WordPress’de Son Mesajlar Nasıl Görüntülenir?

Son yazılarınızı WordPress’te göstermek istiyor musunuz? Son yayınları görüntülemek, kullanıcıların yeni içeriğinizi kolayca keşfetmesine ve sitenizde daha fazla zaman geçirmesine yardımcı olur.


Kenar çubuğunuza, yayın içeriğinizin bitiminden sonra, kısa kodlu yayın içeriğinizin içine, altbilgi widget alanınıza veya istediğiniz başka bir yere en son yayınlarınızın bir listesini ekleyebilirsiniz.

Bu makalede, çeşitli farklı yöntemler kullanarak WordPress’deki son yayınların nasıl görüntüleneceğini göstereceğiz

WordPress'te son yayınları görüntüleme

WordPress’e Son Mesajlar Neden Eklenir?

Uzun zamandır bir WordPress blog’u veya web sitesi çalıştırıyorsanız, arama motorlarından ve diğer kaynaklardan düzenli trafik alan bazı eski makaleleriniz olabilir..

Bu kullanıcıların çoğu aradıkları ve bıraktıkları bilgileri kontrol edecektir. Bu ziyaretçilerin% 75’inden fazlası web sitenizi bir daha asla görmeyecek.

Kullanıcıların web sitenize geri gelmesini sağlamak için web sitenizde daha fazla zaman geçirdiklerinden emin olmanız gerekir.

Bunu yapmanın bir yolu, görmeleri gereken diğer son yayınları göstermektir. Bu, kullanıcıların web sitenizde daha fazla içerik keşfetmesine yardımcı olur, bu da web sitenizde daha fazla zaman geçirmelerine neden olur.

Kullanıcılar daha fazla sayfa görüntüledikçe, size e-posta bülteninize kaydolmaya veya satın alma işlemi yapmaya ikna etmek için zaman tanır..

Bununla birlikte, WordPress’teki son yayınların birden çok yöntem kullanarak nasıl kolayca görüntüleneceğine bakalım. Doğrudan bu yönteme geçmek için hızlı bağlantılara tıklayın:

  Yöntem 1. WordPress’in Son Gönderilerini Kullanın Gutenberg Block

  WordPress bloğu (Gutenberg) düzenleyicisinde en son yayınlarınızı görüntülemek için yerleşik bir blok bulunur. Bunu sitenizdeki yayınlara veya sayfalara kolayca ekleyebilirsiniz.

  Bu bloğu kullanmak için, son yayınları görüntüleyeceğiniz yayını düzenleyin. Yayın düzenleme ekranında, içerik alanına ‘Son Mesajlar’ bloğunu eklemeniz gerekir.

  Bir sayfaya Son Mesajlar bloğunu ekleme

  Bu bloğu yapılandırmanın birçok farklı yolu vardır. Varsayılan olarak, yalnızca yayın başlıklarını gösterir, ancak kolayca özelleştirebilirsiniz.

  Örneğin, yayın bölmesini sağdaki bölmeden açıp kapatabilirsiniz. Bu, başlığın yanında yayın içeriği veya alıntı eklemeyi seçmenize olanak tanır.

  Varsayılan olarak 55 kelimeyi içeren alıntı uzunluğunu da özelleştirebilirsiniz, ancak 10 ila 100 kelime arasında herhangi bir değer seçebilirsiniz..

  Gönderi alıntısının nasıl görüntülenmesi gerektiğini yapılandırma

  İsterseniz gönderi tarihini görüntüleyebilirsiniz. Bu, başlığın hemen altında görünecek.

  En son yayınlarınızın tarihlerini görüntüleme

  Ayrıca yayınlarınızın tam olarak nasıl görüntüleneceğini de seçebilirsiniz. Bunları varsayılan “En Yeniden En Eskiye” den farklı şekilde sipariş edebilir ve yalnızca belirli bir kategorideki en son yayınları gösterebilirsiniz.

  Ayarlar panelinden, kaç gönderinin görüntüleneceğini de seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, blok 5 mesaj gösterir, ancak 1 ila 100 mesaj arasında herhangi bir yerde görüntüleyebilirsiniz.

  En son yayınların listesini sıralama ve filtreleme

  Ayrıca, son yayınlarınızı liste yerine sütun ızgarasında görüntüleme seçeneğiniz de vardır.

  En son yayınları ızgara biçiminde görüntülenecek şekilde ayarlama

  Izgarayı yayınlarınız için öne çıkan görüntülere göre özelleştirebilir, resmi yeniden boyutlandırabilir ve buna göre hizalayabilirsiniz:

  Öne çıkan resimleri son yayın bloğunuza ekleme

  Bitmiş blok web sitesinde nasıl canlı görünüyor:

  En son yayınlar canlı görüntülenmeyi engeller

  Yöntem 2. WordPress Son Gönderiler Widget’ını kullanma

  Kenar çubuğunuzda sayfa yerine son yayınlarınızın bir listesini göstermek isterseniz ne olur? WordPress, sitenizin kenar çubuğunda veya herhangi bir widget’a hazır alanda son yayınları görüntülemek için yerleşik bir varsayılan widget ile birlikte gelir.

  WordPress kontrol panelinizde şu adrese gidin: Görünüm »Widget’lar ve “Son Gönderiler” widget’ını kenar çubuğunuza ekleyin.

  Son yayınlar widget'ı

  Yerleşik Son Yayınlar widget’ında pek çok seçenek sunulmuyor. Widget’a bir başlık verebilir, yayınların tarihlerinin gösterilip gösterilmeyeceğini seçebilir ve görüntülemek istediğiniz yayın sayısını ekleyebilirsiniz.

  İşiniz bittiğinde, widget ayarlarınızı kaydetmek için ‘Kaydet’ düğmesini tıklayın.

  ‘Yeni Yayınlar’ başlığı ve tarihler etkinleştirilmiş olarak blog’da canlı olarak sunulan widget:

  Blogdaki kenar çubuğunda görüntülenen son yayınlar

  Yöntem 3. Son Mesajlar Widget’ı Küçük Resimler Eklentisi ile Kullanma

  Yukarıda bahsettiğimiz yerleşik widget oldukça sınırlıdır.

  Son yayınlarınızla birlikte küçük resimler ve alıntılar görüntülemek isterseniz ne olur? Kenar çubuğunuzda yalnızca belirli bir kategorideki yayınları göstermek isterseniz ne olur??

  İşte o zaman Minik Resimlerle Son Mesajlar Widget eklentisi kullanışlı olur. Küçük resimlerden çok daha fazlasını yapar ve ücretsizdir.

  Öncelikle, Küçük Resimlerle WordPress Son Yayınlar Widget’ını yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir.

  Sonra, Görünüm »Widget’lar “Küçük Resimlerle Son Gönderiler” widget’ını görmeniz gereken sayfa.

  Kullanılabilir widget'lar listesindeki Küçük Resimlerle Son Mesajlar widget'ı

  Kenar çubuğunuza veya widget’ın etkin olduğu başka bir alana eklemeniz gerekir.

  Kenar çubuğundaki Küçük Resimlerle Son Mesajlar widget'ı

  Küçük Resimlerle Son Mesajlar widget’ı birçok seçenekle birlikte gelir. WordPress sitenizde son yayınları nasıl görüntülemek istediğiniz üzerinde tam kontrol sağlar.

  Ayrıca alıntıları gösterebilir, belirli kategorilerden yayınları gösterebilir, yapışkan yayınları yoksayabilir, rastgele yayınları görüntüleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

  İşiniz bittiğinde, ayarlarınızı saklamak için kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın. Artık son yayınlarınızı küçük resimlerle görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz..

  Kenar Çubuğunda Son Mesajları Görüntüle

  Yöntem 4. Son Mesajları Bir Kısa Kod Kullanarak Görüntüleme

  “Son Mesajlar” bloğunu kullanmak, kesinlikle WordPress yayınlarında ve sayfalarında son yayınları görüntülemenin en kolay yoludur. Bununla birlikte, Gutenberg’i devre dışı bırakmayı ve Klasik düzenleyiciyi korumayı seçtiyseniz, bunun yerine kısa kodları kullanabilirsiniz.

  İlk olarak, Display Posts eklentisini yükleyin ve etkinleştirin. Kutunun dışında çalışır ve yapılandırmanız için bir ayar yoktur.

  Son yayınlarınızı görüntülemek istediğiniz bir yayını veya sayfayı düzenlemeniz yeterlidir. Ardından, [display-posts] kısa kodunu kullanın. Eklenti, kısa kodla kullanabileceğiniz bir dizi parametre sunar.

  İşte bu eklentiyi kullanarak neler yapabileceğinize dair bazı örnekler.

  Küçük resimli ve alıntılı 3 yeni gönderi göster:

  [görüntülü mesajlar posts_per_page ="3" image_size ="başparmak tırnağı" include_excerpt ="doğru"]

  Yayınlar yerine son sayfaları görüntüle:

  [görüntülü mesajlar posts_per_page ="3" post_type ="sayfa"]

  Sırayı tarih yerine başlığa değiştirin:

  [görüntülü mesajlar posts_per_page ="3" orderby ="Başlık"]

  Son sayfaları belirli bir üst sayfanın altında görüntüle:

  [görüntülü mesajlar posts_per_page ="3" post_type ="sayfa" post_parent ="5"]

  Ek stil de ekleyebilirsiniz. Örneğin, öne çıkan resimlerinizi sola hizalamak isteyebilirsiniz. Bunu eklentinin web sitesindeki talimatları kullanarak burada yapabilirsiniz..

  Bu talimatları kullanarak son yayınlar listemiz şöyle görünüyordu:

  Kısa kod widget'ını kullanarak son yayınları görüntüleme

  Parametrelerin tam listesi için eklentinin belgelerini ziyaret edin.

  Bu kısa kodları bir metin widget’ında da kullanabilirsiniz. İlk olarak, bu kodu temanızın function.php dosyasına veya siteye özgü bir eklentiye ekleyerek metin widget’larınızdaki kısa kodları etkinleştirmeniz gerekir..

  add_filter (‘widget_text’, ‘do_shortcode’);

  Yöntem 5. WordPress’te Son İletileri El İle Görüntüleme

  Daha gelişmiş WordPress kullanıcıları, doğrudan WordPress tema dosyalarına son yayınları eklemek isteyebilir. Elbette, bunun için bir çocuk teması kullanmalısınız, böylece temanızı güncellediğinizde değişikliklerinizi kaybetmezsiniz.

  Tema dosyalarınızı düzenlemeden önce yedek oluşturmak her zaman iyi bir fikirdir. Bir şeyler ters giderse, en yaygın WordPress hataları listemize ve bunları nasıl düzeltebileceğinize bakmak isteyebilirsiniz..

  Dahili WP_Query sınıfını kullanmak için son yayınları el ile görüntülemenin en kolay yolu. Bu kodu, son yayınları görüntülemek istediğiniz yere eklemeniz yeterlidir.

   // WP Sorgu Parametrelerimizi tanımlayın
   <?php $ the_query = yeni WP_Query (‘posts_per_page = 5’); ?>

   // WP Sorgulamamızı Başlat
   <?php while ($ the_query -> have_posts ()): $ the_query -> posta(); ?>

   // Köprü ile Yazı Başlığını Göster

  • "><?php the_title (); ?>
  • // Gönderi Alıntısını Göster

  • <?php the_excerpt (__ (‘(diğer…)’)); ?>
  • // Süreci tekrarlayın ve sınıra ulaştığında sıfırlayın
   <?php
   endwhile;
   wp_reset_postdata ();
   ?>

  Bu kod, başlık ve alıntılarıyla birlikte en son beş yayını görüntüler. WP_Query sınıfı, istediğiniz gibi özelleştirmenizi sağlayan tonlarca parametreye sahiptir. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress geliştirici belgelerine bakın.

  Bu makalenin, WordPress’te son yayınları nasıl görüntüleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca, WordPress’teki blog gönderileri için ayrı bir sayfanın nasıl oluşturulacağı ve en iyi sürükle ve bırak WordPress sayfa oluşturucu eklentileriyle karşılaştırmamızla ilgili makalemizle de ilgilenebilirsiniz..

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map