Nedir: Kategori

Kategori, WordPress’teki varsayılan sınıflandırmalardan biridir. Blog yazılarınızı farklı bölümlerde sıralamak ve gruplamak için kategorileri kullanabilirsiniz. Örneğin, bir haber web sitesinde makaleleri için Haberler, Görüş, Hava Durumu ve Spor bölümleri.


Kategoriler, ziyaretçilerin web sitenizin hangi konularla ilgili olduğunu hızlı bir şekilde bilmelerine yardımcı olur ve sitenizde daha hızlı gezinmelerini sağlar.

Kategori nedir

Yeni bir WordPress kurulumundaki varsayılan kategori “Kategorilenmemiş” dir. Bir gönderi için kategori seçmezseniz, gönderi otomatik olarak varsayılan kategoriye yerleştirilir. Yalnızca bir WordPress yöneticisi varsayılan kategoriyi Ayarlar »Yazma ekran.

Varsayılan Kategoriyi Ayarlama

Kategori Ekleme

Bir blog gönderisini düzenlerken, kategori adının yanındaki kutuyu işaretleyerek bir kategoriye ekleyebilirsiniz..

wordpress kategorisine nasıl yazı eklenir

Bir yayını düzenlerken yeni bir kategori eklemeniz gerekiyorsa, Yeni Kategori Ekle mevcut kategorilerinizin listesinin altındaki bağlantı.

Ayrıca doğrudan bir kategoriden kategori ekleyebilirsiniz. Mesajlar »Kategoriler ekran. Yeni kategoriniz için bir ad yazın ve bir bilgi ekleyin. Küçük harfler, sayılar veya kısa çizgiler kullanarak yayınlarınız için URL dostu sümüklü böcekler oluşturabilirsiniz.

Bilgi alanına bir şey yazmazsanız, WordPress otomatik olarak kategori adına dayalı bir bilgi adı oluşturur. Slugs, kategori sayfanıza, o kategoride oluşturduğunuz tüm yayınları listeleyen bir bağlantı oluşturur.

Kenar Çubuğundaki Kategori

Alt Kategori Nasıl Oluşturulur

Kategoriler hiyerarşiktir, yani her birinin alt kategorisi olabilir. Alt kategori, daha geniş bir başlık altındaki bir alt başlık için kullanılır. Örneğin, bir haber web sitesinde Yerel, Ulusal ve Global haberler için alt kategorileri olan Haberler kategorisi olabilir.

Bir alt kategori oluşturmak için Mesajlar »Kategoriler seçin ve açılır menüden bir ana kategori seçin. Daha sonra alt kategoriniz için ad girin, açıklama ve sülük ekleme isteğe bağlıdır.

Şimdi “Yeni Kategori Ekle” düğmesini tıklayın, alt kategoriniz oluşturulacak.

Alt Kategori Oluşturma

Kategoriler Nasıl Düzenlenir?

Kategoriler düzenlenebilir Mesajlar »Kategoriler ekran. Farenizi düzenlemek istediğiniz kategoriye getirin ve “Düzenle” bağlantısını tıklayın. Bu, üst ve alt kategorileri ekleyebileceğiniz veya kaldırabileceğiniz, kategori adını, bilgi bilgilerini veya açıklamayı değiştirebileceğiniz düzenleyiciyi açar.

Kategoriyi Düzenle

Ayrıca kategorileri Mesajlar »Kategoriler ekran. Bir üst veya alt kategoriyi silmek, yayınlarınızı silmez. WordPress, varsayılan kategorideki bir kategoriye atanmamış gönderileri otomatik olarak yerleştirir.

Varsayılan “kategorize edilmemiş” kategorinin silinebilmesi için bir yöneticinin yeni bir varsayılan kategori oluşturması veya mevcut bir kategoriye ataması gerekir.

Kategoriler Nasıl Görüntülenir?

Web sitesi ziyaretçilerinizin blog yayını kategorilerini bulmasını kolaylaştırmak istiyorum?

Bunu yapmanın yaygın bir yolu, kategorilerinizin bir listesini kenar çubuğunuza yerleştirmektir.

Kategoriler, bir kategori widget’ı kullanılarak kenar çubuğunda görüntülenebilir. Adresine git Görünüm »Widget’lar ve kategori widget’ını bir kenar çubuğuna sürükleyip bırakın. Gönderi olmayanlar hariç tüm kategorileriniz kenar çubuğunda görüntülenecektir.

Kategori widget’ı, kategorilerinizi açılır menü veya liste olarak görüntülemenizi sağlar. Her kategorideki yayın sayısını görüntülemek isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz.

Eğer Hiyerarşiyi göster seçeneği, alt kategorileriniz genellikle alt kategori adından önce bir girinti olan özel stil ile belirtilir. Görünüm temanıza bağlı olacaktır. Bu seçeneği belirlemezseniz, üst veya alt kategoriler olsun, tüm kategorileriniz listede aynı görünür.

Kategori Widget'ı

Web sitenizin gezinme menüsüne kategoriler de ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Görünüm »Menüler. Ardından, “Kategoriler” i tıklayın, menünüzde istediğiniz kategorileri seçin ve “Menüye Ekle” düğmesini tıklayın.

Menüdeki Kategori

Örneğin, kategorilerimizi WPBeginner’daki ana menümüze ekledik.

ana menü örneğinde wordpress kategorileri

Kategoriler ve Etiketler (Fark Nedir?)

Kategoriler ve etiketler, WordPress’e varsayılan olarak dahil edilen sınıflandırmalardır. WordPress’teki kategoriler web sitenizin daha geniş bölümlerini kapsar, etiketler oluşturduğunuz, belirli bir kelimeyle etiketlenmiş tüm yayınları tanımlamaya yardımcı olur.

Kategorileri bir kitabın önündeki a gibi düşünün. Web sitenizdeki içeriği genel konulara ayırırlar. Etiketler bir kitabın arkasındaki dizin gibidir, çünkü yazılarınızın çok özel ayrıntılarını tanımlayan kelimeler atarlar.

Etiketler ve kategoriler arasındaki en büyük farklardan biri, gönderileriniz için bir kategori seçmeniz gerektiğidir ve bunu yapmadıysanız, bunlar “kategorize edilmemiş” altında listelenir. Öte yandan, etiket eklemenize gerek yoktur.

Kategoriler, ziyaretçilerin aradıkları içeriğe daha hızlı gidebilmeleri için web sitenizin ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Alt kategoriler kullanırsanız hiyerarşik olabilirler.

Etiketler hiyerarşik değildir, bu nedenle üst veya alt etiket yoktur.

Kullanımlarını ve ikisi arasındaki farkı daha iyi anlamanıza yardımcı olacak kategorilerin ve etiketlerin en iyi kullanımlarını tanımlayan tam uzunlukta bir yazı yazdık.

Kategorileri Etikete Dönüştürme

Bir noktada, kategorilerinizi etiketlere veya etiketlerinizi kategorilere değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için şu adrese gidin: Araçlar »İçe Aktar “Kategoriler ve Etiketler Dönüştürücü” yi tıklayın. Ardından, İçe Aktarıcıyı Çalıştır düğmesine tıklayın. Bundan sonra, içe aktarıcıyı yüklemenizi isteyen bir açılır pencere açılacaktır, İthalatçıyı Çalıştır düğmesine tıklayın.

İçe aktarıcı yüklendikten sonra Eklentiyi Etkinleştir ve İçe Aktarıcıyı Çalıştır’ı tıklayın. Ardından, istediğiniz dönüşüm seçeneğini belirtin. Şimdi, her birini tıklayarak dönüştürmek istediğiniz öğeleri seçin ve Dönüştür düğmesini tıklayın.

Kategorileri Etikete Dönüştür

Bu makalenin WordPress kategorileri ve nasıl çalıştığı hakkında her şeyi öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz! Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdakilere göz atın.

Ayrıca adım adım WordPress video eğitimleri için YouTube kanalımıza abone olabilir ve en son güncellemeler için bizi Twitter ve Facebook’ta takip edebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me