Kareden WordPress’e Doğru Taşıma

Squarespace web sitenizi WordPress’e taşımak istiyor musunuz? Birçok kullanıcı web sitelerine farklı platformlar kullanarak başlar. Er ya da geç platformun sınırlarını keşfediyorlar ve WordPress gibi daha iyi ve daha esnek bir seçeneğe geçmek istiyorlar. Bu makalede, Squarespace’den WordPress’e nasıl düzgün bir şekilde taşınacağınızı göstereceğiz.


Squarespace'den WordPress'e doğru bir şekilde geçiş

Neden Kareden WordPress’e Geçmelisiniz

Squarespace, web siteleri oluşturmak ve oluşturmak için kullanımı kolay bir platform sağlar. Bununla birlikte, birçok kullanıcı yakında kendi web sitenizde yapabilecekleriniz açısından sınırlı olduğunun farkındadır..

WordPress çok daha esnektir ve istediğiniz her türlü web sitesini yapmanıza izin verir. Yan yana karşılaştırma için, her iki platformun artıları ve dezavantajları ile Squarespace vs WordPress hakkındaki makalemize göz atın..

Ayrıca WordPress dediğimizde, WordPress.com blog barındırma hizmeti değil, kendi kendine barındırılan WordPress.org sitesini kastediyoruz. Daha fazla bilgi için WordPress.org ile WordPress.com arasındaki fark hakkındaki kılavuzumuza göz atın..

Adım 0. Başlarken

WordPress’i kullanmaya başlamak için bir web barındırma hesabına kaydolmanız ve bir alan adı kaydetmeniz gerekir.

Bluehost kullanmanızı öneririz. Onlar dünyanın en büyük hosting şirketlerinden biridir ve resmen WordPress barındırma sağlayıcısı önerilir.

WPBeginner kullanıcılarına barındırma konusunda ücretsiz bir alan adı ve indirim sunmayı kabul ettiler. Temel olarak, ayda 2,75 $ ‘a başlayabilirsiniz.

Squarespace sitenizin kendi alan adı varsa, bu alanı yeni web barındırıcınıza da aktarmak isteyebilirsiniz..

Alan adı transferi sırasında ve sonrasında, yerleşik Squarespace alt alanını kullanmaya başlayacağı için Squarespace web sitenize erişebileceksiniz..

Adım 1. WordPress’i Yükleme

Bir web barındırıcısına kaydolduktan sonra, bir sonraki adım WordPress’i kurmaktır. Dünyanın en popüler web sitesi kurucusu olan WordPress, 5 dakikalık ünlü kurulumu ile biliniyor.

Bluehost kullanıyorsanız, sizin için WordPress’i otomatik olarak yükleyecekler.

Diğer birçok WordPress barındırma şirketi de barındırma panonuzdan tek bir tıklama ile WordPress yüklemenize izin verir. Yeni başlayanlar için adım adım WordPress kurulum kılavuzumuzdaki talimatları da takip edebilirsiniz..

WordPress’i yükledikten sonra WordPress yönetici kontrol panelinize giriş yapabilirsiniz.

WordPress kontrol paneli

2. Adım. Kare Alanı İçeriğini Dışa Aktarma

WordPress’i yeni web barındırıcınıza yükledikten sonra, bir sonraki adım içeriğinizi Squarespace’den dışa aktarmaktır.

Squarespace sınırlı dışa aktarma işlevi sunar. Sitenizde bulunan içeriğe bağlı olarak, bazıları dışa aktarılacaktır. İçeriğin geri kalanı Squarespace yerleşik alan adınızda kalacak ve bunu manuel olarak yapıştırmanız gerekecek.

İşte otomatik olarak dışa aktarılabilecek içerik.

 • Tüm temel sayfalarınız WordPress sayfaları olarak dışa aktarılacak.
 • Bir blog sayfası dışa aktarılır ve WordPress sayfalarında Blog olarak görünür
 • Bu blog sayfası altındaki tüm blog yazılarınız WordPress yayınları olarak dışa aktarılacak
 • Galeri sayfalarınız dışa aktarılacak
 • Metin, Resim ve Gömme blokları dışa aktarılacak

Aşağıdaki içerik dışa aktarılmayacak.

 • Ürün sayfaları, Albüm sayfaları ve Etkinlik sayfaları dışa aktarılmaz
 • Ses, Video ve Ürün blokları dışa aktarılmaz
 • Stil değişiklikleri ve özel CSS
 • Klasörler ve dizin sayfaları hariç tutulacak
 • Birden fazla blog sayfanız varsa, bunlardan yalnızca biri dışa aktarılır

Not: İçe aktarma işlemi sırasında Squarespace resimleriniz içe aktarılmaz. Onları daha sonra nasıl içe aktaracağınızı göstereceğiz.

SquareSpace’in ne kadar kısıtlayıcı olduğunu artık bildiğinize göre, devam edip içeriği dışa aktaralım, böylece WordPress ile yeni bir başlangıç ​​yapabilir ve web sitenizi doğru şekilde büyütebilirsiniz.

Squarespace hesabınıza giriş yapın ve Ayarlar »Gelişmiş» İçe / Dışa Aktar Menü.

Squarespace'de dışa aktarma menüsü

Bu sizi içe / dışa aktarma ayarlarına getirecektir. Ardından, devam etmek için dışa aktar düğmesini tıklayın.

Kareyi Dışa Aktar

Squarespace size üzerinde bir WordPress logosu bulunan bir pop-up gösterecek. Squarespace, içeriği yalnızca WordPress için uygun bir formatta dışa aktarır. Sitenizde ürünler varsa, ürün verilerini ayrı bir CSV dosyası olarak indirebilirsiniz.

Ardından, devam etmek için WordPress logosuna tıklayın.

Kare Alanı verilerini WordPress biçiminde dışa aktarma

Dışa aktarma işleminin ilerleme durumunu, içe aktarma-dışa aktarma düğmelerinin altında göreceksiniz. Dışa aktarma tamamlandığında, dışa aktarma dosyanızı indirmek için bir düğme göreceksiniz.

Dışa aktarma dosyasını indir

Devam edin ve dışa aktarma dosyasını bilgisayarınıza indirin. İçeriği yeni WordPress sitenize aktardığınızda bir sonraki adımda buna ihtiyacınız olacak.

Adım 3. İçeriği Kareden WordPress’e Aktarma

Bir sonraki adım, Squarespace’den indirdiğiniz içeriği WordPress sitenize aktarmaktır.

WordPress yönetici alanınıza giriş yapın ve Araçlar »İçe Aktar sayfa. Aralarından seçim yapabileceğiniz platformların bir listesini göreceksiniz.

Squarespace, içeriği WordPress uyumlu XML dosya biçiminde dışa aktardığı için burada listelenmeyecektir. Tüm bunlar, devam etmek için WordPress’in altındaki “Şimdi yükle” düğmesini tıklamanız gerektiği anlamına gelir.

WordPress içe aktarıcısını yükle

WordPress şimdi içe aktarıcıyı sizin için getirecek ve yükleyecektir. İşiniz bittiğinde, devam etmek için ‘İthalatçı çalıştır’ bağlantısını tıklamanız gerekir.

İthalatçı başlat

Bir sonraki ekranda, daha önce Squarespace’den indirdiğiniz dışa aktarma dosyasını yüklemek için dosya seç düğmesini tıklayın.

Dışa aktarma dosyasını yükle

WordPress şimdi Squarespace dışa aktarma dosyanızı yükleyecek ve inceleyecektir. Her şey yolundaysa, size içe aktarma ayarları sayfasını gösterecektir.

Bu sayfada, içe aktarılan içerik için bir yazar adı seçmeniz gerekecektir. WordPress ayrıca Squarespace kullanıcısını içe aktarabilir ve WordPress sitenize abone olarak ekleyebilir. Ayrıca mevcut bir yönetici kullanıcıyı yazar olarak seçebilir veya hatta yeni bir kullanıcı oluşturabilirsiniz.

Ek görüntülerini içe aktarma seçeneği vardır, ancak çalışmaz. Endişelenme, size daha sonra nasıl düzelteceğinizi göstereceğiz.

Ayarları içe aktar

WordPress’in Squarespace dışa aktarma dosyanızdan içerik almaya başlayabilmesi için devam edin ve gönder düğmesini tıklayın..

Tamamlandığında, başarı mesajını göreceksiniz. Artık içe aktarılan içeriği incelemek için WordPress’teki sayfaları ve yayınları ziyaret edebilirsiniz..

Adım 4. Görüntüleri Kareler Alanından İçe Aktarma

Ne yazık ki, WordPress içe aktarıcısı Squarespace web sitenizden görüntü alamaz. Bu görüntüleri manuel olarak içe aktarmanız gerekecek, ancak bunu yapmanın otomatik bir yolu var.

Yapmanız gereken ilk şey Resimleri Otomatik Yükle eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra, resim içeren tüm yayınları ve sayfaları düzenlemeniz gerekir. Bu eklenti, bir yazı türünü kaydettiğinizde resim içe aktarma işlemini tetikler.

Neyse ki WordPress, içeriği toplu olarak güncellemenizi sağlar, böylece tek tek manuel olarak yapmak yerine sadece birkaç tıklamayla yapabilirsiniz. Mesajlar »Tüm Mesajlar sayfasına gidin ve ardından üstteki Ekran Seçenekleri düğmesine tıklayın.

Daha fazla yayın göster

“Sayfa başına öğe sayısı alanı” alanında sayıyı 999’a çıkarmanız ve Uygula düğmesini tıklamanız gerekir..

WordPress sayfayı yeniden yükleyecek ve bu sefer bir seferde 999 gönderi gösterecek. Ardından, tüm yayınlarınızı seçmeniz ve ardından toplu işlemler menüsü altında Düzenle’yi seçmeniz gerekir.

Tüm yayınları seç

Bundan sonra, Uygula düğmesine tıklamanız gerekir. WordPress size seçilen tüm yayınları içeren hızlı bir düzenleme kutusu gösterir. Güncelle düğmesine tıklamanız yeterlidir ve WordPress tüm yayınlarınızı güncelleyecektir.

Kutuda hiçbir şey değiştirmediğinizi unutmayın. Güncelle düğmesine tıklayın.

Bunu yaptığınızda eklenti, Squarespace web sitenizden harici görüntüleri içe aktarıp WordPress medya kitaplığınızda saklar..

Adım 5: Kalıcı Bağlantıları Düzeltme

Eski Squarespace web sitenizdeki bağlantılardan gelen trafiği kaçırmadığınızdan emin olmamız gerekir. WordPress, bağlantı yapısını birçok farklı şekilde özelleştirmenizi sağlayan SEO dostu URL yapısını kullanır.

Buradaki amaç, bağlantı yapımızı Squarespace web sitenize benzer hale getirmektir. Squarespace, blog gönderileri için bağlantı biçimi olarak yıl / ay / gün / posta adı kullanır. Ayrıca yazı URL’lerinde blog veya blog-1 gibi bir önek kullanır.

Varsayılan yerleşik Squarespace alan adını kullanan tipik bir blog yayın URL’si şöyle görünebilir:

https://example-website.squarespace.com/blog-1/2016/3/6/post-title

Squarespace ile kendi alan adınızı kullanıyorsanız, tipik bir blog yayını URL’si şöyle görünebilir:

https://www.yourdomain.com/blog-1/2016/3/6/post-title

WordPress yönetici alanında, şu adresi ziyaret etmeniz gerekir: Ayarlar »Kalıcı Bağlantılar sayfa. Orada URL yapısı seçeneklerinin bir listesini göreceksiniz. Eski Squarespace URL’nizle en yakın eşleşme ‘Gün ve Ad’.

Kalıcı bağlantı sayfası

Gün ve Ad seçeneğini tıklayın ve ardından özel yapıya geçin. Özel yapı bölümünün otomatik olarak yıl, ay numarası, gün ve posta adı etiketleriyle doldurulacağını göreceksiniz.

Her şeyden önce blog-1 önekini eklemeniz yeterlidir. Bunun gibi:

/ Blog-1 / yıllık%% /% monthnum% /% gün% /% postname% /

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklayın. Bu adım, web sitenizi arama motorlarından ve diğer kaynaklardan ziyaret eden kullanıcıların yeni WordPress sitesindeki yayınları ve sayfaları düzeltmek üzere yönlendirilmesini sağlar.

Hala bazı bağlantılarınızın WordPress’te 404 hatalarına neden olma ihtimali vardır. 404 sayfayı nasıl izleyeceğiniz ve WordPress’te nasıl yönlendireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

6. Adım: Diğer İçeriği Kareden WordPress’e Aktarma

Squarespace yalnızca sınırlı içeriği dışa aktarmanıza izin verir. E-Ticaret özelliklerini, etkinliklerini veya ses video dosyalarını barındırıyorsanız, hepsini WordPress sitenize manuel olarak aktarmanız gerekir..

Orada ne kadar içeriğiniz olduğuna bağlı olarak, bu işlem biraz zaman alabilir.

Ürünler için WooCommerce gibi bir WordPress e-Ticaret eklentisine ihtiyacınız olacak.

Video dosyalarınız için, bunları YouTube ve Vimeo gibi üçüncü taraf video barındırma hizmetlerinde barındırmanızı öneririz. WordPress sitenize neden hiç video yüklememeniz gerektiğiyle ilgili kılavuzumuza bakın.

Diğer içerikler için şu kılavuzlara göz atın:

 • WordPress’e iletişim formu nasıl eklenir
 • Google Analytics’i WordPress’e Yükleme
 • WordPress Sitenize Portföy Ekleme
 • WordPress ile Podcast Nasıl Başlatılır
 • WordPress ile Çevrimiçi Kurslar Nasıl Satılır

Adım 7: WordPress’i Tanıma

WordPress inanılmaz esnekliğe sahip güçlü bir platformdur. Sitenizde kullanabileceğiniz, profesyonelce tasarlanmış binlerce ücretsiz ve premium WordPress teması vardır. Siteniz için mükemmel WordPress temasını seçme hakkındaki kılavuzumuza bakın.

WordPress’in gerçek gücü binlerce eklentisinden geliyor. Bu eklentiler WordPress sitenize daha fazla özellik ekler. Yüklemeniz gereken temel WordPress eklentileri konusunda uzman seçimimize bakın.

WordPress daha basit ve kullanımı daha kolaydır. Ancak, zaman zaman öğrenmek için yeni şeylerle karşılaşabilirsiniz. WPBeginner bu noktada yardımcı olabilir.

WPBeginner yeni başlayanlar için en büyük WordPress kaynak sitesidir. Yeni başlayanlar, işletme sahipleri ve blogcular için özel olarak oluşturulmuş birçok yararlı içeriğimiz var.

WPBeginner’da bulabileceğiniz yararlı kaynaklardan bazıları aşağıdadır (hepsi tamamen ücretsizdir).

 • WPBeginner Blog – Tüm WordPress eğiticilerimiz ve rehberlerimiz için merkezi bir yer.
 • WPBeginner Sözlük – WordPress sözlüğümüz, WordPress lingo’yu tanımak için en iyi yerdir
 • WPBeginner Videoları – Yeni WordPress kullanıcıları WordPress’de ustalaşmak için bu 23 videoyla başlayabilir.
 • – Daha fazla videoya mı ihtiyacınız var? 110.000’den fazla abone ve 10 Milyondan fazla görüntüleme ile YouTube kanalımıza abone olun.
 • – WPBeginner’da kullandığımız eklentilere, araçlara ve hizmetlere göz atın.
 • – WordPress ürünlerinde ve hizmetlerinde WPBeginner kullanıcıları için özel indirimler.

Umarız bu makale Squarespace’ten WordPress’e geçmenize yardımcı olmuştur. WordPress sitenizi yönetmek ve büyütmek için 40 yararlı araç listemizi görmek de isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map