Küçük İşletme Web Sitesi Nasıl Yapılır – Adım Adım (2020)

İnternette yeni müşteriler bulabilmek için küçük işletmeleriniz için bir web sitesi mi arıyorsunuz? Küçük bir işletme web sitesi yapmak oldukça kolay hale geldi ve bir geliştirici tutmadan hepsini kendiniz yapabilirsiniz. Bu makalede, küçük işletme web sitesini nasıl kolayca yapacağınızı göstereceğiz (adım adım).


Küçük işletme web sitesi yapma

Adım 0. Küçük İşletme Web Sitesi Yapmadan Önce

Eski günlerin aksine, küçük bir işletme web sitesi oluşturmak oldukça kolay hale geldi. Adım adım kılavuzumuzu takip ederek herhangi bir kodlama bilmeden veya bir geliştiriciyi işe almadan hepsini kendiniz yapabilirsiniz..

İşte ne öğreneceğinize genel bir bakış:

 • Küçük işletme web siteniz için bir alan adı seçme
 • Web sitesi barındırma satın alma
 • WordPress Kurulumu
 • Küçük işletme web siteniz için bir içerik taslağı oluşturma
 • Sitenizin tasarımını değiştirmek için bir şablon seçme
 • Eklentiler ve uzantılar kullanarak daha fazla özellik ekleme
 • Yardım almak ve WordPress becerilerinizi geliştirmek için kaynaklar

Küçük İşletmeler İçin En İyi Platform hangisidir??

Yeni başlayanların yaptığı en büyük hata, bir işletme web sitesi yapmak için yanlış platformu seçmektir. Neyse ki buradasınız, bu yüzden bu hatayı yapmazsınız.

WordPress, dünyanın en popüler web sitesi oluşturucusudur. Tüm dünyadaki milyonlarca küçük işletme web sitesi de dahil olmak üzere internetteki tüm web sitelerinin% 32’sine güç veriyor.

WordPress ile ilgili en iyi şey, binlerce önceden hazırlanmış web sitesi şablonuna, uzantıya ve eklentiye erişmenizi sağlamasıdır. Kodlamayı öğrenmeden neredeyse her tür web sitesini akla gelebilir hale getirebilirsiniz.

Bununla birlikte, bir bütçede WordPress’i kullanarak nasıl küçük işletme web sitesi oluşturacağınıza bir göz atalım.

Adım 1. Küçük İşletme Web Sitesi Yapmanız Gerekenler

Bir küçük işletme web sitesi yapmak için aşağıdaki üç öğeye ihtiyacınız olacak.

 • Alan adı – Bu, web sitenizin adı gibi wpbeginner.com olacaktır
 • Web sitesi barındırma – Bu, web sitenizin evi ve tüm dosyalarınızın saklanacağı yer olacaktır
 • 60 dakikanız

Hazır? Hadi başlayalım.

2. Adım. Küçük İşletme Web Sitenizi Kurma

İki tür WordPress vardır. Barındırılan bir çözüm olan WordPress.com ve daha sonra kendi kendine barındırılan WordPress olarak da bilinen WordPress.org’a sahipsiniz. Farkı anlamak için WordPress.com ve WordPress.org’un tam karşılaştırmasına bakın.

Kendinden barındırılan WordPress.org’u kullanacağız, çünkü kutudan çıkan tüm WordPress özelliklerine anında erişmenizi sağlayacaktır.

Ardından, bir web sitesi yapmak için bir alan adına ve WordPress barındırma işlemine ihtiyacınız olacak.

Web sitenizi kurmak için Bluehost kullanmanızı öneririz. Dünyanın en büyük hosting şirketlerinden biridir ve resmi olarak önerilen bir WordPress barındırma sağlayıcısıdır.

Normalde, bir alan adı için yıllık 14,99 ABD doları ödersiniz ve web sitesi barındırma ayda 7,99 ABD dolarından başlar. Yeni başlıyorsanız bu çok para demektir.

Neyse ki, Bluehost kullanıcılarımıza ücretsiz bir alan adı, ücretsiz SSL ve web sitesi barındırmalarında% 60 indirim sunmayı kabul etti. Temel olarak, ayda 2,75 $ ‘a başlayabilirsiniz.

Devam edip bir alan adı ve barındırma satın alalım.

3. Adım. Küçük İşletme Web Siteniz için Alan Adı Seçme

İlk olarak, Bluehost web sitesini yeni bir tarayıcı penceresinde ziyaret etmeniz ve yeşil Now Şimdi Başlayın ’düğmesini tıklamanız gerekir.

Bluehost'u kullanmaya başlama

Bir sonraki sayfada, bir fiyatlandırma planı seçmeniz istenecektir. Temel ve Artı planları, küçük işletme sahipleri arasında en popüler seçimlerdir.

Bir plan seçin

Bir plan seçmek ve bir sonraki adıma geçmek için ‘Seç’ düğmesini tıklayın.

Şimdi, web siteniz için bir alan adı seçmeniz istenecek.

Web siteniz için bir alan adı seçme

İşletmenizin Web Sitesi için Alan Adı Bulma İpuçları

Alan adları, web sitenizin başarısı için çok önemlidir. İşletmeniz için mükemmel alan adını seçmek için biraz zaman harcamanız gerekiyor, ancak bunu fazla düşünmeyin.

  1. .Com sürümüne sadık kalın çünkü kullanıcılar hatırlamayı daha kolay bulur (bkz. .Com vs .net – hangisi daha iyi)
  2. Alan adınız işletmenizle ilgili olmalıdır (Örneğin, stargardening.com)
  3. Tercih ettiğiniz alan adı mevcut değilse, yanında coğrafi konum eklemeyi deneyin. Bu, alan adınızın yerel arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırır (Örneğin, stargardeninghouston.com)
  4. Basit, kısa ve telaffuz etmesi kolay olsun.

Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? İşletme web siteniz için en iyi alan adını nasıl seçeceğinizle ilgili kılavuzumuza bakın.

Setp 4. WordPress Kurulumu

Alan adınızı seçtikten sonra ad, adres, e-posta vb. Hesap bilgilerinizi girmeniz istenecektir..

Bunun altında, satın alabileceğiniz bazı ekstra barındırma seçenekleri göreceksiniz. Bu ekstraları hemen satın almanızı önermiyoruz, bu yüzden devam edin ve işaretlerini kaldırın. Gerekirse daha sonra istediğiniz zaman ekleyebilirsiniz.

Barındırma ekstralarının işaretini kaldırın

Ardından, satın alma işlemini tamamlamak için ödeme bilgilerinizi eklemeniz gerekir.

Satın alma işleminizi tamamladıktan sonra, web barındırma kontrol panelinize nasıl giriş yapacağınıza ilişkin ayrıntıları içeren bir e-posta alacaksınız.

Bluehost sizin için WordPress’i otomatik olarak kuracak ve doğrudan hosting kontrol panelinden WordPress sitenize giriş yapabileceksiniz..

Bluehost barındırma kontrol paneli

Giriş yaptıktan sonra WordPress yönetici alanını göreceksiniz. Burası web sitenizi yöneteceğiniz, ayarları değiştireceğiniz ve yeni içerik ekleyeceğiniz yerdir.

WordPress kontrol paneli

Adım 5. Küçük İşletme Web Sitesi için İçerik Düzeni Oluşturma

Artık WordPress yüklüyse, web sitenizin içeriğinin bir taslağını oluşturmanız gerekir. İyi küçük işletme web siteleri basittir ve standart bir web sitesi düzenini takip eder.

Sadece Sayfalar »Yeni Ekle sayfası yeni bir sayfa oluşturmak için.

WordPress'e yeni bir sayfa ekleme

Şu anda içerik, metin ve resimler için endişelenmeyin. Basit bir başlık, bazı metinler ve birkaç resim eklemek iyi olur. Bu sayfaları her zaman düzenleyebilir ve gerekirse daha fazla içerik ekleyebilirsiniz.

Küçük işletme web sitesi düzeninde kullanılan en yaygın sayfalardan bazıları şunlardır.

    • Anasayfa – Bu, web sitenizin hoş geldiniz sayfasıdır. Hizmetlerinize / ürünlerinize veya iletişim sayfanıza harekete geçirici mesaj göndererek işletme adınızı ekleyin. Müşterilerinizin sizi neden seçmesi gerektiğine dair kısa bir açıklama yapın.
    • Hakkımızda – Müşterileriniz bir karar vermeden önce bir işletmenin arkasındaki kişiler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterler. Kullanıcılara kim olduğunuzu, iş değerlerinizin ne olduğunu ve sektörünüzle ilgili ne gibi deneyimleriniz olduğunu bildiren bir hakkımızda sayfası oluşturun.
    • Hizmetler / Ürünler – Sunduğunuz hizmetler veya ürünlerle ilgili ayrıntıları listelemek için bir sayfa oluşturun. Her hizmet / ürün için bir başlık ekleyin ve kısa bir açıklama yapın. Ayrıca fiyatlandırma ekleyebilir veya kullanıcılardan teklif için sizinle iletişim kurmalarını isteyebilirsiniz.
    • Bize Ulaşın – Bu, kullanıcılarınızın sizinle iletişim kurması gereken sayfadır. Kullanıcıların sizinle doğrudan iletişim kurabilmesi için bir iletişim formu eklemeniz gerekir. Ayrıca, işletmenizin fiziksel adresini veya telefon numarasını da ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, gerekirse daha fazla sayfa oluşturabilirsiniz. Örneğin, ayrı bir blog sayfası, her hizmet veya ürün için ayrı sayfalar ve daha fazlasını oluşturabilirsiniz..

6. Adım. Web Siteniz İçin Tasarım Seçme

Varsayılan olarak, WordPress kullanabileceğiniz temel bir şablonla birlikte gelir. Varsayılan temayı beğenmezseniz, aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce ücretsiz ve ücretli WordPress teması vardır.

İşletme web siteleri için en iyi WordPress temaları seçimlerimize göz atabilirsiniz. Daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, web siteniz için mükemmel WordPress temasını seçme ile ilgili ipuçlarımıza bakın.

Harika görünen ve doğru unsurlara sahip basit bir tasarım aramanızı öneririz.

Normalde, bir işletme web sitesinde üstte bir gezinme menüsü bulunur. Ana sayfada genellikle harekete geçirici mesaj düğmesi bulunan ve ardından başka bir içerik bulunan bir karşılama iletisi bulunur.

Basit bir iş web sitesi tasarımı örneği

Bir tema seçtikten sonra, devam edip yükleyebilirsiniz. Ayrıntılı talimatlar için bir WordPress temasının nasıl kurulacağına ilişkin başlangıç ​​kılavuzumuza bakın.

Her WordPress teması, görünümünü özelleştirmek için farklı ayarlarla gelir. Bu seçeneklerin birçoğu Görünüm »Özelleştir WordPress yönetici alanındaki sayfa.

WordPress'te web sitesi tasarımınızı özelleştirin

Buradan gezinme menüleri ekleyebilir, renkleri değiştirebilir, farklı bölümler ekleyebilir veya kaldırabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Tasarımdan memnun olduğunuzda, değişikliklerinizi kaydetmek için üst taraftaki Yayınla düğmesini tıklamayı unutmayın..

İhtiyacınıza uygun temayı bulamıyorsanız, popüler sürüklemeden birini kullanabilirsiniz & ihtiyaçlarınız için özel bir tasarım oluşturmak üzere WordPress için açılan sayfa oluşturucuları.

Beaver Builder veya Divi temasını kullanmanızı öneririz.

Adım 7. Daha Fazla Özellik Eklemek için WordPress Eklentilerini Kullanma

WordPress Eklentileri Ekleme

WordPress eklentileri WordPress siteniz için uygulamalar gibidir. Web sitenize iletişim formları, Google Analytics, kaydırıcılar ve daha fazlası gibi yeni özellikler eklemek için bunları yükleyebilirsiniz..

Yalnızca WordPress eklenti dizininde 50.000’den fazla ücretsiz eklenti vardır. Bu, hangi özelliği eklemek istediğinize bakılmaksızın, bunun için bir eklenti bulabilmeniz için iyi bir şansın olduğu anlamına gelir.

Her web sitesine yüklediğimiz eklentiler aşağıdadır:

    • WPForms Lite – WordPress sitenize iletişim formları ekleyin
    • Yoast SEO – WordPress SEO’nuzu geliştirin ve Google’dan daha fazla trafik alın
    • MonsterInsights (Ücretsiz) – Google Analytics’i kullanarak ziyaretçi istatistiklerini izlemenize yardımcı olur
    • WP Süper Önbellek – Önbellek ekleyerek web sitenizin hızını artırır
    • UpdraftPlus – Ücretsiz WordPress yedekleme eklentisi
    • Sucuri – Ücretsiz web sitesi kötü amaçlı yazılım tarayıcı

Web siteniz için harika eklentilere mi ihtiyacınız var? Ticari web siteleri için temel WordPress eklentileri konusunda uzman seçimimize bakın.

Ayrıntılı talimatlar için WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Adım 8. WordPress’i Öğrenme

Artık bir WordPress siteniz olduğuna göre, oyununuzu hızlandırmak ve web sitenizi geliştirmek için daha fazla ipucu öğrenmek isteyebilirsiniz.

WPBeginner, dünyanın en büyük ücretsiz WordPress kaynak sitesidir. WPBeginner’da bulabileceğiniz kullanışlı WordPress kaynakları şunlardır, hepsi tamamen ücretsizdir.

    • WPBeginner Blogu – WordPress eğitimlerimizi, nasıl yapacağımızı ve adım adım kılavuzlarımızı burada yayınlıyoruz.
    • WPBeginner Videoları – Bu adım adım videolar, WordPress HIZLI öğrenmenize yardımcı olacaktır.
    • – Daha fazla videoya mı ihtiyacınız var? 52.000’den fazla abone ve 7 Milyondan fazla görüntüleme ile YouTube kanalımıza abone olun.
    • WPBeginner Dictionary – Yeni başlayanlar için WordPress lingo’yu tanımak ve tanımak için en iyi yer.
    • – WPBeginner’da kullandığımız eklentilere, araçlara ve hizmetlere göz atın.
    • WPBeginner İndirimleri – WPBeginner kullanıcıları için WordPress ürün ve hizmetlerinde özel indirimler.

Arama teriminizin sonuna ‘wpbeginner’ ekleyerek WPBeginner’da yanıt bulmak için Google’ı da kullanabilirsiniz..

Bir cevap bulamazsanız, iletişim formumuzu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Sorunuzu cevaplamak veya sizi doğru yöne yönlendirmek için elimizden geleni yapacağız.

Bu makalenin küçük işletme web sitesi oluşturmayı öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Yeni başlayanlar için eksiksiz WordPress SEO kılavuzumuzu görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me