WordPress’i Yerel Sunucudan Canlı Siteye Taşıma (2 Yöntem)

Web sitenizin gelişimini hızlandırmanın bir yolu, WAMP (Windows için) veya MAMP (Mac için) gibi bir yazılım kullanarak web sitenizi kendi bilgisayarınızda yerel olarak oluşturmaktır..


Web sitenizi mükemmelleştirmeyi tamamladıktan sonraki adım, bilgisayarınızdan canlı bir siteye taşımak ve oluşturma işleminizi dünyayla paylaşmaktır. Bu makalede, WordPress’i yerel sunucudan canlı bir siteye nasıl kolayca taşıyacağınızı göstereceğiz.

WordPress'i Yerel Sunucudan Canlı Siteye Taşıma

WordPress’i yerel sunucudan canlı web sitenize taşımak için iki farklı yöntemi ele alacağız (adım adım).

İlk yöntem bir WordPress geçiş eklentisi kullanır ve yeni başlayanlar için önerilir. İkinci yöntemde, WordPress’i yerel sunucudan canlı bir siteye manuel olarak nasıl taşıyacağınızı göstereceğiz.

Size en uygun yöntemi seçebilirsiniz:

  Sen başlamadan önce

  WordPress’i localhost’tan canlı sunucuya geçirebilmeniz için, birkaç şeyinizin olması gerekir.

  İlk olarak, bilgisayarınızda yerel sunucuda (localhost olarak da bilinir) çalışan bir WordPress siteniz olduğunu ve siteye tam erişiminiz olduğunu varsayıyoruz..

  Ardından, bir alan adınızın ve web barındırma hizmetinizin olması gerekir. Aralarından seçim yapabileceğiniz en iyi WordPress barındırma şirketlerinin bir listesine sahibiz.

  Hızlandırmak için Bluehost’u kullanabilirsiniz. WordPress tarafından önerilen resmi bir barındırma sağlayıcısıdır ve kullanıcılarımıza özel% 60 indirim + ücretsiz alan adı sunuyorlar..

  Web sitenizi oluşturmak için yardıma ihtiyacınız varsa, web sitesi oluşturma konusunda adım adım kılavuzumuzu izleyin.

  Son olarak, bir FTP programınızın olması ve FTP’nin nasıl kullanılacağını bilmeniz gerekir, böylece içeriğinizi canlı siteye yükleyebilirsiniz.

  Hazır? WordPress sitenizi taşımaya başlayalım.

  Yöntem 1. Geçiş Eklentisi Kullanarak WordPress’i Yerel Sunucudan Canlı Siteye Aktarma

  Bu yöntem daha kolaydır ve yeni başlayanlar için önerilir. WordPress’i localhost’tan canlı bir siteye taşımak için bir WordPress taşıma eklentisi kullanacağız.

  1. Adım. Teksir Eklentisini Yükleme ve Kurulum

  Birincisi, yapmanız gereken şey Duplicator eklentisini yerel sitenize kurmak ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım kılavuzumuza bakın.

  Etkinleştirildikten sonra, Teksir »Paketler sayfasına gidin ve “Yeni Oluştur” düğmesini tıklayın.

  Yeni bir Teksir paketi oluşturma

  Bundan sonra, devam etmek için bir sonraki düğmeye tıklayın.

  Duplicator şimdi her şeyin yolunda olup olmadığını görmek için bazı testler yapacak. Tüm öğeler ‘İyi’ olarak işaretlenmişse ‘Oluştur’ düğmesini tıklayın.

  Paket oluştur

  Web sitenizin boyutuna bağlı olarak bu işlem birkaç dakika sürebilir. İşlem tamamlanana kadar bu sekmeyi açık bırakmanız gerekir.

  İşiniz bittiğinde, Yükleyici ve Arşiv paketi için indirme seçeneklerini göreceksiniz. Her iki dosyayı da bilgisayarınıza indirmek için ‘Tek tıklamayla indirme’ bağlantısını tıklamanız gerekir.

  Paketi indir

  Peki bu dosyalar nedir?

  Arşiv dosyası, tam WordPress web sitenizin bir kopyasıdır. Tüm WordPress çekirdek dosyalarını, resimlerinizi, yüklemelerinizi, temalarınızı, eklentilerinizi ve WordPress veritabanınızın bir yedeğini içerir.

  Yükleyici dosyası, arşiv dosyasını açarak taşımayı otomatikleştirecek bir komut dosyasıdır.

  Adım 2. Canlı Siteniz için Veritabanı Oluşturun

  Yükleyiciyi çalıştırmadan veya WordPress web sitesini localhost’tan barındırma sunucunuza yüklemeden önce, canlı web siteniz için bir MySQL veritabanı oluşturmanız gerekecektir..

  Zaten bir MySQL veritabanı oluşturduysanız, bu adımı atlayabilirsiniz..

  Bir veritabanı oluşturmak için barındırma hesabınızın cPanel kontrol panelini ziyaret etmeniz gerekir. Veritabanları bölümüne gidin ve ardından MySQL Veritabanları simgesine tıklayın.

  CPanel'de veritabanı simgesi

  Bir sonraki ekranda, yeni bir veritabanı oluşturmak için bir alan göreceksiniz. Veritabanınız için bir ad verin ve “Veritabanı Oluştur” düğmesini tıklayın.

  Yeni veritabanı oluştur

  cPanel artık sizin için yeni bir veritabanı oluşturacak. Bundan sonra, MySQL Kullanıcıları bölümüne ilerlemeniz gerekir.

  Ardından, yeni kullanıcınız için bir kullanıcı adı ve şifre girin ve a Kullanıcı oluştur ’düğmesini tıklayın.

  MySQL kullanıcısı ekle

  Yeni oluşturduğunuz yeni kullanıcının veritabanında çalışma izni hala yok. Hadi değiştirelim.

  Database Veritabanına Kullanıcı Ekle ’bölümüne gidin. “Kullanıcı” alanının yanındaki açılır menüden oluşturduğunuz veritabanı kullanıcısını seçin, ardından veritabanını seçin ve ekle düğmesini tıklayın..

  Kullanıcıyı veritabanına kaydet

  Veritabanınız artık WordPress sitenizle kullanılmaya hazır. Veritabanı adını, kullanıcı adını ve şifreyi not ettiğinizden emin olun. Bir sonraki adımda bu bilgilere ihtiyacınız olacak.

  Adım 3. Dosyaları Yerel Sunucudan Canlı Siteye Yükleme

  Artık arşiv ve yükleyici dosyalarını yerel sitenizden barındırma hesabınıza yüklemeniz gerekiyor.

  İlk olarak, bir FTP istemcisi kullanarak canlı sitenize bağlanın. Bağlandıktan sonra, web sitenizin kök dizininin tamamen boş olduğundan emin olun.

  Normalde, kök dizin / home / public_html / klasörüdür.

  Bazı WordPress barındırma şirketleri, kaydolduğunuzda otomatik olarak WordPress’i yükler. Orada WordPress dosyalarınız varsa, bunları silmeniz gerekir.

  Bundan sonra, arşiv ve yükleyici dosyalarını Duplicator’dan boş kök dizininize yükleyebilirsiniz.

  Kök dizindeki geçiş dosyaları

  Adım 4. Geçiş Komut Dosyasını Çalıştırma

  Taşıma dosyalarını yükledikten sonra, tarayıcınızda aşağıdaki URL’yi ziyaret etmeniz gerekir:

  http://example.com/installer.php

  Example.com’u kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayın.

  Bu, Duplicator geçiş sihirbazını başlatır.

  Teksir başlatıldı

  Yükleyici otomatik olarak arşiv dosyasını tarar ve bir doğrulama testi yürütür. Şartları kontrol etmeniz gerekiyor & koşulları onay kutusunu işaretleyin ve İleri düğmesine tıklayarak devam edin.

  Bir sonraki ekranda, WordPress veritabanı bilgilerinizi girmenizi isteyecektir..

  Ana makineniz muhtemelen yerel ana bilgisayar olacaktır. Bundan sonra, önceki adımda oluşturduğunuz veritabanının ayrıntılarını gireceksiniz.

  Veritabanınızı bağlayın

  Devam etmek için sonraki düğmeyi tıklayın.

  Duplicator artık WordPress veritabanı yedeklemenizi arşivden yeni veritabanınıza aktaracak.

  Ardından, site URL’sini veya Yolu güncellemenizi ister. Canlı web sitenizin URL’sini ve yolunu otomatik olarak algıladığı için hiçbir şeyi değiştirmeniz gerekmez.

  Site URL'sini güncelleme

  Devam etmek için sonraki düğmeyi tıklayın.

  Duplicator şimdi taşımayı tamamlayacak ve size bir başarı ekranı gösterecektir. Artık canlı sitenizin WordPress yönetici alanına girmek için ‘Yönetici Girişi’ düğmesini tıklayabilirsiniz..

  Başarıyla taşındı

  Canlı sitenize giriş yaptığınızda, Duplicator kurulum dosyalarını otomatik olarak temizleyecektir.

  Hepsi bu, WordPress’i yerel sunucudan canlı sitenize başarıyla taşıdınız.

  Yöntem 2. WordPress’i Yerel Sunucudan Canlı Siteye El İle Aktarma

  Bu yöntemde, WordPress’i yerel sunucudan canlı sitenize manuel olarak nasıl taşıyacağınızı göstereceğiz. İlk yöntem işe yaramazsa veya manuel olarak yapmayı tercih ederseniz kullanışlı olacaktır.

  Adım 1: Yerel WordPress Veritabanını Dışa Aktar

  Yapmanız gereken ilk şey, yerel WordPress veritabanınızı dışa aktarmaktır. Bunu yapmak için phpMyAdmin kullanacağız. Buna aşina değilseniz, phpMyAdmin kullanarak WordPress veritabanı yönetimi kılavuzumuza göz atmak isteyebilirsiniz..

  Http: // localhost / phpmyadmin / adresine gidin ve WordPress veritabanınıza tıklayın. Ardından, ihracat üst menü çubuğundan.

  Localhost'tan dışa aktar

  İçinde İhracat Yöntemi seçeneğini seçerseniz, “Hızlı” veya “Özel” i seçebilirsiniz. Özel, veritabanınızı dışa aktarmak için size daha fazla seçenek sunar.

  Hızlı’yı seçmenizi ve ardından Git düğmesine basarak veritabanınızı indirin.

  PhpMyAdmin kullanarak WordPress veritabanını dışa aktarma

  Adım 2: WordPress Dosyalarını Canlı Siteye Yükleme

  Şimdi tüm web sitesi dosyalarınızı canlı siteye taşımamız gerekecek.

  Başlamak için devam edin ve FTP istemcinizi açın ve web barındırma hesabınıza bağlanın.

  Canlı sitenize bağlandıktan sonra, dosyaları doğru dizine yüklediğinizden emin olun. Örneğin, sitenin siteniz.com’da barındırılmasını istiyorsanız, public_html dizininizdeki tüm dosyaları yüklemek istersiniz.

  Şimdi yerel WordPress dosyalarınızı seçin ve bunları canlı sunucunuza yükleyin.

  WordPress'i localhost'tan canlı siteye yükleme

  3. Adım: Canlı Sitede MySQL Veritabanı Oluşturma

  FTP istemciniz WordPress dosyalarınızı yüklerken, veritabanınızı canlı sunucuya aktarmaya başlayabilirsiniz. Çoğu WordPress barındırma sağlayıcısı, barındırma hesabınızı yönetmek için cPanel sunar, bu nedenle size cPanel kullanarak nasıl veritabanı oluşturacağınızı göstereceğiz.

  İlk olarak, cPanel kontrol panelinize giriş yapmanız ve MySQL Veritabanları veritabanları bölümünde bulabileceğiniz simge.

  Cpanel'de veritabanı bölümü

  Bir sonraki ekranda, veritabanınız için bir ad girip Veritabanı yarat buton.

  Yeni veritabanı

  Veritabanınızı oluşturduktan sonra MySQL Kullanıcıları bölümünü oluşturun ve veritabanına mevcut bir kullanıcıyı oluşturun veya ekleyin.

  Kullanıcıyı ekledikten sonra, cPanel sizi o kullanıcı için MySQL ayrıcalıklarını ayarlamanıza götürür. Her kutunun işaretlendiğinden emin olarak kullanıcıya tüm ayrıcalıkları verin ve ardından Değişiklik yapmak buton.

  veritabanı kullanıcısına tüm ayrıcalıkları ver

  4. Adım: WordPress Veritabanını Canlı Siteye Aktarın

  Sürecin bir sonraki adımı WordPress veritabanınızı içe aktarmaktır.

  CPanel kontrol panelinize gidin, veritabanları bölümüne gidin ve tıklayın phpMyAdmin.

  Bu sizi 3. Adımda oluşturduğunuz veritabanına tıklamak istediğiniz phpMyAdmin’e götürecektir. PhpMyAdmin tablo olmadan yeni veritabanınızı gösterecektir.

  Tıkla İthalat sekmesini tıklayın. İçe aktarma sayfasında, Dosya seçin düğmesine basın ve 1. Adımda kaydettiğiniz veritabanı dosyasını seçin.

  Son olarak, Git düğmesini tıklayın. PhpMyadmin artık WordPress veritabanınızı içe aktaracak.

  PhpMyAdmin ile veritabanını içe aktarma

  5. Adım: Site URL’sini değiştirin

  Şimdi veritabanınızdaki site URL’sini değiştirmeniz gerekir, böylece canlı WordPress sitenize bağlanır.

  PhpMyAdmin’de, 4. adımda yeni aktardığımız veritabanınızdaki wp_options tablosunu arayın. Veritabanı önekinizi değiştirdiyseniz, wp_options yerine {prefix} _options olabilir.

  Tıkla Araştır wp_options yanındaki sayfayı veya wp_options tablosundaki alanların listesini içeren sayfayı açmak için kenar çubuğunda gördüğünüz bağlantıyı tıklayın. Aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın:

  Wp seçenekleri tablosuna göz atın

  Alanın altında options_name, aramalısın Site URL’si. Satırın başında en solda bulunan Alanı Düzenle simgesini tıklayın.

  PhpMyAdmin'de siteurl düzenle

  Düzenleme alanını tıkladığınızda, bir düzenleme alanı penceresi görünür. Option_value için giriş kutusunda, yerel kurulumunuzun URL’sini muhtemelen şu şekilde göreceksiniz: http: // localhost / test. Yeni site URL’nizi bu alana dikkatlice yerleştirin, örneğin: https://www.wpbeginner.com

  Ekranı tıklayarak alanı kaydedin. Git buton.

  siteurl alanını düzenle

  Ardından, seçenek adı için bu adımı çoğaltmanız gerekir: ev. Wp_options sayfası birkaç sayfa uzunluğunda olabilir, bu yüzden ana sayfa sekmesini bulun.

  Genellikle phpMyAdmin’deki sayfalandırma oklarına tıklayarak gidebileceğiniz ikinci sayfadadır..

  Güncelleyin ev url seninkiyle aynı olacak Site URL’si.

  6. Adım: Canlı Sitenizi Kurun

  Artık veritabanını içe aktardığımız ve tüm içeriğimizin yüklenmesi gerektiğine göre, WordPress’i yapılandırma zamanı.

  Şu anda sitenizde Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluşuyor hatası görünüyor olmalıdır.

  Bunu düzeltmek için bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize bağlanın ve wp-config.php dosyasını düzenleyin.

  3. Adımda daha önce oluşturduğunuz veritabanı adını, kullanıcıyı ve şifreyi girmeniz gerekir.

  Ardından, wp-config.php dosyasını kaydedin ve sunucunuza geri yükleyin.

  Artık web sitenizi ziyaret edebilirsiniz ve şimdi yayınlanmalıdır.

  Ardından, WordPress yönetici panelinize giriş yapmanız ve şu adrese gitmeniz gerekir: Ayarlar »Genel. Hiçbir şeyi değiştirmeden, en alta kaydırın ve Değişiklikleri Kaydet buton.

  Bu, site URL’sinin olması gereken başka bir yerde düzeltilmesini sağlar.

  Bundan sonra Ayarlar »Kalıcı bağlantı ve tıkla Değişiklikleri Kaydet tüm gönderi bağlantılarının düzgün çalıştığından emin olmak için.

  Adım 7: Yolları Güncelleyerek Resimleri ve Bozuk Bağlantıları Düzeltme

  Bir WordPress sitesini bir alandan diğerine veya yerel sunucudan canlı bir siteye taşıdığınızda, bozuk bağlantılarla ve eksik görüntülerle karşılaşırsınız.

  SQL sorgusunu veya Velvet Blues WordPress eklentisini kullanabilirsiniz.

  SQL ile yapmak isteyenler için, bu sorunu çözmesi gereken basit bir SQL sorgusu:

  Wd_posts SET GÜNCELLEME post_content = REPLACE (post_content, ‘localhost / test /’, ‘www.yourlivesite.com/’);

  Sadece phpMyAdmin’e gidin, veritabanınıza tıklayın ve ardından üst menüden SQL’e tıklayın. Bu sorguyu yazın, ancak kendi yerel siteniz ve canlı site URL’lerinizle değiştirmeyi unutmayın.

  Canlı siteye taşındıktan sonra WordPress görüntülerini ve bozuk URL'leri düzeltme

  Hepsi bu, WordPress’i yerel sunucudan canlı bir siteye başarıyla taşıdınız!

  Umarım şimdi canlı web siteniz sorunsuz çalışır. Her şeyin beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için web sitenizi kontrol ettiğinizden emin olun. Herhangi bir hata fark ederseniz, yardım sorunlarını gidermek için yaygın WordPress hataları kılavuzumuza göz atabilirsiniz..

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map