını kullanarak özelleştirebileceğiniz yaklaşık 100 tema var. Kullanımı çok kolay ve son derece başlangıç ​​dostu.

Weebly Oluşturucu

WordPress yerleşik bir sürükle ve bırak sayfa oluşturucu ile birlikte gelmez. Bununla birlikte, bazıları sürükle bırak işlevi sunan binlerce önceden hazırlanmış şablon bulunmaktadır. Birçoğu resmi WordPress.org temaları dizininde ücretsiz olarak kullanılabilir. Diğer temalar StudioPress, Themify ve ThemeLab gibi tema mağazalarından satın alınabilir.

WordPress ayrıca, kendi düzenlerinizi oluşturmayı süper kolaylaştıran Themfiy tarafından oluşturulan sürükle ve bırak temalarına sahiptir.

Aralarından Seçebileceğiniz Binlerce WordPress Teması

Kazanan: Weebly

e-Ticaret ve İşletme

mağaza

Weebly kendi çevrimiçi mağazanızı açmanıza izin verir. Ancak özellikleri çok basit ve mağazanızı istediğiniz gibi özelleştirmek için yapabileceğiniz çok şey yok.

Weebly, Stripe ve PayPal gibi ödeme işlemcisi tarafından tahsil edeceğiniz ücretin üzerine% 3 işlem ücreti alır. Bu, işlem ücretlerinde iki kat ödeme yaptığınız anlamına gelir. Ek işlem ücretini kaldırmak için İş planlarına aylık 25 ABD doları yükseltebilirsiniz.

WordPress, WooCommerce, EasyDigitalDownloads, iThemes Exchange, WP eCommerce ve diğerleri gibi kendi çevrimiçi mağazanızı oluşturmanıza izin veren birkaç sağlam e-Ticaret eklentisine sahiptir..

Bunların çoğu onlarca önceden hazırlanmış tema ile birlikte gelir, kupon ekleyebilir, makbuzları özelleştirebilir ve temel olarak yapmak istediğiniz her şeyi.

Ayrıca ek işlem ücreti alınmaz. Tek ödediğiniz, herhangi bir platformla ödemeniz gereken ödeme işlemci ücretleri.

Kazanan: WordPress

Veri Taşınabilirliği

Veri göçü

Weebly, sitenizi bir zip dosyası olarak indirmenize izin verir, ancak bu yalnızca HTML sayfalarınızı ve resimlerinizi içerir. Bir blogunuz varsa, dışa aktarılmaz. Kaydırıcılarınız varsa, dışa aktarılan sitede çalışmazlar. Temel olarak bir siteyi Weebly’den uzaklaştırmak çok zordur.

Kendi web sitenizi WordPress gibi açık kaynaklı bir platformda barındırdığınızda, verilerinizi birçok formata kolayca aktarabilirsiniz. WordPress sitenizi XML dosyası olarak dışa aktarabilir, veritabanı dışa aktarabilir, dosyalarınızı ve içeriğinizi indirebilirsiniz. WordPress sitenizi istediğiniz diğer herhangi bir platforma kolayca taşıyabilirsiniz.

Bu özgürlük size web sitenizin tam kontrolünü verir ve bu kontrol birçok site sahibine gönül rahatlığı getirir.

Kazanan: WordPress

Sonuç

Weebly küçük web siteleri için daha uygun güzel bir hizmettir. Blog oluşturmak veya çevrimiçi mağaza işletmek için ideal bir çözüm değildir. Parlak tasarım üreticisi çekici görünebilir, ancak parlayan her şey altın değildir.

WordPress daha fazla araç, özgürlük ve esneklik sunar. Tüm bunlar, istediğiniz gibi bir web sitesi oluşturmanızı mümkün kılar.

Bu makalenin WordPress ile Weebly’yi karşılaştırmanıza ve bir sonraki web siteniz için bir platform seçmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca Squarespace vs WordPress karşılaştırmamıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me