Ölümün WordPress Beyaz Ekranı Nasıl Onarılır (Adım Adım)

WordPress beyaz ölüm ekranı en yaygın WordPress hatalarından biridir. Ayrıca en sinir bozucu olanlardan biridir, çünkü hata mesajı yoktur ve WordPress’iniz kilitlenir.


Ölüm hatasının beyaz ekranıyla ilgili başka bir sorun, bazen web sitenizin yalnızca belirli bir bölümünü etkilemesidir..

Örneğin, WordPress yönetici alanında sadece beyaz ölüm ekranını görebilirsiniz, diğer her şey yolunda gider. Diğer durumlarda, yalnızca belirli bir yayında görebilirsiniz, diğer her şey yolunda gidiyor.

Bu yazıda, farklı çözümlere bakarak WordPress beyaz ölüm ekranını nasıl düzeltebileceğimizi göstereceğiz.

WordPress Beyaz Ekran Ölüm Hatası Düzeltme

Not: Sitenizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce WordPress sitenizi yedeklediğinizden emin olun. Yönetici alanına erişiminiz yoksa, WordPress veritabanı yedeklemesinin manuel olarak nasıl oluşturulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

WordPress’te Neden Beyaz Ölüm Ekranını Görüyorsunuz?

Beyaz bir ölüm ekranı gördüğünüz zaman, web sitenizdeki bir komut dosyasının bellek sınırını tükettiği anlamına gelir.

Yanıt vermeyen komut dosyası, WordPress barındırma sunucunuz tarafından öldürülür veya zaman aşımına uğrar. Bu yüzden gerçek bir hata mesajı üretilmez ve düz beyaz bir ekran görürsünüz.

WordPress web sitesi yerine beyaz ekran gösteriliyor

Bu hata, kötü kodlanmış bir tema veya sitenize yüklenmiş eklenti nedeniyle de oluşabilir. Web barındırma sunucunuzla ilgili bir sorun olduğunda bazen olabilir.

Beyaz ekran hatasına çok sayıda şey neden olabileceğinden, düzeltmek için yöntemsel sorun giderme gerekir.

Sorun diğer sitelerinizde mi oluşuyor??

Aynı barındırma hesabında yüklü başka WordPress siteleriniz varsa, sorunun diğer sitelerde de olup olmadığını kontrol ederek başlamak istersiniz..

Öyleyse, WordPress barındırma hizmetinizde bir sorun olduğunu gösteren güçlü bir göstergedir. Bu, hizmetlerini etkileyen geçici bir sorun olabilir ve daha fazla yardım için desteklerine ulaşmanız gerekir.

Öte yandan, sorun yalnızca bir web sitesinde veya o sitenin belirli bir bölümünde yaşanıyorsa, sorunun o web sitesinde olduğunu biliyorsunuzdur..

WordPress Kurtarma Modunda Beyaz Ekran Hatasını Düzeltme

Ölüm hatasının beyaz ekranına bir WordPress eklentisi veya teması neden oluyorsa, WordPress onu yakalayabilir.

WordPress 5.2’de sunulan yeni önemli hata koruma özelliği bazen hatayı yakalayabilir, böylece beyaz bir ekran bile göremeyebilirsiniz. Bunun yerine, sitenin teknik zorlukları olduğunu belirten bir mesaj göreceksiniz..

Teknik zorluklar

Ayrıca yönetici e-posta adresinizde ‘Sitenizde Teknik Sorun Var’ konulu bir e-posta iletisi alacaksınız.

Yöneticiye teknik sorun e-postası gönderildi

Bu e-posta iletisi, hataya neden olan eklentiyi gösterecek ve ayrıca özel bir bağlantı içerecektir. Bu bağlantı, WordPress kurtarma moduna giriş yapmanızı ve hatalı eklentiyi devre dışı bırakmanızı sağlar..

WordPress Kurtarma Modu

Ancak, düz beyaz ölüm ekranını e-posta veya kurtarma modu seçeneği olmadan görüyorsanız, hatayı manuel olarak düzeltmeniz gerekir..

Bellek Sınırını Artırma

Genellikle, bu hata bir komut dosyasının belleği tükettiği ve ortasından çıktığı için oluşur. Bunu düzeltmek için, WordPress’in kullanabileceği PHP belleğini artırmanız gerekir. Bu, komut dosyasının yapması gereken işi bitirmek için daha fazla bellek kullanmasına izin verir.

WordPress’te PHP Belleğinin Nasıl Artırılacağına dair öğreticimizdeki talimatları takip edebilirsiniz..

Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırakma

Bellek sınırını artırmak yardımcı olmadıysa veya 256M veya 512M gibi yüksek bir bellek sınırınız varsa, sorun gidermeye başlamanız gerekir.

Bu sorunu giderme deneyimimize göre, sorunun her zaman belirli bir eklenti veya tema ile olduğunu tespit ettik. Devam edelim ve tüm eklentileri devre dışı bırakalım.

Yine de WordPress yönetici alanına erişebiliyorsanız, Eklentiler »Yüklü Eklentiler sayfa. Yüklü tüm eklentileri seçin ve ardından ‘Toplu İşlemler’ açılır menüsünden ‘Devre Dışı Bırak’ı seçin.

WordPress yönetici alanı aracılığıyla tüm eklentileri devre dışı bırakın

Ancak, WordPress yönetici alanına erişiminiz yoksa, tüm eklentileri FTP yoluyla devre dışı bırakmanız gerekir.

İlk olarak, bir FTP istemcisi kullanarak WordPress sitenize bağlanın. Bağlandıktan sonra, “eklentiler” klasörünü göreceğiniz wp-içerik klasörüne gidin.

Tüm eklentileri devre dışı bırakmak için eklentiler klasörünü yeniden adlandırın

Şimdi, eklentiler klasörünü sağ tıklamanız ve ardından yeniden adlandır’ı seçmeniz gerekir. Eklentiler klasörünü eklentileri devre dışı bırakılmış olarak yeniden adlandırabilirsiniz.

Eklentiler devre dışı bırakıldı

FTP istemciniz artık eklentiler klasörünü yeniden adlandıracak.

WordPress, tüm eklentileri yüklemek için eklentiler adlı bir klasör arar. Klasörü bulamadığında, tüm eklentileri devre dışı bırakır.

Bu işlem sorunu çözüyorsa, sorunun alt kısmına ulaşmak için bir kerede bir eklentiyi etkinleştirin. Soruna neden olan eklentiyi bulduktan sonra, bir alternatifle değiştirebilir veya sorunu eklenti yazarlarına bildirebilirsiniz..

Temayı Varsayılan Temayla Değiştir

Eklenti sorun giderme sorunu çözmezse, mevcut temanızı varsayılan bir temayla değiştirmeyi denemelisiniz.

İlk olarak, bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize bağlanın ve / wp-content / themes / klasörüne gidin. Web sitenize yüklenmiş tüm temaları içerir.

Mevcut WordPress temanızı seçmek için sağ tıklayın ve yedek olarak bilgisayarınıza indirin.

Mevcut temayı yedek olarak indir

Ardından, mevcut temanızı web sitenizden silmeniz gerekir. Tema klasörünüzü sağ tıklayın ve ‘Sil’i seçin. FTP istemciniz artık temayı web sitenizden silecek.

Mevcut temayı sil

Artık web sitenize (Yirmi Onsekiz veya Yirmi On dokuz) gibi varsayılan bir WordPress temanız varsa, WordPress bunu varsayılan tema olarak otomatik olarak kullanmaya başlayacaktır..

Ancak, varsayılan bir temanız yüklü değilse, FTP kullanarak manuel olarak yüklemeniz gerekir.

Bu sorunu çözüyorsa, temanızın function.php dosyasına bakmalısınız. Dosyanın altında fazladan boşluk varsa, bunları kaldırmanız gerekir ve bu bazen sorunu düzeltir.

Temanızın function.php dosyasında kötü kodlanmış bir işlev kullanıyorsanız, beyaz ekran ölüm hatasına de neden olabilir.

Temanızın kaynağından yeni bir kopyasını indirmeyi ve ardından yüklemeyi düşünün.

WordPress’teki Hataları Yakalamak için Hata Ayıklama Modunu Etkinleştirin

Şimdiye kadar hiçbir şey yardımcı olmadıysa, sonraki adım WordPress’de hata ayıklamayı açmaktır. Bu, ne tür hataların çıktığını görmenizi sağlar.

Basitçe, aşağıdaki kodu wp-config.php dosyanıza ekleyin.

define (‘WP_DEBUG’, doğru);
define (‘WP_DEBUG_LOG’, doğru);

Bunu ekledikten sonra, boş ekranda artık hatalar, uyarılar ve bildirimler olacaktır. Bunlar kök nedeni belirlemenize yardımcı olabilir.

Herhangi bir hata görmüyorsanız, yine de hata ayıklama günlüğünü kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bir FTP istemcisi kullanarak web sitenizdeki wp-içerik klasörünü ziyaret etmeniz yeterlidir. Burada tüm hataların, bildirimlerin ve uyarıların günlüğünü içeren yeni bir debug.log dosyası bulacaksınız.

Hata ayıklama günlüğü

WordPress Önbelleğini Temizle

Bazen arka uca erişiminiz olabilir, ancak sitenin ön ucunun beyaz ölüm ekranı vardır. Bu bir önbellek eklentisi nedeniyle olabilir. Önbelleğinizi boşaltmanız yeterlidir.

Ayrıntılı talimatlar için WordPress’te önbelleği temizleme hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Daha Uzun Makaleleri Sabitleme

Yalnızca çok uzun bir yazı veya sayfada beyaz bir ölüm ekranınız varsa, bu küçük hile işe yarayabilir.

Bu hile, özyineleme ve geri izleme sınırını artırarak PHP’nin metin işleme yeteneğini temel olarak artırır. Aşağıdaki kodu wp-config.php dosyanıza yapıştırabilirsiniz.

/ ** Uzun gönderiler için hile * /
ini_set ( ‘pcre.recursion_limit’, 20000000);
ini_set ( ‘pcre.backtrack_limit’, 10000000);

Bunun çok sinir bozucu bir hata olduğunu anlıyoruz ve yukarıdaki hilelerden birinin sorunu sizin için düzelttiğini umuyoruz. WordPress sorunlarını kendiniz yakalamak ve düzeltmek için atmanız gereken adımları öğreten WordPress sorun giderme kılavuzumuzu da görmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me