Nedir: Alt alan adı

Alt alan adı, ana alan adınızın ek bir parçasıdır. Alt alanlar, web sitenizin farklı bölümlerini düzenlemek ve bu bölümlere gitmek için oluşturulur. Ana alan adınızda birden fazla alt alan veya alt alan oluşturabilirsiniz.


Örneğin:

store.yourwebsite.com

Bu örnekte, “mağaza” alt alan adı, “web siteniz” birincil alan adı ve “.com” en üst düzey alan adıdır (TLD). Herhangi bir metni alt alan adınız olarak kullanabilirsiniz, ancak yazmanın ve hatırlamanın kolay olduğundan emin olmak istersiniz.

Subdomain nedir

Şirketlerin alt alan adları kullanmasının farklı nedenleri vardır. Bir alt alan adının bazı en iyi kullanım örneklerine bakalım.

Alt Alan Kullanım Örnekleri

Bir alt alanın en yaygın kullanımı, bir web sitesinin test veya aşamalandırma sürümünü oluşturmaktır. Geliştiriciler genellikle bir alt etki alanı hazırlama sitesinde yeni eklentileri ve güncellemeleri Internet’te canlı olarak yayınlamadan önce test eder.

Bir alt alanın diğer bir yaygın kullanımı, çevrimiçi bir e-ticaret mağazası oluşturmaktır. Şirketler e-ticaret siteleri genellikle daha karmaşık bir kurulum gerektirdiğinden, genellikle işlemler işlemek için ayrı bir alt alan adı ister.

Ayrıca şirketlerin mobil web siteleri (m.yoursite.com), yere özgü siteler (uk.yoursite.com) ve web sitesinin alt bölümleri oluşturmak için alt alan adları kullandığını gördük..

WordPress’i alt alanınıza yükleyebilirsiniz ve ana web sitenizden ayrı bir kurulum olarak çalışır.

Sitenizde “guest.yourwebsite.com”, “user.yourwebsite.com” gibi belirli bir kullanıcı grubuna hizmet vermek için bir alt alan adı kullanabilirsiniz. WordPress.com, blogger.com ve diğerleri gibi web sitesi oluşturucu platformları kullanıcılara bu şekilde özel web siteleri sunar.

Alt alanlar, web sitenizin içeriğini daha verimli bir şekilde organize etmede çok yararlı olabilir. Bir alt alan adının doğru kullanımı ana web sitenizin SEO’sunu etkilemez. Ancak şüphe duyduğunuzda, her şeyi aynı alanda tutmanızı ve herkese açık siteler için bir alt alan kullanmamanızı öneririz..

Bir Alt Alan Nasıl Oluşturulur

Alan adı kayıt sitenizde veya WordPress barındırma hesabınızda kolayca bir alt alan adı oluşturabilirsiniz. Bu örnekte, hosting şirketimiz Bluehost’u kullanarak bir alt alan adı oluşturacağız, ancak süreç tüm platformlarda benzer.

Bluehost’ta bir alt alan adı oluşturmak için web barındırma hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Ardından soldaki “Alan Adları” sekmesini tıklayın. Bu, çeşitli seçeneklerle bir alt menü açar.

Alt Alan Yarat

Şimdi, listedeki “Alt Alanlar” sekmesini tıklayın.

Alt Alan 2 oluşturun

Sağdaki alan alan adınızı içerir. Web barındırma hesabınızda yalnızca bir alanınız varsa hiçbir şeyi değiştirmeniz gerekmez. Birden fazla alan adınız varsa, açılır menüde listelenir. Örneğimizde yalnızca bir alanımız var, “alaniniz.org”.

Ardından, sağdaki alana yeni alt alan adınız için bir ad yazın. Blog, galeri, mağaza veya kullanmak istediğiniz her şeyi girebilirsiniz. Bu örnek için “demo” kullanacağız.

Alt alanınızın adını yazdıktan sonra, “Oluştur” düğmesini tıklayın.

Alt alan adı 3 oluşturun

Yeni alt alanınızı hemen ekranın altında göreceksiniz. Alt alan adresiniz artık alan adınızın önünde görünecektir. Örneğimizi kullanarak “alaniniz.com” dan “demo.alanadiniz.com” a dönüştü. Yeni alt alan adınızın, alt alan adınızın ana klasör alanına otomatik olarak dolduğuna dikkat edin.

Tebrikler! İlk alt alan adınızı yeni oluşturdunuz.

Alt alan adı 4 oluşturun

SEO için Alt Alanlar ve Alt Dizinler

Arama motorları alt alanları ve alt dizinleri farklı görüntüler. Bunun neden doğru olduğuna ve bir alt alanın bir alt dizine karşı kullanılmasının SEO’yu nasıl etkilediğine bakalım.

SEO için alt alan adı ve alt dizin

Alt alanlar Google ve diğer arama motorları tarafından farklı bir web sitesi olarak görülür. Bu, arama motorlarının her bir alt alanı ayrı ayrı taraması ve dizine eklemesi gerektiği anlamına gelir.

Geri bağlantılardan ana sitenize oluşturulan “bağlantı suyunun” alan adınız ile alt alanlarınız arasında paylaşılmadığını hatırlamak önemlidir. Bir alt alan adı için anahtar kelimeler için sayfa sırası oluşturmak, tamamen ayrı bir web sitesi için olduğu kadar zordur.

Alt alanları yalnızca bunu yapmak için iyi bir nedeniniz varsa kullanmalısınız. Örneğin, farklı anahtar kelimeler için sıralamak, belirli bir pazarı hedeflemek veya farklı bir konuma ulaşmak veya ana web sitenizinkinden farklı bir dile hizmet vermek için alt alanları kullanabilirsiniz..

Alt Dizinler birincil alan adınız altında bulunan dosyalardır. Google ve diğer arama motorları alt dizinleri ayrı siteler olarak görmez, bu nedenle “bağlantı suyu” ve SEO alan adınız ile alt dizinler arasında paylaşılır.

Bloggerlar, yeni başlayanlar veya sınırlı zaman ve kaynaklara sahip küçük işletmeler için alt dizin kullanmak, web sitenizi bir alt alan adı kullanmaktan daha hızlı sıralamanıza yardımcı olur.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me