Bir WordPress Sitesini İnternetten Kalıcı Olarak Silme

Son zamanlarda, okuyucularımızdan biri, bir WordPress sitesini internetten kalıcı olarak silmenin mümkün olup olmadığını sordu? WordPress kurulumunuzu silmeniz, onu internetten tamamen kaldırmaz. Bu makalede, bir WordPress sitesini internetten kalıcı olarak nasıl sileceğinizi göstereceğiz.


Bir WordPress sitesini Internet'ten kalıcı olarak silin

Bir WordPress Sitesini İnternet’ten Ne Zaman ve Neden Kalıcı Olarak Silebilirsiniz?

Bazen bir WordPress sitesini internetten tamamen kaldırmanız gerekebilir. WordPress dosyalarını sunucunuzdan silebilirsiniz, bu kullanılamaz hale gelir.

Ancak, siteniz arama sonuçlarında, önbelleğe alınmış anlık görüntülerde ve Wayback Machine’de görünmeye devam edebilir.

Bir web sitesinin tüm izlerini internetten kaldırmak oldukça zordur. Diğer sitelerden içerik toplayan, ekran görüntüleri yayınlayan, istatistik ve karşılaştırmalar sunan binlerce web sitesi var.

Bu makalede vurgulanan adımlar ile silinen web sitenizi ve içeriğini bulmayı zorlaştırabilirsiniz.

Bu makalenin, kendi barındırdığınız WordPress.org web sitenizi silmekle ilgili olduğunu lütfen unutmayın. Kendinden barındırılan WordPress.org sitesi ile WordPress.com blogu arasındaki fark hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Bir WordPress.com blogunu silmek istiyorsanız, WordPress.com blogunuzu nasıl sileceğinizle ilgili bu makaleye bakın..

Bunu söyledikten sonra, bir WordPress sitesinin internetten nasıl düzgün ve kalıcı olarak silineceğine bakalım.

Bir WordPress Sitesini İnternetten Kalıcı Olarak Silme

Bir WordPress sitesini düzgün bir şekilde silmek ve bulmayı zorlaştırmak için atabileceğiniz adımlar şunlardır.

Adım 1: WordPress Sitenizi Yedekleyin

WordPress sitenizi yedekleyin

Yapmanız gereken ilk şey, WordPress sitenizin tam bir yedeğini oluşturmaktır. Sitenizi tamamen silmek istemenize rağmen, yine de yedeklemeniz gerekir.

Gelecekte fikrinizi değiştirirseniz veya daha önce sildiğiniz bir içeriğe erişmek istiyorsanız, bu kullanışlı olacaktır.

Adım 2: WordPress Dosyalarınızı Silin

Şimdi sunucunuzda depolanan WordPress dosyalarını silmeniz gerekiyor. Bu dosyaların silinmesi WordPress yazılımını, temalarınızı, eklentilerinizi, resimlerinizi ve diğer medya dosyalarınızı siler.

Bunu, WordPress barındırma hesabınızın kontrol panelini ziyaret ederek yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra Dosya Yöneticisi simgesini bulun.

CPanel'deki Dosya Yöneticisi simgesi

Dosya Yöneticisi, sunucunuzda depolanan dosyaları yönetmek için web tabanlı bir arayüz sağlar. Kök dizine gitmeniz ve orada depolanan tüm dosyaları silmeniz gerekir.

WordPress dosyalarınızı bir FTP istemcisi kullanarak da silebilirsiniz. FTP hakkında bilginiz yoksa, FTP kullanımıyla ilgili başlangıç ​​kılavuzumuza bakın.

Adım 3: Robots.txt Kullanarak Arama Motorlarını Engelleme

Artık web sitenizi sildiğinize göre, arama motorlarının web sitenizi taramasını engelleme zamanı.

Arama motorlarına sayfalarımızın taranmasını istemediğimizi söylemek için robots.txt dosyasını kullanacağız.

Unutmayın, robots.txt dosyası sadece bir direktiftir. Çoğu arama motoru tarafından saygı duyulur, ancak daha az bilinen bazı tarayıcılar bunu tamamen göz ardı edebilir. Endişelenmeyin, bunlarla nasıl başa çıkacağınızı göstereceğiz.

İlk olarak cPanel veya FTP’deki dosya yöneticisini kullanarak yeni bir robots.txt dosyası oluşturmanız gerekir.

Dosyayı oluşturduktan sonra düzenlemeniz ve aşağıdaki satırları eklemeniz gerekir:

Kullanıcı aracısı: *
İzin verme: /

Bu iki satır, tüm kullanıcı aracılarının (Googlebot gibi tarayıcılar) alan adınızdaki tüm URL’lere erişmesine izin vermiyor.

4. Adım: İçeriği Arama Motorlarından Kaldırma

İçeriğiniz artık mevcut olmasa da, arama motorları bir süreliğine göstermeye devam edebilir.

Arama motorları, web sitelerinin teknik hatalar nedeniyle düşebileceğini anlıyor. Bu nedenle, web sitenizin geri gelmesini umarak içeriği bir süre göstermeye devam ediyorlar.

Arama motorlarına içeriğinizin artık kullanılamadığını ve kalıcı olarak kaldırıldığını açıkça söylemeniz gerekir.

Bunu yapmanın en kolay yolu .htaccess dosyasını kullanmaktır. Web sitenizin kök dizininde yeni bir dosya oluşturmanız ve bu dosyayı .htaccess olarak adlandırmanız gerekir..

Ardından, .htaccess dosyasını düzenlemeniz ve içine bu kodu eklemeniz gerekir:

Motor Açık
RewriteCond% {REQUEST_URI}! ^ / Robots.txt
RewriteCond% {HTTP_HOST} ^ www \ .example \ .com $ [NC]
RewriteRule ^ (. *) $ – [L, G]

Example.com’u kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayın.

Bu kod, tüm istekleri web sitenize yönlendirecek ve 410 Hatası gösterecektir. Ancak, tarayıcıların robots.txt dosyanıza erişmesine izin verir.

Bir web sitesinde 410 hatası

Tüm adımları atmasına rağmen, bu süreç bir süre alabilir. Önbellek kaldırma isteği göndererek bunu daha da hızlandırabilirsiniz.

Web Sitesi Anlık Görüntülerini Wayback Machine’den Kaldırma

Archive.org’un Wayback Machine, dünyanın en büyük web sitesi arşividir. Milyarlarca web sayfasının önbelleğe alınmış sürümlerini tarar ve depolar.

Herkes Wayback Machine’i ziyaret edebilir ve herhangi bir web sitesinin önbelleğe alınmış anlık görüntülerini arayabilir.

Geri Dönüş Makinesi

Web sitenizi Wayback Machine’den kalıcı olarak kaldırmanın en iyi yolu Archive.org ile iletişime geçerek ve içeriğinizin anlık görüntülerini kaldırmasını istemektir..

Archive.org’a e-posta göndererek web sitenizi Wayback Machine’den kaldırmak, geçmiş fotoğraflarınızın bir daha asla dahil edilmemesini sağlar.

Alan adı kaydınızın süresi dolduğunda ve yeni bir sahibe aktarılsa bile, Archive.org bu alan adı için arşivlemeyi bir daha etkinleştirmeyecek.

Hepsi bu, umarız bu makale bir WordPress sitesini internetten kalıcı olarak nasıl sileceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur. Farklı bir web sitesi başlatmak istiyorsanız, ayrıntılı talimatlar için bir WordPress blogunun nasıl başlatılacağına ilişkin kılavuzumuza göz atın..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me