Čo je: Kategória

Kategória je jednou z predvolených taxonómií vo WordPress. Kategórie môžete použiť na usporiadanie a zoskupenie svojich blogových príspevkov do rôznych sekcií. Napríklad spravodajský web môže mať kategórie pre svoje články uložené v časti Správy, Názory, Počasie a Šport.


Kategórie pomáhajú návštevníkom rýchlo zistiť, o ktorých témach na vašom webe ide, a umožňujú im rýchlejšie sa pohybovať na vašom webe.

Čo je kategória

Predvolená kategória v novej inštalácii WordPress je „Nezaradené“. Ak nevyberiete kategóriu príspevku, príspevok sa automaticky zaradí do predvolenej kategórie. Iba správca WordPress môže zmeniť predvolenú kategóriu z Nastavenia »Písanie plátno.

Nastavenie predvolenej kategórie

Ako pridať kategórie

Pri úprave blogového príspevku ho môžete pridať do kategórie začiarknutím políčka vedľa názvu kategórie.

ako pridať príspevok do kategórie wordpress

Ak potrebujete pri úprave príspevku pridať novú kategóriu, kliknite na ikonu Pridať novú kategóriu odkaz pod zoznamom vašich existujúcich kategórií.

Kategóriu môžete pridať aj priamo z Príspevky »Kategórie obrazovka. Zadajte názov novej kategórie a pridajte znak. Pre svoje príspevky môžete vytvárať slimáky vhodné pre adresy URL pomocou malých písmen, číslic alebo spojovníkov.

Ak niečo nenapíšete do poľa slug, WordPress automaticky vytvorí názov slimáka, ktorý je založený na názve kategórie. Slimáci vytvoria odkaz na svoju stránku kategórie, v ktorej sú uvedené všetky príspevky, ktoré ste v tejto kategórii vytvorili.

Kategória na bočnom paneli

Ako vytvoriť podradenú kategóriu

Kategórie sú hierarchické, čo znamená, že každá z nich môže mať podradené kategórie. Podradená kategória sa používa pre podkategóriu v rámci širšej témy. Napríklad spravodajský web môže mať kategóriu Správy s podradenými kategóriami pre miestne, národné a globálne správy.

Ak chcete vytvoriť podradenú kategóriu, prejdite na stránku Príspevky »Kategórie a z rozbaľovacej ponuky vyberte nadradenú kategóriu. Potom vyplňte názov pre svoju podradenú kategóriu, pričom popis a znak sú nepovinné.

Teraz kliknite na tlačidlo „Pridať novú kategóriu“ a vytvorí sa vaša podradená kategória.

Vytvára sa podradená kategória

Ako upraviť kategórie

Kategórie je možné editovať z Príspevky »Kategórie obrazovka. Presuňte myš na kategóriu, ktorú chcete upraviť, a potom kliknite na odkaz „Upraviť“. Otvorí sa editor, v ktorom môžete pridať alebo odstrániť nadradené a podradené kategórie, zmeniť názov kategórie, slug alebo popis.

Upraviť kategóriu

Môžete tiež odstrániť kategórie z Príspevky »Kategórie obrazovka. Odstránenie nadradenej alebo podradenej kategórie neodstráni vaše príspevky. WordPress automaticky umiestni príspevky, ktoré nie sú priradené do kategórie, do predvolenej kategórie.

Pred odstránením predvolenej kategórie „nezaradené“ musí správca vytvoriť novú predvolenú kategóriu alebo ju priradiť k existujúcej kategórii..

Ako zobraziť kategórie

Chcete, aby návštevníci vášho webu mohli ľahšie nájsť kategórie vašich blogových príspevkov?

Jedným z bežných spôsobov, ako to dosiahnuť, je umiestniť zoznam svojich kategórií do bočného panela.

Kategórie je možné zobraziť na bočnom paneli pomocou widgetu kategórií. Ísť do Vzhľad »Widgety a presuňte miniaplikáciu kategórií do bočného panela. Na bočnom paneli sa zobrazia všetky vaše kategórie, s výnimkou tých, ktoré nemajú príspevky.

Miniaplikácia kategórie umožňuje zobraziť kategórie ako rozbaľovaciu ponuku alebo zoznam. Môžete si tiež vybrať, či chcete zobraziť počet príspevkov v každej kategórii.

Ak vyberiete ikonu Zobraziť hierarchiu , vaše podradené kategórie budú označené špeciálnym štýlom, ktorý je zvyčajne odsadením pred názvom podradenej kategórie. Vzhľad bude závisieť od vašej témy. Ak túto možnosť nevyberiete, všetky vaše kategórie budú v zozname vyzerať rovnako, či už ide o rodičovskú alebo podradenú kategóriu..

Widget kategórie

Kategórie môžete pridať aj do navigačnej ponuky svojho webu. Ak to chcete urobiť, choďte na Vzhľad »Ponuky. Ďalej kliknite na „Kategórie“, vyberte kategórie, ktoré chcete vo svojej ponuke a kliknite na tlačidlo „Pridať do ponuky“.

Kategória v Menu

Napríklad sme pridali naše kategórie do nášho hlavného menu tu na WPBeginner.

wordpress kategórií v príklade hlavnej ponuky

Kategórie vs Značky (Aký je rozdiel?)

Kategórie aj značky sú taxonómie, ktoré sú predvolene zahrnuté v programe WordPress. Kategórie v programe WordPress pokrývajú širšie sekcie vášho webu, zatiaľ čo značky pomáhajú identifikovať všetky príspevky, ktoré ste vytvorili, ktoré boli označené konkrétnym slovom..

Pred knihou premýšľajte o kategóriách ako „a“. Obsah na vašom webe rozdeľujú na všeobecné témy. Značky sú ako index v zadnej časti knihy, pretože priraďujú slová, ktoré popisujú veľmi konkrétne podrobnosti o vašich príspevkoch.

Jedným z najväčších rozdielov medzi značkami a kategóriami je to, že musíte vybrať kategóriu svojich príspevkov, a ak tak neurobíte, sú uvedené v zozname „nezaradené“. Na druhej strane nemusíte pridávať značky.

Kategórie pomáhajú návštevníkom pochopiť, o čom je váš web, aby mohli rýchlejšie prejsť na obsah, ktorý hľadajú. Ak používate podradené kategórie, môžu byť hierarchické.

Značky nie sú hierarchické, preto neexistujú žiadne nadradené alebo podradené značky.

Napísali sme príspevok v plnej dĺžke, ktorý definuje najlepšie použitia kategórií a značiek, ktoré vám pomôžu lepšie porozumieť ich použitiu a rozdielu medzi týmito dvoma spôsobmi..

Ako prevádzať kategórie na značky

V určitom okamihu môžete chcieť zmeniť svoje kategórie na značky alebo zmeniť svoje kategórie na kategórie. Ak to chcete urobiť, choďte na Nástroje »Import a kliknite na „Prevod kategórií a značiek“. Potom kliknite na tlačidlo Spustiť dovozcu. Potom sa otvorí vyskakovacie okno so žiadosťou o inštaláciu dovozcu, kliknite na tlačidlo Spustiť dovozcu.

Po nainštalovaní dovozcu kliknite na Aktivovať doplnok a spustiť dovozcu. Potom vyberte požadovanú možnosť prevodu. Teraz vyberte položky, ktoré chcete previesť, kliknutím na jednotlivé položky a kliknutím na tlačidlo Konvertovať.

Prevod kategórií na značky

Dúfame, že tento článok vám pomohol dozvedieť sa všetko o kategóriách WordPress a o tom, ako fungujú! Viac informácií nájdete nižšie.

Môžete sa tiež prihlásiť na odber nášho kanála YouTube, kde nájdete podrobné návody na používanie WordPress videa, a sledujte nás na Twitteri a Facebooku, kde nájdete najnovšie aktualizácie..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map