2020’de Bir Gıda Blogu Nasıl Başlatılır (ve Yandan Ekstra Gelir Elde Edilir)

Bir yemek günlüğü başlatmak ve tariflerinizden para kazanmak ister misiniz? Yeni bir yemek bloguna başlamak yeni başlayanlar için, özellikle de teknisyen olmadığınızda zor olabilir. 100.000’den fazla kullanıcının kendi bloglarını başlatmasına yardımcı olduktan sonra, genellikle bir gıda blogunu nasıl başlatacağımız ve ondan başarılı bir şekilde nasıl para kazanacağımız sorulur. Bu adım adım kılavuzda, herhangi bir teknik beceri olmadan bir yemek blogunu nasıl başlatacağınızı ve tariflerinizden nasıl para kazanacağınızı göstereceğiz.


Bir yemek günlüğü başlatmak ve tariflerinizden para kazanmak

Süreci bozduk, bu nedenle 20 yaşında mı yoksa 60 yaşında mı olduğunuzu takip etmek kolaydır. Ancak yardıma ihtiyacınız olursa, uzman ekibimiz blogunuzu ücretsiz olarak kurmanıza yardımcı olacaktır..

Yemek blogu başlatmak için neye ihtiyacınız var??

WordPress’i kullanarak bir yemek blogu başlatmak için üç şey yapmanız gerekir:

 1. Bir alan adı (bu, kullanıcıların sitenizi bulmak için yazacakları blogunuzun adıdır, örneğin wpbeginner.com)
 2. Bir web barındırma hesabı (web sitesi dosyalarınızın internette saklandığı yer)
 3. 30 dakika boyunca bölünmemiş dikkatiniz.

Evet, 30 dakikadan daha az bir sürede yepyeni bir yemek bloguna başlayabilirsiniz ve sizi adım adım tüm süreç boyunca yürütecağız.

Bu derste aşağıdakileri ele alacağız:

 • Ücretsiz bir Alan Adı Nasıl Kaydedilir?
 • En İyi Web Hosting Nasıl Seçilir
 • WordPress Nasıl Kurulur
 • Yemek Blogunuz için Mükemmel Temayı (web sitesi tasarımı) Bulma
 • SEO Dostu Biçimlendirme ile Tarifler Nasıl Yazılır
 • Yemek Blogunuzdan Para Kazanma
 • Gıda Blogunuza Nasıl Daha Fazla Trafik Getirilir
 • WordPress Öğrenmek ve Gıda Blogunuzu Geliştirmek için Kaynaklar

Olduğu söyleniyor, başlayalım.

Adım 1. Doğru Kurulum

Yeni kullanıcıların yaptığı en büyük hata yanlış blog platformu ile başlamaktır. Zaten burada olduğunuz için bu hatayı yapmayacaksınız.

Blogunuz için WordPress.org’u kullanmanızı öneririz, çünkü tüm WordPress özelliklerine erişmenizi sağlar ve en önemlisi blogunuzdan herhangi bir sınırlama olmadan para kazanabilirsiniz.

WordPress.org’u WordPress.com ile karıştırmamanız önemlidir. Aslında iki farklı platform. Barındırılan bir blog platformu olan WordPress.com ve WordPress.org, kendi kendine barındırılan ücretsiz bir platformdur. (Daha fazla bilgi için WordPress.com ve WordPress.org karşılaştırmamıza bakın)

Şimdi merak ediyor olabilirsiniz, WordPress.org neden ücretsiz? Amaç ne?

Gerçek şu ki, yakalama yok. Ücretsizdir, çünkü kurulumu yapmanız ve kendiniz barındırmanız gerekir.

Başka bir deyişle, bir etki alanı adı ve web barındırma gerekir. Daha fazla bilgi edinmek için alan adı ile web barındırma arasındaki fark hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Alan adı, kullanıcıların web sitenize ulaşmak için yazdıkları addır. Web sitenizin İnternet’teki adresi. Google.com veya wpbeginner.com’u düşünün.

Web barındırma, web sitesi dosyalarınızın saklandığı yerdir. Burası web sitenizin internetteki evi. Her web sitesinin web barındırma ihtiyacı var.

Bir alan adı genellikle yıllık 14,99 ABD doları ve web barındırma normalde aylık 7,99 ABD dolarıdır.

Bu yeni başlayanlar için çok fazla.

Neyse ki, WordPress tarafından önerilen resmi bir barındırma sağlayıcısı olan Bluehost, kullanıcılarımıza ücretsiz alan adı ve bitti % 60 indirim web barındırmada.

Bluehost, dünyanın en büyük hosting şirketlerinden biridir ve bunlardan bazıları da dahil olmak üzere milyonlarca WordPress web sitesine ev sahipliği yapmaktadır..

2005’ten beri WordPress topluluğuna geri dönme konusunda kararlılar. Bize bu eğiticiyi izleyerek 30 dakika içinde blog kurulumunuzu alamazsanız, uzman ekibimiz süreci sizin için ücretsiz olarak tamamlayacaktır. Bizi telafi edecekler, böylece zorunda değilsiniz. Ücretsiz blog kurulumu yardımı için bize ulaşın..

NOT: WPBeginner olarak tam şeffaflığa inanıyoruz. Tavsiye bağlantımızı kullanarak Bluehost’a kaydolursanız, size ekstra bir ücret ödemeden küçük bir komisyon kazanacağız (aslında paradan tasarruf edeceksiniz ve ücretsiz bir alan adı + ücretsiz SSL alacaksınız). Bu komisyonu hemen hemen her WordPress barındırma şirketine tavsiye etmek için alacağız, ancak yalnızca kişisel olarak kullandığımız ve okuyucularımıza değer katacağına inandığımız ürünleri tavsiye ediyoruz.

Şimdi bunu ele aldığımıza göre, devam edelim ve alan adınızı + barındırma blogunuz için barındırma hizmetini satın alalım.

Bluehost web sitesini yeni bir pencerede açın ve takip edin.

Yapmanız gereken ilk şey yeşil ‘Şimdi Başlayın’ düğmesini tıklamaktır.

Bluehost'u kullanmaya başlama

Bir sonraki ekranda, istediğiniz planı seçmeniz gerekir (temel ve artı en popüler olanıdır).

Bundan sonra, web siteniz için alan adını girmeniz istenecektir.

Alan adını seçin

İpucu: Alan adınızın brandable olduğundan emin olun. Ayrıca, kullanıcılarınızın arayacağını düşündüğünüz anahtar kelimeleri kullanıyorsa da bir bonus olur. Bu, Google gibi arama motorlarından daha fazla trafik almanıza yardımcı olur. Daha fazla ayrıntı için blogunuz için en iyi alan adını seçme kılavuzumuza bakın.

Alan adınızı seçtikten sonra devam etmek için sonraki düğmeyi tıklayın.

Şimdi, işlemi tamamlamak için hesap bilgilerinizi eklemeniz ve paket bilgilerini sonlandırmanız gerekecektir. 36 aylık planla devam etmenizi öneririz çünkü bu en iyi değer.

Bu ekranda, satın alabileceğiniz isteğe bağlı ekstralar göreceksiniz. Bunları satın alıp almadığınız tamamen size bağlıdır, ancak genellikle hemen satın almanızı önermiyoruz. İhtiyacınız olduğuna karar verirseniz, daha sonra istediğiniz zaman ekleyebilirsiniz..

İsteğe bağlı barındırma eklentileri

Tamamlandığında, web barındırma kontrol panelinize (cPanel) nasıl giriş yapacağınızla ilgili ayrıntıları içeren bir e-posta alacaksınız. Bu, her şeyi destek, e-posta ve diğer şeylerden yönettiğiniz yerdir. Ama en önemlisi, WordPress’i yüklediğiniz yer.

Adım 2. WordPress’i yükleyin

Barındırma kontrol panelinizde (cPanel), farklı barındırma özellikleri ve hizmetleri için küçük simgeler göreceksiniz. Web sitesi bölümüne ilerlemeniz ve WordPress simgesine tıklamanız gerekiyor.

WordPress'i yükleyin

Bir sonraki ekranda Başlayın düğmesine tıklayın. Alan adınızı seçmeniz istenecektir. Açılır listeden alanı seçin ve ardından İleri’yi tıklayın.

WordPress kurulumu

Bundan sonra, Site Adınızı, kullanıcı adınızı ve siteniz için bir şifre girmeniz gerekir. Ayrıca tüm onay kutularını işaretlemeniz ve ardından Yükle’yi tıklamanız gerekir..

Web sitesi ayarları

QuickInstall, WordPress’i yüklemeye başlayacaktır. WordPress yüklenirken WordPress temalarına göz atmanız istenir.

Bunu şimdi yapmanıza gerek yok. Daha sonra yiyecek blogunuz için en iyi WordPress temasını nasıl bulacağınızı göstereceğiz.

WordPress’in yüklenmesi tamamlandığında, üst başlık çubuğunda başarı bildirimini göreceksiniz.

kurulum başarılı

Kurulum Tamamlandı bağlantısına tıklayın, sizi WordPress giriş URL’niz ve şifrenizle ekrana götürür.

Kurulum tamamlandı

Tebrikler, WordPress web siteniz artık hazır. WordPress yönetici alanını ziyaret ederek web sitenize giriş yapmaya devam edebilirsiniz..

http://yoursite.com/wp-admin

Site.com’unuzu kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayın. Giriş yaptıktan sonra WordPress yönetici kontrol panelini göreceksiniz.

WordPress kontrol paneli

Artık yemek web sitenizin görünümünü özelleştirmeye ve tarifler eklemeye hazırsınız.

Adım 3. Yemek Blogunuz için Tema Seçme

Yemek ve yemek tarifleri blogu için tema seçme

WordPress temaları web sitenizin tasarımını ve görünümünü kontrol eder. Web sitenize yükleyebileceğiniz binlerce ücretsiz ve ücretli WordPress teması var.

Ancak, hepsi bir yemek blogu için uygun değildir. Bir yemek blogunun görünümüne ve hissine uyan bir temaya ihtiyacınız olacak. Uzman ekibimiz, denemeniz gereken yemek tarifi ve yemek blogları için en iyi WordPress temalarını seçti.

Beğendiğiniz bir tema bulduğunuzda, adım adım kurulum talimatları için bir WordPress temasının nasıl yükleneceğiyle ilgili kılavuzumuza gidin.

4. Adım: SEO Dostu Bir Reçete Eklentisi Seçme

Tariflerinizin arama motorlarından trafik almasını istiyorsanız, onları arama motoruna uygun hale getirmeniz gerekir.

Yemek tarifleri yazmanın en iyi yolu Schema.org biçimlendirmesini kullanmaktır. Schema.org biçimlendirmesi, arama motorlarının derecelendirme, hazırlık süresi vb..

Tarif arama

Şimdi, bunun yeni başlayanlar için biraz fazla garip gelebileceğini biliyoruz. Endişelenmeyin, schema.org biçimlendirmesine herhangi bir özel beceri olmadan tarif eklemenizi çok kolaylaştıracağız.

İlk olarak, yapmanız gereken şey WP Recipe Maker eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Gelişmiş SEO, içerik bağlama, kullanıcı derecelendirmeleri, sınıflandırmalar ve daha fazlası gibi kapsamlı özelliklerinden tam olarak yararlanmak için WP Recipe Maker eklentisinin premium sürümünü de kullanabilirsiniz..

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, bir blog yayını oluşturmanız veya mevcut bir yayını düzenlemeniz gerekir. Yazı düzenleme ekranında, WP Recipe Maker düğmesine tıklayın.

Tarif oluşturucuyu başlat

Bu, tarif ayrıntılarınızı girebileceğiniz bir açılır pencere görüntüler. Tarif, tarif adı, açıklama, sunum, süre ve diğer bilgiler için bir resim ekleyerek başlayacaksınız.

Yeni bir tarif ekleme

Genel bilgi ekledikten sonra, ‘İçindekiler’i tıklayın. & Talimatlar ‘sekmesini tıklayın ve malzemeler ve talimatlar eklemeye başlayın.

Malzemeler ve Talimatlar

İçerikleri ve talimatları düz listeler olarak ekleyebilir veya tarifin farklı bölümleri için de gruplara ayırabilirsiniz..

Ardından, Beslenme Gerçekleri sekmesine geçmeniz ve beslenme gerçeklerini hesapla düğmesini tıklamanız gerekir.

Beslenme gerçeklerini hesapla

Eklenti şimdi eşleşen malzemeler için Beslenme gerçekleri getirecektir. Memnun kaldığınızda, beslenme gerçeklerini hesapla düğmesine tekrar tıklayabilirsiniz ve değerleri hesaplar.

Şimdi tariften memnunsanız, devam edip ekle ve kapat düğmesine tıklayabilirsiniz..

Eklenti şimdi gerekli kısa kodu yazı düzenleyicinize ekleyecektir. Artık yayınınızı kaydedebilir veya yayınlayabilir ve ardından tarifinizi çalışırken görmek için önizleme düğmesini tıklayabilirsiniz.

WordPress'te bir tarifin önizlemesi

Eklenti, tariflerinizi görüntülemek için çeşitli stilleri ve şablonları içeren kapsamlı ayarlarla birlikte gelir. Gidebilirsin WP Recipe Maker »Ayarlar sayfası ve diğer ayarlarınızın görünümünü değiştirmek için.

WP Recipe Maker ayarları

5. Adım. Gıda Blogunuzdan Para Kazanma

En iyi tariflerinizden birkaçını ekledikten sonra, yemek blogunuzdan para kazanmaya başlamanın zamanı geldi. Yemek blogunuzdan para kazanmanın ve tariflerinizden kazanmaya başlamanın birçok yolu var.

İşte blogunuzdan para kazanmanın en etkili yollarından bazıları.

1. Tarifler ile e-Kitap Satış

E-kitap satışı

Yemek tarifi blogunuzdan para kazanmanın en etkili stratejisi, kendi ürünlerinizi veya dijital indirmelerinizi satmak olacaktır. Bu ürünler t-shirtler, basılı kitaplar, kupalar gibi fiziksel güzellikler ve ürünler olabilir veya e-kitaplar gibi dijital indirmeler olabilir.

WordPress blogunuzdan bir şeyler satmak için WooCommerce’e ihtiyacınız olacak. WordPress eklentisi olarak mevcuttur ve mevcut yiyecek blogunuza çevrimiçi bir mağaza ekleyecektir.

Web sitenizde üyelik satarak ücretli üyelerin e-kitap, video, gizli tarif indirmesine veya kendi içeriklerini göndermesine izin verebilirsiniz. Abonelik yoluna gitmek istiyorsanız MemberPress’e ihtiyacınız olacak. Ayrıntılı talimatlar için üyelik web sitesi oluşturma kılavuzumuza bakın.

2. Google AdSense Kullanarak Görüntülü Reklamlar

Reklam blogunuzda görüntülü reklamlar

Web sitenizden anında kazanmaya başlamanın en kolay yolu Google AdSense kullanmaktır. Gıda blogunuzda reklam görüntülemenize ve kullanıcılarınız bu reklamları tıkladıklarında para kazanmanıza olanak tanır.

Web sitenize Google AdSense eklemek çok kolaydır ve hiç kodlama becerisi gerektirmez. Adım adım talimatlar için Google AdSense’i WordPress blogunuza nasıl düzgün şekilde ekleyeceğimize ilişkin kılavuzumuza bakın.

3. Satış Ortaklığı

Bağlı pazarlama

Affiliate marketing, gıda blogunuzdan bir gelir akışı oluşturmanın başka bir yoludur. Temel olarak, tariflerinizden ve blog yayınlarınızdan bağlı kuruluş ürünlerine bağlantılar eklersiniz. Birisi bağlantınızı kullanarak bu ürünleri her satın aldığında, bir komisyon kazanırsınız.

Öncelikle gıda ile ilgili bağlı kuruluş ürünlerini bulmanız gerekecektir. Gıda endüstrisindeki en iyi web sitelerinin çoğu bağlı kuruluş programları sunmaktadır. Ayrıca Amazon’un satış ortağı programına katılabilir ve dünyanın en büyük e-Ticaret mağazasından ürün önermeye başlayabilirsiniz.

Satış ortağı kazançlarınızı artırmak için gıda blogunuzda kullanabileceğiniz en iyi satış ortağı pazarlama araçları ve eklentileri listemize bakın.

Para kazanma konusunda daha fazla ipucu için WordPress blogunuzdan çevrimiçi nasıl para kazanabileceğinizle ilgili makalemize bakın.

6. Adım. Gıda Blogunuza Nasıl Daha Fazla Trafik Getirilir

Yemek blogunuzun kazançları doğrudan web sitenizin trafiğine bağlıdır. Web sitenizi ziyaret eden daha fazla kullanıcı, web siteniz için daha fazla kazanç, marka bilinirliği ve başarı anlamına gelir.

Web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için bazı ipuçları.

Bir E-posta Listesi Oluşturmaya Başlayın

Eposta pazarlama

Web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin% 75’inden fazlası tekrar gelmeyecek. Web sitenizde yanlış bir şey yok. Sadece internette o kadar çok içerik var ki web siteniz samanlıkta iğne gibi kayboluyor.

E-posta pazarlama, bu kullanıcıları abone olarak yakalamanızı sağlar, böylece e-posta yoluyla onlara ulaşabilir ve web sitenize geri getirebilirsiniz.

Neden hemen e-posta listenizi oluşturmaya başlamanız gerektiğiyle ilgili kılavuzumuza bakın. Bir e-posta pazarlama çözümü oluşturduktan sonra, WordPress’de olası satış yaratma hakkındaki kılavuzumuza göz atın. E-posta listenizi tam bir profesyonel gibi büyütmenize yardımcı olacaktır.

Bir YouTube Kanalı oluşturun

Youtube

Yemek söz konusu olduğunda, videolar metinden çok daha ilgi çekicidir. YouTube burada devreye giriyor. Sadece dünyanın en büyük video paylaşım sitesi değil, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci arama motoru ve ikinci en aktif sosyal medya platformu.

Bir YouTube kanalı oluşturmak blogunuza video tarifleri eklemenize izin vermez, aynı zamanda aktif abone olabilecek yeni kullanıcılar ve en çok ilgilenen hayranlarınız bulmanıza yardımcı olur.

Trafiği Yönlendirmek için Instagram’ı kullanın

Instagram

Yemek resimleri Instagram izleyicileri arasında anında hit. Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu hızla büyüyor ve çok yüksek etkileşime sahip.

Yiyecek fotoğraflarınızı yükleyin ve hashtag’leri kullanın, böylece Instagram kullanıcıları fotoğraflarınızı keşfedebilir. Instagram’ınızı büyütmenin en kolay yolu Instagram fotoğraflarınızı WordPress’te paylaşmaktır.

Yemek blogunuza daha fazla kullanıcı getirmenin birçok yolu vardır. Yeni WordPress blogunuza trafik çekmek için daha fazla ipucuna bakın.

Adım 7. WordPress’i Daha Fazla Kaynakla Öğrenme

WordPress’i kullanmaya başladığınızda, hızla yeni şeyler keşfedeceksiniz. Bu yeni şeylerden bazıları çok teknik veya karmaşık görünebilir. Yardım edebileceğimiz yer burası.

WPBeginner yeni başlayanlar için dünyanın en büyük ücretsiz WordPress kaynak sitesidir.

Hedefimiz yeni başlayanlar, işletme sahipleri ve blogcular için anlaşılması kolay yararlı içerik sağlamaktır.

WordPress bilginizi genişletmek için şunlara göz atmalısınız:

 • WPBeginner Dictionary – Yeni başlayanlar için WordPress lingo’yu tanımak ve tanımak için en iyi yer
 • WPBeginner Videoları – WordPress’te Yeni misiniz? WordPress’e hakim olmak için bu 23 videoyu izleyin.
 • WPBeginner Blog – Tüm WordPress eğiticilerimiz için merkezi bir yer.

WordPress’i öğrenmenize yardımcı olmak için düzenli olarak video eğitimlerini paylaştığımız YouTube Kanalımıza da abone olabilirsiniz..

Bu makalenin bir yemek günlüğü başlatmayı ve tariflerinizden nasıl para kazanabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca yeni başlayanlar için tam adım adım WordPress SEO kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me