WordPress’i Kapalı Kalma Süresi Olmadan Yeni Bir Ana Bilgisayara veya Sunucuya Taşıma

WordPress sitenizi yeni bir barındırma şirketine veya farklı bir sunucuya taşımayı mı planlıyorsunuz? Web barındırma veya bir web sitesini yeni bir sunucuya geçirirken en büyük risk veri kaybı ve kesinti süresidir..


Bunların her ikisi de web sitenize kullanıcılar ve arama motorları için geçici olarak erişilemez hale gelebilir, bu da satış kaybına ve arama motoru sıralamalarına neden olabilir.

Bu adım adım öğreticide, WordPress sitenizi kesinti olmadan yeni bir ana bilgisayara nasıl güvenli bir şekilde taşıyacağınızı göstereceğiz.

Ayrıca, bir WordPress sitesini yeni barındırma sağlayıcısına taşıma hakkında en sık sorulan soruları cevaplayacağız, böylece bazı yaygın hatalar yapmaktan kaçınabilirsiniz.

WordPress'i bir ana bilgisayardan diğerine taşıma

Önemli: Başlamadan önce, WordPress barındırma şirketlerinin çoğunun ücretsiz bir taşıma hizmeti sunduğunu bilmenizi istiyoruz. Kendi web sitesinde listelenmemiş olabilir, bu yüzden tek yapmanız gereken sormaktır. Genellikle ücretsizdir, ancak bazıları küçük bir ücret alabilir.

Bunu söyledikten sonra, WordPress’i yeni bir barındırma sunucusuna (kesinti olmadan) taşımak için ele alacağımız adımlara bir göz atalım.

  Hazır? Başlayalım.

  Adım 1: Yeni WordPress Ana Makinenizi Seçin

  WordPress hızını ve performansını optimize ettikten sonra bile yavaş bir web barındırıcısı ile sıkışmışsanız, WordPress sitenizi büyüyen trafiğinizi kaldırabilecek yeni bir ana bilgisayara taşıma zamanı.

  Yeni bir WordPress barındırma sağlayıcısı ararken, dikkatli bir şekilde seçim yapmanız önemlidir, bu nedenle kısa süre sonra tekrar taşınmanıza gerek kalmaz.

  İşte önerdiğimiz kişiler:

  • Güvenilir için Paylaşılan Evsahipliği, Bluehost ile gitmenizi öneririz. WordPress.org tarafından resmen tavsiye edilirler. Bluehost kuponumuzu kullanarak WPBeginner kullanıcıları% 60 indirim ve ücretsiz alan adı alıyor.
  • Eğer arıyorsanız bulut barındırma veya Yere özgü sonra Siteground’a göz atmanızı öneririz. 3 farklı kıtada veri merkezleri var.
  • Yönetilen WordPress barındırma hizmeti arıyorsanız, WP Engine’e göz atmanızı öneririz. Endüstrideki en iyi ve en tanınmış sağlayıcılardır..

  Yeni barındırma hizmetinizi satın aldıktan sonra WordPress’i YÜKLEMEYİN. Bunu daha sonraki bir adımda yapacağız.

  Şimdilik, yeni web barındırma hesabınız ana dizininizde dosya veya klasör olmadan tamamen boş olmalıdır.

  Adım 2: Kolay Geçiş için Teksir Oluşturma

  Yapmanız gereken ilk şey, taşımak istediğiniz web sitesine ücretsiz Duplicator eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

  Teksir, kesinlikle tavsiye ettiğimiz ücretsiz bir eklentidir. SEO’yu kaybetmeden web sitenizi yeni bir alan adına taşımak için de kullanabilirsiniz.

  Ancak, bu makalede, WordPress sitenizi sıfır kesinti süresi ile bir ana bilgisayardan diğerine geçirmek için nasıl kullanacağınız konusunda size yol göstereceğiz.

  Teksir’i yükleyip etkinleştirdikten sonra, Teksir »Paketler Yönetici alanınızdaki sayfa.

  Ardından, sağ üst köşedeki “Yeni Oluştur” düğmesini tıklamanız gerekiyor.

  Teksir'de yeni bir paket oluşturma

  Bundan sonra, İleri düğmesini tıklayın ve paketinizi oluşturmak için adımları izleyin.

  Teksirci paket oluşturma sihirbazı

  Tarama sonuçlarınızın kullanıma alındığından emin olun (her şey “İyi” olmalıdır) ve ardından İnşa etmek buton.

  Paket oluştur

  İşlemin tamamlanması birkaç dakika sürebilir, bu nedenle eklenti işini yaparken sekmeyi açık bırakın.

  İşlem tamamlandığında, Yükleyici ve Arşiv paketi için indirme seçeneklerini göreceksiniz. Her iki dosyayı indirmek için ‘Tek tıklamayla indirme’ bağlantısını tıklamanız gerekir.

  Paket dosyalarını indir

  Arşiv dosyası tüm web sitenizin bir kopyasıdır ve yükleyici dosyası sizin için yükleme işlemini otomatikleştirecektir.

  3. Adım: WordPress Sitenizi Yeni Ana Makineye Aktarın

  Artık hem arşiv hem de yükleyici dosyalarını indirdiğinize göre, bir sonraki adım onları yeni web barındırıcınıza yüklemektir..

  Bunu FTP kullanarak yeni web barındırıcınıza bağlanarak yapabilirsiniz.

  Bunu daha önce hiç yapmadıysanız, WordPress’e FTP yoluyla dosya yükleme ile ilgili başlangıç ​​kılavuzumuza göz atın.

  Normalde, FTP istemcinizi bağlarken web sitenizin alan adını ana bilgisayar olarak girersiniz.

  Ancak, alan adınız hala eski ana makinenizi işaret ettiğinden, sunucunuzun IP adresini veya sunucu ana bilgisayar adını girerek bağlanmanız gerekir. Bu bilgileri yeni barındırma hesabınızın cPanel kontrol panelinden bulabilirsiniz.

  CPanel kontrol panelinde sunucu IP'sini veya Ana Bilgisayar adını bulma

  Bu bilgileri bulamazsanız, yeni web barındırma şirketinizden destek isteyebilirsiniz ve size yardımcı olacaktır..

  FTP istemcisini kullanarak hem installer.php dosyasını hem de arşiv .zip dosyanızı web sitenizin kök dizinine yüklemeniz gerekir.

  Bu genellikle / username / public_html / klasördür.

  Yine, emin değilseniz, o zaman web hosting şirketi isteyin.

  Kök dizininizin tamamen boş olduğundan emin olun. Bazı web barındırma şirketleri, kaydolduğunuzda otomatik olarak WordPress’i yükler.

  Kök dizininizde WordPress yüklüyse, önce WordPress’i silmeniz gerekir.

  Tamamlandığında, hem arşiv zip dosyasını hem de installer.php dosyasını sitenizin kök dizinine yüklemeniz gerekir.

  4. Adım: Duruş Sürelerini Önlemek için Hosts Dosyasını Değiştirin

  Her iki dosyayı da yeni barındırıcınıza yükledikten sonra, bir tarayıcıdan installer.php dosyasına erişmeniz gerekir.

  Normalde, bu dosyaya aşağıdaki gibi bir URL kullanılarak erişilebilir:

  http://www.example.com/installer.php

  Ancak, bu URL sizi eski web barındırıcınıza götürür ve 404 hatası alırsınız. Bunun nedeni alan adınızın hala eski web barındırıcınızı işaret etmesidir.

  Normalde, diğer eğiticiler alan adı sunucularınızı değiştirip yeni barındırma şirketinize yönlendirmenizi söyleyebilir, ancak bu yanlış.

  Bunu şimdi yaparsanız, ziyaretçileriniz taşınırken bozuk bir web sitesi görür.

  Eski sitenizi etkilemeden yeni sitenize bilgisayarınızda geçici olarak nasıl erişebileceğinizi göstereceğiz.

  Bu, bilgisayarınızdaki bir hosts dosyası ile yapılır.

  Hosts dosyası, alan adlarını belirli IP adresleriyle eşlemek için kullanılabilir. Başka bir deyişle, olmasa bile web sitesinin taşındığını düşünerek bilgisayarınızı kandırmanıza izin verir..

  Ana makine dosyasında alan adınız için nasıl yeni bir giriş ekleyeceğinize bakalım, böylece yeni barındırma şirketinize işaret eder.

  Bu değişiklikleri yapmak, yeni barındırıcınızdaki dosyalara kendi alan adınızı kullanarak erişmenize izin verirken, dünyanın geri kalanı sitenize eski ana bilgisayardan erişmeye devam edecektir. Bu garanti eder % 100 çalışma süresi.

  Yapmanız gereken ilk şey, yeni web barındırma sunucunuzun IP adresini bulmaktır. Bunu bulmak için cPanel kontrol panelinize giriş yapmanız ve sol kenar çubuğundaki istatistikleri genişlet bağlantısını tıklamanız gerekir. Sunucunuzun adresi Paylaşılan IP Adresi olarak listelenecek.

  Bazı web barındırma şirketlerinde bu bilgileri “Hesap Bilgileri” başlığı altında bulabilirsiniz..

  Paylaşılan IP adresini bulma

  Bir sonraki adımda, Windows kullanıcılarının Programlar »Tüm Programlar» Aksesuarlar, Not Defteri’ne sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçin.

  Bir Windows UAC istemi görünecektir ve Not Defteri’ni yönetici ayrıcalıklarına sahip başlatmak için Evet’e tıklamanız gerekir..

  Not Defteri ekranında şu adrese gidin: Dosya »Aç ve sonra C: \ Windows \ System32 \ drivers \ etc klasörüne gidin. Bu klasörden hosts dosyasını seçin ve açın.

  Mac kullanıyorsanız, hosts dosyasını düzenlemek için Terminal uygulamasını açmanız ve bu komutu girmeniz gerekir:

  sudo nano / private / etc / hosts

  Hem Windows hem de Mac kullanıcıları için, hosts dosyasının altında, kopyaladığınız IP adresini girmeniz ve ardından alan adınızı girmeniz gerekir. Bunun gibi:

  192.168.1.22 www.example.com

  IP adresini cPanel’den kopyaladığınız adla ve example.com’u kendi alan adınızla değiştirdiğinizden emin olun..

  İşiniz bittiğinde değişikliklerinizi kaydedin.

  Artık bilgisayarınızdaki alan adınızı kullanarak yeni ana bilgisayardaki dosyalarınıza erişebilirsiniz.

  Önemli: Taşıma işlemini tamamladıktan sonra hosts dosyasında yaptığınız değişiklikleri geri almayı unutmayın (6. adım).

  Adım 5: Yeni Ana Bilgisayarınızda MySQL Veritabanı Oluşturma

  Yükleyiciyi yeni ana bilgisayarda çalıştırmadan önce, yeni barındırma hesabınızda bir MySQL veritabanı oluşturmanız gerekir. Zaten bir MySQL veritabanı oluşturduysanız, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

  CPanel’de Veritabanı Oluşturma

  Yeni barındırma hesabınızın cPanel kontrol paneline gidin, Veritabanları bölümüne gidin ve MySQL veritabanları simgesini tıklayın.

  CPanel'deki MySQL veritabanları

  Yeni bir veritabanı oluşturmak için bir alan göreceksiniz. Veritabanınız için bir ad girin ve “Veritabanı Oluştur” düğmesine tıklayın.

  Yeni veritabanı oluşturma

  MySQL veritabanı oluşturduktan sonra, MySQL Kullanıcıları bölümüne ilerlemeniz gerekir.

  Ardından, yeni kullanıcınız için bir kullanıcı adı ve şifre girin ve a Kullanıcı oluştur ’düğmesini tıklayın.

  MySQL kullanıcısı oluşturma

  Bundan sonra, bu kullanıcıyı veritabanınıza eklemeniz gerekir. Bu, yeni oluşturduğunuz kullanıcı adını, bu veritabanında çalışmak için tüm izinleri verecektir.

  Bunu, ‘Veritabanına Kullanıcı Ekle’ bölümüne giderek yapabilirsiniz. Kullanıcının yanındaki açılır menüden oluşturduğunuz veritabanı kullanıcısını seçin, ardından veritabanını seçin ve ekle düğmesini tıklayın.

  Veritabanına kullanıcı ekle

  Veritabanınız artık WordPress ile kullanılmaya hazırdır. Veritabanı adını, kullanıcı adını ve şifreyi not ettiğinizden emin olun. Bir sonraki adımda bu bilgilere ihtiyacınız olacak.

  Adım 6: Kopyalayıcı Geçiş Sürecine Başlayın

  Şimdi yükleyiciyi çalıştırmaya hazırız. Example.com yerine alan adınızı kullanarak tarayıcı pencerenizde aşağıdaki adrese gidin:

  http://www.example.com/installer.php

  Teksir yükleyici başlatıldı

  Yükleyici birkaç test yürütecek ve size arşiv ve doğrulama testlerinin yanında ‘Geçiş’ gösterecektir.

  Şartları kontrol etmeniz gerekiyor & koşulları onay kutusunu işaretleyin ve İleri düğmesine tıklayarak devam edin.

  Şimdi, MySQL ana makinenizi, veritabanı adınızı, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz istenecektir.

  Ana makineniz muhtemelen yerel ana bilgisayar olacaktır. Bundan sonra, önceki adımda oluşturduğunuz veritabanının ayrıntılarını gireceksiniz.

  Veritabanına bağlanma

  Doğru bilgileri girdiğinizden emin olmak için Database Veritabanını Test Et ’düğmesini tıklayabilirsiniz..

  Duplicator bağlanabiliyorsa, Pass ile başlayan bir dize görürsünüz. Aksi takdirde, veritabanı bağlantısı hata ayrıntılarını göreceksiniz.

  Devam etmek için sonraki düğmeyi tıklayın.

  Duplicator artık WordPress veritabanınızı arşiv zipinden yeni veritabanınıza aktaracak.

  Ardından, site URL’sini veya Yolu güncellemenizi ister. Alan adlarını değiştirmediğiniz için burada hiçbir şeyi değiştirmeniz gerekmez.

  Devam etmek için bir sonraki düğmeye tıklayın.

  Teksir son adımları çalıştıracak ve size giriş düğmesini gösterecektir.

  Teksir web sitesi taşıma işlemi tamamlandı

  Artık her şeyin beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için yeni ana bilgisayarda WordPress sitenize giriş yapabilirsiniz..

  Adım 7: Alan Adı Sunucularınızı (DNS) Güncelleyin

  Bu noktada, yeni barındırma sunucunuzda WordPress veritabanınızın ve dosyalarınızın tam bir kopyasını oluşturdunuz, ancak alan adınız hala eski web barındırma hesabınızı gösteriyor.

  Alan adınızı güncellemek için DNS ad sunucularınızı değiştirmeniz gerekir. Bu, alan adınızı tarayıcılarına yazdıklarında kullanıcılarınızın web sitenizin yeni konumuna yönlendirilmesini sağlar.

  Alan adınızı barındırma sağlayıcınıza kaydettiyseniz, alan adını yeni bir ana bilgisayara aktarmak en iyisidir. Domain.com, GoDaddy vb. Gibi bir alan adı kayıt şirketi kullandıysanız, ad sunucularınızı güncellemeniz gerekir.

  Yeni web barındırıcınızdan DNS ad sunucusu bilgilerine ihtiyacınız olacaktır. Bu genellikle şuna benzeyen birkaç URL’dir:

  ns1.hostname.com
  ns2.hostname.com

  Bu kılavuz adına, GoDaddy ile DNS ad sunucularını nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz..

  Alan adı kayıt sitenize veya web barındırıcınıza bağlı olarak ekran görüntüleri farklı görünebilir. Ancak, temel kavram aynıdır.

  Etki alanı yönetim alanını aramanız ve ardından ad sunucularını aramanız gerekir. Ad sunucularınızı güncelleme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, web barındırma şirketinize sorabilirsiniz.

  GoDaddy için GoDaddy hesabınıza giriş yapmanız ve ardından Alan Adları’nı tıklamanız gerekir.

  Bundan sonra, değiştirmek istediğiniz alan adının yanındaki Yönet düğmesini tıklamanız gerekir.

  Alan adını yönet

  ‘Ek Ayarlar’ bölümünün altında, devam etmek için DNS DNS’yi Yönet’i tıklamanız gerekir..

  DNS'yi yönetin

  Ardından, Ad Sunucuları bölümüne ilerlemeniz ve değiştir düğmesini tıklamanız gerekir.

  Ad sunucularını değiştirme

  İlk olarak, ad sunucusu türü açılır menüsünü ‘Varsayılan’ ayarından ‘Özel’ olarak değiştirmeniz gerekir. Bundan sonra, yeni barındırma sağlayıcınızın Ad Adları altındaki bilgilerini doldurabilirsiniz..

  DNS ad sunucularını güncelleme

  Değişikliklerinizi saklamak için kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

  Alan adınızdaki ad sunucularını başarıyla değiştirdiniz. DNS değişikliklerinin tüm kullanıcılar için yayılması 4-48 saat sürebilir.

  Eski ana makinenizde ve yeni ana makinenizde aynı içeriğe sahip olduğunuzdan, kullanıcılarınız herhangi bir fark görmez. WordPress geçişiniz kesinlikle kesinti olmadan sorunsuz olacaktır.

  Güvenli tarafta olmak için, eski barındırma hesabınızı taşıma işleminizden sonraki 7 güne kadar iptal etmenizi beklemenizi öneririz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Kullanıcılarımızın birçoğunu WordPress’i bir ana bilgisayardan diğerine taşırken sorduğu birkaç soru.

  1. Bir alan adı kaydetmeden yeni barındırma hesabına kaydolabilir miyim?

  Evet, bir alan adı kaydetmeden kesinlikle bir barındırma hesabına kaydolabilirsiniz..

  Alan adı ve barındırma iki farklı hizmettir ve yeni ana bilgisayara kaydolurken mutlaka bir alan adı kaydetmeniz gerekmez. Daha fazla ayrıntı için alan adı ve web barındırma arasındaki fark hakkındaki kılavuzumuza bakın.

  Bazı barındırma sağlayıcıları, barındırma satın alırken ilk adım olarak bir alan adı seçmenizi ister. Ayrıca, zaten bir alan adınız varsa bir alan adı girmenize izin verir.

  2. Alan adımı yeni ana bilgisayara aktarmam gerekiyor mu?

  Hayır, alan adınızı yeni ana makineye aktarmanıza gerek yoktur. Ancak, alan adınızı yeni barındırma hesabınıza aktarmak, yeni barındırma hesabınızla aynı gösterge panosunda yenilenmeyi ve yönetmeyi kolaylaştırır.

  Bu konu hakkında daha fazla bilgi için alan adları ve nasıl çalıştıkları ile ilgili nihai kılavuzumuza bakın.

  3. Teksir’de veritabanı bağlantısı hatası oluşturma hatasını nasıl düzeltirim??

  Teksir’de veritabanına veya veritabanı bağlantı hatasına bağlanırken bir hata görüyorsanız, bunun en olası nedeni veritabanı bağlantınız için yanlış bilgi girmenizdir.

  Veritabanı adınızın, MySQL kullanıcı adınızın ve şifrenizin doğru olduğundan emin olun. Bazı web hosting şirketleri MySQL sunucuları için host olarak localhost kullanmazlar. Bu durumda, web barındırıcınızın destek personelinden size doğru bilgileri vermesini istemeniz gerekir.

  4. Web sitemin yeni ana bilgisayardan yüklenip yüklenmediğini nasıl kontrol ederim??

  Bir web sitesini kimin barındırdığını görmenizi sağlayan birkaç çevrimiçi araç vardır. Web sitenizi yeni ana bilgisayara aktardıktan sonra, bu araçlardan herhangi birini kullanabilirsiniz ve size web sitenizi barındıran web barındırma şirketinin adını göstereceklerdir.

  Web sitenizi taşıdığınızdan ve alan adı sunucunuzda (DNS) değişiklik yaptığınızdan beri uzun sürmediyse, sitenizin hala eski ana bilgisayarınızdan yüklenebileceği ihtimali vardır. Alan adı değişikliklerinin tamamen yayılması 48 saate kadar sürebilir.

  5. Eski ana bilgisayardan herhangi bir dosya veya veri silmem gerekiyor mu??

  Barındırma şirketlerini değiştirirken, eski web sitenizi en az bir hafta saklamanızı öneririz. Bundan sonra, dosyaları eski web barındırıcınızdan silebilirsiniz. Hesabınızı iptal ediyorsanız, web barındırma sağlayıcınız tüm verilerinizi politikalarına göre siler.

  6. Hesabımı eski ana bilgisayarda ne kadar süreyle etkin tutmalıyım??

  Web sitenizi yeni ana bilgisayara taşıdıktan sonra ve eski web barındırıcınızda barındırılan başka bir web siteniz yoksa, eski web barındırma hesabınızı iptal edebilirsiniz.

  Ancak, bazı durumlarda, bunları zaten yıllık barındırma için ödemiş olabilirsiniz. İptal üzerine herhangi bir geri ödeme almaya uygun olup olmadığınızı görmek için geri ödeme politikalarını kontrol etmelisiniz.

  7. WordPress sitesini SSL / HTTP’lerle nasıl taşırım?

  Yeni barındırma sağlayıcınıza SSL sertifikası yüklemeniz gerekir. Bundan sonra, yukarıda belirtilen adımları takip edebilirsiniz. Https://example.com gibi URL’lerde HTTP kullandığınızdan emin olun.

  8. Bonus: Yeni Sunucunuz Tarafından Ücretsiz Site Geçişi

  Web barındırma hizmetinizi değiştirmek istiyorsanız, ancak yukarıdaki adımlar çok karmaşık geliyorsa, aşağıdaki sağlayıcıları seçebilirsiniz ve bunlar sizin için web sitenizi taşıyacaktır..

  SiteGround, InMotion Hosting ve WP Engine, WPBeginner kullanıcıları için ücretsiz web sitesi geçişi sunar.

  Bu adım adım kılavuzun, WordPress’i herhangi bir kesinti olmadan yeni ana makinenize taşımanıza yardımcı olduğunu umuyoruz. WordPress geçişinizle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, en yaygın WordPress hataları ve bunların nasıl düzeltileceği ile ilgili kılavuzumuza göz atın..

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map