GoDaddy Web Sitesi Oluşturucu Sitesini WordPress’e Taşıma

Son zamanlarda kullanıcılarımızdan biri bize bir GoDaddy Web Sitesi Oluşturucu sitesinin WordPress’e nasıl taşınacağını sordu. GoDaddy, kullanıcıların basit sürükle ve bırak araçlarını kullanarak web siteleri oluşturmalarına olanak tanıyan bir web sitesi oluşturma aracı sunar. Bununla birlikte, birçok kullanıcı Godaddy’nin web sitesi oluşturucusu gibi bir araç kullanmanın kısıtlamalarını hızla fark eder ve web sitelerini WordPress gibi esnek ve güçlü bir platforma taşımak ister. Bu makalede, GoDaddy web sitesi oluşturucu sitesinin WordPress’e nasıl taşınacağını göstereceğiz.


GoDaddy'den WordPress'e

Editörün Notu: Bu makalede, web sitenizin boyutuna bağlı olarak zaman alıcı olabilecek birçok manuel adım bulunmaktadır. İlk başta bu makaleyi yazmak istemedik, ancak tekrarlanan istekler nedeniyle, Godaddy web sitesi oluşturucusundan WordPress’e geçmek isteyenler için bunu yazdık..

Adım 0: Başlarken

WordPress sitenizin başarısı, seçtiğiniz WordPress barındırmasına bağlıdır. GoDaddy’nin barındırma hizmetiniz zaten varsa, bunu WordPress siteniz için kullanabilirsiniz.

Yeni bir ana bilgisayara geçmek istiyorsanız, Bluehost kullanmanızı öneririz. Dünyanın en büyük hosting şirketlerinden biridir ve resmi bir WordPress hosting ortağıdır..

WPBeginner kullanıcıları için% 50 indirim ve ücretsiz alan adı da sunuyorlar.

Adım 1: GoDaddy Web Sitesi Oluşturucu’dan WordPress’e Geçmeye Hazırlanma

WordPress, Blogger, Tumblr, LiveJournal vb.Gibi birçok hizmet ve araç için içe aktarma araçlarına sahiptir. Ancak Web Sitesi Oluşturucu için bir içe aktarma aracı yoktur..

Bu nedenle Web Sitesi Oluşturucu sitenizi manuel olarak yedeklemeniz gerekir. Web sitenizde ne kadar içeriğiniz olduğuna bağlı olarak biraz tüketebilir.

GoDaddy Web Sitesi Oluşturucu İçeriğini Yedekleme

Yalnızca birkaç sayfanız varsa, görüntüleri kaydedip bilgisayarınızdaki metin dosyalarına metin kopyalayarak yedekleyebilirsiniz..

Ayrıca web sitenizdeki her sayfayı tarayıcınızda ziyaret edebilir ve ardından klavyenizdeki CTRL + S (Mac’te Command + S) tuşlarına basabilirsiniz.

Kaydet iletişim kutusu açılacaktır. “Biçim” veya “tür olarak kaydet” alanında “Web sayfası, Tamamlandı” yı seçtiğinizden emin olun.

Tarayıcınızı kullanarak eksiksiz bir web sayfasını kaydetme

Web sitenizdeki tüm sayfalar için işlemi tekrarlayın.

Tüm resimlerinizi ve metninizi indirdiğinizden emin olun. Bilgisayarınızdaki İnternet bağlantısını kesin ve ardından tekrar kontrol etmek için indirdiğiniz dosyaları açın.

Alternatif olarak, web sitesini bilgisayarınıza kopyalamak için ücretsiz HTTrack aracını kullanabilirsiniz.

HTTrack bir web sitesi fotokopi makinesidir. Web sitenizin URL’sini girmeniz yeterlidir; bunun bir kopyası bilgisayarınıza kopyalanır..

HTTrack kullanarak web sitelerini kopyalama

Sorun şu ki, GoDaddy web sitesi oluşturucu ve şablonları dosyalarını farklı CDN sunucularında saklıyor. Bu sunucuların adı ve adresleri bir siteden diğerine değişir.

Bu, tüm resim dosyalarınızı indirmeyi zorlaştırır. Ancak, web siteniz esas olarak metne dayanıyorsa ve resimleri kaybetmeyi düşünmüyorsanız, Httrack web sitenizi kopyalamanın en hızlı yoludur.

Web sitesi oluşturucuyu devre dışı bıraktıktan sonra, web sitenize geri dönemezsiniz. Tüm web sitesi verilerinizin yedeğine sahip olduğunuzdan emin olmak için zaman ayırın.

Şu anda, muhtemelen neden daha kolay bir yol olmadığını merak ediyorsunuz. Muhtemelen Godaddy geçiş yapmanızı istemediği için. Bu nedenle doğru platformu seçmek önemli bir karardır, ancak WordPress ile gitmek için doğru seçimi yaptığınız için mutluyuz..

Bağlantı Yapınızı Yedekleme

Web sitenizin eski URL’lerini ziyaret eden kullanıcıları WordPress’teki yeni URL’lere yönlendirmeniz gerekecektir. Bunu yapmak için web sitenizdeki tüm URL’lerin bir listesine sahip olmanız gerekir.

Yalnızca birkaç sayfanız varsa, sitenizdeki her sayfanın URL’sini kopyalayıp düz bir metin dosyasına yapıştırabilirsiniz..

Alternatif olarak, sitenizden URL’leri çıkarmak için çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz. URL’leri bir txt dosyasına kaydetmek için bir Google Chrome uzantısı olan Klipper’ı kullanabilirsiniz.

Bir sayfayı kaçırırsanız endişelenmeyin. Ayrıca WordPress’te 404 hataları için uyarıları otomatik olarak nasıl ayarlayacağınızı ve WordPress’te kullanıcıları yönlendirmeyi göstereceğiz.

Adım 2: Web Sitesi Oluşturucu Sitesini GoDaddy Paylaşımlı Hosting’e Taşıma

Bu adım yalnızca WordPress sitelerini çalıştırmak için GoDaddy’nin barındırma hizmetini kullanacak kullanıcılar içindir. Bluehost, Siteground, Hostgator vb.Gibi başka bir WordPress barındırma sağlayıcısı kullanıyorsanız, bunu atlayın ve bir sonraki adıma geçin.

GoDaddy Web Sitesi Oluşturucu’yu devre dışı bırak

WordPress web siteniz için GoDaddy’nin barındırma hizmetini kullanmak istiyorsanız, Web Sitesi Oluşturucu hizmetini devre dışı bırakana kadar WordPress’i bu etki alanına yükleyemezsiniz.

Sadece GoDaddy hesabınıza giriş yapın ve üstteki araç çubuğunda kullanıcı adınızı tıklayın. Bu, “Web Sitesi Oluşturucu’yu Yönet” i tıklamanız gereken bir açılır menü görüntüler.

GoDaddy hesabında web sitesi oluşturucuyu yönetme

Bu, Web Sitesi Oluşturucu hesabınızı gösterir. Alan adınızın yanındaki seçenekler düğmesini tıklamanız gerekiyor.

GoDaddy'de web sitesi oluşturucu seçeneklerini yönetme

Sizi Web Sitesi Oluşturucu seçenekleri sayfasına götürecektir. Genel bakış sekmesinin altında, hesabınızı iptal etmek için bir bağlantı bulacaksınız. Alan adınızdaki Web Sitesi Oluşturucu’yu devre dışı bırakmak için tıklayın.

GoDaddy'de Web Sitesi Oluşturucu hesabınızı devre dışı bırakma

Web sitesi oluşturucu hesabınız şimdi devre dışı bırakılacak ve alan adınız WordPress web sitenizi barındırmaya hazır hale gelecektir. Web Sitesi Oluşturucu hesabınızın tamamen devre dışı bırakılması yaklaşık bir saat sürer.

Alanınıza Barındırma Ekleme

Artık alan adınız GoDaddy web sitesi oluşturucusundan ücretsiz. Yine de bu alana barındırma hizmeti eklemeniz gerekiyor.

Hesap yöneticisi altında web barındırma’yı ve ardından hesabınızın yanındaki yönet düğmesini tıklayın.

GoDaddy Webhosting'i yönetin

Bu sizi hosting hesabınızın cPanel kontrol paneline götürecektir. Alanlar bölümüne ilerlemeniz ve ardından Alanlara ekle’yi tıklamanız gerekir.

GoDaddy cPanel'de eklenti alanları

Şimdi alan adınızı girebilirsiniz. Alt alan ve belge kök alanları otomatik olarak doldurulur.

GoDaddy barındırma alanına alan ekleme

Bir FTP hesabı oluşturmak için kutuyu da işaretlemeniz gerekir. FTP hesabınız için bir kullanıcı adı ve şifre seçmeniz yeterlidir. Son olarak, alan ekle düğmesini tıklayın.

Alan adınızı Web Sitesi Oluşturucu’dan başarıyla kurtardığınız ve alanınız için web barındırma eklediğiniz bu kadar.

Artık WordPress’i nasıl yükleyeceğinizi ve web sitenizi taşımaya nasıl devam edeceğinizi öğrenmek için Adım 4’e atlayabilirsiniz..

Adım 3: Etki Alanını Diğer WordPress Hosting Hizmetlerine Yönlendirme

Bu adım, alan adları GoDaddy’ye kayıtlı olan ve bunu BlueHost veya Siteground gibi başka bir WordPress barındırma sağlayıcısıyla kullanmak isteyen kullanıcılar içindir..

GoDaddy hesabınıza giriş yapın ve üstteki araç çubuğunda kullanıcı adınızı tıklayın. Bu, alan adlarımı yönetmek için tıklamanız gereken bir açılır menüyü ortaya çıkaracak.

GoDaddy'de alan adlarınızı yönetin

Listeden alan adınızı seçin ve üstteki Ad sunucuları düğmesini tıklayın ve ardından ad sunucularını ayarla’yı seçin.

GoDaddy'de bir alan adını düzenleme

Bu, özel’i tıklamanız ve ardından özel ad sunucusuna girmek için bağlantıyı tıklamanız gereken bir açılır pencere görüntüler..

Özel ad sunucusu ekleme

İki alanda yeni bir açılır pencere görünür. Yeni WordPress ana bilgisayar ad sunucularınızı buraya ekleyebilirsiniz. WordPress barındırıcınızda ikiden fazla ad sunucusu varsa, başka bir satır eklemek için Ad Sunucusu Ekle düğmesini tıklatabilirsiniz..

Ad sunucuları ekle

Tamam düğmesine tıklayın ve ardından ayarlarınızı kaydetmek için kaydet düğmesine tıklayın. DNS değişikliklerinin İnternet’te yayılmasının 24 saate kadar sürebileceğini unutmayın. Genellikle sadece birkaç saat sürse de.

Alan adınız yeni WordPress ana makinenizi işaret etmeye başladığında, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Adım 4: WordPress’i Yükleme

Şimdiye kadar alan adınız barındırma hizmetinizi işaret ediyor olmalı ve WordPress’i yüklemeye hazırsınız. İster GoDaddy ister başka bir barındırma hizmeti kullanıyor olun, işlem aynıdır.

WordPress 5 dakikalık kurulumu ile ünlüdür. Çoğu barındırma şirketi, yeni WordPress web siteleri için tek tıklamayla yükleyiciler sunar; bu, WordPress’i birkaç tıklamayla web sitenize yüklemenizi sağlar.

Daha fazla ayrıntı için yeni başlayanlar için adım adım WordPress kurulum eğiticimize bakın.

5. Adım: Web Sitesi Oluşturucu İçeriğini WordPress’e Aktarma

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Web Sitesi Oluşturucu içeriğinizi manuel olarak yedeklemeniz gerekir. Web Sitesi Oluşturucu’dan otomatik olarak içerik içe aktarılamıyor.

Varsayılan olarak WordPress, yayınlar ve sayfalar adı verilen iki yerleşik içerik türüyle gelir. Yayınlar ve sayfalar arasındaki fark hakkında kılavuzumuza bakın.

Web sitenizde yeni sayfalar veya yayınlar oluşturmanız ve GoDaddy web sitesi oluşturucu içeriğinizi kopyalayıp yapıştırmanız gerekir.

WordPress’te yayınlar ve sayfalar oluşturmak gerçekten çok basit. WordPress’e nasıl yeni bir yazı ekleyeceğiniz ve tüm özellikleri nasıl kullanabileceğinizle ilgili ayrıntılı eğiticimize bakın.

6. Adım: Yönlendirmeleri Ayarlama

Eski web sitesi oluşturucu sitesindeki bağlantıların listesine sahipseniz, hemen devam edip yönlendirmeleri ayarlayabilirsiniz.

Yapmanız gereken ilk şey, Simple 301 Redirects eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Ayarlar »301 Yönlendirmeler sayfa. URL İstek ’alanının altına eski URL’nizi girin ve page Hedef’ alanına o sayfa için yeni WordPress URL’nizi girin.

Basit 301 Yönlendirmeleri

Bu yönlendirmeyi kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklayın. İşlemi diğer tüm URL’ler için tekrarlayın.

Daha ayrıntılı talimatlar ve yönlendirmeleri kurmanın diğer yolları için WordPress’te yönlendirmeler oluşturma konusunda başlangıç ​​kılavuzumuza göz atın.

Adım 7: WordPress Sitenizi Özelleştirme

WordPress, ücretli ve ücretsiz binlerce güzel tema ile birlikte geliyor. WordPress için mükemmel temayı seçme kılavuzumuza göz atın.

Bununla birlikte, WordPress’in en güçlü özelliği, eklentilerden gelen genişletilebilirliğidir. Akla gelebilecek hemen hemen her şeyi yapmanıza izin veren binlerce WordPress eklentisi var.

Bu sitede kullandığımız tüm eklentilere bir göz atın veya uzman web sitemizin iş web siteleri için WordPress eklentilerine sahip olması gerektiğini görün

Bu makalenin GoDaddy Web Sitesi Oluşturucu sitenizi WordPress’e taşımanıza yardımcı olduğunu umuyoruz. WordPress için en iyi sürükle ve bırak sayfa oluşturucuları karşılaştırmamızı da görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me