WAMP Kullanarak Windows Bilgisayarınıza WordPress Kurulumu

WordPress’i Windows bilgisayarınıza yerel olarak yüklemek istiyor musunuz? Bilgisayarınızda WordPress ile çalışmak, yeni WordPress özelliklerini test etmenize, WordPress ile nasıl geliştireceğinizi öğrenmenize ve canlı sunucuya taşımadan önce web siteleri oluşturmanıza olanak tanır. Bu makalede, WAMP kullanarak Windows’ta WordPress’i nasıl düzgün şekilde yükleyeceğinizi göstereceğiz.


WAMP'a WordPress yükleyin

WordPress’i Windows’a Neden Yüklemelisiniz??

WordPress’i yerel olarak bilgisayarınıza yüklemek, canlı web sitenizi veya blogunuzu etkilemeyen bir test ortamı sağlar. Bilgisayarınıza WordPress kurulumuna yerel sunucu veya localhost da denir.

Normalde WordPress geliştiricileri, eklentilerini ve temalarını geliştirmek için yerel WordPress kurulumunu kullanır. Yeni başlayanlar ayrıca WordPress öğrenmek, yeni WordPress temasını ve eklentilerini test etmek ve canlı bir web sitesini etkilemeden deneme yapmak için bilgisayarlarına WordPress yükleyebilir.

Not: WordPress’i Windows’a yerel olarak yüklerseniz, o siteyi görebilen tek kişi sizsiniz. Herkese açık bir web sitesi yapmak istiyorsanız, bir alan adı ve web barındırma yapmanız gerekir. WordPress blogunun başlatılmasıyla ilgili bu kılavuzu izlemenizi öneririz.

Bununla birlikte, WAMP kullanarak WordPress’i Windows’a nasıl düzgün bir şekilde yükleyeceğimize bakalım.

WAMP nedir?

WAMP, Windows bilgisayarlar için paketlenmiş Apache web sunucusu, PHP ve MySQL derlemesidir.

Hepsi ayrı bir açık kaynaklı yazılımdır. Ancak, bunları ayrı olarak kurmak deneyimli kullanıcılar için bile kolay değildir. WAMP gibi yazılımlar, bunları kolayca yüklemenizi ve birkaç dakika içinde çalışan bir yerel ortama sahip olmanızı sağlar..

Adım 1. Windows Bilgisayarına WAMP Yükleme

Not: Aşağıdaki bağlantı, WAMP web sitesi kapalıyken sizi ekran görüntüsünden farklı bir indirmeye götürecektir.

İlk olarak, WAMP yazılımını indirmeniz ve bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir. WampServer web sitesine gidin ve W WampServer Kullanmaya Başlayın ’düğmesini tıklayın.

Wampserver kullanmaya başlayın

Sizi indirme bölümüne götürecektir. Burada iki sürüm göreceksiniz: WampServer 32 bit ve WampServer 64 bit. Windows bilgisayarınızın işletim sistemi türüyle eşleşen WampServer sürümünü seçmeniz gerekiyor.

Wampserver indir

32 veya 64 bit işletim sistemi kullanıp kullanmadığınızı öğrenmek için şu adrese gidin: Kontrol Paneli »Sistem ve Güvenlik» Sistem tıklayın. Orada işletim sistemi türünüzü görebileceksiniz.

Windows 10'da işletim sistemi türünü bulma

Yüklendikten sonra, kurulumu çalıştırmak için wampserver yürütme dosyasına tıklayabilirsiniz. Kurulum ekranındaki talimatları dikkatle uyguladığınızdan emin olun..

WAMP'ı yükle

Yükleme işlemi sırasında web tarayıcısının konumunu tanımlamanız gerekir. Varsayılan olarak, Internet Explorer olacaktır. Bilgisayarınızın Program Dosyalarında bularak Google Chrome veya başka bir web tarayıcısı olarak değiştirebilirsiniz..

Kurulduktan sonra, devam etmek için WampServer’ı başlatabilirsiniz.

Adım 2. Yerel WordPress Kurulumu için Veritabanı Ayarlama

Yapmanız gereken bir sonraki şey boş bir MySQL veritabanı oluşturmaktır. WAMP’ı başlattığınızda, ekranınızın sağ alt köşesinde diğer simgelerle birlikte yeşil bir WampServer simgesi göreceksiniz. Sadece üzerine tıklayın ve sonra phpMyAdmin’e (MySQL veritabanlarını yönetmek için web tabanlı bir uygulama) tıklayın..

Not: WampServer simgesi kırmızı veya sarı ise, hizmetlerin (Apache, MySQL, PHP) çalışmadığı anlamına gelir. Veritabanını kurmadan önce simgeye tıklayarak hizmetleri başlatmanız gerekir.

phpMyAdmin

Sizi web tarayıcınızdaki phpMyAdmin giriş ekranına götürür. Kullanıcı adını girmeniz yeterlidir: kök ve şifre alanını boş bırakın. Bunlar localhost phpMyAdmin’inize giriş yapmak için varsayılan kimlik bilgileridir..

Giriş phpMyAdmin

Devam etmek için “Git” düğmesini tıklayın.

Oturum açtıktan sonra, WordPress için yeni bir veritabanı oluşturmak için phpmMyAdmin’de Veritabanları’nı tıklamanız gerekir. Yeni veritabanınız için bir ad seçmenizi isteyecektir (bizimki test_db adını verdik). Bundan sonra “Oluştur” düğmesini tıklayın.

Veritabanı oluşturma

Veritabanınız hazır, yani artık WordPress’i localhost’a yükleyebilirsiniz.

Adım 3. WAMP Kullanarak Windows’ta WordPress Kurulumu

Yapmanız gereken bir sonraki şey, WordPress’in en son sürümünü WordPress.org web sitesinden indirmektir. Bir zip dosyası olarak indirilecek.

WordPress'i indirin

Zip dosyasını çıkarmanız ve “wordpress” klasörünü kopyalamanız gerekir.

WordPress'i Çıkarın

Şimdi WAMP’ı yüklediğiniz klasöre gitmeniz gerekiyor.

Bu öğreticide, C: \ wamp64 içine WAMP kurduk, bu nedenle ileride bu klasöre başvuracağız. Ancak, programı nereye yüklediğinize bağlı olarak sizin için farklı olabileceğini unutmayın..

‘Wordpress’ klasörünü C: \ wamp64 \ www klasörüne yapıştırın.

WordPress klasörünü www'e yapıştırın

‘Wordpress’ klasörünü sitem, test sitesi vb. Gibi istediğiniz herhangi bir adla yeniden adlandırabilirsiniz. Bu, yerel WordPress sitenizin URL’si olacaktır, bu nedenle kolayca hatırlayacağınız bir şey seçtiğinizden emin olun..

Bu öğretici adına, klasörü wordpress’ten siteme değiştirdik..

Ardından, web tarayıcısını açabilir ve http: // localhost / mysite /

İlk olarak, bir dil seçmenizi ve ardından veritabanı kurulum bilgilerini göstermenizi isteyecektir. Dikkatlice okuduktan sonra devam edin ve devam etmek için ‘Hadi gidelim’ düğmesini tıklayın.

Veritabanı bilgileri

Bundan sonra, veritabanı adı, kullanıcı adı, şifre, ana bilgisayar ve tablo öneki gibi veritabanı ayrıntılarınızı girmeniz gerekir.

Veritabanı adı, önceki adımda girdiğiniz ad olacaktır. Bizim durumumuzda buna “test_db” adını verdik. Kullanıcı adı “root” olacaktır ve şifre alanını boş bırakabilirsiniz. Veritabanı ana bilgisayarını ve tablo önekini olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Veritabanı ayrıntılarını girin

Ardından, ‘Gönder’ düğmesini tıklayın. WordPress arka uçta sizin için bir yapılandırma dosyası oluşturur.

Bir sonraki ekranda, WordPress’in veritabanınıza bağlı olduğunu belirten bir başarı mesajı göreceksiniz ve kuruluma devam edebilirsiniz..

Devam edin ve devam etmek için “Kurulumu çalıştır” düğmesini tıklayın.

Kurulumu çalıştırın

Sizi WordPress için hoş geldiniz ekranına götürecektir. Yeni WordPress web siteniz için bir başlık eklemeniz, bir yönetici kullanıcı adı seçmeniz, güçlü bir şifre girmeniz ve bir yönetici e-posta adresi girmeniz gerekir.

Hazır olduğunuzda, Word WordPress Yükle ’düğmesini tıklayın.

WordPress için hoş geldiniz ekranı

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra bir başarı mesajı görürsünüz. Arka planda, WordPress veritabanınızda yeni tablolar oluşturdu ve kullanıma hazır.

Daha sonra ‘Oturum Aç’ düğmesini tıklayarak WordPress kontrol panelinize geçebilirsiniz.

Giriş düğmesi

Tebrikler, WordPress’i WAMP kullanarak bir Windows bilgisayara başarıyla yüklediniz.

Adım 4. WAMP’ta Pretty Permalinkleri Etkinleştirme

WordPress’in yeni sürümü, kalıcı bağlantılar ayarını değiştirirken yerel sitenizi kırmıyor.

Ancak, kalıcı bağlantıları değiştirdikten sonra sayfalarınızda hala ‘sayfa bulunamadı’ hatasını görüyorsanız Ayarlar »Kalıcı Bağlantılar WordPress’te, WAMP’ta özel kalıcı bağlantıların nasıl etkinleştirileceğiyle ilgili kılavuzumuzu takip edin.

Adım 5. WAMP Sorunlarını Giderme

WAMP, yeni başlayanlar için bile oldukça kolaydır. Ancak, çalıştıramazsanız, aşağıdaki sorun giderme ipuçları yardımcı olacaktır.

WAMP Skype Çakışmasını Düzeltme

Skype yüklediyseniz ve çalıştırıyorsanız, WampServer, Skype ile bir çakışma nedeniyle düzgün çalışmayabilir. Çakışma, aynı bağlantı noktası 80’i kullanan hem Apache hem de Skype’tan kaynaklanıyor. Bu sorun için basit bir düzeltme var.

Skype’ı açın ve şu adrese gidin: Araç seçenekleri. Bu bir iletişim kutusu getirecektir, buradan Gelişmiş ve ardından Bağlantılar’ı tıklamanız gerekir..

WAMP Skype çakışmasını düzeltme

Gelen bağlantılara alternatif olarak 80 ve 443 numaralı bağlantı noktasını kullan yazan kutunun işaretini kaldırın. Seçenekleri kaydedin ve Skype’ı yeniden başlatın.

Visual C ++ Yeniden Dağıtılabilir Kurulumu

WAMP, Visual Studio 2012’nin çalışması için Visual C ++ Yeniden Dağıtılabilir’e ihtiyaç duyar. Bilgisayarınızda yüklü değilse, Microsoft web sitesinden indirip yükleyebilirsiniz..

Bonus: WAMP’tan Canlıya Geçiş

Ayrıca, WordPress’in WAMP yerel sunucusundan canlı bir siteye nasıl taşınacağı konusunda ayrı bir kılavuz yazdık. İnşallah, yerel sitenizi üretime dağıtmaya hazır olduğunuzda yararlı bulabilirsiniz..

Yerel bir sunucu ortamına sahip olmak, öğrenme ve test etme amaçları için mükemmeldir. Ancak, başkalarının görmesi için bir WordPress blogu başlatmak istiyorsanız, WordPress’i bilgisayarınıza yüklemenize gerek yoktur. WordPress’i bir WordPress barındırma sağlayıcısına yüklemeniz gerekir.

Bu makalenin, WAMP kullanarak Windows’ta WordPress’i nasıl yükleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. WordPress’i yükledikten sonra yapmanız gereken 18 en önemli şeyle ilgili kılavuzumuzu görmek de isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me