Nedir: function.php

WordPress’te, function.php veya tema işlevleri dosyası, WordPress temalarında bulunan bir şablondur. WordPress siteniz için mevcut temanızla otomatik olarak etkinleştirilen bir eklenti gibi davranır. Function.php dosyası, bir WordPress sitesinde özellik eklemek veya varsayılan özellikleri değiştirmek için PHP kodu kullanır.


Örneğin, bir WordPress teması, altbilgiye yeni bir widget alanı eklemek veya WordPress kontrol paneline özel bir hoş geldiniz iletisi eklemek için temanın function.php dosyasına biraz kod ekleyebilir. İmkanlar sonsuzdur!

Fonksiyonlar Nedir
WordPress sitenize bir tema yüklediğinizde ve etkinleştirdiğinizde function.php dosyası otomatik olarak yüklenir.

Function.php dosyasını özel kodlar kullanarak düzenlemek, web sitenizi geliştirmek için posta türleri, sınıflandırmalar, kısa kodlar ve daha fazlasını eklemenize olanak tanır.

Functions.php Dosyası Nerede Bulunur??

Function.php dosyasının konumu tema klasörünüzde.

WordPress sitenize bir kod snippet’i eklemek istiyorsanız, bunu işlev.php dosyasına eklemek bir seçenektir.

Ancak genellikle bunu yapmanın en iyi yolu değildir. WordPress, mümkün olduğunca tasarım ve işlevselliği ayırmaya çalışır. Tasarımı belirleyen temalarımız ve işlevleri belirleyen eklentilerimizin nedeni budur.

WordPress temanızı sitenizin çalışma biçimini değiştirmeden veya site tasarımınızı etkilemeden eklentilerinizi değiştirebilmeniz en iyisidir.

Temanızın işlevlerine kod parçacıkları eklemenizi söyleyen birçok WordPress öğreticisi var. Php dosyası, ancak bu genellikle iyi bir fikir değildir.

Function.php dosyanızı düzenlemeye karar verirseniz, lütfen çok dikkatli olun. Function.php dosyanızı düzenlemek için iyi bir fikir olmamanızın 3 nedeni vardır:

 • Tema güncellendiğinde işlevler dosyasındaki düzenlemeler kaybolacak.
 • WordPress temanızı değiştirirseniz düzenlemeler kaybolur.
 • İşlevler dosyasında kodlama hataları yapmak sizi sitenizden kilitleyebilir.

Eksik noktalı virgül gibi basit bir şey bile tüm sitenizi “Ölümün Beyaz Ekranı” adı verilen bir hata ile ortadan kaldırabilir. Bu sizin başınıza gelirse, sitenize tekrar erişebilmeniz için WordPress Beyaz Ölüm Ekranını nasıl düzeltebileceğiniz konusunda adım adım bir kılavuz yazdık.

Function.php dosyanızda bir kodlama hatası yapmak diğer WordPress hatalarına de neden olabilir.

Bir function.php dosyasını yalnızca bir alt temanız varsa ve kod snippet’leri yalnızca etkin alt temayla kullanılacaksa düzenlemeniz gerekir. Örneğin, özel yazı tipleri, stil sayfaları için snippet’ler eklemek veya özellikle söz konusu alt tema için bir dil çeviri dosyası eklemek isteyebilirsiniz.

Siteye Özgü Eklentiler Neden Daha İyi (Functions.php Alternative)

Yani, function.php dosyasını düzenlememeniz gerekiyorsa, çevrimiçi öğreticilerden kod parçacıkları nereye eklemeniz gerekir??

Cevap kendi WordPress eklentinizi oluşturmak.

Kendi sitenize özgü olduğu ve WordPress eklenti dizininde paylaşılmayacağı için buna genellikle “siteye özgü eklenti” denir.

Siteye özgü bir eklenti kullanmak en iyi çözümdür çünkü kod snippet’leriniz temanızın function.php dosyasından ayrı olarak depolanır. Bu, diğer tüm eklentiler gibi etkinleştirilebileceği veya devre dışı bırakılabileceği anlamına gelir. Bu, temaları değiştirirseniz kodunuzun kaybolmayacağını garanti eder.

Ne yazık ki, WordPress varsayılan olarak siteye özgü bir eklenti ile gelmiyor.

İyi haber şu ki, siteye özgü bir WordPress eklentisi oluşturabilir veya WordPress eklenti dizininden bir tane indirebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için, Kod Parçacıkları eklentisini indirmenizi öneririz. Kod Parçacıkları eklentisi çok daha basit bir çözümdür ve WordPress’de tüm özel kod parçacıklarınızı oluşturmak, düzenlemek ve yönetmek için daha iyi bir yol sağlar.

Kod Parçacıkları eklentisini etkinleştirdikten sonra, etiketli yeni bir menü öğesi görürsünüz. Parçacıklar WordPress yönetici menünüzde.

bir eklenti ile wordpress'e kod parçacıkları ekleme

Kod Parçacıkları eklentisi, kullanımı kolay bir grafik arabirimi, tam özellikli bir kod düzenleyicisi ve parçacık adı, açıklaması ve etiketleri için alanlar sağlar. Parçacıklarınızı başka sitelerde kullanmak için dışa aktarabilirsiniz.

Adım adım talimatlar için WordPress’e özel kod parçacıkları ekleme hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Bu makalenin, WordPress’teki function.php dosyası ve sitenize kod parçacıkları ekleme hakkında her şeyi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz! Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdakilere göz atın.

Ayrıca adım adım WordPress video eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olabilir ve en son güncellemeler için bizi Twitter ve Facebook’ta takip edebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map