WordPress Blogunuza E-posta Abonelikleri Nasıl Eklenir

WordPress blogunuza e-posta aboneliği eklemek istiyor musunuz? Son zamanlarda, kullanıcılarımızdan biri bize WordPress’te e-posta ile abone olmanın en iyi yolunun ne olduğunu sordu? Bu makalede, WordPress blogunuza nasıl e-posta aboneliği ekleyeceğinizi ve e-posta listenizi oluşturmaya nasıl başlayacağınızı göstereceğiz.


WordPress E-posta Aboneliği

Neden Sitenize E-posta Yoluyla Abone Olmalısınız??

Sosyal medya okuyucularınızla etkileşim kurmak için harika bir yol olsa da, e-posta en güvenilir ve doğrudan iletişim yoludur. Blogunuzda e-posta aboneliği sunarak, siteniz için düzenli bir düzenli ziyaretçi akışı oluşturabilirsiniz.

E-posta aboneliği, kullanıcılarınıza bazı kişiler sosyal medyada bulunmayabileceği için içeriğinizi tüketmenin başka bir yolunu da sunar. Neden hemen e-posta listenizi oluşturmaya başlamanız gerektiğiyle ilgili eksiksiz kılavuzumuza bakın.

Yeni başlayanlar genellikle e-posta aboneliği eklemenin karmaşık bir süreç olduğunu düşünür. Bu hiç doğru değil.

WordPress RSS e-posta aboneliği kurulumu oldukça basittir ve sizi 30 dakikadan daha kısa sürer. Ayarladıktan sonra okuyucularınız otomatik olarak yeni içeriğinizi içeren günlük veya haftalık e-postalar alır.

Artık WordPress’te e-posta abonelikleri ayarlamanıza izin veren birden fazla hizmet ve eklenti olduğundan, yalnızca en iyi 3 e-posta aboneliği eklentisini ve hizmetini ele alacağız.

MailChimp RSS’ye E-posta ile Gönder

MailChimp en popüler e-posta pazarlama servis sağlayıcılarından biridir. Ücretli bir hizmettir, ancak 2000’den az abonesi olanlar için ücretsiz bir seçenek sunarlar.

MailChimp’i hızlı bir şekilde kullanmaya başlamak için MailChimp ve WordPress kullanma kılavuzumuza bakın.

Bu makale uğruna MailChimp’e kaydolduğunuzu ve ilk e-posta listenizi oluşturduğunuzu varsayıyoruz. Bir sonraki adım, E-postaya RSS kampanyası oluşturmaktır.

Sadece ziyaret edin Kampanyalar »Kampanya Oluşturun yeni bir kampanya oluşturmak için.

Yeni bir MailChimp Kampanyası oluşturma

MailChimp şimdi oluşturabileceğiniz farklı kampanya türlerini gösterecek. RSS Odaklı Kampanya seçeneğini tıklamanız gerekiyor.

MailChimp'te e-posta kampanyasına RSS oluşturma

Bu sizi WordPress sitenizin RSS yayın bağlantısını sağlamanız gereken kampanya ayarları sayfasına götürür. Feed URL’niz siteniz.com/feed/

Ayrıca, e-postaların zamanını ve sıklığını da seçmeniz gerekecektir. Günlük, haftalık veya aylık e-postalar göndermeyi seçebilirsiniz.

RSS - e-posta ayarları

Bir sonraki sayfada kampanya bilgileri sağlamanız gerekecek. MailChimp’in sayfadaki çoğu alanı önceden doldurduğunu fark edeceksiniz. Bu ayarlar çoğu blog için çalışmalıdır, ancak gerektiğinde bunları değiştirmekten çekinmeyin.

RSS'yi e-posta kampanyası bilgilerine değiştirme

Şimdi e-postalarınız için bir şablon seçmek için bir sonraki düğmeyi tıklamanız gerekiyor. MailChimp, kendi logonuzu, satır satırınızı ve eklemek isteyebileceğiniz diğer öğeleri ekleyerek şablonu özelleştirmenizi sağlar.

RSS e-posta şablonunuzu tasarlayın

Özelleştirmeyi bitirdiğinizde, sonraki düğmeyi ve ardından Kaydet ve Çık’ı tıklayın..

Hepsi bu, MailChimp kullanarak e-posta bültenine WordPress RSS’nizi başarıyla oluşturdunuz.

E-posta abonelik formunu web sitenize eklemek için MailChimp hesabınızdaki Listeler sayfasını ziyaret edin ve e-posta listenizin yanındaki aşağı ok simgesini tıklayın. Bundan sonra menüden kayıt formlarını seçin.

MailChimp e-posta kayıt formu oluşturma

MailChimp size ne tür bir kayıt formu oluşturmak istediğinizi soracaktır. Gömülü Formları Seçin.

Bir sonraki ekranda, e-posta kayıt formunuzu özelleştirebilir ve gömme kodunu oluşturabilirsiniz. Daha sonra bu kodu WordPress web sitenizdeki bir metin widget’ına kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Alternatif olarak, WPBeginner ekibi tarafından oluşturulan ve bu işlemi çok daha kolaylaştıracak ve size güzel kayıt formları, yüzen çubuklar, slaytlar, çıkış hedefi pop-up’ları ve daha fazlasını sunan bir eklenti kullanabilirsiniz..

Aweber RSS Gönder

Aweber başka bir popüler e-posta pazarlama servis sağlayıcısıdır. Ücretli bir hizmet, ancak 30 günlük ücretsiz deneme sürümü sunuyorlar. Bir çok blogcu ve internet pazarlamacısı AWeber’i kullanmayı tercih ediyor.

Sadece Aweber’a katılıyorsanız, ilk kez giriş yaptığınızda ilk e-posta listenizi oluşturmaya yönlendirileceksiniz..

Aweber kontrol panelinize giriş yaptıktan sonra, Mesajlar »Blog Yayınları.

Blog yayınları oluşturma - WordPress için Aweber'da e-posta aboneliğine RSS

Bir sonraki ekranda, a Blog Yayını Oluştur ’etiketli yeşil düğmeyi tıklayın.

Blog yayını oluşturma

Bu, RSS’nizi e-postaya kampanya oluşturabileceğiniz yeni sayfaya götürecektir. Öncelikle blogunuzun RSS özet akışının URL’sini girmeniz gerekir. Bundan sonra e-postalar için bir konu satırı sağlamanız gerekir.

Aweber RSS - e-posta ayarları

Biraz aşağı kaydırın ve e-postanız için bir şablon seçebilirsiniz. Beğendiğiniz birini seçin ve yükleme şablonuna tıklayın.

E-postanız için bir şablon seçme

Şablonunuzu seçtikten sonra, e-postaların zamanını ve sıklığını yapılandırmak için aşağı kaydırın. RSS feed’inizde yeni öğe görünür görünmez bir e-posta göndermeyi ayarlayabilirsiniz. Günlük, haftalık ve hatta aylık e-posta özetlerini de gönderebilirsiniz.

Aweber'da e-posta zamanlamalarını ve sıklığını ayarlama

Bu seçenekleri ayarlamayı tamamladıktan sonra Blog Yayınını Kaydet düğmesini tıklamanız gerekir.

Hepsi bu kadar, e-posta aboneliğine Aweber RSS’yi başarıyla ayarladınız.

E-posta kayıt formunu WordPress sitenize henüz eklemediyseniz, bir sonraki adım WordPress kenar çubuğunuza bir kayıt formu eklemektir. E-posta kayıt formunuzu tasarlamak için Aweber kontrol panelindeki ‘Kayıt Formları’nı tıklamanız yeterlidir.

Aweber E-posta Kayıt formu oluşturma

Ekrandaki talimatları izleyin ve formunuzu kaydedin. Sonunda yayın bölümüne ulaşacaksınız. Orada “Formumu yükleyeceğim” düğmesini tıklamanız ve form yerleştirme kodunu kopyalamanız gerekir.

WordPress sitenizin e-posta kayıt formu kodunu kopyalayın

Şimdi git Görünüm »Widget’lar WordPress sitenizde bu kodu bir metin widget’ına yapıştırın.

Alternatif olarak, WPBeginner ekibi tarafından oluşturulan ve bu işlemi çok daha kolaylaştıracak ve size güzel kayıt formları, yüzen çubuklar, slaytlar, çıkış hedefi pop-up’ları ve daha fazlasını sunan bir eklenti kullanabilirsiniz..

Jetpack Aboneliklerini Kullanma

Jetpack, WordPress sitelerine e-posta abonelikleri eklemek isteyen kullanıcılar için başka bir seçenektir. Tamamen ücretsiz, ancak olumsuz tarafı listenizi kontrol etmemeniz.

Jetpack Abonelikleri tam bir bülten değildir. Örneğin, günlük blog yayınlarınızdan başka bir e-posta göndermek istiyorsanız, Jetpack Abonelikleri’ni kullanarak bunu yapamayacaksınız. Ayrıca, daha sonra çoğu blog yazarının yaptığı uygun bir e-posta pazarlama hizmetine geçmeye karar verirseniz, kullanıcılarınızın e-posta listesine tekrar kaydolmaları gerekir..

Bunu söyledikten sonra, Jetpack e-posta aboneliklerini kendi barındırdığınız WordPress sitenize nasıl ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Yapmanız gereken ilk şey Jetpack eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Etkinleştirildikten sonra eklenti, WordPress yönetici çubuğunuza Jetpack etiketli yeni bir menü öğesi ekleyecektir. Üzerine tıkladığınızda eklentinin ayarlar sayfasına yönlendirilirsiniz.

Jetpack, sitenizi WordPress.com'a bağlamanızı gerektirir

Jetpack eklentisi bir WordPress.com hesabı oluşturmanızı ve sitenizi bu hesaba bağlamanızı gerektirir (WordPress.com ve kendi kendine barındırılan WordPress.org siteleri arasındaki fark hakkındaki kılavuzumuza bakın). Bir WordPress.com hesabınız varsa, bunu kullanabilirsiniz veya ücretsiz bir hesap oluşturabilirsiniz.

Jetpack’i WordPress.com’a bağladıktan sonra, Görünüm »Widget’lar. Blog Abonelikleri (Jetpack) widget’ını bir kenar çubuğuna sürükleyip bırakın ve ardından widget ayarlarınızı saklamak için Kaydet düğmesini tıklayın.

Yorum formunuzun altındaki abonelik seçeneğini de etkinleştirebilirsiniz. Ziyaret etmek Ayarlar »Tartışma sayfasına gidin ve Jetpack aboneliği bölümüne gidin. Blog altyazısı ve yorum aboneliği seçeneklerinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklayın.

Yorum formuna abonelik seçenekleri ekleme

WordPress sitenizde Jetpack e-posta aboneliklerini başarıyla ayarladığınız bu kadar. Başka bir e-posta hizmetine geçmek istiyorsanız, Jetpack aboneliklerinden MailChimp, Aweber vb..

Bu makalenin WordPress blogunuza e-posta aboneliği eklemenize yardımcı olmasını umuyoruz. OptinMonster’ı kullanarak e-posta abonelerimizi nasıl% 600 artırdığımızı da kontrol etmek isteyebilirsiniz..

WordPress blogunuz için e-posta abonelikleri ayarlamanıza izin veren onlarca eklenti ve hizmet olsa da, yukarıda önerdiklerimiz. Merak edenler için MailChimp ve OptinMonster’ı WPBeginner e-posta aboneliklerini işlemek için kullanıyoruz. İşte WordPress’te WPBeginner’a benzer günlük ve haftalık e-posta bülteninin nasıl oluşturulacağına dair bir eğitim.

Bu makalenin, WordPress blogunuza nasıl e-posta aboneliği ekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyoruz. E-posta listenizi başlatmak için e-posta pazarlama 101 kılavuzumuza da göz atmak isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map