En İyi WordPress Galerisi Eklentisi Hangisi? (Performans Karşılaştırması)

Web siteniz için en iyi WordPress galeri eklentisini mi arıyorsunuz??


Çok fazla WordPress fotoğraf galerisi eklentisi var, ancak sorun şu ki, çoğu web sitenizi yavaşlatacak veya kullanımı son derece zor olacak.

Doğru çözümü seçmenize yardımcı olmak için en iyi WordPress fotoğraf galerisi eklentilerinin performansı, özellikleri ve kalitesinin ayrıntılı bir karşılaştırmasını oluşturduk.

Amacımız, hızlı, kullanımı kolay ve ihtiyacınız olacak tüm özelliklere sahip olan WordPress fotoğraf ve video galerisi eklentisini bulmanıza yardımcı olmaktır.

En İyi WordPress Galeri Eklentileri

En İyi WordPress Galeri Eklentisi İçin Kriterlerimiz

Bize göre, mükemmel bir WordPress galeri eklentisi hızlı, kullanımı kolay olmalı ve güzel galeriler (ışık kutuları, görüntü navigasyonu, albümler, sayfalandırma vb.) Oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahip olmalıdır..

Galeri eklentisi harika bir kullanıcı deneyimi sunmalı ve imaj SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olmalıdır.

4 En İyi WordPress Galerisi Eklentisi

Piyasadaki en popüler dört WordPress fotoğraf galerisi eklentisini elle seçtik.

Karşılaştırmamızda, bu eklentilerin hızı, özellikleri, kullanım kolaylığı ve güvenilirliğine bakacağız:

  • Envira Galerisi
  • Modula
  • FooGallery
  • NextGEN Galerisi

Karşılaştırmamıza başlayalım.

hız

Bir WordPress fotoğraf galerisi eklentisi seçerken hız çok önemlidir. WordPress SEO’nuzu etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sitenizdeki kullanıcı deneyimini de etkiler.

Bir portföy veya fotoğraf sitesi için bir galeri eklentisi kullanıyorsanız, hızdan ödün vermeyi göze alamazsınız.

Herhangi bir varsayılan ayarı değiştirmeden aynı görüntüleri kullanarak bu eklentilerin her biri için bir hız testi yaptık. Sonuçlarımız aşağıdadır:

Galeri PluginPage Yükleme SüresiRequestsPage Boyutu
Envira Galerisi655 ms23988KB
Modula696 ms28948 KB
Gelecek nesil867 ms351.0 MB
FooGallery917 ms27591 KB

Yukarıdaki sonuçlarda da görebileceğiniz gibi, Envira Gallery en hızlı yüklenen WordPress resim galerisi eklentisi olarak ortaya çıktı. Modula, çok az milisaniye fark ve daha küçük sayfa boyutu ile çok yakın bir saniye olarak geldi.

Envira Gallery ve Modula’nın bu kadar hızlı olmasının nedeni, hem iyi kodlanmış hem de hız için son derece optimize edilmiş olmalarıdır. Performans ve hız ana endişenizse (ki olması gerekir), Modula ve Envira Gallery’nin ikisi de harika seçeneklerdir.

Kazanan: Envira Galerisi ve Modula arasında bir bağ

Kullanım kolaylığı

Resim galerileri oluşturmak, yayınlarınıza tek bir resim yüklemek kadar basit değildir. Düzen seçmeniz, sütun seçmeniz, küçük resim boyutları eklemeniz, ışık kutusu animasyonlarını seçmeniz vb..

Yeni başlayanların çoğu bu süreci oldukça zor buluyor. Buradaki amaç, aynı anda hem güçlü hem de başlangıç ​​dostu olan bir WordPress fotoğraf galerisi eklentisi bulmaktır.

Envira Galerisi

Envira Gallery, WordPress kodlama standartlarını ve en iyi uygulamaları takip eder ve bunlara uyar. WordPress yönetici alanınıza sorunsuz bir şekilde uyum sağlayan bir kullanıcı arayüzü sağlar.

Yeni bir galeri oluşturmak oldukça basit ve başlangıç ​​dostu.

Envira Gallery kullanıcı arayüzü

Envira Gallery ayrıca herhangi bir WordPress yayınına ve sayfasına kolayca fotoğraf galerileri eklemenizi sağlayan bir Gutenberg bloğu ile birlikte gelir. Galeri ayarlarını doğrudan yayın düzenleme ekranından da değiştirebilirsiniz.

Envira Galerisi için Gutenberg bloğu

Klasik editör kullanıcıları, gönderinize / sayfanıza herhangi bir galeri veya albümü hızlı bir şekilde eklemek için yazı düzenleyicinin üzerindeki kısa kodu veya düğmeyi kullanabilir.

Bunun yanı sıra, Envira Gallery de WordPress şablonlarınızda kullanabileceğiniz şablon etiketini gösterir. Bu, bir müşteri için bir site geliştiriyorsanız ve galerileri doğrudan temaya dahil etmek istiyorsanız özellikle kullanışlıdır.

Modula

Modula Galerisi, yeni fotoğraf galerileri oluşturmak için benzer bir yaklaşım kullanır. Bir fotoğraf galerisi oluşturmak için dosyalarınızı yükleyebilir veya medya kütüphanesinden seçebilirsiniz..

Modula Galerisi kullanıcı arayüzü

Resimlerin altında, tüm galeri ayarlarını sekmelerde düzenlenmiş olarak bulacaksınız. Buradan galeri stilini, temayı, ışık kutusunu ve diğer ayarları değiştirebilirsiniz.

Galeriyi WordPress yazılarına ve sayfalarına eklemek için galeri kısa kodunu kopyalamanız ve Gutenberg düzenleyicisindeki Kısa Kod bloğunu kullanarak eklemeniz gerekir.

Kullanıcıların Galeriler eklemesini kolaylaştırmak için şu anda kenar çubuğu widget’ları veya Gutenberg blokları yok.

FooGallery

FooGallery, Envira Gallery ve Modula ile benzer yaklaşımı benimser. WordPress gibi görünen ve hissedilen basit bir kullanıcı arayüzü kullanıyorlar.

FooGallery kullanıcı arayüzü

Fotoğraflarınızı yükledikten sonra, galeri ayarlarını görüntülerin altında ayrıntılı olarak ayarlayabilirsiniz.

FooGallery ayrıca fotoğraf galerileri eklemeyi kolaylaştırır. Fotoğraf galerilerinizi WordPress’in herhangi bir yerinde görüntülemek için yerleşik Gutenberg bloğunu, kısa kodunu veya kenar çubuğu widget’ını kullanabilirsiniz. Ayrıca galerileri seçmek ve eklemek için Klasik Editör’ün üzerine bir düğme ekler.

Envira Galerisi’nin aksine, FooGallery, galerilerinizi tema dosyalarına veya şablonlara eklemek için şablon etiketini göstermez.

NextGEN Galerisi

NextGEN diğer üç yarışmacımızdan biraz farklı. Resimlerinizi saklamak için kendi kullanıcı arabirimini, veritabanı tablolarını ve ayrı klasörlerini getirir. Bu nedenle NextGEN kullanıcı arayüzü WordPress’te biraz karmaşık görünüyor.

NextGen Kullanıcı Arayüzü

Yeni başlayanlar için yararlı olabilecek bir galeri sihirbazı sunar. Ancak, kullanıcıların nasıl resim yükleyeceklerini ve galeri nasıl oluşturacaklarını anlamaları biraz zaman alacaktır. Ayrıca galeriyi yazınıza / sayfanıza eklemek biraz zor olabilir.

NextGen, yazı düzenleme ekranından galeriler oluşturmanıza ve eklemenize izin veren bir Gutenberg bloğu ekler. Klasik editör kullanıcıları için yazı düzenleyiciye bir düğme ekler.

Kazanan: Net kazanan yok. Envira, Modula ve Foo Gallery’nin hepsi kullanımı kolay arayüz sunuyor.

Özellikleri

Güzel bir fotoğraf galerisi oluşturmak için ışık kutuları, tam ekran modu, albümler, sayfalandırma, gezinme, slayt gösterisi, şifre koruması, EXIF ​​meta verileri, sosyal medya paylaşımı ve daha fazlası gibi işlevlere ihtiyacınız vardır..

Bununla birlikte, çok fazla özelliğin sitenizi yavaşlatabileceğini hatırlamak önemlidir, bu yüzden yarışmacılarımızın özellikler ve işlevsellikteki dengeyi nasıl ele aldıklarına bir göz atalım.

Envira Galerisi

Envira Gallery ilk mobil yaklaşımı ile inşa edilmiştir. Bu, kutunun dışında tamamen duyarlı olduğu anlamına gelir.

Tek bir kullanıcı arayüzünden küçük resim boyutlarını, animasyonları, galeri düzenlerini kolayca seçmenize, resimleriniz için meta etiketler eklemenize olanak tanır.

Yerleşik özelliklerin yanı sıra, galeri şablonları, sosyal paylaşım, videolar, şifre koruması, görüntü koruması, albümler, slayt gösterisi, Pinterest, görüntü prova, WooCommerce desteği ve Daha.

Envira Galeri özellikleri

Modula

Modula, listemizdeki tüm eklentilerin en yenisidir, bu nedenle gelişmiş özelliklere sahip değildir. Ancak eklenti, ışık kutusu açılır penceresi, sosyal paylaşım, özel stiller, ızgara düzenleri ve daha fazlası gibi bir WordPress galeri eklentisinden isteyeceğiniz tüm temel özellikleri kapsar..

Galeriler için kendi özel ızgarayı oluşturmak için basit sürükle ve bırak özelliğini kullanmanıza izin veren özel bir ızgara özelliği ile birlikte gelir.

Ayrıca video galerileri oluşturmak için bir video eklentisi var. Bununla birlikte, Modula’da albümler, filigran ekleme, prova ve galeri şablonları gibi başka özellikler bulunmuyor.

Modül özellikleri

FooGallery

FooGallery birçok güçlü özellik ile birlikte gelir, ancak kutunun dışında mobil duyarlı değildir. Duyarlı bir fotoğraf galerisi eklemek için duyarlı şablonu seçebilirsiniz.

Kaçırdığımız bir diğer özellik de ışık kutusu. Işık kutusu işlevselliği eklemek için ücretsiz Foobox eklentisini yükleyebilirsiniz, ancak çekirdek galeri eklentisi ile paketlenmiş olması gerektiğini hissettik.

FooGallery ayrıca özel markalama, küp etkisi, ışık kutusu ve daha fazlası gibi daha fazla özellik eklemek için yükleyebileceğiniz uzantılarla birlikte gelir.

FooGallery özellikleri

NextGEN Galerisi

NextGEN Gallery, dört eklentinin en eskisidir ve kapsamlı bir özellik listesi ile birlikte gelir.

Envira ve Foo’da eklenti olarak sunulan özelliklerin birçoğu NextGEN galerisinde kutudan çıkar çıkmaz kullanılabilir. Ayrıca yükleyebileceğiniz daha fazla özelliğe sahip premium eklentiler de var.

Çoğu NextGen özelliği eklentiye belirli bir düzeyde aşinalık gerektirir. Kullanıcılar bir şeyleri çözmek, belgeleri okumak ve destek forumlarına soru göndermek için biraz zamana ihtiyaç duyacaklar.

Kazanan: Envira Gallery, fotoğrafçılar, e-Ticaret web siteleri ve portföyler için tüm temel özellikleri ve gelişmiş özellikleri kapsayan geniş özellik listesi ile burada açık kazanıyor. NextGEN, eşleşen bir dizi özellik ile son saniyedir.

uyumluluğu

WordPress, sitenizi bir web barındırıcısından diğerine ve hatta farklı rakiplere taşıma özgürlüğü sağlar.

Fotoğraf galerisi verilerinizi kolayca içe aktarabileceğiniz / dışa aktarabileceğiniz ve yedekleyebileceğiniz.

Envira Galerisi

Envira, tüm fotoğraf galerilerinizi WordPress veritabanında özel yazı türleri olarak saklar. Varsayılan WordPress ortam konumunu kullanarak ortam dosyalarınızı saklar. Bu, WordPress sitenizi yedeklerseniz, tüm Envira Gallery verilerinin yedekleneceği anlamına gelir.

Envira ayrıca galerilerinizi içe / dışa aktarmanıza da olanak tanır. Bu, tek bir galeriyi bir WordPress sitesinden diğerine taşıyabileceğiniz anlamına gelir.

Envira Gallery'yi kullanarak fotoğraf galerilerini içe / dışa aktarma

WordPress sitenizi taşıdığınızda, Envira siteyi otomatik olarak algılar ve taşıma işlemini düzeltmek için bir seçenek gösterir. Tüm bu özellikler Envira Gallery’yi WordPress için en güvenilir fotoğraf galerisi eklentisi yapar.

Modula

Modula ayrıca fotoğraf galerilerinizi saklamak için özel bir WordPress içerik türü kullanır. Bu, fotoğraf galerilerinizi WordPress yedeklemenizle kaydedebileceğiniz ve WordPress sitesini yedekten geri yüklediğinizde geri yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

Modula tek tek galerileri içe / dışa aktarmanıza izin vermez.

FooGallery

Envira’ya benzer şekilde, FooGallery de galerilerinizi WordPress veritabanında özel yazı türleri olarak depolar. WordPress sitenizi yedeklerseniz, FooGallery veri yedeklemeniz de olur.

Ancak, yalnızca tek tek galerileri dışa aktarmak istiyorsanız, bunun için bir seçenek yoktur, çünkü eklenti bir içe / dışa aktarma özelliği ile birlikte gelmez.

NextGEN Galerisi

NextGEN galerisi içe / dışa aktarma özelliğiyle birlikte gelmez. Verilerinizi ayrı veritabanı tablolarında depoladığından, bu, WordPress yedekleme eklentinizi bu tabloları içerecek şekilde yapılandırmanız gerektiği anlamına gelir.

NextGEN ayrıca görüntülerinizi ayrı bir klasörde saklar. Onlar için bir yedek oluşturmak istiyorsanız, klasörü bilgisayarınıza ayrı ayrı indirmeniz gerekir..

Hem Envira hem de FooGallery, kullanıcıların platformlarına geçişini kolaylaştırmak için NextGen ithalatçıları sunuyor.

Kazanan: Enivra Galerisi, fotoğraf galerilerinizi içe / dışa aktarmak için en kapsamlı araç setini sunar.

Fiyatlandırma

Dört eklentinin de WordPress eklenti dizininde bulunan ücretsiz bir WordPress galeri sürümü vardır. Dördü de daha fazla özellik ile ücretli yükseltme yaptı. Fotoğraf galerisi eklentinizin fiyatı, bu eklentilerden herhangi biri için hangi planı kullanmak istediğinize bağlı olacaktır. Ücretsiz sürümleri denedikten sonra ihtiyacınız olan özelliklere göre bir plan seçebilirsiniz.

Kazanan: Burada hiçbir kazanan yok – ürünlerin fiyatı, ihtiyacınız olan özelliklere ve seçtiğiniz plana bağlı olarak değişecektir.

Sonuç

Basit ve hızlı bir çözüm arıyorsanız, Envira Gallery ve Modula Gallery, bir WordPress galeri eklentisi için mükemmel seçeneklerdir.

Gelişmiş özelliklere ihtiyacınız varsa ve bir öğrenme eğrisine dikkat etmezseniz, NextGen galerisi en iyi seçeneğinizdir.

Bu makalenin, web siteniz için en iyi WordPress galeri eklentisini seçmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca, tüm web siteleri için WordPress eklentilerine sahip olmamız için uzman seçimimizi görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me