Bir Facebook videosunu WordPress’e gömme

Bir Facebook videosunu WordPress’e gömmek istiyor musunuz? Facebook Live ve Facebook video platformunun son popülaritesi ile, kullanıcılarımızdan bazıları Facebook videolarını WordPress’e yerleştirmenin mümkün olup olmadığını sordu. Bu yazıda, bir Facebook videosunu ve Facebook canlı videosunu WordPress’e nasıl gömeceğinizi göstereceğiz.


Facebook videosunu WordPress'e gömme

WordPress’e Neden Facebook Videoları Ekleme?

Kullanıcılarımıza WordPress’e asla video yüklememeleri gerektiğini söylüyoruz. Bunun yerine YouTube gibi bir video paylaşım sitesi kullanmanızı öneririz.

YouTube şu anda dünyanın en büyük video barındırma platformu olmasına rağmen, Facebook en büyük sosyal ağdır ve videoları hızla büyüyor.

Son zamanlarda, Facebook otomatik oynatma ve Facebook canlı video özelliklerini tanıttı. Dünyanın dört bir yanındaki pazarlamacılar, kullanıcı etkileşimini ve genel erişimi artırdıkları için bu özellikler hakkında çıldırıyor.

Facebook sayfanızdaki beğenileri artırmak için Facebook videolarını da kullanabilirsiniz. Daha sürükleyici bir sosyal deneyim için, WordPress sitenize Facebook sayfa eklentisi ekleyebilir, Facebook yorumlarını yükleyebilir ve Facebook beğen düğmesi ekleyebilirsiniz.

Bunu söyledikten sonra, Facebook videolarını bir WordPress sitesine nasıl yerleştireceğinize bakalım.

Video öğretici

WPBeginner’a abone olun

Videoyu beğenmediyseniz veya daha fazla talimat gerekiyorsa, okumaya devam edin.

Facebook Videolarını WordPress’e Gömme

İlk olarak, WordPress sitenize yerleştirmek istediğiniz videoyu bulmanız gerekir.

Ardından, video adını veya tarihini sağ tıklamanız ve ardından bağlantı adresini kopyala’yı seçmeniz gerekir.

Facebook video URL'sini kopyala

Bundan sonra, Facebook gömülü video oynatıcı web sitesini ziyaret etmeniz ve kod üreticisi bölümüne ilerlemeniz gerekir.

Daha önce kopyaladığınız URL’yi “Videonun URL’si” alanına yapıştırmanız gerekir.

Facebook video gömme kod üreteci

Ardından, size iki kutu kodu gösteren bir açılır pencere getirecek olan kodu al düğmesini tıklamanız gerekir..

Kod oluşturucuyu göm

Kodun ilk bölümünün web sitenizin başlık bölümüne girmesi gerekir. Bu kodu web sitenize eklemenin birden çok yolu vardır.

Tema dosyalarını düzenlemekte rahatsanız, header.php dosyasını düzenleyerek ve etiketin hemen arkasına yapıştırarak temanıza veya alt temaya ekleyebilirsiniz..

Alternatif olarak, Üstbilgi ve Altbilgi Ekle eklentisini yükleyebilir ve etkinleştirebilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra, Ayarlar »Üstbilgi ve Altbilgi Ekle sayfanıza girin ve kodu altbilgi kutusuna yapıştırın. Değişikliklerinizi kaydetmek için kaydet düğmesine tıklayın.

Önemli: Kodun ilk bölümünü yalnızca bir kez eklemeniz gerekir. Bir dahaki sefer Facebook videosu eklediğinizde, kodun yalnızca ikinci bölümünü kopyalayıp yapıştırmanız gerekir.

Şimdi Facebook video yerleştirici sayfasına dönün ve kodun ikinci bölümünü kopyalayın.

Bu kodu WordPress yayınlarınıza, sayfalarınıza ve hatta bir kenar çubuğu widget’ınıza ekleyebilirsiniz. Kodu yazılarınıza ve sayfalarınıza eklerken, Metin düzenleyicisine geçiş yaptığınızdan emin olmanız gerekir, aksi takdirde WordPress görsel düzenleyicisi kodu bozar.

Video yerleştirme kodunu yapıştırmak için metin düzenleyiciye geçin

Artık Facebook videosunu çalışırken görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz..

Facebook video yerleştirme önizlemesi

WordPress’te Facebook Canlı Video Nasıl Yerleştirilir

Facebook Live videosunu tıpkı normal bir Facebook videosu yerleştirdiğiniz gibi gömebilirsiniz. Buradaki tek fark, Facebook canlı videonuzun URL’sini nasıl alacağınızdır.

Facebook, yayınlanmadan önce canlı videonuz için bir URL almanıza izin vermez. Facebook Live videosunu aynı anda web sitenizde yayınlamak istiyorsanız, önce canlı yayına geçmeniz gerekir..

Yayına girdikten sonra, tarihi sağ tıklayın ve canlı video URL’sini almak için bağlantı adresini kopyala’yı seçin.

Facebook Canlı video URL'nizi alma

URL’yi aldıktan sonra, Facebook katıştırılmış video oynatıcı web sitesine gidebilir ve bağlantıyı “video URL’si” alanına yapıştırabilirsiniz.

Facebook Canlı video gömme kod üreteci

Video yerleştirme kodu oluşturucu şimdi Facebook canlı videonuzun önizlemesini alacak ve görüntüleyecektir. Devam etmek için Kodu Al düğmesini tıklamanız ve bu kodları web sitenize eklemek için yukarıda açıklanan talimatları uygulamanız gerekir..

Facebook canlı video kodunu sitenize ekledikten sonra, kullanıcılarınız Facebook canlı videosunu doğrudan web sitenizden ve Facebook yayınlarından izleyebilecek.

Facebook canlı video önizlemesi

Bu makalenin Facebook videolarını WordPress’e nasıl yerleştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, yeni WordPress web sitenize nasıl daha fazla ziyaretçi çekebileceğinizle ilgili kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me