Bir WordPress Sitesini 7 Kolay Adımda Klonlama

Genel olarak konuşursak, klonlama etik dışı bir uygulama olarak kabul edilir. Ancak, yinelenen bir WordPress sitesi yapma açısından klonlamayı düşündüğünüzde, tamamen etik olanaklara sahip yepyeni bir dünya işinize açılabilir. Bu makalede, bir WordPress sitesini nasıl 7 kolay adımda kolayca kopyalayacağınızı göstereceğiz.


WordPress web sitesini adım adım klonlama

Klonlama nedir ve neden kullanılır??

Bir WordPress sitesini klonlamanın arkasındaki fikir basittir: bir WordPress sitesinin tam bir kopyasını veya kopyasını alıp başka bir siteye uygularsınız.

Merak ediyor olabilirsiniz, bunu yapmak için iyi bir neden var mı? Kesinlikle!

Pratik bir senaryo, bir WordPress sitesini yeni bir web barındırıcısına veya yeni bir etki alanı adına taşıdığınızdır. Bir siteyi klonlamak size saatler süren iş tasarrufu sağlayacaktır.

Başka bir olası kullanım, yerel sunucunuzdaki bir istemci için bir site geliştirdiğinizdir. Proje tamamlandıktan sonra, WordPress sitesini çoğaltabilir ve müşterinizin canlı sunucusuna taşıyabilirsiniz.

Son olarak, test ve geliştirme amacıyla canlı bir WordPress sitesini yerel sunucunuza kopyalayabilirsiniz..

Bir WordPress sitesini klonlamak hiç de zor değil. İşaret edip tıklayabilirseniz, dakikalar içinde yinelenen bir site oluşturabilirsiniz.

İşte acemi olsanız bile, bir WordPress sitesini nasıl klonlayacağınızla ilgili 7 adımlı bir kılavuz!

Adım 1. Duplicator Eklentisi’ni kullanarak WordPress’i klonlama

Bu makale için Duplicator eklentisini kullanacağız. Yeni başlayanlar ve profesyoneller için geliştirilmiş güçlü bir WordPress yedekleme ve taşıma eklentisidir..

Yapmanız gereken ilk şey, Duplicator eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Eklenti kutudan çıkar çıkmaz çalışır ve herhangi bir ayar yapılandırmadan kullanmaya başlayabilirsiniz..

Adım 2. Duplicator Kullanarak WordPress Yedekleme Oluşturma

Duplicator, bir yedekleme oluşturarak ve ardından yeni bir konuma açarak WordPress sitenizi klonlamanıza olanak tanır.

Şimdi bir WordPress yedekleme paketi oluşturalım.

İlk olarak, Teksir »Paketler sayfasına gidin ve üst kısımdaki “Yeni Oluştur” düğmesini tıklayın.

Teksir'de yeni paket oluşturma

Bu, devam etmek için bir sonraki düğmeye tıklamanız gereken Teksir sihirbazını başlatacaktır..

Teksir sihirbazı

Duplicator şimdi eklentiyi çalıştırmak için her şeyin olup olmadığını kontrol etmek için web sitenizi tarar. Eklenti bir sorun bulursa, burada bir uyarı görürsünüz.

Paket öncesi tarama

Her şey iyi işaretliyse, devam edip devam etmek için “Oluştur” düğmesini tıklayabilirsiniz. Duplicator artık WordPress veritabanınızı, resimlerinizi, şablonlarınızı, eklentilerinizi ve diğer tüm dosyalarınızı tek bir indirilebilir pakette yedekleyecek.

Adım 3. WordPress Sitenizi Klonlamaya Hazırlanma

Duplicator yedekleme işlemini tamamladıktan sonra, yedekleme dosyalarını ve bir yükleyici komut dosyasını içeren arşivi indirmek için bir bağlantı göreceksiniz.

Ambalaj bitti

Her iki dosyayı da bilgisayarınıza indirmek için ‘Tek Tıkla İndir’ bağlantısını tıklamanız gerekir.

Bu dosyaların her ikisi de WordPress sitenizi yeni konumda düzgün bir şekilde klonlamak için son derece önemlidir.

Adım 4. Arşiv ve Yükleyiciyi Yeni Konum’a Yükleyin

Artık sitenizin Duplicator yükleyici dosyasıyla birlikte tam bir yedeğine sahip olduğunuza göre, bir sonraki adım onları yeni konuma yüklemek.

Bu yeni konum, canlı bir web sitesi veya yerel sunucunuzdaki bir site olabilir. Yerel sunucunuzdaki bir siteyse, dosyaları kopyalayıp htdocs veya www klasörünüzdeki bir alt klasöre yapıştırmanız yeterlidir:

C: \ wamp \ www \ mynewsite \

Farklı bir WordPress ana bilgisayarında canlı bir siteyse, bu dosyaları bir FTP istemcisi kullanarak kök dizine yüklemeniz gerekir.

Dosyaları nereye kopyalarsanız kopyalayın, klasörün tamamen boş olduğundan ve içinde installer.php dosyası ve yedek zip dosyanız dışında başka dosya veya klasör olmadığından emin olmanız gerekir..

Yedek dosyaları ve yükleyiciyi yükleyin

Adım 5. İçe Aktarma Komut Dosyasını Çalıştırma

Artık tüm dosyalarınız yerinde olduğuna göre, Duplicator yükleyici komut dosyasını çalıştırmanız gerekiyor.

Bir web tarayıcısında yeni web sitesini ziyaret etmeniz ve URL’nin sonuna installer.php eklemeniz yeterlidir.

http://example.com/installer.php

Example.com’u kendi alan adınızla veya yeni sitenizin localhost adresiyle değiştirmeyi unutmayın.

Şimdi ekranda Teksir yükleyici komut dosyasını göreceksiniz. Yedekleme dosyalarını ve temel yapılandırma ayarlarını otomatik olarak arayacaktır. Her şey iyi görünüyorsa, devam edin ve şartlar ve bildirimler onay kutusunu işaretleyin. Bundan sonra, devam etmek için bir sonraki düğmeye tıklayabilirsiniz.

Yükleyici komut dosyasını çalıştırma

Bir sonraki ekranda Teksir sizden veritabanı bilgilerini girmenizi isteyecektir. Bu, yeni klonlanmış WordPress siteniz için kullanmak istediğiniz veritabanıdır.

Veritabanı bilgilerinizi girin

Girdiğiniz veritabanı bilgilerinin doğru olduğundan emin olmak için Database Veritabanını Test Et ’düğmesini tıklamayı unutmayın..

Bundan sonra, devam etmek için bir sonraki düğmeye tıklayın.

Teksir artık veritabanınızı ve dosyalarınızı içe aktarır. Ardından, yeni site için ayarları güncellemenizi isteyecek.

Yeni veri

Değişiklikleri otomatik olarak algılar ve sizin için URL, Yol ve Başlık alanlarını doldurur. Devam etmek için “İleri” düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Teksir şimdi yüklemeyi bitirecek ve yönetici giriş düğmesini göreceksiniz. Üzerine tıkladığınızda yeni klonlanmış sitenin WordPress yönetici alanına yönlendirilirsiniz.

Adım 6. Klonlanan Sitenizi Test Edin

Şimdi devam edip klonlanmış WordPress sitenizi test edebilirsiniz. Tüm verilerinizin orada olduğundan ve web sitesinin istendiği gibi çalıştığından emin olmak için web sitenizin hem yönetici alanını hem de ön ucunu test etmenizi öneririz.

Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, yaygın WordPress hatalarının nasıl düzeltileceğiyle ilgili kılavuzumuza göz atın.

Adım 7. Geçici Dosyaları Silme

Her şeyin doğru şekilde içe aktarıldığından memnun olduğunuzda, Duplicator eklentisi tarafından oluşturulan yükleme dosyalarını silebilirsiniz.

Klonlanmış WordPress sitenizde şu adrese gidin: Teksir »Araçlar sayfasını tıklayıp Installation Yükleme Dosyalarını Kaldır ’düğmesini tıklayın.

Yükleme dosyalarını kaldırma

İşte bu, bir WordPress sitesini başarıyla klonladınız.

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi, bir WordPress sitesini klonlamak, kendi web sitenizi kopyaladığınız sürece çok zor değildir. Başka birinin WordPress sitesini kopyalamak istiyorsanız, açık yazılı izinlerine sahip olmadığınız sürece bu gerçekten yasadışıdır.

Bir WordPress sitesini klonlamak için WordPress yönetici erişimi bile gerektirmeyen manuel olarak yapmak gibi başka yollar da vardır, ancak gerçekten büyük bir web sitesi ile uğraşmadığınız sürece bunun hiçbir faydası olmadığına inanıyoruz..

Bir WordPress sitesini çoğaltmanız gereken kullanım örneklerinin çoğu için, yukarıdaki yöntemi kullanmanızı öneririz çünkü en kolay ve en kapsamlı.

Bu makalenin WordPress sitenizi kolayca klonlamanıza yardımcı olmasını umuyoruz. Ayrıca WordPress hızını ve performansını artırmak için nihai adım adım kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me