WordPress E-postaları Göndermek için SMTP Sunucusu Nasıl Kullanılır

WordPress sitenizden e-posta alma veya gönderme konusunda sorun mu yaşıyorsunuz? Bunun bir çözümü Mailgun gibi üçüncü taraf e-posta hizmetlerini kullanmaktır. Ancak, bu hizmetler size ekstra para ödeyecektir. Bu makalede, WordPress e-postalarını göndermek için bir SMTP sunucusunun nasıl kullanılacağını göstereceğiz.

WordPress E-postaları Göndermek için SMTP Sunucusunu Kullanma

WordPress E-postaları ile İlgili Sorun

WordPress, e-posta göndermek için PHP’de posta işlevini kullanır. Birçok paylaşılan barındırma sağlayıcısı bu işlevin düzgün yapılandırılmamış olması veya kötüye kullanımı önlemek için tamamen devre dışı bırakmış olması. Her iki durumda da, WordPress e-postalarınızın teslim edilmemesine neden olur.

Alternatif çözüm, e-postalarınızı göndermek için bir üçüncü taraf e-posta hizmeti kullanmaktır. Mailgun, Google Apps for Work veya Sendgrid gibi hizmetleri kullanabilirsiniz.

Hesabınız için ödeme yapmanız gerekecek ve maliyet, eklediğiniz kullanıcı / hesap sayısına veya gönderdiğiniz e-posta sayısına bağlı olarak değişecektir. WordPress’in e-posta göndermeme sorununu nasıl çözeceğimize ilişkin eğiticimize bakın.

Ya başka bir seçenek olduğunu söylersek ve büyük olasılıkla bunun için zaten ödeme yapıyorsanız?

Video öğretici

WPBeginner’a abone olun

Videoyu beğenmediyseniz veya daha fazla talimat gerekiyorsa, okumaya devam edin.

E-posta Hesaplarını Ana Makineniz Tarafından Kullanma

Çoğu WordPress barındırma sağlayıcısı, onlarla barındırdığınız her alan adı için e-posta hizmetleri sunar. Bu, kendi alan adınızla [email protected] gibi e-posta hesapları oluşturabileceğiniz anlamına gelir.

İlk önce bir e-posta hesabı oluşturmanız gerekir. Bu örnek uğruna, cPanel’de nasıl e-posta hesabı oluşturacağınızı göstereceğiz. Barındırma hizmeti sağlayıcınız başka bir hesap yönetim sistemi kullanabilir, ancak temel işlem çoğu barındırma hizmetinde aynıdır.

Barındırma hesabınıza giriş yapın ve posta bölümünün altındaki e-posta hesaplarını tıklayın.

E-posta hesapları

Bu, e-posta hesabınızı oluşturmak için gerekli bilgileri doldurmanız gereken basit bir formu gösterecektir..

Bu hesabı WordPress e-postaları göndermek için kullanacağımızdan, [email protected] gibi bir e-posta hesabı oluşturmanızı öneririz. Example.com’u kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayın..

CPanel'de e-posta hesabı oluşturma

E-posta hesabınızı oluşturduktan sonra, artık WordPress’te kullanmaya hazırsınız. Ancak bunu yapmadan önce, barındırma hizmeti sağlayıcınızdan aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

  1. E-posta adresiniz için SMTP Ana Bilgisayarı.
  2. Güvenli giriş için SMTP Bağlantı Noktası.

Bu bilgi için sunucunuzun web sitesindeki destek bölümünü kontrol edebilirsiniz. Büyük olasılıkla bu bilgiyi sağlayan bir makale olacaktır. Bulamazsanız, bu bilgileri istemek için barındırma desteğiyle iletişime geçmelisiniz.

Markalı E-posta Adresinizi WordPress’te Kullanma

Şimdi WP Mail SMTP eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekecek. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Ayarlar »E-posta eklenti ayarlarını yapılandırmak için.

WP-Mail-SMTP Ayarları

Önce yeni oluşturduğunuz e-posta adresini girmeniz gerekir. Bundan sonra bir gönderen adı ekleyebilirsiniz, bu gönderen adı olarak kullanılacaktır.

Bir from adı eklemezseniz, eklenti varsayılan WordPress’i kullanır.

Sonra, postayı seçmelisiniz. Devam edin ve seçmek için ‘Diğer SMTP’ seçeneğini tıklayın.

Posta Gönderici Seçin

Bundan sonra, ‘Dönüş Yolu’ seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlemeniz gerekir. Bu seçenek, dönüş yolunu gönderen e-posta adresiyle eşleşecek şekilde ayarlar. İşaretlenmemiş olarak bırakırsanız, geri dönen iletiler ve teslim edilmeyen makbuzlar kaybolacaktır.

Ardından, SMTP seçeneklerini ayarlamanız gerekir.

SMTP ayarları

Öncelikle SMTP ana makinenizi ve bağlantı noktanızı girmeniz gerekir. Bu bilgileri barındırma sağlayıcınızdan alabilirsiniz. Genellikle, SMTP ana bilgisayarı mail.alanadiniz.com.tr’dir (alanadiniz.com.tr’yi kendi alan adınızla değiştirin). SMTP Port 465 için yaygın olarak kullanılır.

Ardından, şifreleme seçmeniz gerekiyor. Çoğu WordPress barındırma şirketi SSL ve TLS’yi destekler. Var olduğunda TLS seçeneğini kullanmanızı öneririz.

Bundan sonra kimlik doğrulama geçişini açın ve SMTP kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Normalde, e-posta adresiniz de SMTP kullanıcı adınızdır.

Parolanız düz metin olarak saklanır, bu güvenli değildir. Endişelenmeyin, bu makalenin ilerleyen bölümlerinde nasıl daha güvenli hale getireceğinizi göstereceğiz.

Değişikliklerinizi saklamak için ayarları kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

SMTP Ayarlarınızı Test Etme

Artık e-posta göndermek için WP Mail SMTP’yi ayarladığınıza göre, her şeyin yolunda olup olmadığını test edelim. Eklentinin ayarlar sayfasında “E-posta Testi” sekmesini tıklayın.

Test e-postası gönder

Test e-postası almak istediğiniz bir e-posta adresi sağlamanız gerekir. Bu, erişebileceğiniz geçerli herhangi bir e-posta adresi olabilir. Bundan sonra devam etmek için E-posta Gönder düğmesini tıklayın.

WP Mail SMTP, daha önce girdiğiniz SMTP ayarlarını kullanarak bir e-posta mesajı gönderecek. E-posta başarıyla gönderildiğinde bir başarı mesajı göreceksiniz.

E-posta Şifrenizin Güvenliğini Sağlama

WP MAIL SMTP ayarlarına e-posta hesabı şifrenizi girmeniz gerekebilir. Bu şifre normalde güvenli olmayan düz metin olarak saklanır.

Ancak, eklenti size daha güvenli hale getirme seçeneği de sunar. Bunu yapmak için, wp-config.php dosyanıza bir kod eklemeniz gerekir. Bunu daha önce yapmadıysanız, lütfen WordPress’te wp-config.php dosyasını düzenleme ile ilgili kılavuzumuza bakın..

Öncelikle, cPanel’deki bir FTP istemcisi veya Dosya Yöneticisi uygulaması kullanarak web sitenize bağlanmanız gerekir. Bağlandıktan sonra wp-config.php dosyanızı web sitenizin kök klasöründe bulacaksınız.

Bu dosyayı Not Defteri veya TextEdit gibi herhangi bir düz metin düzenleyicisi kullanarak düzenleyebilirsiniz.

‘Hepsi bu, düzenlemeyi durdur! Mutlu bloglar ’ve aşağıdaki kodu hemen ekleyin.

define (‘WPMS_ON’, doğru);
define (‘WPMS_SMTP_PASS’, ‘şifreniz’);

“Şifrenizi” gerçek SMTP şifrenizle değiştirmeyi unutmayın. Bundan sonra, wp-config.php dosyanızı kaydedin ve sunucuya geri yükleyin.

Artık WordPress yönetici alanınızı ziyaret edip şu adrese gidebilirsiniz: Ayarlar »WP Mail SMTP sayfa. SMTP seçenekleri bölümüne ilerlediğinizde şifre alanının artık devre dışı olduğunu göreceksiniz.

SMTP şifresi devre dışı

WordPress E-posta Sorunlarını Giderme

SMTP kullanarak e-posta gönderme hatalarının en yaygın nedeni yanlış SMTP ana makinesi veya bağlantı noktasıdır. Barındırma sağlayıcınız tarafından sağlanan doğru ana makine ve bağlantı noktası ayarlarını girdiğinizden emin olun.

Doğru şifreleme yöntemini seçtiğinizden emin olun. Genellikle SSL çoğu ortamda çalışır, ancak e-postalarınız teslim edilmiyorsa web barındırıcınıza danışmanızı öneririz..

WordPress E-postaları için Web Host’unuzun Posta Sunucularını Kullanmanın Artıları ve Eksileri

İlk ve en belirgin avantaj, WordPress’te giden e-postalar için kendi markalı e-posta adresinizi kullanabilmenizdir.

Başka bir avantajı, hosting hesabınıza kaydolurken bu hizmet için zaten ödeme yapmış olmanızdır. E-posta göndermek ve almak için ekstra para ödemeniz gerekmeyecek.

Ancak, bazı WordPress barındırma sağlayıcıları giden e-postalarda sınırlamalar uygular. Bu nedenle bülten e-postaları göndermek için WordPress kullanmanızı önermiyoruz.

Paylaşılan barındırma sağlayıcıları ile başka bir yaygın sorun, posta sunucuları zaman zaman oldukça güvenilmez olabilir. E-posta dağıtımında gecikmeler fark ederseniz, Google Apps for Work, Mailgun veya SendGrid gibi üçüncü taraf e-posta hizmetlerini kullanmayı düşünmelisiniz..

Bu makalenin, WordPress e-postaları göndermek için SMTP sunucusunu nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. İşletmeler için WordPress eklentilerine sahip olmamızın listemizi de görmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me