Yeni Başlayanlar için Ultimate WordPress SEO Rehberi (Adım Adım)

WordPress SEO’nuzu geliştirmek, web sitenize daha fazla trafik çekmek için çok önemlidir. Ne yazık ki çoğu WordPress SEO kılavuzu yeni kullanıcıların başlaması için çok teknik.


Web sitenizin trafiğini artırma konusunda ciddi iseniz, WordPress SEO en iyi uygulamalarına dikkat etmeniz gerekir.

Bu kılavuzda, WordPress SEO’nuzu geliştirmenize ve daha fazla organik trafik almanıza yardımcı olacak en iyi WordPress SEO ipuçlarını paylaşacağız.

Yeni başlayanlar için WordPress SEO

WordPress’in SEO dostu olduğunu söyleyen uzmanlar duymuş olabilirsiniz. Bu yüzden birçok insan bir blog veya web sitesi başlatmak için WordPress’i seçiyor.

WordPress, oluşturduğu kodun SEO’nun en iyi uygulamalarını takip etmesini sağlarken, SEO çabalarınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız yapmanız gereken çok daha fazlası var.

WordPress SEO’nuzu düzgün bir şekilde optimize etmek için atmanız gereken bir dizi işlem yapılabilir adımımız var.

Kolaylaştırmak için, nihai WordPress SEO kılavuzumuzda kolayca gezinmenize yardımcı olacak bir.

Giriş

  WordPress SEO’nun Temelleri

   En İyi WordPress SEO Eklentisi

    WordPress SEO En İyi Uygulamaları

     WordPress SEO için Hız ve Güvenlik

      Sonunda bakın WordPress SEO’nuzu daha da ileriye taşımak için.

      Giriş

      WordPress SEO için optimizasyon fikrinin yeni başlayanlar için korkutucu olabileceğini biliyoruz, özellikle de teknoloji meraklısı değilseniz.

      Ancak endişelenmeyin – karmaşık olması gerekmez. Temel bilgileri öğrenmek için buradan başlayın ve ardından bunları kendi web sitenize uygulamaya başlayabilirsiniz.

      SEO nedir?

      SEO nedir

      SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. Web sitesi sahipleri tarafından arama motorlarında üst sıralara göre daha fazla trafik elde etmek için kullanılan bir stratejidir.

      Arama motoru optimizasyonu, Google’ı kandırmak veya sistemi oynamakla ilgili değildir. Bu, arama motorlarının web sitenizi bulmasını kolaylaştıran optimize edilmiş kod ve biçimlendirmeye sahip bir web sitesi oluşturmakla ilgilidir.

      Kullanıcılar web’de yazdığınız konular için arama yaptığında, arama motoru için optimize edilmiş içeriğiniz arama sonuçlarında daha yüksek görünecek ve web sitenizi tıklayan daha fazla kişi göreceksiniz.

      []

      SEO neden önemlidir?

      Arama motorları çoğu web sitesi için genellikle en büyük trafik kaynağıdır.

      Google ve diğer arama motorları, sayfaları arama sonuçlarında uygun şekilde anlamak ve sıralamak için gelişmiş algoritmalar kullanır. Ancak, bu algoritmalar mükemmel değil – içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamak için hala yardımınıza ihtiyaçları var.

      İçeriğiniz optimize edilmezse, arama motorları içeriğin nasıl sıralanacağını bilemez. Kullanıcılar hakkında yazdığınız konuları aradığında, web siteniz arama sonuçlarında görünmez ve tüm bu trafiği kaçırırsınız.

      Gerçekten tüm işletme sahipleri kendi arama trafiğini en üst düzeye çıkarmak için kendi web sitesi arama motoru dostu yapmak önemlidir.

      []

      WordPress SEO’nun Temelleri

      SEO teknik olabilir, ancak olması gerekmez. Sitenizi optimize etmek için birkaç temel SEO ipucunu öğrenmek, web sitenizin trafiğinde belirgin bir artış sağlayabilir.

      Aşağıdaki teknikleri kullanmak için teknoloji dehası olmak zorunda değilsiniz. Zaten WordPress kullanıyorsanız, gerekenlere sahipsiniz!

      Web sitenizi optimize etmeye başlayalım.

      Sitenizin Görünürlük Ayarlarını Kontrol Edin

      WordPress, web sitenizi arama motorlarından gizlemek için yerleşik bir seçenekle birlikte gelir. Bu seçeneğin amacı, herkese açık hale gelmeden önce web sitenizde çalışmaya zaman ayırmaktır.

      Ancak, bazen bu seçenek yanlışlıkla kontrol edilebilir ve web sitenizi arama motorları için kullanılamaz hale getirir.

      Web siteniz arama sonuçlarında görünmüyorsa, yapmanız gereken ilk şey bu seçeneğin işaretli olmadığından emin olmaktır.

      WordPress sitenizin yönetici alanına giriş yapın ve adresini ziyaret edin. Ayarlar »Okuma sayfa.

      WordPress'te arama motoru görünürlük ayarları

      ‘Arama Motoru Görünürlüğü’ bölümüne ilerlemeniz ve search Arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesini engelle ’seçeneğinin yanındaki kutunun işaretli olmadığından emin olmanız gerekir.

      Değişikliklerinizi saklamak için Chan Değişiklikleri Kaydet ’düğmesini tıklamayı unutmayın.

      []

      WordPress’te SEO Dostu URL Yapılarını Kullanma

      SEO dostu URL’ler, sayfanın içeriğini açıkça açıklayan kelimeler içerir ve hem insanlar hem de arama motorları tarafından okunması kolaydır.

      SEO dostu URL’lere bazı örnekler:

      https://www.wpbeginner.com/how-to-install-wordpress/
      https://www.wpbeginner.com/common-wordpress-errors-and-how-to-fix-them/

      Bu URL’lerin okunabilir olduğuna ve bir kullanıcının yalnızca URL metnine bakarak sayfada ne göreceğini tahmin edebileceğine dikkat edin.

      SEO dostu olmayan bir URL neye benziyor?

      https://www.wpbeginner.com/?p=10467
      http://example.com/archives/123

      Bu URL’lerin içerikle alakasız sayılar kullandığına ve bir kullanıcının URL’ye bakarak sayfada ne bulacaklarını tahmin edemediğine dikkat edin.

      SEO dostu kalıcı bağlantı yapısının kullanılması, arama sonuçlarında daha iyi pozisyonlar elde etme şansınızı artırır.

      WordPress sitenizin kalıcı bağlantı yapısını nasıl kontrol edip güncelleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

      Ziyaret etmelisin Ayarlar »Kalıcı Bağlantılar sayfa. Gönderi adı seçeneğini belirtin ve ardından ayarlarınızı kaydetmek için Chan Değişiklikleri Kaydet ’düğmesini tıklayın.

      WordPress'te SEO Dostu URL Yapısı

      Daha ayrıntılı talimatlar için WordPress’te SEO dostu bir URL yapısının ne olduğu hakkındaki kılavuzumuza göz atın..

      Not: Web siteniz 6 aydan uzun bir süredir çalışıyorsa, sayılar seçeneğini kullanmadığınız sürece lütfen kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmeyin. Gün ve Ad veya Ay ve Ad kullanıyorsanız, kullanmaya devam edin.

      Kurulmuş bir sitede kalıcı bağlantı yapınızı değiştirerek, tüm sosyal medya paylaşım sayınızı kaybedecek ve mevcut SEO sıralamanızı kaybetme riskini taşıyacaksınız.

      Kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmeniz gerekiyorsa, uygun yönlendirmeleri ayarlayabilmeleri için bir profesyonel kiralayın. Sayfalardaki sosyal paylaşım sayınızı yine de kaybedeceksiniz.

      []

      WWW ve WWW dışı

      Web sitenize yeni başlıyorsanız, sitenizin URL’sinde www (http://www.example.com) veya www olmayan (http://example.com) kullanmak isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekir..

      Arama motorları bunların iki farklı web sitesi olduğunu düşünür, bu yüzden bir tane seçmeniz ve ona bağlı kalmanız gerekir.

      Adresini ziyaret ederek tercihinizi ayarlayabilirsiniz. Ayarlar »Genel sayfa. Tercih ettiğiniz URL’yi hem “WordPress Adresi” hem de “Site Adresi” alanlarına ekleyin.

      WordPress URL'lerinde www olmayan veya www

      Bir başkasının söyleyebilmesine rağmen, bir SEO açısından, bir veya başka birini kullanmanın hiçbir avantajı yoktur.

      Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için, www vs www olmayan – WordPress SEO için daha iyi olan kılavuzumuza göz atın..

      []

      En İyi WordPress SEO Eklentisi

      WordPress ile ilgili en iyi parçalardan biri, her şey için bir eklenti olması ve SEO’nun bir istisna olmamasıdır. Yeni başlayanlar için en iyi WordPress SEO eklentisini seçmeyi zorlaştıran binlerce WordPress SEO eklentisi var.

      Bireysel SEO görevleri için ayrı eklentiler yüklemek yerine, hepsini yapan en iyi WordPress SEO eklentisini seçmenize yardımcı olacağız ve% 100 ücretsiz.

      En İyi WordPress SEO Eklentisini Seçme

      En iyi WordPress SEO eklentisini seçme

      En iyi WordPress SEO eklentisini seçmeye gelince, büyük olasılıkla seçimlerinizi en popüler iki çözüme daraltabilirsiniz: Yoast SEO veya All in One SEO Paketi.

      Her ikisi de etkili çözümler ve Yoast SEO ile All in One SEO Pack’in artılarını ve eksilerini karşılaştırdık.

      WPBeginner’da Yoast SEO kullanıyoruz, bu yüzden bu eğitimde ekran görüntüleri ve örnekler için Yoast SEO kullanacağız.

      Ne olursa olsun, bu eklentilerin her birini doğru bir şekilde ayarlamak için adım adım bir kılavuzumuz var:

      • WordPress’te Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur ve Kurulur
      • All in One SEO Pack kullanım kılavuzu

      []

      WordPress’e XML Site Haritaları Ekleme

      WordPress'e XML Site Haritası Ekleme

      XML Site Haritası, web sitenizdeki her bir sayfayı listeleyen özel olarak biçimlendirilmiş bir dosyadır. Bu, arama motorlarının tüm içeriğinizi bulmasını kolaylaştırır.

      Bir XML site haritası eklemek sitenizin arama sıralamalarını artırmazken, arama motorlarının sayfaları hızlı bir şekilde bulmasına ve sıralamaya başlamasına yardımcı olur.

      Yoast SEO eklentisini kullanıyorsanız, sizin için otomatik olarak bir XML site haritası oluşturur. Site haritanızı bulmak için bu URL’ye gidin (example.com’u kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayın):

      http://example.com/sitemap_index.xml

      Bir sonraki adımda XML site haritanızı Google’a nasıl göndereceğinizi göstereceğiz.

      []

      Sitenizi Google Arama Konsolu’na ekleyin

      Google Arama Konsolu

      Web Yöneticisi Araçları olarak da bilinen Google Search Console, web sitesi sahiplerine içeriklerinin arama motoru tarafından nasıl göründüğüne bir göz atmak için Google tarafından sunulan bir dizi araçtır..

      Sayfalarınızın arama sonuçlarında nasıl göründüğünü anlamanıza yardımcı olacak raporlar ve veriler sağlar. Ayrıca, kullanıcıların web sitenizi bulmak için kullandıkları gerçek arama terimlerini, her sayfanın arama sonuçlarında nasıl göründüğünü ve sayfalarınızın ne sıklıkta tıklandığını da görebilirsiniz..

      Tüm bu bilgiler, sitenizde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamanıza yardımcı olur. Daha sonra içerik stratejinizi buna göre planlayabilirsiniz.

      Google Search Console, web sitenizle ilgili bir sorun olduğunda, örneğin arama tarayıcılarının siteye erişememesi, yinelenen içerik bulması veya kısıtlanmış kaynaklar olması durumunda da sizi uyarır.

      WordPress sitenizi Google Arama Konsolu’na nasıl ekleyeceğiniz konusunda adım adım kılavuzumuz var.

      Yoast SEO kullanıyorsanız, Yoast SEO kurulum kılavuzumuzdaki 6. adımı uygulayın.

      Yoast SEO kullanmıyorsanız, alternatif bir yol gösteren videomuzu izleyebilirsiniz:

      WPBeginner’a abone olun

      Web sitenizi Google Search Console’a ekledikten sonra, soldaki menüden Site Haritasını tıklayın ve ardından site haritası URL’sinin son bölümünü yapıştırın.

      Google Arama Konsolu'na site haritası ekleme

      Değişikliklerinizi kaydetmek için gönder düğmesini tıklayın.

      Google Arama Konsolu artık site haritanızı kontrol edecek ve web sitenizin taranmasını iyileştirmek için kullanacaktır.

      Site haritanızı başarıyla ekledikten sonra, beklemede olarak görünür. Google’ın web sitenizi taraması biraz zaman alır. Birkaç saat sonra, site haritanızla ilgili bazı istatistikleri görebilirsiniz. Site haritanızda bulduğu bağlantı sayısını, kaç tanesinin dizine eklendiğini, resim ve web sayfalarının oranını vb. Gösterecektir..

      Analiz toplamak ve web sitenizin SEO ilerlemesini görmek için Search Console’unuzu en az aylık olarak kontrol etmenizi öneririz..

      []

      Blog Yazılarınızı SEO İçin Optimize Etme

      Genellikle yeni başlayanlar, bir WordPress SEO eklentisini kurmanın ve etkinleştirmenin gerekli olan tek şey olduğunu düşünerek hata yaparlar. SEO, maksimum sonuç görmek istiyorsanız devam etmeniz gereken, devam eden bir süreçtir.

      Tüm en iyi SEO eklentileri, her blog yayınına ve sayfasına bir başlık, açıklama ve odak anahtar kelimesi eklemenizi sağlar. Ayrıca, kullanıcıların web sitenizi Google’da gördüklerinde ne göreceklerinin bir önizlemesini gösterir.

      Maksimum tıklama almak için başlığınızı ve açıklamanızı optimize etmenizi öneririz.

      Blog yazınızı yazarken SEO bölümüne gidin ve bundan tam olarak yararlanın.

      Yoast SEO blog yayını ayarları

      Bir odak anahtar kelimesinin veya odak anahtar kelimesinin nasıl seçileceğini, iyi bir başlığın ne olduğunu veya iyi bir meta açıklamanın ne olduğunu merak ediyorsanız, blog yayınlarınızı SEO için optimize etmek için başlangıç ​​kılavuzumuzda ayrıntılı olarak ele aldık.

      Sayfa SEO’su başarınız için çok önemli olduğu için okumanızı önemle tavsiye ederiz..

      Web Siteniz İçin Anahtar Kelime Araştırması Yapma

      Birçok yeni başlayan, insanların hangi konuları aradıklarını ve bloglarına ve web sitelerine ne eklemeleri gerektiğini anlamak için en iyi tahminlerini kullanıyor.

      Karanlıkta bir ok atmak gibidir. İnsanların ne aradığını bulmak için gerçek verileri kullanabileceğiniz zaman bunu yapmanız gerekmez.

      Anahtar kelime araştırması, içerik oluşturucular ve SEO uzmanları tarafından kullanılan bir araştırma tekniğidir. Sektörünüzdeki içeriği, ürünleri ve hizmetleri bulmak için kullanıcıların arama motorlarına girdiği kelimeleri keşfetmenize yardımcı olur.

      Daha sonra, daha fazla arama trafiği elde etmek için bu kelimeleri ve kelime öbeklerini web sitenize kullanabilirsiniz.

      Kullanabileceğiniz bir ton anahtar kelime araştırma aracı (hem ücretsiz hem de ücretli) vardır. SEMRush kullanmanızı öneririz, anahtar kelimeleri keşfetmenize ve hatta rakiplerinizin sıraladığı anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur.

      Daha fazla ayrıntı için WordPress web siteniz için anahtar kelime araştırması yapma konusunda başlangıç ​​kılavuzumuza bakın.

      []

      WordPress SEO En İyi Uygulamaları

      WordPress SEO’nun temellerini takip ederseniz ve en iyi WordPress SEO eklentisini kullanırsanız, zaten birçok web sitesinin önünde olacaksınız.

      Ancak daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız, aşağıdaki WordPress SEO en iyi uygulamalarını izlemeniz gerekir.

      Bunlar çok teknik değildir ve çoğu herhangi bir koda dokunmanızı bile gerektirmez. Ama onları takip ederseniz büyük bir fark yaratacaklar.

      WordPress’te Kategorileri ve Etiketleri Düzgün Kullanma

      Kategori ve Etiket

      WordPress, blog yayınlarınızı kategorilere ve etiketlere göre sıralamanızı sağlar. Bu, içeriğinizi konulara göre yönetmenizi ve kullanıcılarınızın aradıkları içeriği bulmasını kolaylaştırır.

      Kategoriler ve etiketler ayrıca arama motorlarının web sitenizin yapısını ve içeriğini anlamasına yardımcı olur.

      Yeni başlayanlar genellikle kategorileri ve etiketleri en iyi nasıl kullanacakları konusunda kafa karıştırırlar. Bunu binlerce okuyucuya açıkladıktan sonra, kategorilere ve etiketlere nasıl yaklaştığımız aşağıda açıklanmıştır.

      Kategoriler, yayınlarınızın geniş gruplandırması içindir. Blogunuz bir kitapsa, kategoriler içerik tablosu olacaktır.

      Örneğin, kişisel bir blogda müzik, yemek, seyahat vb. Kategorilere sahip olabilirsiniz. Kategoriler hiyerarşiktir, bu nedenle bunlara alt kategoriler ekleyebilirsiniz.

      Diğer yandan, etiketler tek bir gönderinin içeriğini tanımlayan daha belirgin anahtar kelimelerdir. Örneğin, gıda kategorisi altında dosyalanan bir blog yayını salata, kahvaltı, krep vb. Etiketlere sahip olabilir. Bunları ders kitabında dizinler bölümü olarak düşünün.

      Bu konu hakkında daha fazla bilgi için, içeriğinizi sıralamak için etiketler ve SEO ile ilgili en iyi uygulamalar kategorileri hakkındaki kılavuzumuza bakın.

      Kategorileri ve etiketleri düzgün bir şekilde kullanarak, kullanıcılarınızın web sitenize göz atmasını kolaylaştırırsınız. Kullanıcılar için kolay olduğundan, arama motorlarının web sitenize göz atmasını da kolaylaştırır.

      []

      İç Bağlamayı Alışkanlık Haline Getirin

      WordPress'e dahili bağlantılar ekleme

      Arama motorları web sitenizdeki her sayfaya bir puan atar (sayfa yetkisi). Bu skorun tarifi gizli tutulur, böylece insanlar sonuçları oynayamaz. Bununla birlikte, en yaygın otorite işaretleri bağlantılardır.

      Bu nedenle, diğer blog yayınlarınızdan ve sayfalarınızdan kendi içeriğinize bağlantı vermeniz önemlidir.

      Mümkün olduğunca kendi yayınlarınızı birbirine bağlamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Birden fazla yazarınız varsa, en az 3 başka blog yayını arasında bağlantı kurmalarını gerektiren bir önceden yayınlanmış blog yayını kontrol listesi oluşturun.

      Bu, sayfa görüntülemelerinizi artırmanıza, kullanıcıların sitenizde geçirdiği süreyi artırmanıza ve sonuçta tek tek blog yayınlarınızın ve sayfalarınızın SEO puanını artırmanıza yardımcı olur.

      []

      WordPress Yorumlarını Optimize Edin

      WordPress yorumlarını optimize etme

      Yorumlar, web sitenize kullanıcı katılımının güçlü bir göstergesi olabilir. Etkileşimli kullanıcılar, sitenize daha fazla bağlantı, daha fazla trafik ve gelişmiş SEO anlamına gelir.

      Ancak, yorumlarınızın spam olmadığından emin olmanız gerekir. Spam gönderenler, arama sıralamalarınızı etkileyebilecek ve hatta bozabilecek kötü bağlantılar içeren yorumlar gönderir.

      Bu yüzden herkese Akismet’i kullanmaya başlamalarını öneriyoruz. Her WordPress sitesi ile önceden yüklenmiş olarak gelen iki eklentiden biridir ve yorum spam’larıyla savaşmanıza yardımcı olur.

      Akismet tek başına yorum spam’ını işleyemiyorsa, WordPress’te yorum spam’ıyla mücadele etmek için bu ipuçlarına ve araçlara bakın.

      Blog yayınlarınız çok sayıda orijinal, spam içermeyen yorum çekiyorsa, bu kadar ilgi çekici bir web sitesi oluşturmak için kendinizi omzuna koymalısınız.!

      Ancak, bir yayına çok fazla yorum yazılmasını yavaşlatabilir ve bu da arama motoru sıralamalarınızı etkiler. (Hızın SEO’yu nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki okumaya devam edin.)

      Web sitenizi, sunucunuza yüklenen yük yorumlarını ve hızını işleyecek şekilde hazırlamak için, yorumları birden çok sayfaya bölebilirsiniz. WordPress’te yorumları nasıl sayfalandıracağımızla ilgili eğiticimize bakın.

      (Siteniz hakkında daha fazla yorum almak istiyorsanız, WordPress blog yayınlarınız hakkında daha fazla yorum almak için bu 11 yolu inceleyin.)

      []

      WordPress Dış Bağlantılarını İzleyin

      Yukarıda belirtildiği gibi, bağlantılar arama motorlarının hangi sayfaların önemli olduğuna karar vermesine yardımcı olur. Bir web sitesine bağlandığınızda, sitenizin SEO puanının bir kısmını bu bağlantıya geçirirsiniz. Bu SEO puanına “link suyu” denir.

      İyi arama sıralamaları için, diğer web sitelerinden verdiğinizden daha fazla bağlantı suyu aldığınızdan emin olmanız gerekir.

      Harici bağlantılara (sahibi olmadığınız web sitelerine bağlantılar) “nofollow” özelliğini eklemek, arama motorlarına bu bağlantıları izlememelerini bildirir. Bu, bağlantı suyunu kaydetmenize yardımcı olur.

      HTML’de normal bir harici bağlantı şöyle görünür:

      Örnek Web Sitesi

      Nofollow özelliğine sahip harici bir bağlantı şöyle görünür:

      rel ="takip etme">Örnek Web Sitesi

      Varsayılan olarak, WordPress nofollow bağlantıları yapma seçeneği ile birlikte gelmez. Ancak, bağlantıları elle değiştirerek yine de kolayca yapabilirsiniz..

      Bağlantınızı içeren bloğu seçin ve ardından üst çubukta bulunan 3 dikey nokta simgesine tıklayın.

      HTML olarak düzenle

      Bu, “HTML olarak düzenle” seçeneğini tıklamanız gereken bir menü açar.

      Artık bağlantınızın HTML kodunu göreceksiniz. Bağlantı öğesine rel = ”nofollow” özelliğini eklemek için devam edin.

      Bir bağlantıya manuel olarak nofollow özelliği ekleme

      HTML kodunda rel = ”noopener noreferrer” özelliğini görürseniz, noreferrer’den sonra bir boşluk ekleyin ve ardından nofollow ekleyin.

      Daha fazla ayrıntı ve alternatif yöntemler için WordPress’te nofollow bağlantıları ekleme hakkındaki kılavuzumuza bakın.

      []

      Tam Mesajlar ve Özetler veya Alıntılar

      Özet gönderiler veya özet veya alıntılar

      WordPress, giriş sayfası, kategori arşivi, etiket arşivi, tarih arşivi, yazar sayfaları vb..

      Varsayılan olarak, tüm bu sayfalardaki makale içeriğinin tamamını gösterir. Bu, sitenizin SEO’sunu etkiler, çünkü arama motorları onu yinelenen içerik olarak bulabilir. Tam makaleler ayrıca arşiv sayfalarınızın daha yavaş yüklenmesini sağlar.

      Makalelerin her yerde gösterilmesi sayfa görüntülemelerinizi de etkiler. Örneğin, RSS özet akışınıza abone olan kullanıcılar, web sitenizi ziyaret etmeden özet akışı okuyucularındaki makalenin tamamını okuyabilir.

      Bunu çözmenin en kolay yolu, tam makaleler yerine özetler veya alıntılar göstermektir.

      Bunu adresine giderek yapabilirsiniz. Ayarlar »Okuma ve özet seç.

      Ayrıntılı talimatlar için WordPress alıntılarını kodlamadan nasıl özelleştirebileceğinizle ilgili kılavuzumuza bakın.

      []

      WordPress SEO için Hız ve Güvenlik

      Yukarıdaki tüm WordPress SEO ipuçlarını ve en iyi uygulamaları takip etseniz bile, siteniz yavaşsa veya bir hacker tarafından kaldırılırsa, arama motoru sıralamalarınız büyük bir isabet alır.

      Yavaş performans veya gevşek güvenlik nedeniyle sitenizin arama motoru trafiğini kaybetmesini nasıl önleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

      Sitenizin Hızını ve Performansını Optimize Edin

      WordPress sitenizin hızını ve performansını optimize edin

      Araştırmalar, internet çağında ortalama insan dikkat süresinin Japon balıklarından daha kısa olduğunu gösteriyor..

      Web kullanılabilirliği uzmanları, kullanıcıların bir web sitesini ziyaret ettikten sonra birkaç saniye içinde kalmaya veya ayrılmaya karar verdiklerine inanır.

      Bu, bir web sitesi sahibi olarak içeriğinizi sunmak ve kullanıcılarla etkileşime geçmek için yalnızca birkaç saniyeniz olduğu anlamına gelir. Ziyaretçinizin web sitenizin yüklenmesini beklemesi için bu değerli zamanı boşa harcamak istemezsiniz. Google gibi arama motorları artık yavaş yüklenen web sitelerinden daha hızlı web siteleri sıralıyor.

      Sitenizin hızını artırmanız gerekiyorsa, WordPress’i hızlandırmak ve performansı artırmak için 18 faydalı püf noktası hakkında bu uzman tavsiyesine göz atın..

      []

      SEO için WordPress’te Görüntüleri En İyileştirme

      Görüntüler metinden daha ilgi çekicidir, ancak yüklenmesi daha fazla zaman alır. Görüntü boyutları ve kalitesine dikkat etmezseniz, web sitenizi yavaşlatabilirler.

      Daha hızlı yüklenmek için optimize edilmiş görüntüleri kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Web için görüntüleri optimize ederek WordPress’i nasıl hızlandıracağımız hakkındaki kılavuzumuza bakın.

      Arama motorları için resimlerinizi optimize etmek için kullanabileceğiniz bir başka hile, açıklayıcı bir başlık ve alt etiketleri kullanmaktır. Bu etiketler, arama motorlarının resminizin ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, ekran okuyucuları alternatif metni okuyabildikleri için görme bozukluğu olan kullanıcılara yardımcı olurlar..

      WordPress, bir resim yüklediğinizde kolayca başlık ve alt etiketler eklemenizi sağlar.

      WordPress'teki görüntülere alternatif metin ve başlık ekleme

      Fotoğrafçıysanız veya WordPress sitenize çok fazla resim ekliyorsanız, bir galeri eklentisi kullanmanız gerekir.

      Envira Galerisi’ni kullanmanızı öneririz. Hız testlerimizde, en hızlı WordPress galeri eklentisi olduğunu gördük. Aynı zamanda tamamen duyarlı ve SEO dostu.

      Daha fazla ipucu için yeni başlayanlar için resim SEO kılavuzumuza bakın.

      []

      WordPress Sitenizin Güvenliği ve Emniyeti

      WordPress Güvenliği

      Google her hafta kötü amaçlı yazılımlar için yaklaşık 20.000 ve kimlik avı için yaklaşık 50.000 web sitesini kara listeye alıyor. Bir site kara listeye alındığında, hiçbir arama sonucunda hiç görünmez.

      Bu, WordPress sitenizin güvenliğinin iyi sıralamalar için çok önemli olduğu anlamına gelir. Siteniz bir bilgisayar korsanı tarafından tehlikeye atıldığında SEO ile ilgili tüm çalışmalarınızın boşa gitmesini istemezsiniz.

      İyi haber şu ki, WordPress sitenizi güvende tutmak o kadar zor değil – nihai WordPress güvenlik kılavuzumuzdaki adım adım talimatlara bakın.

      WPBeginner olarak web sitemizi saldırılara karşı korumak için Sucuri’yi kullanıyoruz. Bu hizmeti neden önerdiğimizi görmek için Sucuri’nin 3 ay içinde 450.000 WordPress saldırısını engellememize nasıl yardımcı olduğuna dair örnek olay incelememize göz atın.

      []

      SSL / HTTPS Kullanmaya Başlayın

      SSL ve HTTPS ile korunan bir site

      SSL (Güvenli Yuva Katmanı), kullanıcının tarayıcısı ve bağlandıkları sunucu arasındaki bağlantıyı şifreleyen bir teknolojidir. Bu, WordPress sitenize ek bir güvenlik katmanı ekler.

      SSL ile korunan web siteleri, tarayıcının adres çubuğundaki bir asma kilit işaretiyle belirtilir. Bu, web sitenizi daha güvenilir hale getirir ve WordPress ile çevrimiçi bir mağaza çalıştırıyorsanız ve hassas ödeme bilgilerini işliyorsanız gereklidir..

      En iyi WordPress barındırma şirketleri, Let’s Encrypt ile ücretsiz SSL sertifikaları sunar. Daha fazla bilgi için web siteniz için nasıl ücretsiz SSL sertifikası edinme hakkındaki kılavuzumuza bakın.

      Premium joker SSL sertifikası veya yalnızca güvenlik garantili normal bir sertifika istiyorsanız, Domain.com’u kullanmanızı öneririz.

      SSL sertifikaları en az 10.000 $ güvenlik garantisi ve 1.75 milyon $ ‘a kadar güvenlik garantisi ile gelir. Ek güvenilirlik için sitenizde görüntülenecek bir TrustLogo site mührü de alırsınız.

      []

      Diğer SEO Araçları ve Kaynakları

      WordPress SEO en iyi uygulamalarını öğrendikten sonra, rekabetinizin önüne geçmek için becerilerinizi daha da ileriye taşımak istersiniz.

      SEO’nuzu güçlendirmek için kullanmanız gereken en iyi WordPress SEO eklentilerinin ve araçlarının bir listesini derledik. Bazı daha gelişmiş teknikleri denemeye hazırsanız, WordPress SEO makaleleri arşivimize de göz atabilirsiniz..

      []

      Bu makalenin SEO için WordPress sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Devam edin ve bu WordPress SEO ipuçlarından birkaçını uygulayın ve arama motorları değişikliklerinizi işleme koyarken birkaç ay içinde trafiğinizde bir artış görmelisiniz..

      Jeffrey Wilson Administrator
      Sorry! The Author has not filled his profile.
      follow me