WordPress’e Sosyal Paylaşım Düğmeleri Nasıl Eklenir (Başlangıç ​​Kılavuzu)

WordPress’e sosyal paylaşım düğmeleri eklemek ister misiniz? Sosyal medya web siteleri insanların zamanlarının çoğunu internette geçirdiği yerlerdir.


Kullanıcı etkileşimi oluşturmak ve web sitenize yeni kullanıcılar getirmek için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Bunu yapmanın en basit yolu WordPress yayınlarına ve sayfalarına sosyal paylaşım düğmeleri eklemektir.

Bu makalede, WordPress’te nasıl kolayca sosyal paylaşım düğmeleri ekleyeceğinizi ve paylaşım sayılarını görüntüleyeceğinizi göstereceğiz. Bunu yapmanın birkaç farklı yolunu ele alacağız, böylece yayın içeriğinin üstüne ve altına sosyal düğmeler ekleyebilir veya kayan bir paylaşım çubuğu oluşturabilirsiniz..

WordPress'te Sosyal Paylaşım Düğmeleri Nasıl Eklenir - Kolay Yol

WordPress’e Neden Sosyal Paylaşım Düğmeleri Eklemelisiniz??

Sosyal ağ günümüzde en popüler çevrimiçi etkinliklerden biridir. 2019 yılı sonuna kadar dünya genelinde yaklaşık 2.77 milyar sosyal medya kullanıcısının olacağı tahmin ediliyor. (Kaynak)

Bu yüzden sosyal medya pazarlaması artık herhangi bir işletmenin büyüme stratejisinin önemli bir parçası. Daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak istiyorsanız, sosyal medya platformları onlarla iletişim kurmak için oldukça etkili kanallardır.

Sorun, içeriğinizi kendi sosyal medya profillerinizde paylaştığınızda, yalnızca sınırlı sayıda takipçinize ulaşmasıdır..

İşletmenizi sosyal medyada takip etmeyen kişilere ulaşmanın en iyi yolu, WordPress sitenize sosyal paylaşım düğmeleri eklemektir.

Sosyal paylaşım düğmeleri, web sitenizin ziyaretçilerinin içeriğinizi sosyal medya zaman çizelgelerinde paylaşmasını ister. Bu, içeriğinizin daha sonra yorum ekleyebilecek, beğenebilecek ve yeniden paylaşabilecek arkadaşları ve takipçileri tarafından görülmesini sağlar.

Web sitenize sosyal paylaşım düğmeleri eklemek size yardımcı olabilir:

 • Web sitenize daha fazla trafik çekin
 • Aşağıdaki sosyal medyalarınızı artırın
 • Daha fazla potansiyel müşteri ve satış oluşturun
 • Sosyal kanıt ve marka bilinirliği oluşturun

Bunu söyledikten sonra, WordPress’e kolayca sosyal paylaşım düğmelerinin nasıl ekleneceğini görelim.

WordPress’e Sosyal Paylaşım Düğmeleri Ekleme

Bu eğitici video için Paylaşılan Sayımlar eklentisini kullanacağız. Piyasadaki en iyi WordPress sosyal medya eklentisidir..

Bu eklentiyi kullanarak WordPress yayınlarınıza kolayca sosyal paylaşım düğmeleri ekleyebilir ve paylaşım sayılarını görüntüleyebilirsiniz. En iyi yanı, performans için optimize edilmiş olması ve web sitenizi yavaşlatmamasıdır.

Diğer sosyal paylaşım eklentilerinin aksine, Paylaşılan Sayımlar web sitenizin hızı ve performansı üzerinde minimum etki yaratmak için benzersiz bir önbellekleme yöntemi kullanır.

Yapmanız gereken ilk şey Paylaşılan Sayımlar eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Ayrıntılı talimatlar için WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Eklentiyi yükledikten sonra, Ayarlar »SharedCounts eklenti ayarlarını yapılandırma menüsü.

Paylaşılan Sayımlar WordPress menüsü

Ardından, ‘Ekran’ bölümüne ilerlemeniz ve görüntülemek istediğiniz paylaşım düğmelerini seçmeniz gerekir. Varsayılan olarak üç düğme seçilidir (Facebook, Twitter ve Pinterest).

Paylaşılan Sayımlar Eklentisi - sosyal paylaşım düğmelerini seçin

İstediğiniz ek paylaşım düğmelerini eklemek için alandaki beyaz alanı tıklayabilirsiniz.

Paylaşılan Sayımlara sosyal paylaşım düğmeleri ekleme

Ardından, “Düğme Stilini Paylaş” etiketli açılır menüden paylaş düğmesi stilini seçebilirsiniz. Paylaşılan Sayımlar eklentisi 8 güzel düğme stiliyle birlikte gelir.

Paylaşılan Sayımlar paylaşma düğmesi stilleri

Bundan sonra, sosyal paylaşım düğmelerini görüntülemek istediğiniz tema konumunu seçmeniz gerekir. 3 seçenek arasından seçim yapabilirsiniz: İçerikten Önce, İçerikten Sonra ve İçerikten Önce ve Sonra.

Sosyal Paylaşım Düğmeleri için Tema Konumları

Son olarak, desteklenen yayın türlerini seçmeniz gerekir. Varsayılan olarak “yayın” seçildi.

Sayfalarınızda ve diğer yazı türlerinde paylaşım düğmelerini görüntülemek istiyorsanız, sayfa seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyebilirsiniz..

Desteklenen Gönderi türleri Paylaşılan Sayımlar

Tıklamayı unutmayın Değişiklikleri Kaydet ayarlarınızı kaydetmek için düğmesine basın.

İşiniz bittiğinde, sosyal paylaşım düğmelerinin nasıl çalıştığını görmek için web sitenizdeki herhangi bir yayını ziyaret edebilirsiniz. Demo web sitemiz varsayılan Yirmi On dokuz temadaki “Klasik” düğme stiliyle nasıl görünüyor?.

Paylaşılan Sayımlara Göre Sosyal Paylaşım Düğmeleri

WordPress’te Sosyal Paylaşım Sayımlarını Görüntüleme?

Adından da anlaşılacağı gibi, Paylaşılan Sayımlar eklentisi web sitenizi yavaşlatmadan sosyal paylaşım sayılarınızı da gösterebilir.

Sosyal paylaşım sayılarını etkinleştirmek için Paylaşılan Sayımlar ayarlarına gitmeniz ve paylaşım sayısı kaynağını ayarlamanız gerekir.

Paylaşılan Sayımlar ayarları penceresinde, üst kısımda ‘Sayımları Paylaş’ ayarlarını göreceksiniz.

Varsayılan olarak, Yok ‘Sayım Kaynağı’ için seçilen seçenek, paylaşım sayılarının alınmadığı ve görüntülenmediği anlamına gelir.

Paylaşım Sayıları Kaynak yok Paylaşılan Sayımlar

Sosyal paylaşım sayısını göstermek için iki kaynaktan seçim yapabilirsiniz.

Sayıları Paylaş Kaynak Seçenekleri

Eklenti için SharedCount.com önerilen seçenektir. Bu seçeneği belirlerseniz, sayımlar SharedCount hizmet API’sından alınır. Performans için en iyisi olan yalnızca 2 API çağrısı ile tüm sayıların getirilmesine izin verir.

‘Yerel’ seçeneğini belirlerseniz, paylaşım sayıları, Facebook sayıları için Facebook API’sı, PIN sayıları için Pinterest API gibi ilgili sosyal hizmetten alınır. Bu yöntem, birden fazla API çağrısı gerektireceğinden sitenizi yavaşlatabilir.

Sayım kaynağınız olarak SharedCount.com’u seçmenizi öneririz. Ardından, SharedCount API anahtarı için bir alan göreceksiniz.

Paylaşılan Sayımlar API'sı alanı

SharedCount.com web sitesinde ücretsiz bir hesap için kaydolarak SharedCount API’sını alabilirsiniz..

SharedCounts com'a kaydolun

E-posta adresinizi ve bir şifre girin. Ardından Hesap Oluştur’u tıklayın.

SharedCounts.com hesabı oluştur

Web sitesi şimdi e-posta adresinize bir onay bağlantısı gönderecektir. Doğrulamak için bağlantıyı tıklamanız gerekiyor.

SharedCounts.com hesabı doğrulandı

E-postanız doğrulandıktan sonra SharedCount hesabınıza giriş yapmanız ve ekranın sağ üst tarafındaki hesabınıza gitmeniz gerekir. Orada, e-posta adresinizi ve yanında bir açılır simge görürsünüz.

SharedCounts.com hesabı

Ardından, açılır menüyü tıklamanız ve “Ayarlar” ı seçmeniz gerekir. Buradan SharedCount API anahtarınızı bulacaksınız.

SharedCounts.com API anahtarı

API anahtarını kopyalamanız ve WordPress sitenizdeki eklentinin ayarlar sayfasına geri dönmeniz gerekir. Şimdi, API anahtarını ‘SharedCount API Anahtarı’ alanına yapıştırın.

SharedCounts API anahtarı ekle

Bunun altında, sosyal paylaşım sayılarıyla ilgili başka ayarlar görürsünüz. İsterseniz bunları inceleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

Toplam sayıları göstermek istiyorsanız, “Yalnızca Toplamları Say” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyebilirsiniz..

Ayrıca sıfır (0) görüntülemek yerine boş sayıları gizlemek için kutuyu işaretlemenizi öneririz..

Paylaşım sayısı seçenekleri

Ardından, Ekran bölümünde yeni bir ‘Toplam Sayım’ alanı göreceksiniz. Bu, paylaşım düğmelerinizin yanında toplam paylaşım sayısını göstermenize olanak tanır.

Toplam Sayım Ekle düğmesi Paylaşılan Sayımlar Eklentisi

Ayarlarınızı kaydetmek için “Değişiklikleri kaydet” düğmesini tıklamayı unutmayın.

Artık her blog yayını için paylaşım sayısına sahip sosyal paylaşım düğmelerini görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz..

Seçilen Sayfalara Sosyal Paylaşım Düğmeleri Ekleme

Tipik olarak sosyal paylaşım düğmeleri genellikle WordPress sayfalarına eklenmez, ancak bazen bunları belirli sayfalarda etkinleştirmek isteyebilirsiniz.

Öyleyse Paylaşılan Sayımlar kısa kodunu kullanabilirsiniz: [shared_counts].

Paylaşım düğmelerini görüntülemek için bu kısa kodu web sitenizdeki herhangi bir yere ekleyebilirsiniz.

WordPress’e kısa kod eklemek için WordPress blok düzenleyicisinde bir kısa kod bloğu vardır.

Gutenberg Editör'de Kısa Kod Bloğu

Bloğu içerik alanınıza ekleyebilir ve ardından Paylaşılan Sayımlar kısa kodunu yapıştırabilirsiniz.

Paylaşılan Sayımlar Kısa Kodunu Ekle

Kısa kodu kullanarak, sitenizdeki herhangi bir yere sosyal paylaşım düğmeleri ekleyebilirsiniz.

WordPress’te Değişken Sosyal Paylaşım Çubuğu Ekleme

Paylaşılan Sayımlar eklentisi, içeriğin üstüne, içeriğin altına veya içeriğin üstüne ve altına sosyal paylaşım düğmeleri eklemenize olanak tanır. Bu paylaşım düğmeleri statiktir ve her zaman görünmez.

Sosyal paylaşım düğmelerini görüntülemenin bir başka popüler yolu, kayan bir sosyal paylaşım çubuğu eklemektir. Kullanıcıların ekranlarını aşağı kaydırdıklarında yapıştıran bir sosyal paylaşım menüsüdür.

Standart paylaşım düğmelerinden farklı olarak, kayan sosyal paylaşım çubuğu bir kullanıcı makalenizi okuduğu sırada görünür. Onları daha fark edilir hale getirin ve sosyal paylaşımı artırmanıza yardımcı olun.

Bazı kullanıcı deneyimi uzmanları, beyaz alanı doldururken web sitenizin kötü görünmesini sağladığını iddia eder. Bununla birlikte, temiz tutabiliyorsanız, oldukça yararlı olabilir.

Değişken sosyal paylaşım düğmeleri için Sassy Social Share eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir.

Etkinleştirildikten sonra eklenti, WordPress yönetici kenar çubuğunuza ‘Sassy Social Share’ etiketli yeni bir menü öğesi ekleyecektir. Üzerine tıkladığınızda eklentinin ayarlar sayfasına yönlendirilirsiniz.

Düğme stilinizi seçin

İlk olarak, bir simge stili seçmeniz gerekir. Eklenti kare, yuvarlak ve dikdörtgen düğmelerle birlikte gelir. Hem yüzen sosyal paylaşım çubuğu hem de standart paylaşım çubuğu için stiller seçebilirsiniz.

Ardından, ‘Standart Arayüz’ sekmesine geçmeniz gerekir. Buradan standart statik sosyal paylaşım düğmelerini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Standart paylaşım düğmeleri

Değişken veya statik sosyal düğmeler kullanmanızı öneririz. Her ikisini de kullanmak aşırıya kaçar ve kötü bir kullanıcı deneyimi yaratabilir.

Ardından, “Kayan Arayüz” sekmesine geçmeniz ve “Kayan paylaşım arayüzünü etkinleştir” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlemeniz gerekir.

Değişken sosyal paylaşım eklentisi ayarları

Bundan sonra, görüntülemek istediğiniz sosyal medya web sitelerini seçmeniz gerekir. Düğmeleri ekleyebilir veya kaldırabilir ve basit sürükle ve bırak yöntemiyle yeniden düzenleyebilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, ayarlarınızı kaydetmek için “Değişiklikleri Kaydet” düğmesini tıklayın.

Artık hareketli sosyal paylaşım düğmelerinin nasıl çalıştığını görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz. Demo web sitemizde şöyle görünüyordu.

Kayan sosyal paylaşım düğmeleri

Bu makalenin WordPress’e sosyal paylaşım düğmeleri eklemeyi öğrenmenize yardımcı olmasını umuyoruz. WordPress menülerine nasıl sosyal medya simgeleri ekleneceğini ve kenar çubuğuna sosyal simgeler nasıl ekleneceğini öğrenmek de isteyebilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map