WordPress’e SVG Ekleme (2 Basit Çözümle)

WordPress sitenize SVG dosyaları eklemek istiyor musunuz? Varsayılan olarak, WordPress tüm popüler görüntü, ses ve video dosyası formatlarını yüklemenize izin verir, ancak SVG bunlar arasında değildir. Bu yazıda, WordPress’te SVG’yi nasıl kolayca ekleyeceğinizi göstereceğiz.


WordPress'e kolayca SVG dosyaları ekleyin

SVG nedir?

SVG veya Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri, XML işaretleme dilini kullanarak vektör grafiklerini tanımlayan bir dosya biçimidir. SVG’nin ana yararı, kaliteyi kaybetmeden veya herhangi bir pikselleşmeye sahip olmadan görüntüleri büyütmenize izin vermesidir.

SVG nasıl çalışır?

Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri (SVG), XML kullanarak iki boyutlu çizimler görüntüleyen bir teknolojidir. PNG, GIF veya JPEG gibi yaygın olarak kullanılan görüntü formatlarından farklıdırlar.

Bir png / jpeg görüntü dosyası alıp yakınlaştırırsanız, görüntünün bulanıklaşmaya ve pikselleşmeye başlayacağını fark edeceksiniz.

Vektör grafikleri piksel kullanmaz. Bunun yerine, görüntülemekte olduğunuz grafiği tanımlayan iki boyutlu bir harita kullanırlar. Yakınlaştırdıkça, görüntü pikselleşmiyor.

Bu, vektör grafiklerini kaliteden ödün vermeden büyütmenizi sağlar. En önemlisi, SVG görüntüleri dosya boyutunda JPEG veya PNG’den çok daha küçük olabilir.

Vektör grafikleri genellikle simgeler, simge yazı tipleri, web sitesi logoları ve marka resimleri için kullanılır. Şirket logonuz, simgeleriniz veya diğer grafikleriniz için WordPress’e SVG dosyaları eklemek isteyebilirsiniz.

Sesleri ne kadar havalı olursa olsun, SVG dosyaları hala biraz güvensizdir. Bu nedenle WordPress varsayılan olarak SVG dosya yüklemelerini desteklemez.

WordPress’e bir SVG görüntüsü yüklerseniz, aşağıdaki hata mesajını görürsünüz:

Maalesef, güvenlik nedeniyle bu dosya türüne izin verilmiyor.

WordPress'te SVG Güvenlik Hatası

WordPress’de SVG ile İlgili Güvenlik Sorunları

SVG dosyaları, XML biçimlendirme dilinde HTML’ye benzer bir kod içerir. Tarayıcınız veya SVG düzenleme yazılımınız çıktıyı ekranda görüntülemek için XML biçimlendirme dilini ayrıştırır.

Ancak bu, web sitenizi olası XML güvenlik açıklarına açar. Kullanıcı verilerine yetkisiz erişim elde etmek, kaba kuvvet saldırılarını tetiklemek veya siteler arası komut dosyası saldırılarını tetiklemek için kullanılabilir.

Bu makalede paylaşacağımız yöntemler, güvenliklerini artırmak için SVG dosyalarını sterilize etmeye çalışacaktır. Ancak, bu eklentiler kötü amaçlı kodların yüklenmesini veya enjekte edilmesini tamamen engelleyemez.

En iyi çözüm, yalnızca güvenilir kaynaklar tarafından oluşturulan SVG dosyalarını kullanmak ve SVG yüklemelerini yalnızca güvenilir kullanıcılarla kısıtlamaktır.

Güvenlik hakkında daha fazla bilgi edinmek için yeni başlayanlar için eksiksiz WordPress güvenlik kılavuzumuza göz atın.

Bununla birlikte, WordPress’de SVG dosyalarının nasıl kolayca ve güvenle kullanılacağına bakalım.

Yöntem 1. SVG Desteği Kullanarak SVG Dosyalarını WordPress’e Yükleme

Bu yöntem, WordPress’e SVG dosyaları eklemek için tam destek sunar. Ayrıca, WordPress yayınlarında ve sayfalarında satır içi SVG görüntülemenize olanak tanır.

İlk olarak, SVG Destek eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Etkinleştirildikten sonra ziyaret etmeniz gerekir Ayarlar »SVG Desteği eklenti ayarlarını yapılandırma sayfası.

SVG destek ayarları

Ayarlar sayfasında, Administ Yöneticilerle Kısıtlansın ’seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlemeniz gerekir. Bu, yalnızca bir site yöneticisinin SVG dosyalarını WordPress’e yüklemesine izin verir.

Sonraki seçenek, gelişmiş modu açmaktır. Bu seçeneği yalnızca CSS animasyonları ve satır içi SVG oluşturma gibi gelişmiş özellikleri kullanmak istiyorsanız işaretlemeniz gerekir..

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Artık yeni bir yayın oluşturabilir veya mevcut bir yayını düzenleyebilirsiniz. Yayın düzenleyicide, SVG dosyanızı başka bir resim dosyasını yüklediğiniz gibi yüklersiniz. Düzenleyiciye bir görüntü bloğu ekleyin ve ardından SVG dosyasını yükleyin.

Artık SVG dosyasını WordPress’e yükleyebilir ve yerleştirebilirsiniz.

WordPress yayınına gömülü SVG dosyası

Yöntem 2. Güvenli SVG Kullanarak SVG Dosyalarını WordPress’e Yükleme

Bu yöntem ayrıca bir eklenti kullanır ve WordPress’e yüklenen SVG dosyalarının dezenfekte edilmesini sağlar.

Yapmanız gereken ilk şey, Safe SVG eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

Eklenti kutunun dışında çalışır ve yapılandırmanız için bir ayar yoktur. Sadece devam edip SVG dosyaları yüklemeye başlayabilirsiniz.

Dezavantajı, bu eklentinin WordPress sitenize mesaj yazabilen tüm kullanıcılar tarafından SVG yüklemelerine izin vermesidir.

Kimlerin dosya yükleyebileceğini kontrol etmek için eklentinin premium sürümünü satın almanız gerekir.

Bu makalenin, WordPress’e nasıl SVG ekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyoruz. WordPress’teki en yaygın resim sorunları ve bunların nasıl düzeltileceği ile ilgili makalemizi de görmek isteyebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map