WordPress 500 Dahili Sunucu Hatası Nasıl Onarılır

WordPress’te 500 dahili sunucu hatası görüyor musunuz? Dahili sunucu hatası en yaygın WordPress hatalarından biridir. Hata başka bir bilgi vermediğinden, birçok yeni başlayan kişi bunu oldukça sinir bozucu buluyor. Bu makalede, WordPress’te dahili sunucu hatasını nasıl kolayca düzelteceğinizi göstereceğiz.


WordPress'te Dahili Sunucu Hatası Nasıl Onarılır

WordPress’te Dahili Sunucu Hatasına Neden Olan Nedir??

Dahili sunucu hatası WordPress’e özgü değildir. Bir web sunucusunda çalışan herhangi bir web sitesinde olabilir. Bu hatanın genel yapısı nedeniyle geliştiriciye hiçbir şey söylemez..

Dahili sunucu hatasını nasıl düzelteceğinizi sormak, doktorunuza ağrının nerede olduğunu söylemeden ağrıyı nasıl düzelteceğini sormak gibidir..

Dahili sunucu hatasını gösteren bir WordPress web sitesi örneği

WordPress’teki dahili sunucu hatası genellikle eklenti veya tema işlevlerinden kaynaklanır. WordPress’te bildiğimiz dahili sunucu hatasının diğer olası nedenleri şunlardır: bozuk .htaccess dosyası ve PHP bellek sınırı.

Dahili sunucu hatasının yalnızca sitenin geri kalanı iyi çalışırken yönetici alanına erişmeye çalıştığınızda gösterildiğini duyduk.

Bununla birlikte, şimdi WordPress’teki dahili sunucu hatasını gidermeye nasıl bakacağımıza bakalım.

Video öğretici

WPBeginner’a abone olun

Videoyu beğenmediyseniz veya daha fazla talimat gerekiyorsa, okumaya devam edin.

Bozuk .htaccess Dosyasını Kontrol Etme

WordPress’teki dahili sunucu hatasını giderirken yapmanız gereken ilk şey, bozuk .htaccess dosyasını kontrol etmektir..

Bunu, ana .htaccess dosyanızı .htaccess_old gibi bir adla yeniden adlandırarak yapabilirsiniz. .Htaccess dosyasını yeniden adlandırmak için, barındırma hesabınızın cPanel kontrol panelindeki FTP veya Dosya Yöneticisi uygulamasını kullanarak sitenize giriş yapmanız gerekir.

Bağlandıktan sonra, .htaccess dosyası, wp-content, wp-admin ve wp-include gibi klasörleri göreceğiniz dizinde bulunur..

WordPress'te .htaccess dosyasını düzenleme

.Htaccess dosyasını yeniden adlandırdıktan sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için sitenizi ziyaret etmeyi deneyin. Eğer öyleyse, dahili sunucu hatasını düzelttiğiniz için kendinize arkada bir pat verin.

Başka şeylerle devam etmeden önce, Ayarlar »Kalıcı Bağlantılar sayfasına gidin ve herhangi bir değişiklik yapmadan kaydet düğmesini tıklayın. Bu, yazı sayfalarınızın 404 hatası döndürmemesini sağlamak için uygun yeniden yazma kurallarına sahip yeni bir .htaccess dosyası oluşturur.

Bozuk .htaccess dosya çözümünü kontrol etmediyseniz, bu makaleyi okumaya devam etmeniz gerekir.

PHP Bellek Sınırını Artırma

Bazen PHP bellek sınırınızı tüketiyorsanız dahili sunucu hatası oluşabilir. Bunu düzeltmek için WordPress’de PHP bellek sınırını nasıl artıracağımızla ilgili öğreticimizi kullanın.

Dahili sunucu hatasını yalnızca WordPress yöneticinize giriş yapmaya çalıştığınızda veya wp-admin’inize bir resim yüklediğinizde görüyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek bellek sınırını artırmalısınız:

 1. Php.ini adında boş bir metin dosyası oluşturun
 2. Bu kodu buraya yapıştırın: bellek = 64MB
 3. Dosya ‘yı kaydet
 4. FTP kullanarak / wp-admin / klasörünüze yükleyin

Birkaç kullanıcı, yukarıda belirtilenlerin kendileri için yönetici tarafı sorununu çözdüğünü söyledi.

Bellek sınırını artırmak sorunu sizin için çözdüyse, sorunu yalnızca geçici olarak düzelttiniz. Hala bellek sınırınızı tüketen nedeni bulmanız gerekiyor.

Bu, kötü kodlanmış bir eklenti veya hatta bir tema işlevi olabilir. Kesin tanılamayı bulmanıza yardımcı olmak için WordPress web barındırma şirketinizden sunucu günlüklerine bakmasını şiddetle öneririz..

PHP bellek sınırını artırmak sizin için sorunu çözmediyse, daha fazla sorun giderme içindesiniz.

Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırak

Yukarıdaki çözümlerin hiçbiri sizin için işe yaramadıysa, bu hataya büyük olasılıkla belirli bir eklenti neden olmaktadır. Birbiriyle hoş oynamayan eklentilerin bir kombinasyonu olması da mümkündür..

Ne yazık ki, bunu bulmanın kolay bir yolu yok. Tüm WordPress eklentilerini bir kerede devre dışı bırakmanız gerekir.

WP-Admin olmadan tüm WordPress eklentilerinin nasıl devre dışı bırakılacağı konusunda kılavuzumuzdaki talimatları izleyin..

Tüm WordPress eklentilerini devre dışı bırak

Tüm eklentileri devre dışı bırakmak hatayı düzelttiyse, bunun hataya neden olan eklentilerden biri olduğunu bilirsiniz.

WordPress yönetici alanına gidin ve “Eklentiler” i tıklayın. Şimdi, soruna neden olanı bulana kadar bir kerede bir eklentiyi yeniden etkinleştirmeniz gerekir. Bu eklentiden kurtulun ve hatayı eklenti yazarına bildirin.

Çekirdek Dosyaları Yeniden Yükleme

Eklenti seçeneği dahili sunucu hatasını düzeltmediyse, yeni bir WordPress kurulumundan wp-admin ve wp-include klasörünü yeniden yüklemeye değer.

Bu, bilgilerinizden hiçbirini SİLMEYECEKTİR, ancak herhangi bir dosyanın bozulması durumunda sorunu çözebilir.

Öncelikle WordPress.org web sitesini ziyaret etmeniz ve İndir düğmesine tıklamanız gerekecek.

WordPress'i indirin

Bu, WordPress zip dosyasını bilgisayarınıza yükleyecektir. Zip dosyasını çıkarmanız gerekiyor ve içinde bir wordpress klasörü bulacaksınız.

Ardından, bir FTP istemcisi kullanarak WordPress web sitenize bağlanmanız gerekir. Bağlandıktan sonra web sitenizin kök klasörüne gidin. İçinde wp-admin, wp-include, wp-content klasörlerinin bulunduğu klasördür.

Sol sütunda bilgisayarınızdaki WordPress klasörünü açın. Şimdi wp-include ve wp-admin klasörlerini seçmeniz ve ardından sağ tıklayıp “Yükle” yi seçmeniz gerekiyor.

Yeni WordPress dosyaları yükleyin

FTP istemciniz artık bu klasörü sunucunuza aktaracaktır. Dosyaların üzerine yazmak isteyip istemediğinizi soracaktır. “Üzerine yaz” ı ve ardından “Her zaman bu işlemi kullan” ı seçin.

Dosyaların üzerine yaz

FTP istemciniz artık eski WordPress dosyalarınızı daha yeni yeni kopyalarla değiştirecek. WordPress dosyalarınız bozuksa, bu adım sizin için dahili sunucu hatasını düzeltir.

Hosting Sağlayıcınıza Sorun

Tüm yöntemler web sitenizdeki dahili sunucu hatasını düzeltemezse, daha fazla yardım alma zamanı gelmiştir. Web barındırma destek ekibinize başvurun, sunucu günlüklerini kontrol edebilir ve hatanın temel nedenini bulabilirler.

Sorun gidermeye kendi başınıza devam etmek istiyorsanız, yeni başlayanlar için nihai WordPress sorun giderme kılavuzumuza bakın.

Bu makalenin, WordPress’teki dahili sunucu hatasını düzeltmenize yardımcı olduğunu umuyoruz. Ayrıca en yaygın WordPress hatalarının tam listesini ve bunların nasıl düzeltileceğini görmek isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map